سد ايوشان امسال آبگيري مي شود

سد-ايوشانبراي ساخت سد ايوشان در منطقه زاغه خرم آباد كه از نوع سنگريزه‌اي با ماسه‌هاي رسي است، تاكنون 155 ميليارد ريال هزينه شده است. براي اجراي اين سد 700 هزار متر مكعب خاكبرداري و 40 هزار متر مكعب بتن ريزي انجام مي‌شود. حداكثر ارتفاع از كف پي 70 متر و طول و عرض تاج سد 529 و 8 متر است كه در نهايت مي تواند 29.42 ميليون متر مكعب از حجم آب را تنظيم كند. اين سد امسال آبگيري و ساخت شبكه‌هاي پايين دست آن حداكثر تا اواخير سال آينده پايان مي‌يابد   

      حمزه حقی ابی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: براي ساخت اين سد كه از نوع سنگريزه‌اي با ماسه‌هاي رسي است، تاكنون 155 ميليارد ريال هزينه شده است.
وی با بيان اين كه براي اجراي اين سد 700 هزار متر مكعب خاكبرداري و 40 هزار متر مكعب بتن ريزي انجام مي‌شود، گفت: اين سد كه يكي از سد در دست ساخت لرستان است امسال آبگيري و ساخت شبكه‌هاي پايين دست آن حداكثر تا اواخير سال آينده پايان مي‌يابد

سد مخزني ايوشان لرستان با توان تنظيم آب 29.42 ميليون متر مكعب در حال حاضر از پيشرفت 55 درصدي برخوردار است.

به گزارش موج، مجري پروژه سد ايوشان با اشاره به اهميت ساخت اين سد در استان لرستان تصريح كرد: اين سد با هدف تأمين آب كشاورزي براي چهار هزار و پانصد هكتار از اراضي ديم در منطقه زاغه لرستان در حال ساخت است.
مهندس كريم عالي نژاد تامين بخشي از كمبود آب شبكه آبياري دشت چغلوندي، جلوگيري از وقوع سيلاب هاي فصلي در منطقه و ايجاد امكانات و فضاي توريستي و گردشگري پرورش ماهي را از ديگر اهداف اجراي اين سد بر شمرد و يادآور شد: با توجه به اين كه منطقه زاغه يكي از مراكز جمعيتي محسوب مي شود، احداث سد ايوشان مي تواند نقش مهمي در اقتصاد منطقه داشته و موجب تحول چشمگيري در بخش كشاورزي و صنعت شود.
مجري پروژه سد ايوشان با بيان اين كه سد مخزني ايوشان لرستان با توان تنظيم آب
29.42 ميليون متر مكعب در حال حاضر از پيشرفت 55 درصدي برخوردار است، خاطرنشان ساخت: براي اجراي اين پروژه بيش از 700 هزار متر مكعب خاكبرداري و سه ميليون متر مكعب خاكريزي، 15 هزار متر مكعب حفاري و تزريق و 40 هزار متر مكعب بتن ريزي صورت مي گيرد.
بر پايه اين گزارش، سد ايوشان در فاصله 1.5 كيلومتري بالا دست سد مخزني ايوشان از نوع سنگ ريزه اي با هسته ناتراواي رسي است كه سطح حوضه آبريز در محل سد 120 كيلومتر مربع و آورد ساليانه رود خانه در محل سد 39.29 ميليون متر مكعب است.
حداكثر ارتفاع از كف پي 70 متر و طول و عرض تاج سد 529 و 8 متر است كه در نهايت مي تواند 29.42 ميليون متر مكعب از حجم آب را تنظيم كند.

Advertisements

2 دیدگاه برای «سد ايوشان امسال آبگيري مي شود»

  1. اميدواريم پس از گذشت 8سال از شروع اين پروژه،اين وعده عملي شود!!

  2. لرستان بعد از قوم ترک بزرگترين قوم ايران شامل گشته از نقطه نظر اکوسيستم زندگي با توجه به مهاجرت اريا ئيها معتدل ترين ومناسب ترين منطقه در فلات آسياي غربي ايران از پايان صحراي کشور عراق در شرق اين کشور العماره تا مرکزيت ايران از مناطق معتدْل استان همدان تويسرکان به سمت جنوب وازجنوب پاوه تا شهرستان ابادانواز بندر گاه بوشهر تا شمالي ترين قسمت استان ايلام وکل شمال خوزستان تماميت استان هاي کهکيلويه بختياري و50%استان فارس در قلمرو قوم لر بودهخاطرات رئيس علي دلواري بقلم خودش گرد آورده شده پروفسور مينيورسکي بيانگر اين مطلب است (حالا اين عظمت را با منطقه کوچکي بنام بروجرد که در مرکزيت لرستان بزگ تا 100 سال پيش بوده نابخردانه است واين بيانات ادامه از هم پاشيدگي اين قوم است)

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.