دو ميليون كتاب، محبوس شده در كتابخانه هاي قفل شده لرستان

سید عارف علوی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد لرستان: هم اکنون در کتابخانه‌های عمومی لرستان 340 هزار جلد کتاب وجود دارد که در صورتی که «کتابخانه‌های قفل شده» بازگشایی شود، این آمار به دو میلیون و 300 هزار جلد کتاب در استان می‌رسد. اگر این کتابها در دسترس عموم مردم گذاشته شود سرانه کتاب برای هر نفر در لرستان نه تنها به میانگین کشوری خواهد رسید بلکه به نرم جهانی این شاخص نیز نزدیک می شود  

سید عارف علوی در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد به مناسبت هفته کتاب با اشاره به وضعیت کتابخانه های استان اظهار داشت: هم اکنون در کتابخانه‌های عمومی لرستان 340 هزار جلد کتاب وجود دارد که در صورتی که «کتابخانه‌های قفل شده» بازگشایی شود، این آمار به دو میلیون و 300 هزار جلد کتاب در استان می‌رسد.

وی با اشاره به فاصله حدود دو میلیونی میان کتابهای در دسترس و کتابهای موجود در استان در توضیع تعبیر «کتابخانه های قفل شده»،عنوان کرد: در حال حاضر تعداد زیادی کتاب در کتابخانه های ادارات، دانشگاهها، مدارس، مساجد و دیگر ارگانها وجود دارد که تنها در زمان اداری برای افرادی خاص قابل دسترس است.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان ادامه داد: اگر این کتابها در دسترس عموم مردم گذاشته شود سرانه کتاب برای هر نفر در لرستان نه تنها به میانگین کشوری خواهد رسید بلکه به نرم جهانی این شاخص نیز نزدیک می شود.

علوی معتقد است که باید این کتابها در ساعات غیراداری در دسترس عموم مردم قرار داده شود و عنوان می کند: این اداره کل با اجرای طرح کتابخانه های باز به دنبال در دسترس قرار دادن کتابها در اختیار عموم مردم است.

وی بهترین راهکار برای استفاده از این کتابهای محبوس شده در ادارات را ایجاد کتابخانه های باز برای ارائه کتابهای عمومی دانست و گفت: باید با نمایش کتابها در فضای راهروهای ادارات از این ظرفیت برای ترغیب مخاطبان استفاده کرد.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با اشاره به برخی کتابهای تخصصی ادارات نیز عنوان کرد: هر اداره و نهاد می تواند یک کتابخانه تخصصی برای عموم مردم در ادارات تشکیل دهد تا مردم بتوانند در ساعات مختلف روز از این کتابخانه استفاده کنند.

علوی تاکید کرد: در صورت ورود کتابخانه های قفل شده و کتابهای محبوس شده به حوزه کتاب لرستان هم میزان فضای کتابخانه ای مفید در استان بالا خواهد رفت و هم می توان کتابخانه های تخصصی مختلفی را در دسترس مردم قرار داد.

سالانه 300  تا 400 میلیون صرف خرید کتاب در لرستان می شود اما آمار کتاب استان تکان نمی خورد
مدیرکل ارشاد لرستان

وی یادآور شد: هر سال حدود 300 تا 400 میلیون صرف خرید کتاب در استان می شود ولی چون عمده این کتابها به ادارت، نهادها و سایر بخش های مختلف اهدا می شود و در دسترس مردم قرار نمی گیرد آمار کتاب در استان «تکان» نمی خورد.

علوی خاطر نشان کرد: در جلسه شورای فرهنگ عمومی طرح ایجاد کتابخانه های باز و عمومی کردن کتابخانه های ادارات برای در دسترس قرار گرفتن کتابهای موجود در استان برای عموم مردم طرح و مصوب خواهد شد.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان همچنین در ادامه سخنان خود از هزینه شش میلیارد ریال برای امر کتاب و کتابخوانی در استان طی سالجاری خبر داد و خاطر نشان کرد: بیش از 36 هزار جلد کتاب در شش ماهه اول سال‌جاری توسط خانه کتاب ادار ه کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان توزیع شده است.

علوی از جمله مراکز دریافت کننده کتاب در این طرح را مساجد و موسسات فرهنگی و قرآنی به تعداد سه هزار و 494 جلد، مدارس دولتی و غیر دولتی سه هزار و 903جلد، طرح اردوهای جهادی دانشجویان دو هزار و 760جلد، نیروی انتظامی برای تجهیز کلانتری‌های استان یک‌هزار و 800 جلد، ادارات و نهادهای دولتی و غیر دولتی سه هزار و181جلد، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دو هزار و 500 جلد، انجمن‌های فرهنگی هنری استان دو هزار و 124جلد، پژوهشگران و اهالی فکر و قلم استان یک‌هزار و 184جلد، مساجد استان چهار هزار و 950 جلد، نهاد کتابخانه‌های عمومی استان هفت هزار و 950 جلد و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های تابعه شش هزار و35 جلد عنوان کرد.

به هر حال به نظر می رسد این میزان هزینه برای ارتقا فرهنگ کتاب و کتابخوانی و از سوی دیگر توزیع کتاب از سوی وزارت ارشاد در میان دستگاهها و ادارات در صورتیکه به دست مخاطب واقعی خود نرسد به نوعی هدر رفت هزینه است.

Advertisements

یک فکر برای “دو ميليون كتاب، محبوس شده در كتابخانه هاي قفل شده لرستان”

  1. قابل توجه آقای مدیر کل
    بعلت کمبود بودجه و نیمه کاره موندن بخش جدید کتابخونه آستان قدس رضوی بروجرد تعداد زیادی کتاب بلا استفاده مونده هرچند این کتابخونه وابسته به آستان قدس رضویه اما فکر نمی کنم هزینه کردن اداره کل فرهنگ و ارشاد در این مورد مشکلی داشته باشه در حالیکه از بودجه شهرداری تهران که مستقیما از جیب مردم تامین میشه میلیاردها تومن صرف فوتبالیستهایی میلیونری میشه که هیچ سودی برای جامعه ندارند یادمون باشه اینجا بحث کتاب است و کتابخونه نه فوتبال و آرایش مو و زیرابرو برداشتن و حیا کن و رها کن ودلال و دوپینگ و هزار معضل دیگه

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.