در پي درج كاريكاتور بروجردي، آفتاب لرستان توقيف شد

حامد احمدی مدیرمسوول آفتاب لرستان در ارتباط با درج تصویر علاءالدین بروجردی به جای جمونگ گفت: متأسفانه رییس کمیسیون امنیت ملی بارها و بارها در برابر توهین ها و هتاکی ها و جدایی طلبی های تعدادی تفرقه افکن که غیر بروجردی ها را اغیار و اشرار می دانستند سکوت میکردند. وي با انتقاد از صدور  حکم توقيف آفتاب لرستان گفت: مسئولین امنیتی و شورای تأمین استان اعلام داشتند مساله فقط در حد یک تذکر برای جلوگیری از پردازش مطالب محرك احساسات قومیت ها بوده است.  

—————————- متن كامل—————————

رازانی دادستان عمومی خرم آباد با استناد به تبصره ذیل ماده 12 قانون مطبوعات و نامه های مراکز امنیتی  و شورای تأمین استان،  با ارسال نامه ای خطاب به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان خواستار توقیف هفته نامه «آفتاب لرستان» شد.

حامد احمدی مدیرمسوول آفتاب لرستان با انتقاد از صدور این حکم توسط دادستان عمومی خرم آباد گفت: وقتی که مساله را از طریق مسئولین امنیتی و شورای تأمین استان پیگیر شدم این عزیزان ارسال  نامه  در ارتباط با برخورد با هفته نامه آفتاب لرستان را تکذیب کردند و اعلام داشتند مساله فقط در حد یک تذکر به هفته نامه آفتاب لرستان برای جلوگیری از پردازش هرگونه مطلب  که رنگ و بوی تحریک احساسات قومیت ها را داشته باشند بوده است.

 وی افزود: تعطیلی مطبوعات طبق قانون مطبوعات از وظایف هیأت نظارت بر مطبوعات است و دادگاه پس از بررسی پرونده می تواند آن را در دادگاه صالحه با حضور هیأت محترم منصفه مطرح و صدور حکم نماید. که این حکم در صورتی که مبتنی بر تعطیلی نشریه تنظیم شده باشد باید به هیأت مرکزی نظارت بر مطبوعات ارسال و پس از آن در صورت صلاحدید هیأت مرکزی نظارت بر مطبوعات تعطیلی موقت نشریه صادر و مساله در این هیأت طرح و تصمیم گیری نهایی بعمل آید.

احمدی با بیان این مساله که طبق تمام مواد و فصل های قانون مطبوعات تعطیلی نشریات از وظایف هیأت نظارت بر مطبوعات است گفت: تا قبل از مواد الحاقی 30فروردین 79 دادگستری ها نقش زیادی در تعطیلی مطبوعات داشتند اما با اصلاح برخی از مواد قانون مطبوعات فقط در یک جای این قانون به دادگستری ها اجازه توقیف داد شده است.

وی به تبصره 2 ماده 5 قانون مطبوعات اشاره کرد و گفت: فقط در یک مورد آن هم در صورتی که نشریه مصوبات شورای عالی امنیت ملی را نادیده بگیرد امکان صدور تعطیلی موقت نشریه توسط دادگاه آن هم تا دو ماه به شرط رسیدگی به پروند بصورت خارج از نوبت داده می شود که شکر خدا شورای عالی امنیت ملی ایران هم خطاب به هفته نامه آفتاب لرستان هیچگونه مصوبه ای نداشته است.

 مدیرمسئول آفتاب لرستان در ادامه با اشاره به اینکه طبق قانون دادستان بخاطر دفاع از حقوق مردم حتی می تواند به چاله های خیابان هم گیر قانونی بدهد گفت: مساله قانون مطبوعات به خاطر حساسیت جایگاه رسانه های نوشتاری از شئون و منزلت خاصی برخوردار است که متأسفانه دادگستری لرستان برخلاف دیگر مراکز قضایی در نحوه احضار مدیرمسئولان مطبوعاتی همانند یک مجرم و متهم سابقه دار برخورد می کند که این مساله برخلاف اصول مطبوعاتی است واین مهم نیز به ضعف مطبوعات در لرستان و نداشتن تجربه کافی در برخورد با آنها در دادگستری برمی گردد.

وی با انتقاد از صدور این حکم توسط دادستان عمومی خرم آباد آن را مطابق همان ماده قانونی مورد اشاره ایشان فاقد مبنای حقوقی دانست و گفت:  در تبصره ذیل ماده 12 که در تاریخ 30 فروردین 1379 بعنوان تبصره الحاقی  به همین ماده در قانون مطبوعات اضافه شده آمده است: درمورد تخلفات موضوع ماده 6 به جزء بند (3)و (4) و بند (ب)، (ج) و (د) ماده 7 هیأت نظارت می تواند نشریه را توقیف نماید و در صورت توقیف موظف است ظرف یک هفته پرونده را جهت رسیدگی به دادگاه ارسال نماید.. احمدی با اشاره به بندهای که بر اساس آن نشریه مجرم شناخته می شود و باید توقیف شود گفت: نشرمطالب الحادی و مخالف با موازین اسلامی، اشاعه فحشاء و منکرات…، تحریص و تشویق افراد و گروهها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت ملی…، فاش نمودن و انتشار اسناد و دستورالعمل های نظامی محرمانه… ، اهانت به دین مبین اسلام…، افترا به مقامات نهادها و ارگانها و هر یک از افراد کشوری…، سرقت ادبی…، استفاده ابزاری از افراد…، پخش شایعات…، انتشار مطالب علیه اصول قانون اساسی عامل تعطیلی مطبوعات خواهند بود و البته هیچکدام از این بنده ها توسط  هفته نامه آفتاب لرستان صورت نگرفته اند . وی با اشاره به  بند (4) ماده 6 که مورد نظر دادستان خرم آباد بعنوان اشاره قانونی برای توقیف عنوان شده است گفت: در تبصره ذیل ماده 12 عنوان شده به جزء بند 3 و 4  دیگر بندهای این ماده شرط تعطیلی عنوان شده است و  از این رو استناد جناب دادستان به به تبصره ای بوده است که طبق قانون مطبوعات شرط تعطیلی نیست.

وی در ارتباط با درج تصویر علاءالدین بروجردی به جای جمونگ در این رسانه گفت: متأسفانه رییس کمیسیون امنیت ملی بارها و بارها در برابر توهین ها و هتاکی ها و جدایی طلبی های تعدادی تفرقه افکن که غیر بروجردی ها را اغیار و اشرار می دانستند سکوت میکردند و این مساله مورد اعتراض مردم استان بود از این رو تلاش شد تا دیدگاه مردم نسبت به سکوت های پیاپی ایشان در قالب طنز نمایش داده شود و به صراحت خطاب به ایشان گفته شود که سکوت ایشان از دید مردم دیگر مناطق استان نشانه همراهی با آنهاست که خوشبختانه بعد از این حرکت مطبوعاتی توسط آفتاب لرستان، آقای بروجردی سکوت را شکست و تفرقه افکنی را محکوم کردند که بنده نیز بخاطر این موضعگیری مطلوب اما دیرهنگام به نمایندگی از مردم استان لرستان از ایشان تشکر می کنم.

 ——————————————————————————–

افسانه-ادل

متن كامل و اصل كاريكاتور علاءالدين بروجردي به جاي جومونگ را در وبلاگ هفته نامه آفتاب لرستان بخوانيد:
http://aftablorestan.blogfa.com/post-45.aspx

Advertisements

71 دیدگاه برای «در پي درج كاريكاتور بروجردي، آفتاب لرستان توقيف شد»

 1. من از خواندن مطلبي چنين زشت و بي مناسبت عرق شرم بر پيشانيم نشست. كجاي اين كار را ميشود روزنامه نگاري نام نهاد . روزنامه نگار بايد به افرادي چون من آگاهي دهد . مرا متوجه حق و حقوقم بكند . از حقم دفاع كند . به فكرم احترام بگذارد نه انكه به زشت ترين شكل مرا مورد توهين قرار دهد . من پدرم خرم ابادي و مادرم بروجردي است . اين شناسنامه تاريخي من است . انگاه به اصطلاح اقاي روزنامه نگار با من و حقم چنين برخورد مي كند . روزي معلم انشا برايمان مي گفت چرا خداوند به قلم سوگند خورده است . حالا مي بينم كسي قلم مي زند كه نه ادب دارد و نه نزاكت . اصلا مي خواهم بپپرسم اين مثلا روزنامه نگار را چه كسي و با چه صلاحيتي روزنامه نگار كرده . كدام دانشگاه به او ياد داده كه توهين و فحش دادن به ديگران يعني نوشتن . اين همه توهين به عزيزان بروجردي از كدام عقده ناشي شده است . دست مسئولين درد نكند با اقدام به جا و شايسته ايي كه انجام داده اند . اميدوارم مسئولين براي هميشه جلو اين گونه لومپن بازي در عرصه مطبوعات را گرفته و با تنبيه اينگونه افراد زمينه سلامت فضاي روزنامه ها را فراهم بنمايند

 2. آقای بیرانوند توجه کنید که این آقای علادین خودشان خرم آبادی ها را شرور می خواند و همیشه می خواهد بین بروجرد و خرم آباد تفرقه بیاندازد.بنظر من این مطلب آنقدر ها هم لوپنی نبود و فقط جوابی به تفرقه اندازی های ادول بود.

 3. اين كه تحريك احساسات نبوده برادران!
  علاالدين از خودمونه نبايد ناراحت نشويم بالاخره اونم به لرستانيه ديگه!

 4. هر چند که معتقدم در مورد هر سخنی با مضمون تجزیه لرستان باید موضع جدی گرفت (این نه تنها یه وظیفه استانی بلکه یک وظیفه ملیه) ولی با این حال کار آفتاب اصلا جالب نبود.

 5. مردم فهیم و فرهیخته بروجرد

  این همه آتش خدایا از گور کیست ؟ شهوت این بی نمازان ، نشئه ی انگور کیست ؟

  پرده دانان طریقت در صبوری سوختند این صدای نا موافق زخمه تنبور کیست ؟

  باز هم سکوت ؟!!!!

  قضاوت با شما

 6. باسلام متاسفانه افرادي نظير مهدي وسينا وبختياري ودرساو…. در نظرات خود بروجرديها را به ايجاد تفرقه متهم مي كنند واين در حالي است كه حامد احمدي كه مدير مسولي؟؟!!يك نشريه را يدك مي كشد وخود را اهل ادب وفرهنگي معرفي مي كند به دليل اينكه چرا آقاي بروجردي به قول ايشان در » برابر توهین ها و هتاکی ها و جدایی طلبی های تعدادی تفرقه افکن که غیر بروجردی ها را اغیار و اشرار می دانستند سکوت میکردند «!!!!!؟؟؟؟؟ دست به درج عكس توهين آميز ومطالب سراسر بي معني در باره مردم شريف بروجرد زده است

 7. همه مي دانند كه آقاي بروجردي تا به حال در اين مباحث وارد نشده اند ودر مورد اخير هم حتي از حق شخصي خودشان براي شكايت از حامد احمدي استفاده نكرده اند .پس دليل اين همه عداوت با ايشان چيست؟؟؟ شايد تنها گناهشان اينست كه به خاطرپيشرفت حوزه انتخابيه شان كه از آن راي آورده اند تلاش مي كنند وگرنه دليل ديگري به نظر نميرسد

 8. وقتی تولیت فرهنگ وارشاد ما جناب آقای علوی در برابر هر صدای داد این میده که شما هیتلری و… و مردم باید برای رضایت ایشان خفه شوند معلوم است روزنامه ها چگونه خواهند شد

 9. اين روزنامه كه به تشديد اختلافات دامن مي زند برويد مشكلات كل استان را قلم بزنيدچرا استان ما بايد از لحاظ اقتصادي محروم باشد.

 10. اگر چه هرگونه توهین به مردم عزیز و لرستانی بروجرد را محکوم و غیر فابل فبول می دانیم اما الحق و والانصاف خوب جوابی به یک سری افراد دادند تا دیگر فکر جدایی و تجزیه لرستان وسر زمین های لر نشین به سرشان نزند وبه جای این افکار تفرقه افکنانه به فکر اتحاد و منافع وحقوق پایمال شده سر زمینهای تاریخی لرستان بزرگ باشند!!

 11. با سلام به قول قدما از کوزه همان برون تراود که در اوست!!اونا ظاهر و باطنشون همینه که میبینیم؟چرا…

 12. جناب احمدی مدیر مسئول آفتاب لرستان از اقدام و پاشیدن بذر کینه و نفاق در بین اقوام لر از شما بسیار ناراحت هستم آیا در زمان نگارش این مطالب زشت خود به مردم قیور بروجردی که سالها هم پای سایر غیور مردان لر در هشت سال دفاع مقدس جنگیدند براحتی اهانت کردی . آیا از خانواده های شهدا و جانبازان خجالت نکشیدی تو خودت همان اشتباه بزرگ هفته نامه بهار بروجرد که تقیدی هم شاید به دستاوردهای نظام نداشته را انجام دادی ولی در گامی بیشتر و فراتر » به شکلی آب در آسیاب دشمن در این مقطع حساس نظام نریز و از اتحاد و همبستگس مردم لرستان دفاع و از مردم بروجرد عذر خواهی نما

 13. اقدام دو نشريه بهاربروجرد و آفتاب لرستان خرم آباد درتفرقه افكني بين مردم لرستان را محكوم مي كنم.همچنين تبعيض آلود بودن حركات آقاي بروجردي وكوبيدن مغرضانه ايشان بر طبل تفرقه بين مردم لرستان را كه بخشي از قوم بزرگ لر هستند را نيز به شدت محكوم مي كنم.در عين حال اقدام دادگستري نيز زياده روي است.مي بايست به يك تذكر و عذر خواهي نشريه از مردم لرستان به ويژه مردم آگاه بروجرد،بسنده مي شد.

 14. اقای بیرانوند منم مثل تو بابام خرم ابادی و مادرم بروجردیه
  ولی از خوندن این مطالب ناراحت نشدم چون منظور ایشان همه بروجردیا نبوده عده ی خاص بوده
  درضمن بهترین و سازنده ترین نوع انتقاد ،انتقاد در غالب طنزه قلمی که فقط برای تعریف و تمجید باشه قلم نیست

 15. چه ربطی به لر بودن داره؟ هر کس در این کشور از یک قوم و طایفه ای است مثلا اگر کاریکاتور یک فرد سیاسی را که فارس است بکشند یعنی به قوم فارس توهین شده؟ افراد سیاسی و مشهور به خاطر اعمالشان در دید هستند نه به خاطر ملیتشان که برای شما این قدر مهم است.

 16. آقاي بيرانوند در جامعه روزنامه نگاري يك فعال سياسي مثل آقاي علاءالدين مي بايست ظرفيت يك نقد كوچولو را داشته باشد در ثاني علاءالدين جون بايد افتخار كند كه رداي جومنگ را به دو داده اند .

 17. چرا اين همه يك طرفه موضوعرا مي بينيد . من با اقاي بروجردي كار ندارم من با روزنامه نگاري حرف دارم كه به مردم توهين مي كند .اقايان مگر انگليسي ها در اين مملكت چه كه نكردند . پشت بازار و درب دلاكان يك وجب با هم فاصله نداند . مردمشان هم همه شريف و با هم فاميلند همه هم خرم آبادي اما اختالاف بين اين دو ريشه در سياست كثيف انگليس دارد. من به روزنامه ايي ايراد ميگيرم كه از اين سياست پيروي انشا الله نا آهانه مينمايد .

 18. دادستانی محترم بهار بروجرد را به جرم فتنه انگیزی برای جدایی بروجرد از لرستان توقیف کند

 19. از : بروجرد- ديار فرزانگان –
  به: لرستان خرم آبادي

  فكر نمي كردم روزي برسد كه عده اي قوميت پرست از مركز لرستان خرم آبادي ديار فرزانگان و مردمان فرهنگي و فرهيخته آنرا به عنواني خطاب كنند كه نه خود معنايش مي دانند و نه شخص ديگري و البته بهتر مي دانند آنچه بروجرد و مردمانش را به افسانه آن نسبت داده اند بسي شايسته تر و برازنده تر خودشان است.
  نمي دانم اين جماعتي كه ايشان » ادل» خطاب كرده اند چگونه است كه لااقل مايه فخر و مباهات همين لرستان جعلي خرم آبادي هستند و در بند و بند معرفي هاي مختلف لرستانشان مدام از نام هاي مردم فرهنگي و دانش پرور بروجردي حرف زده اند كه خود بهتر مي دانند هيچ نسبتي با لرستان خرم آبادي آنها ندارند.آيت الله العظمي بروجردي-دكتر شهيدي-دكتر زرين كوب- مهرداد اوستا- شهيد بروجردي – شهيد صارمي-و صدها و بلكه هزاران اديب و دانشمند و فرزانه و شهيد ديگر را به طرفه العيني به نام و كام لرستان خرم آبادي جعليشان مصادره مي كنند و آشكارا دم از كشور لرستان مي زنند و مرزهاي پرگوهر وطن عزيزمان ايران را تا حد يك استان جعلي صدقه سر پهلوي خائن پايين مي آورند و آنوقت هيچكس پيدا نمي شود كه به ايشان بگويد بالاي چشمشان ابرو است.
  آقايان تنگ نظر مركز لرستان خرم آبادي!
  امروز هرچه پدرانمان در بروجرد در مقابل ظلم آشكار لرستان خرم آبادي سكوت كردند و نجابت به خرج دادند و صبوري كردند و سخن نگفتند و لااقل عمل نكردند و اعتماد كردند و كلاه نمدي گشادي كه به سرشان رفته است را در نياوردند، ما فرزندان ديار فرزانگان اندكي تحمل بيش از اين را بر نمي تابيم و سكوت 40 ساله را مي شكنيم و خيالتان را راحت مي كنيم كه پشت سر هركس كه از حقوق بروجرد دفاع كند ايستاده ايم فارغ از هر مرزبندي سياسي .
  امروز مسئله اول ما در بروجرد تشكيل استان به مركز بروجرد است.اگر شما تصوير دكتر بروجردي را سوار بر اسب جومونگ و با عنواني جعلي تر از لرستان جعليتان به نام » افسانه ادل» به سخره گرفته ايد و با احوالات خاص خودتان خنده بي خردي سر داده ايد بدانيد كه ما هم اينك براي رسيدن به اهداف بروجردمان آمادترينيم.
  دشمني بي خرد شما را آنچنان جواب خواهيم داد كه حتي نمي فهميد و تصور هم نمي كنيد چه كرده ايد و با دست خود چه آتشي به انبار پر از كاه خود زده ايد.
  نه مركزي ، نه لرستان / زاگرس يگانه استان

 20. آقای زاگرسستان=بهمن طوری میگی دیار فرزانگان انگار غیر بروجردیها هیچ نمیفهمن تو داری مستقیما به بقیه استان توهین میکنی
  میخوام یه چیز واست روشن بشه تو میگی فلان شخصیت رو داشتیم آقای محترم داشتم داشتم حساب نیست دارم دارم حسابه ایرانم یه زمانی امپراطوری مهمی بوده که تو همه دنیا شناخته شده بود ولی الان یه کشوره جهان سومه میدونی چرا چون آدمایی با طرز فکر تو داره که فقط به گذشته افتخار میکنن و هیچ تلاشی واسه آینده نمیکنن
  مردم بروجرد واسه من قابل احتراما مثل همه هم وطنام ولی آدمای تفرقه انداز مثله تو هیچ کجاجایی ندارن

 21. دوست عزيز لطفا تعدادي از ظلمهاي يادشده كه توسط خرم ابادي ها در حق جنابعالي و اجداد محترمتان توسط خرم آباديها روا شده و شما با سوز و گداز فراوان ار آن ياد مي كنيد را نام ببريد .

 22. با سلام به همه ی لرستانی های عزیز من خارج ازایران هستم ونمی دانم چه اتفاقی افتاده است ولی تازگی ها قومیت بدجوری دربرابر ملیت ایرانی قدعلم کرده است چه بدروزگاری شده است که ایرانیان به نام قومیت سنگ بنای فتنه ای را پایه گذاری می کنند که بر حسب عادت که همه چیز رابه به خدا وامی گذاریم بایدبگویم بااین اندیشه های قوم گرایانه ایران بزرگ رابایدبه خداسپرد.
  ایران بزرگ ماپرازاقوام گوناگون بزرگ وکوچک است اکنون درهرتکه ای ازسرزمین ما قومی زندگی می کند وهرقوم هم می خواهد صاحب همه چیز باشد دراین میان آن چه رفته رفته قربانی می شود ملیت وسرزمین ایران است به راستی قومیت چه مفهومی داردوقتی فقط درشهرخرم آباد چندین قوم باگویش های گوناگون زندگی می کند به گمانم این گونه که پیش می رود فرئا پس فردا شهر های ایران راهمبایدتکه تکه کنیم وبین محله ها دیوارهایی شبیه دیواربرلین بکشیم ومثلا یک لک به محله لرهاواردنشود ویک بروجردی برای ورود به محله ازنایی ها باید گذرنامه معتبرداشته باشد ایرانیان عزیز دنیاداردکوچک وکوچک تر می شوداینجاراروپاکشوری مثل آلمان با چندین ایالت مردمش بدون برزبان آوردن ایالت محل زندگی خود تنها خودراآلمانی مینامند ودیواربرلین رادرهم فرومی ریزند تابین مردماشان جدایی نباشد امروزه اروپامرزهارابرداشته وبه آسانی بدون آن که متوجه شوی وارد کشوردیگری می شوی وکسی حتی نمی پرسدازکجا آمده ای وچرا آمده ای دنیا دارد مرزها ودیوارهارادرهم می شکند وما ایرانیان شریف تنها به صرف این که کمی با هم اختلاف لهجه داریم درفکر ساختن دیوارهایی پوشالی هستیم بریزیددوراین افکارپوسیده را کسی منکرفرهنگ شهری چون بروجردنیست اما این به معنای این نیست که بقیه سهمی درتولیدفرهنگ ندارنددرموردآن هاهم که مخالف جدایی بروجرد ازلرستان هستند باید بگویم اشتباه می کنند اگربروجردی ها نمی خواهند بخشی ازلرستان باشندآن گونه که تابه حال بوده اند خب نباشند چه ایرادی دارد اما ازراه درست بایدعمل شودنهازراه تفکیک قومیتی ودامن زدن به اختلاف بین قومیت ها درضمن بروجردی های عزیز نام زاگرس برای استان مدنظر شما برازنده نیست چراکه زاگرس یک نام ایرانی نیست بلکه نامی است که غربی ها ظاهرا به یک رشته کوه درغرب ایران داده اند باهمه این ها خداییش لرستان رابیش ازاین کوچک نکنید.
  برقرارباد ایران پاینده بادلرستان ایرانی

 23. سلام تورو خدا بس کنید نمیخوام عزیزترین و بهترین رفیقای خرم ابادیمو از دست بدم با این طرز فکر احمقانه ازراه دیپلوماتیک قدم بردارید نه از راه نزاع و درگیری لفظی توهین بسه توی 30 سال به حد کافی بهمون توهین شده شما که انقدتئوریسینهای قلدری هستید چرا حقتونو از نظام مطالبه نمیکنین با این کارامونه که خنگترین مردم ایران مثال میزنن لره نمیفهمه

 24. وقتي به كسي توهين مي‌كنيد، در حقيقت اين اجازه را به او مي‌دهيد كه به شما توهين كند! كلوخ‌انداز را پاداش سنگ است. توهين‌هاي نشريه ضد فرهنگ بهار بروجرد، منتهي به همين مي‌شود: دشمن دانا بلندت مي‌كند/ بر زمينت مي‌زند نادان دوست
  عزيزان، حربه‌ي انتخاباتي علاء‌الدين بروجردي همين است كه هميشه اين بحث را داغ نگه‌دارد تا سري بعد هم رأي بياورد و گرنه لازم نيست اين همه تلاش براي استان شدن را در نشريه داد و فرياد كند. در خفا بهتر مي‌تواند كارش را پيش ببرد …

 25. زاگرسستان :از : بروجرد- ديار فرزانگان -به: لرستان خرم آبادي
  فكر نمي كردم روزي برسد كه عده اي قوميت پرست از مركز لرستان خرم آبادي ديار فرزانگان و مردمان فرهنگي و فرهيخته آنرا به عنواني خطاب كنند كه نه خود معنايش مي دانند و نه شخص ديگري و البته بهتر مي دانند آنچه بروجرد و مردمانش را به افسانه آن نسبت داده اند بسي شايسته تر و برازنده تر خودشان است.نمي دانم اين جماعتي كه ايشان ” ادل” خطاب كرده اند چگونه است كه لااقل مايه فخر و مباهات همين لرستان جعلي خرم آبادي هستند و در بند و بند معرفي هاي مختلف لرستانشان مدام از نام هاي مردم فرهنگي و دانش پرور بروجردي حرف زده اند كه خود بهتر مي دانند هيچ نسبتي با لرستان خرم آبادي آنها ندارند.آيت الله العظمي بروجردي-دكتر شهيدي-دكتر زرين كوب- مهرداد اوستا- شهيد بروجردي – شهيد صارمي-و صدها و بلكه هزاران اديب و دانشمند و فرزانه و شهيد ديگر را به طرفه العيني به نام و كام لرستان خرم آبادي جعليشان مصادره مي كنند و آشكارا دم از كشور لرستان مي زنند و مرزهاي پرگوهر وطن عزيزمان ايران را تا حد يك استان جعلي صدقه سر پهلوي خائن پايين مي آورند و آنوقت هيچكس پيدا نمي شود كه به ايشان بگويد بالاي چشمشان ابرو است.آقايان تنگ نظر مركز لرستان خرم آبادي!امروز هرچه پدرانمان در بروجرد در مقابل ظلم آشكار لرستان خرم آبادي سكوت كردند و نجابت به خرج دادند و صبوري كردند و سخن نگفتند و لااقل عمل نكردند و اعتماد كردند و كلاه نمدي گشادي كه به سرشان رفته است را در نياوردند، ما فرزندان ديار فرزانگان اندكي تحمل بيش از اين را بر نمي تابيم و سكوت 40 ساله را مي شكنيم و خيالتان را راحت مي كنيم كه پشت سر هركس كه از حقوق بروجرد دفاع كند ايستاده ايم فارغ از هر مرزبندي سياسي .امروز مسئله اول ما در بروجرد تشكيل استان به مركز بروجرد است.اگر شما تصوير دكتر بروجردي را سوار بر اسب جومونگ و با عنواني جعلي تر از لرستان جعليتان به نام ” افسانه ادل” به سخره گرفته ايد و با احوالات خاص خودتان خنده بي خردي سر داده ايد بدانيد كه ما هم اينك براي رسيدن به اهداف بروجردمان آمادترينيم.دشمني بي خرد شما را آنچنان جواب خواهيم داد كه حتي نمي فهميد و تصور هم نمي كنيد چه كرده ايد و با دست خود چه آتشي به انبار پر از كاه خود زده ايد.نه مركزي ، نه لرستان / زاگرس يگانه استان

 26. من مطمين هستم كساني كه آتش فتنه را برميافروزند امثال همين آقاي زاگرسستان هستند كه در نشريه بهار بروجرد هستند.واقعا خيلي ازحرف هاي اين آقاي محترم ناشايست و از سر عصبانيت زده شده است ولي دوست عزيز بدان كه از خرم آباد وبروجرد ونهاوندوملاير و تويسركان وهرسين گرفته تااستان هاي چهارمحال وكهكيلويه وشمال خوزستان و بختياري هاي عزيز وبخش هايي از استان هاي ايلام وبوشهر واصفهان ومركزي وقزوين وفارس همه لر هستند وافتخارايران هستند و مثل شما هم اين قدر بلوا به پانمي كنند.

 27. [جناب زاگرسستان قبل از هر چيز بايد به شما بگم كه خرم آباد به عنوان مركز و حاكم نشين لر كوچك در طول شش قرن كانون سياست و داد و ستد بوده و در سال 1345 از سوي سازمان جلب سياحان وقت در بين شهرهاي كوچك عنوان نمونه گرفت و لوح افتخار دريافت كرد كه اين نشان از فرهنگ و اصيل بودن مردم اين دياره.به شما پيشنهاد مي كنم بريد و تحقيقات دكتر فرانك هو استاد دانشگاه رايس آمريكا كه در سال 42 و 43 درمورد خرم آباد انجام داده رو بخونيد تا دفعات بعد بدون آگاهي و از روي تعصب بيجا به يك قوم با فرهنگ حمله نكنيد.من مي خوام از شما بپرسم اين عزيزاني كه با عنوان افتخار بروجرد نام برديد چندتا از بازماندگان يا فرزندان اونها هنوز هم در بروجرد هستند؟؟!! لازمه براي اطلاع شما بگم افراد ارزشمند و گرانقدري از جمله آيت الله كمالوند، شهيدان رحيمي و سيد فريد قاسمي و دهها نفر ديگه از افتخارات خرم آباد و لرستان هستند كه هنوز هم بازماندگان اونها با افتخار در اين شهر زندگي مي كنن.
  و اين رو هم بدونيد زماني كه خرم آباد به عنوان مركز انتخاب شد و پادشاه وقت (كه الا دقيقا اسمش يادم نيست) براي اين مراسم داشت به خرم آباد مي اومد از طرف قوم با فرهگ و فرهيخته بروجرد مورد سوء قصد قرار گرفت!!!!!!!
  پس جدال بين مردم خرم آباد و بروجرد از جانب بروجرد عزيز بوده كه تبعاتش الان هم ادامه داره.
  حرف براي گفتن بسيار دارم اما ارزش وقتم بيشتر از اينه كه اينجا و براي بعضي تلف بشه.
  اميدوارم در نظراتتون كمي تامل كنيد و از اين پس با فكر و حوصله نظر بديد.

 28. قابل توجه ایرج و خانم خرم آبادی
  باسلام
  خانم خرم آبادی عزیز آیامی دانید گزینش و استخدام ادارات و سازمانها در خرم آباد انجام می شود ودر این گزینش تنها فاکتوری که لحاظ نمی شود شایستگی داوطلب است ؟ و اگر بروجردی باشی عملا شانست در کمترین حد است ؟
  آیا می دانید در حالیکه جوانان تحصیل کرده بروجرد بیکارند بسیاری از کارمندان اداره جات بروجرد غیر بومی هستند که براساس رابطه در مرکز استان استخدام شده اند؟
  آیا می دانید اکر از بروجرد برای امور ریز و درشت اداری به خرم آباد بروی با کارمندانی مواجهی که فاقد هرگونه صلاحیت فردی و اجتماعی هستند (و رفتار و گفتا رآنها فقط جای تاسف دارد) در مواجه با شما هیچگونه سنگ اندازی و بد اخلاقی را دریغ نمی کنند؟
  آیا می دانیداینقدر جفا شده که بروجرد حتی غاقد دستگاه MRI است و بیمار بینوا برای گرفتن یک MRI به خرم آباد مشرف می شود؟
  آیا می دانید000؟و هزاران نمونه دیگر امیدوارم نظر شما اندکی تغییر کرده باشد
  آقا ایرج اگر در اروپا مرزها ازبین می رود و مردم هم موافقند آیا چنین تبعیض هایی دیده میشود؟

 29. با اين مطلبي توهين‌آميزي كه اين روزنامه نوشت و سعي داريد فقط نسبتش بدهيد به علاءالدين و خطاب به سايت‌ها و روزنامه‌هاي مدعي كشور جعلي لرستان مي‌گويم:
  از حالا به بعد شما دشمن ماييد نه دوست يا رقيب ما.
  بجنگيد تا بجنگيم. معني زور و بازو را مثل مسيح كردستان به شما خواهيم داد.
  دشمني ما تا ابد ادامه خواهد داشت و به سهم خودم هرگز اين توهين را ازياد نخواهم برد و در خرابي خرم‌آباد تلاش فراوان خواهم كرد به هر وسيله‌اي كه بتوانم. دعا كنيد در اين مملكت كاره‌اي نشوم. از همشهريانم مي‌خواهم به ديد دشمن به اين ملحدان بنگرند…

  لرنا:
  آقا بهمن! خيلي از جنگ و تفنگ حرف مي زني
  بهمن خطرناكه بهمن!

  آيا در خانه هم هروقت با برادر و خواهرت اختلاف پيدا مي كني سريع به سراغ تفنگ مي ري. همه شهر ها و كشورها و استانها و روستا هاي هم جوار با هم اختلاف منافع دارند. استفاده از زور و جنگ نشانه ضعف در منطق است.
  آيا اينطور مي خواهي فرهنگ شهر و استانت را نشان بدهي؟

 30. جواب بروجرد نیوز به مقاله سراسر توهین آفتاب (غروب) لرستان
  آنچه از مقاله ( به ظاهر مقاله ی) مندرج در هفته نامه ی » آفتاب لرستان» مطبوع مرکز استان برمی آید اینست که ظاهراً هم استانی های عزیز ما اصلاً دوست ندارند که از بروجرد شهر فرزانگان جدا شوند و دعوی جدایی طلبی مردم این شهر را بر نمی تابند. در صورتیکه آنچه بروجردی ها خواستار آنند نه تنها نابجا نیست که بسیار به حق می باشد،
  ادامه پاسخ بروجرد نيوز را در لينك زير بخوانيد:http://www.borujerdnews.ir/article/M0059.htm

 31. مزیداطلاع محمد وبهمن
  محترمانه به عرض می رسانم محمد عزیزتبعیض رامی پذیرم درهمه جای ایران تبعیض هست اما به قول سعدی کارها به صبربرآیدومستعجل به درسرآید شتاب نکنیدوازراه قانون ومنطق وارد شوید مرکزبودن یانبودن یک شهردلیل برتربودن آن نیست همه می دانیم امکاناتی که دربروجردهستدرخرم آبادنیست بحث وجدل های قومیتی هیچ نتیجه ای دربرنخواهدداشت وتنهاباعث دلگیری ودوری قومیت ها می شوددراروپابی توجه به این که یک شهرمرکزباشدیانباشدهمه درپی سربلندی شهرخودهستندوبرای این کارامکانات فرهنگی وجاذبه های جهانگردی شهرخودراتوسعه می دهند.به فکرتوسعه وعمران وآبادانی بروجردباشید این جنگ سرد که برخی مثل بهمن بدشان نمی آیدگرم شودثمری نخواهدداشت نتیجه جنگ چه سردباشدوچه گرم جزویرانی وخانمان براندازی نیست.بهمن عزیز بجنگ تابجنگیم ازکی تابه حال منطق بروجردی ها بوده است که ما نمی دانیم تاجایی که من می دانم بروجردشهری عالم پروروفرهنگ ساز بوده که مایه ی مباهات همه ی لرستانی ها وشایدایرانی هاست درموردمسیح کردستان هم بایدبگویم اگرمنظورشما شهیدبروجردی است ایشان بامنطق جنگ واردکردستان نشد بلکه می کوشید دل هم وطنان کردعزیزرابه دست بیاوردبرای شهیدبروجردی به دست آوردن دل یک هم وطن کردبرترازبه خاک افکندن یک هم وطن کرددیگربوددرضمن به شما بهمن عزیز توصیه می کنم به ادبیات خوددقت کنید شمابااین حرف ناصواب خودموجبات رنجش کردهای عزیز ایران زمین رافراهم می کنیدوازشهیدبروجردی تلقی بدی راایجاد می کنید اگرشهیدبروجردی باکردها بدبودلقب اومسیح کردستان نبود بیایید همگی مسیح گونه ودرکمال صلح مهربانی ودوستی خردمندانه مشکلاتمان راحل کنیم
  آبادبادایران سرفرازبادلرستان باشکوه

 32. من یک بختیاری ساکن در خوزستان هستم ازاین اختلافات کذایی خنده ام می گیرد
  به امید یک لرستان بزرگ از همدان تا بوشهر از اصفهان تا ایلام
  هماره قلبم در این لرستان میتپد

 33. نماينده اي كه تحمل يك انتقاد و ظنز را نداشته باشد و مردم سينه چاك بروجرد برايش هياهو جنجال به پا ميكنند چه نماينده اي است اين كاريكاتور توهينش به مراتب كمتر از هفته نامه هاي بهاربروجرد و زاگرس است اگر انها را با دقت مطالعه نماييد متوجه اين موضوع خواهيد شد اما چرا مردم لرستان جنجال به پا نمي كنند اقاي بروجردي با علم واطلا كامل از روند سياسي و فرهنگي واجتماعي لرستان ميدانند ّّ كه اين انشقاق امكان پذير نيست وتبعات ان براي بانيانش بسيار سنگين خواهد بود اما براي جلب توجه مردم بروجرد هر چند وقت يكبار اين مساله را مطرح ميكنند و مايل به ادامه و تشنج در لرستان هستند تا بقيه كارهاي خود را پيش ببرند ! راستي مگر مردم خرم اباد جلوي فرمانداري ويژه بروجرد را گرفته اند ؟؟ ايا مردم خرم اباد باعث عقب ماندگي خيالي بروجرد شده اند ؟؟ ويا بر عكس ؟؟ …..

 34. دوستان بروجرد نيوز اگر به فضاي نقد وانتقاد اتقاد داريد از خودتان شروع كنيد چون در فضاي تارنماي شما (بروجرد نيوز) پانوشت نظريه اي خوانندگان وجود ندارد فقط افكار خودتان را بدو حق براي خواننده منتشر ميكنيد !1 ما لرها به زعم شما مردمي تعصبي و.. هستيم اما اين رابدان در ايران قومي آزاده تر ودموكراتيك تر از قوم لر پيدا نخواهيد كرد همين فضاي اينترني در لور ولرنا و ديگر فضاي اينترنتي بچه هاي لر خود گويايي تولد موجي جديد از جوانانو فرهيختگان فعلي در لرستان وقوم لر در سراسر ايران خواهد داشت .(پس باش تا صبح دولتت بدمد چرا اگر به گفته خودتان مرز هاي استاني براساس فرهنگ واداب ورسوم وقوم هاي مختلف در ايران تقسيم شده اين را بدان كه سهم قوم لر از خوزستان تا استان مركزي واصفهان وبختياري و همدان وايلام خواهد بود و منوجه باش كه تفاوت فرهنگ واداب و رسوم خودتان را دقيقا بشناسي اين كدام فرهنگ و تمدن (فرهنگ وقوميت شما كه در نشريه بروجرد نيوز اعلام نموده ايد)است كه با قوم لر در تضاد است وبا بقيه مردم لرستان فرق ميكنداين چه فرهنگي است كه موسيقي ندارد رقص وايين هاي مخصوص به خودش را ندارد واين چه فرهنگي است كه بايد در امروزه ساختارهاي جديد برايش تريف شود ؟؟‌لباسش چيست ؟؟ هنرش چيست به فرض همه شهروندانش دانشمند !! هويتش به چيست ؟؟!! ……..)

 35. روزنامه نگار باید بتواند آزاد بنویسد,اقداماتی از این دست,هر چند کوجک, در این خفقان حاکم بر مملکت ستودنی است.

 36. این کارها باعث ضربه زدن به وحدت لرستان میشود،
  خرم آبادیها و بروجردیها همه با هم برادر و برابر هستند.

 37. دیگه از پایتخت فرهنگ وتمدن (خرم آباد)بیش از این انتظاری نیست. هرچی ما میگیم نره شما بگو بدوش

 38. هميشه از اين مسئله در تعجبم كه چرا لرستاني ها فكر ميكنند عامل پيشرفت نكردن و چه بسا پسرفت همه جانبه لرها كم توجهي مسئولان كشوري و استاني و اينهاست!! در صورتي كه اگه همين پستها و نظرات رو بخونيد متوجه ميشيد كه تركها و اصفهاني ها و يزدي ها در سايه وفاق و بالا بردن سطح علمي و فرهنگي خودشون دارن هفت شهر عشق رو سير ميكنند و ما لر ها هنوز اندر خم اختلافات داخلي بين شهرها روستاها طايفه ها و … هستيم

 39. اخه چه فرقي ميكنه كه كي استاندار باشه و كجا مركز استان باشه و …
  واقعا سطح ديد ما بايد بالاتر از اينها باشه من وقتي اين حرفها رو ميشنوم ياد دوران دبستان ميفتم كه سر اينكه كي مبصر كلاس باشه هميشه رقابت بود.
  واقعا اين سطح فكر در حد همون بچه هاي 5 -6 ساله است اگر رقابت در زمينه تلاش براي خدمت بيشتر به كل استان بود الان اين وضعيت استان نبود
  وقتي تحريريه يك نشريه كه به اصطلاح قشر فرهنگي استان هستن اينطور فكر ميكنن و مينويسن تو خود بخوان حديث مفصل اين مجمل

 40. اخه چه فرقي ميكنه كه كي استاندار باشه و كجا مركز استان باشه و …واقعا سطح ديد ما بايد بالاتر از اينها باشه من وقتي اين حرفها رو ميشنوم ياد دوران باشه هميشه رقابت بود.واقعا اين سطح فكر در حد همون بچه هاي 5 -6 ساله است اگر رقابت در زمينه تلاش براي خدمت بيشتر به كل استان بود الان اين وضعيت استان نبودوقتي تحريريه يك نشريه كه به اصطلاح قشر فرهنگي استان هستن اينطور فكر ميكنن و مينويسن تو خود بخوان حديث مفصل اين مجمل

 41. به نظر می رسد از کدورت ها و دشمنی های گذشته جز ضرر و زیان چیزی عاید این دو شهرستان و استان نشده است .
  دوستان هم قومیتی بهتر است به فکر همبستگی و همدلی جهت داشتن استانی آبادتر باشند .

 42. با سلام دوستان بروجرد نيوزي نظر خود را گفته اند كه شديد نظر تعداد زيادي از همشهريان من باشد كه همانند نظر ساير دوستان قابل احترم ، ولي قابل نقد است اما مشكل جاي ديگريست اين مسئله را همه باسد بپذيريم از زماني كه خرم آباد بعد از آن توطعه معروف و به هنگام سفر شاه به بروجرد مزكزيت استان را از آ، خود كرد ، بدلايل متعدد سعي در سنگ اندازي در راه رشد و پيشرفت بروجرد داشته است كه نمونه هاي آ، بسيار است (پتروشيمي، فرودگاه ، دانشگاه و …) از سويي تفاوت فرهنگ به معناي وجود يك فرهنگ عجيب و غريب و كاملا متفاوت با ساير فرهنگهاي موجود در كشور نيست ، بايد بپذيريم كه بروجرد داراي خرده فرهنگهايي متعلق به خود است كه متفاوت با شهر خرم آباد است و از سوي ديگر شبا هتهاي بسياري هم وجود دارد كه در ساير نقاط ايران عزيز نيز به چشم ميخورد و و شايد شاخص مناسبي براي تميز نباشد و ملاك ساخت و وجود فرهنگ جديد نيست .اما مجددا متذكر ميشوم ريشه تمام مشكلات متاسفانه ريشه در تنگ نظري تعدادي از همشهريان خرم آباي شما دارد كه تاب رشد و پيشرفت بروجرد را نداشته و متاسفانه پيوسته بدليل وجود عقده هاي حقارت دروني خود سعي دارند با سوء استفاده از قدرتي كه به موجب مركزيت در دست انهاست از بهرمندي ساير شهر هاي استان بخصوص بروجرد از امكانات و رشد و پيشرفت جلو گيري نمايند ، به همين دليل است كه ساز جدايي زده و در صدد احقاق حق خود برآمده اند ، و الا همه ما ايراني بوده و همه خواهان ايراني يك پارچه متحد و دوست متشكل از لر و فارس ، كرد و ترك و بلوچ ، مازني ، گيلك و … بوده هستيم و خواهيم بود . با اميد به روزي كه دوستي هايمان بيشتر و در راه پيشرفت استاني يك پارچه و متحد ولي مساوي در بهره مندي از امكانات قدم برداريم .

 43. کاش دادستان اینگونه عادلانه !؟با همه ازجمله فحاشینامه ی صدای ملت هم برخورد می کرد هر چند اقدام آقای احمدی در آفتاب لرستان خاتمه دادن به غوغایی بود که شاید آثار نامطلوبتری را می توانست رقم بزند.

 44. از اینکه نقد را هم نیاموخته ایم بسیار متاسفم
  نقد با توهین کاملا متفاوت است نمی شود به نام نقد شخصیتها و مردم یک شهر را به باد توهین گرفت و آنرا نقد نامید
  بروجردی را هم می شود نقد نمود اما به مردم بروجرد نمی توان توهین کرد
  ترابی بروجرد نیوز

 45. دوست گرامي ترابي عزيز اگر واقعا فكر ميكني يك روزنامه نگار كه حق دارد آزادانه مطالب و طنزش را بيان كند به كل مردم بروجرد توهين نموده است ما هم راضي به اين توهين نيستيم اما اين روزنامه نگار كه تاوان آنچه كه حق اوست و حرفه اش ناميده ميشود را پرداخته (توقيف !!) چيزي كه امروز شما را كه داعيه دموكراسي داريد خيلي خوشحال نموده !! اما اين را خدمت شما عرض نمايم سه الي چهار سال پيش كه ماهنامه كيهان فرهنگي به مردم بختياري توهين نمود( كاريكاتور مرد بختياري و بشقاب پرنده !!) و دو روزنامه ديگر كه به انحاي مختلف به كل قوم لر ومردم لرستان توهين نمودند شما چرا سكوت نمودين ؟!!!‌چرا كيهان فرهنگي توقيف نشد ؟؟!! چرا عذر خواهي ويا حداقل توضيحي نداد ؟؟چرا مثل مردم تبريز بزرگ نشد !!؟؟ چرا و چراهاي ديگر ….. چرا مرگ خوب است اما براي همسايه ؟؟!! مگر مردم تبريز براي چه موردي به خيابانها ريختند ؟؟ ايا ارزش بزرگ كردن داشت و يا جريان …….. !!‌پس اين را هم بدان هفته نامه افتاب تاوان (آزادي بيان ) هرچند تلخ به كام مسئولين را داد اما اين راهش نيست !!‌شما مثل اينكه از علاالدين بروجردي كاسه داغتر از اش هستين ؟؟‌اصلا مگر پسر پيغمبر است كه نشود به او گفت بالاي چشمت ابروست ويا اصلا چرا نشود او را نقد كرد ؟؟ بگذاريد خودش دفاع كند .تريبون كه زياد در اختيارش است و چيزي كم ندارد ….

 46. بروجرد شهر استعدادهاي درخشان(مقام معظم رهبري)
  در ابتدا به تمامي دوستان بگوييم كه همه فرزندان آدم وهواييم چه اسرائيلي چه فلسطيني چه خرم آبادي چه بروجردي اي افكارمان است كه برايمان دشمن مي سازد من به عنوان يك بروجردي حق خويش ميدانم كه جواب اين توهين را با اسدلال و عقلي كه خدا داده بدهم نه با حق تقدم قوم گرايي و …
  در پاسخ دوستان محترم از ابتدا تا انتها
  جناب بختياري اگر شما اهل روزنامه خواني هستيد و نشريات اين استان را زياد مطالعه مي فرماييد خودتان بهتر ميدانيد كه اين تفرقه افكني ها از نشريات لرسوو (خرم آباد) شروع شده نشريات مثل صداي ملت و آفتاب لرستان قلمشان فقط در توهين به فرهيختگان كار مي كند وبس سال گذشته به امام جمعه بروجرد و امسال به قلب مردم بروجرد توهين شد (اين يك واقعيت است كه مردم بروجرد لر نيستند).
  جناب آقاي مير حسين شيخ برادر عزيز ……
  بقيه نظر حذف شد چون واقعا نظر نيود

 47. (سانسور اونهم از نوع لرستاني.خرمآبادي)
  بقيه حرف هاي من رو حذف كردند چون واقيعت بودند و همين واقيعت است كه لرستاني ها(مسئولين استان لرستان نه مردم ) از آن فرار مي كنند واقعيتي انكار ناپذير من بقيه حرفام رو در وبلاگ زير گذاشتم براي آگاهي مردم از واقعيتي كه لر ها مي خواند اونرو پنهان نگه دارن اگر واقعا به قول خودتون ظرفيت انتقاد داريد پس اين آدرس رو نشون بديد تا مردم واقعيت رو بفهمند.http://borujerdeazad.persianblog.ir/
  در ضمن شايداين وبلاگ بنا به دلايل مجبور شودبارها تغيير نام دهد.

 48. سلام سپهر عزیز
  از پاسخ شما سپاسگزارم
  من هیچگاه نگفته ام چرا نقد کرده است و موافق با توقیف روزنامه هم نیستم و امیدوارم که به زودی این روزنامه رفع توقیف شود
  اما شما متن کامل مقاله آفتاب را بخوانید و فقط خوتان قضاوت کنید که این ادبیات نقد در کجای دنیا رایج است نقد نه تنها بد نیست اصلا لازمه پیشرفت جامعه است اما باید گفت که نقد نباید به گونه ای باشد که شکل توهین و تعصبات قومی به خود بگیرد
  باز هم از شما سپاسگزارم

 49. با سلام خدمت همه آزاد اندیشان لرستانی
  1- این یک واقعیت است که بین اخلاق،سلائق و… مردمان هر منطقه تفاوتهایی وجود دارد.
  2- عدم پیشرفت و عقب ماندگی استان لرستان بر کسی پوشیده نیست.
  3- سیاست مداران گاهی نیاز دارند تا برای در صدر اخبار ماندن و کسب رضایت افکار عمومی( بخوانید آرای مردم)، با شانتاژ و بزرگنمایی، کم کاری و حقارت خویش را پنهان نمایند.
  4- خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است

 50. اودلا بیا هار
  ببخشید اول سلام
  من خرم آبادی هستم و اصلا موافق مطالبی که در آفتاب نوشته شده نیستم. مطمعنا افکار مریض در هر شهری پیدا می شوند و بروجرد و خرم آباد از این نظر جدا از این مقوله نیستند. بروجردی و خرم آبادی همه لر و برادریم و مردم عادی این دو شهر هیچ مشکلی با هم ندارند
  سعی کنیم جلوی قلم برخی نشریات(هم نشریات بروجردی(بهار) و هم خرم آبادی)که فقط به تفرقه و جدایی می اندیشند را بگیریم
  با آرزوی لرستانی آباد

 51. باسلام به قوم لر
  اقای بروجردی نماینده محترم بروجرد فکر کنم باید اینقدر کامل باشند وهمچنین بروجردیهای فرهیخته! که طنز را از جد تشخیص دهند وکمی هم انتقاد پذیر باشند ضمنا مردم فرهیخته میدانند که فرهنگ یک قوم از ان حکومتها نیست بلکه ریشه درتاریخ چند هزار ساله دارد وباز هم مردم فرهیخته به روشن شدن وروشن ماندن چراغ مطبوعات کمک میکنند و ………………………………….. از طرف یک خرم ابادی

 52. باسلام به دوستان :من یکماهی بودکه به علت برگزاری حج ایران نبودم وپس ازبرگشت دارم این مطلب رامی نویسمدرپاسخ به کامنتهای همه
  1-بدون شک همه استان لرستان ولرنشینان نسبت به منابع زیرزمینی وروزمینی خودعقب مانده محسوب میشوند.نیمی ازنفت ایران ازگچساران بدست می ایدوازنیم دیگربیشترش ازمسجدسلیمان ودیگرنقاط شمالی خوزستان بوشهروجنوب لرستان بدست می ایدکه همه یااکثرن لرنشینند.سرچشمه سه رودبزرگ ایران یعنی کرخه دزکارون(والبته زاینده رود)همگی لرستان وبختیاریست اماهمه می بینیم که لرنشینهاکمترینبهره راازاین مواهب دارند
  2-بیشک یکی ازراهکارهای رای اوردن برخی نمایندگان لرستان کوبیدن برطبل تفرقه است.بجزاقای بروجردی درخرمابادهم یک کاندیدایی بودکه ازعلا الدین انتقادمیکردامارای نیاوردامااگرانصاف دهیم هیچ کاندیدایی حرفهای موهن اقایبروجردی(مثلبیرون کردن وندهاازبروجرد.فرهنگ پایین خرمابادیهاوادعای غیرلربودن بروجرد)رانزده استوباتوجه به اینکه ایشان نماینده مردم ورییسکمیسیون امنیت ملی وبرادرشهیدبزرگ سرداربروجردیست اینگونه سخن گفتن دونشان وازوی بعیداست.
  3-درزمانی که دانشجوی دانشگاه تبریزبودم به عینه دیدم که دربرخی مطبوعات انجابه شدیدترین نحووبازشت ترین کلمات به مردم فارس ومفاخرانهاتوهین میشدمثلن به چشم خوددرروزنامه پیام اذربایجان-به سردبیری یکی ازنمایندگان مجلس-نوشته بودندسعدی وحافظ سگ درگاه پادشاهان ترک بوده اند.همچنین بارهامطرحشدکه ایران کشوری کذاییست وبه زوراین کشورتشکیل شده وپایتختش هم تهران شده است اماهمین دوستان کمترین تحمل شنیدن یک صدای انتقادامیزرانداشتندومتاسفانه
  درنمایشگاه مطبوعات دیدم که نشریاتی همانندبهاربروجردنیزهمان راهرادرپیش گرفته اند
  4-وقتی کسی دم ازخورده شدن حقش میکندکه سندارایه کند.برخی قلم بدستان بروجرداستاندارلرستان راشهردارخرمابادنامیدندچرا؟چون یک زیرگذردرمرکزاستان ساخته است اماهمین دوستان باانصاف گویافراموش کرده اندکه بروجردخیلی زودترصاحب زیرگذرشد.بااینکه جمعیت خرماباددست کم 3برابربروجرداست اماپس ازسالهانماینده اضافه شده به لرستان رابه بروجرددادندایااین ظلم نیست؟همه میدانندکه بیشترصنایع لرستان بابودجه مناطقمحروم دربروجردساخته شده پس معنای سنگ اندازی خرماباددرراه ابادانی بروجردچیست؟
  5-همه میدانندکه خرمابادشهریست باقدمت چندهزارساله!یکی ازسه شهرمهم تمدن سومری باان عظمتش شاپورخاست بزرگ ساسانی وپایتخت 480ساله اتابکان لرکه پهنه وسیعی ازاین مرزوبوم رادراختیارداشتندوباافتخارقدرت وفرهنگ حکومت کردندونمیشوداینهمه عظمت وافتخاررابه یک شهربی فرهنگ منتسب کرداگرمردم یک شهربخاطرداشتن برخی چهره های فرهنگی به دیگران فخربفروشندحتمن درمقابل شهرهایی چون کاشان یزداصفهان شیرازکه هرکوی وبرزنش مدفن صدهاچهره انچنانیست بایداحساس خواری نمایند.ضمن انکه مردم لرستان شاعران وبزرگان زیادی داشته اندکه به جرم سرودن ونوشتن به زبان خویشاکنون غریب وگمنامند.خرمابادولرستان زادگاه وخواستگاه شیخ برکه طاهرعریان میرنوروزملاوارسته بهلول هرمزان اریوبرزن وصدهاچهره ماندگارفرهنگی وحماسیندوازهمان مفاخربروجردلرستان چهره هایی چون شهیدصارمی واوستاخودبافتخارگفته ونوشته اندکه ازعشایرلرند.
  6-امیداست که همه مادرمسیرعبادتخداخدمت به خلق وی یکپارچگی ایران عزیزواتحادلرستان بزرگ گام برداریم وسران وقلم بدستان این مرزوبوم بیشترمراقب گفته هاونوشته های خویش باشند

  لرنا: دوست گرامي زيارت قبول
  لطفا كامنتهاي كوتاهتر بنويسيد

 53. اين آقاي وند درك مير ظاهراً حالش خوب نيست!
  1- تمام اين جفنگ‌هايي كه به علاءالدين بروجـــردي نسبت دادي از روي حسادت فجيع و عصبانيت قوميست وگرنه ما در بروجــرد واقعاً آرزوي شنيدن همين مطالب رو از ايشان داريم و اگر روزي چنين واژه‌هايي را استفاده كند مي‌پرستيمش.
  2- علاء‌الدين فرزند آيت‌الله العظمي حاج شيخ محمد ابراهيم نجفي بروجــردي و نوه آيت‌الله العظمي حاج شيخ علي محمد نجفي برادرزاده شهيد آيت‌الله العظمي محمد بروجـــردي (كه در عراق به دست صدام ترور شد) مي‌باشد.
  اولاً امثال تو و همدستان غيورت!!!! در حد و اندازه‌هاي اين مرد بزرگ نيستيد كه با اين اراجيف….
  به جاي شيطان بايد در حج به سمت تو سنگ پرتاپ مي‌كردند ظاهراً در مكه‌ام آدم نشديد.
  در ضمن سعي نكنيد توهيني كه به مردم يك شهر كرديد به سمت يك نفر متمركز كنيد.
  علاء‌الدين جومونگ ماست و ما به كمك او سرزمين چوسان قديم(=استان زاگرس) را خواهيم ساخت. به كوري چشم دشمنانمان.

 54. البته اقای کیوان خان!
  شماباادبیاتتان بیشترمعنای شهرفرزانگان رامشخص میکنید.
  من فقط چندسوال پرسیدم وبه کسی هم توهین نکردم واگرمطالب افتاب لرستان توهین بوده مطالب بهاررانمیشودنامگذاری کرد.به هرحال حالاکه شماجومونگ رابهعنوان اسطوره والگوانتخاب کرده ایدسعی کنیدمنش وگفتارتان هم مثل اوباشد.شمابااین طرزسخن حتاهمان بقول خودتان 30درصدلربروجردراهم ازخودتان رانده ایداماجومونگ برای تشکیل کشورچوسان بادشمن خونی اش سان یونگ هم همپیمان شد.ضمنا»گیرم که بروجردی بجای اینکه پسرفلان ایت اله(که دراین مملکت ازبرگ درخت بیشترهست)پسریک امام باشدوقتی سخنش تماما»بوی تفرقه میدهدچه فایده ای دارد؟
  نکته دیگرمثلا»اقای احمدی درافتاب لرستان یامن بی فرهنگ به شماتوهین کردهام شمابافرهنگهاشماشهرفرزانه ایها،شمازاگرسیها،شماکه فرهنگتان شرق وغرب عالم رادرنوردیده چراجواب توهین راباتوهین می دهید؟
  به هرحال بیشک داوران بی تعصبی درهمین سایتهاهستندکه معنای فرهنی وبی فرهنگی رامتوچه میشوند.حواله شمابافرهنگهای پرمدعاومابی فرهنگهای بی ادعابههمین داوران بیطرف

 55. ما بروجردی هامرکز استانی را که ا ههالی ان به وقتش از ما وافتخاراتمان به اسم خود استفاده میکند وبه وقتش مارا مورد توهین وبی حرمتی قرار دهند نمیخواهیم البته ما به قومیث خود افتخار میکنیم . هرچند در بروجرد ترک فارس واقوام دیگری نیز هزاران سال است زندگی می کنند اما ماخود رامانند قزوین واردبیل وخیلی شهرهای دیگر که علی رغم هم زبانی از استانهای مطبوع جداشدند وبه هدف خود رسیدند این کار را خواهیم کرد وسایر لرهای عزیز نیز باید بدانند این اقایان مرکز نشین قصد دارند از تعصب شما سو استفاده کنند

 56. من بروجردي نيستم و ساكن اين شهر هستم لطفا به مردم شريف وفرهيخته بروجرد توهين نكنيد.

 57. فقط یه تذکر کافی بود ،ظاهرا خیلی ها منتظر این جور چیزی بودند،احسنت به دل وجرات احمدی ،البته کمی تند یود ولی بازم از خیلی از شماها بهتر .

 58. بروجرديها بايد به دو چيز فكر كنند :
  1 – اگه منطقي هستيد كه نبايد با يك كاركاتور از كوره در بريد و عقده هاتونو خالي كنيد .
  2 – اگه غير منطقي ميخوايد بحث كنيد به نكات زير توجه كنيد :
  الف : هرشهري بايد اسمي زيبا داشته باشد يعني هم خرم باشد و هم آباد
  ب: هر شهري بايد موقعيت جغرافيايي داشته باشد كه فكر كنم بدونيد خرم آباد شاه راه ايرانه
  پ : هر شهري بايد تاريخي باشه كه فكر كنم بدونيد تازيخ خرم آباد و مفرقهاي خرم آباد علاوه بر كتابها در موزه هاي دنيا نيز نمايان است .
  ت: هر شهري بايد آب و هواي مناسب داشته باشد كه فكر كنم بروجرديها وقتي ميان خرم آباد انگار 2 بوت شراب خوردن و مستانه بر ميگردن بروجرد .
  ث : هر شهري بايد نژاد داشته باشد كه فكر كنم اگه كمي به مختون فشار بياريد متوجه مي شويد ما از نسل سياگزار پادشاه بزرگ ماد هستيم و اصيل ترين نژاد آريايي در ايران
  در مورد مفاخر خودتون كه قابل احترام هستند زياده روي نكنيد و كمي به تاريخ هم مراجعه كنيد و كتابهاي پيشينه ايرانيان و از الشتر تا آلاشت را هم بخونيد و سيري كنيد به زندگي شهيد رحيمي و تا بفهميد افتخارات ما خرم آباديها كياند .
  در ضمن اينو هم بدونيد هر مركزي تحت هر شرايطي از شهرستانهاي اطرافش پيشرفته تره ( با پوزش از ديگر شهرستانها ) (به عقلتون هم مراجعه كنيد متوجه ميشويد)

 59. احسنت به مسیحا و ارشیا و مهسیما
  اونا نمی دونن اصل رضاخان کجایی بوده و یا کمالوند کی بوده .

 60. سلام به سه خرم آبادی بنام مسیحا و مهسیما و ارشیا

  به بروجردیها می گفتید که اصل رضاخان الشتری یا همان خرم آبادی بوده و در ضمن میگفتید که کریم خان که همه استان می گن از آن ماست بر طبق آنچه در کتاب امیر زکی بگ (پرفسور بزرگ عرب ) و همچنین پیشینه ایرانیان قید شده کریم خان لک و از اهل خرم آباد بوده .
  و از طرفی تنهاترین و شجاعترین روحانی که رابط امام و شاه بود آقای کمالوند بودند که فکر کنم اطلاعات بروجریها در این مورد کمه .

 61. خرمابادیها خوب به هم نون قرض میدید و زیادی غلو میکنید؟؟باز جای شکرش باقی هستش که نگفتید مهد تمدن ایرانیت !!!پس باید دوباره کتابهای تاریخ وتمدن ایرانو ویرایش کنند وبه جای تخت جمشید تخت سلیمان هکمتانه معبد چغازنبیل بیستون….بیان منار و قلعه شمارو به عنوان نماد فرهنگی ایران زمین؟ به دنیا معرفی کنند .در ضمن از مفرغ ، به عنوان مفرغ لرستان نام میبرند نه مفرغ خرماباد(همه لرستان از شرق تا غرب اون)!! ایت الله کمالوند شما هم قابل احترامه ولی به زور نمیشه یکی رو مطرح کرد ولی شما در مورد ایشون زیاد تبلیغ نکنید با بودن امثال مطهری مفتح طالقانی بهشتیها … حالا امام به یکی یه نامه داده برسونه جایی این دیگه که منممنم نداره.در خصوص رضا خان دم خرسو باور کنیم یا قسم حضرت عباسو تا جای که مشخصه این اقا آلاشی و اهل استان گیلانه حالا شما دوست دارید میتونید اونو خرم ابادی کنید چون توی جعل تاریخ اول هستید در ضمن شما به رضا خان لقب قصاب لرها رو دادید و همیشه از اون به بدی یاد می کنید حالا چطور یک دفعه اون عزیز شده و نژادشو به لر تغیر دادید خدا عالمه.

  لرنا خدايي: خرم آباد و بروجرد هردو شهرهايي بزرگ با پيشينه تاريخي كهن هستند. از اين بحث شما تعجب مي كنم.
  لازمه تاريخي بودن بروجرد غير تاريخي بودن خرم آباد نيست و بالعكس.
  اين يك بحث علمي است و بايد از مسائل احساسي و تعصب جدا شود.
  اختلاف خرم آباد و بروجرد نه بحث تاريخي بودن يا نبودن يا فرهنگي بودن يا نبودن يكي نيست بلكه اختلاف بر سر بودجه است كه مشكل اداري سيستم مملكت است

 62. با سلام خدمت اقای خدایی . متاسفانه گاه و بیگاه این بحث رو خرمابادیه همیشه به اون دامن میزنند . ما بروجردیها حرفمون اینه مرکز استان باید به همه شهرهای استان در تقسیم بودجه و امکانات به یک دیده نگاه!!! کنه ولی در باطن و ظاهر حتی خود شما به عنوان یک دورودی به این بی عدالتی اونا واقفید،و در اول هر کلامی در این خصوص بحث لرو غیر لر و تاریخ وتمدونو مطرح می کنند اخر به خدا اگر اونا جای اصفهان تبریز شیراز …بودن با ما چه برخوردی می کردند خدا عالمه.!؟

 63. خرم آباديها و بروجرديها همه با سابقه تاريخي بالا در دنيا مشهورند ( البته بنام لرستان ) – خرم آباد خواستگاه بشريت از دوران موستري يعني 50000 سال پيش بوده و با اولين صنعت دنيا يعني ساخت مفرغ و بروجرد نيز اندازه خودش پيشينه تاريخي دارد .
  عند الله اين بحث ها رو كنار بزنيد
  استانهاي ديگه گوي سبقت رو از ما گرفتند و ما اندر خم يك كوچه ايم .

 64. خرم آباديها و بروجرديها همه با سابقه تاريخي بالا در دنيا مشهورند ( البته بنام لرستان ) – خرم آباد خواستگاه بشريت از دوران موستري يعني 50000 سال پيش بوده و با اولين صنعت دنيا يعني ساخت مفرغ و بروجرد نيز اندازه خودش پيشينه تاريخي دارد .
  عند الله اين بحث ها رو كنار بزنيد
  استانهاي ديگه گوي سبقت رو از ما گرفتند و ما اندر خم يك كوچه ايم .

 65. بروجردستانی عزیز فکر کنم تاریخت کمی ضعیفه . می دونی مفرغ های لرستان در غارهای کنجی و پامنار خرم آباد و غارهای تی تی و سنون کشف شدن .
  شما که ماشالله دانشمند !؟ زیاد دارید . حداقل تاریخ خرم آباد رو از ادل جونتون بپرسید .

 66. هر کس به کسی نازد و ما هم به کسی !
  به گفته گزنفون ( تاریخ نگار یونانی و نویسنده سیروپدی یا کوروش نامه) در همین کتاب دقیقا از خرم آباد بنام جایی که کوروش در آن پرورش یافت نام میبرد ( منطقه کوهستانی و خوش آب و هوای جنوب غربی هگمتانه) و اگر به مفرغهای لرستان خوب بنگرید دقیقا از ماهیت هنر دوران هخامنشی و چگونگی خط سیر و انتقال فرهنگ و هنر از لرستان به فارس آگاه میشوید… یادمان نرود نبرد ترموبیل در شمال یونان را لرها به پیروزی رساندند( کاسیتهای تیز خود)
  و میدانیم که اسکندر و سردارش آنتیگونه نیز از همین لرها دوشکست را تجربه کردند که نام آریو برزن بعنوان دلاورترین سردار این سرزمین پر آوازه است.
  اما همین لرها بعدها در دوران ساسانی هسته مرکزی اسوران ارتش ساسانی را تشکیل میدادندو بناهای مهم استراتژیکی در همین منطقه گواه صادقی است بر این مدعا..
  نهایتا همین لرها بودند که با مقاومت در برابر یورش سپاهیان تیمور ایران را به داشتن مردمانی آزاده و سربلند مفتخر گردانیدند ….

 67. طبق مستندترین مدارک باستانشناسی یکی از چند منطقه ای که کوروش پس از فتح بابل برای سکنای یهودیان رها کرده از بند نبوکدنصر بابلی به ایران برگزید همین دشت زیبای بروجرد بوده است (چند محوطه باستانی که از دوران هخامنشی در دشت بروجرد وجود دارد همگی از سکونت یهودیان آزاد گشته از دست شاه ظالم بابل نبوکد نصر بابلی نشانه های دقیقی دارند که میتوان از چند گورستان و بقعه از آنها را نام برد)
  در دوره های اشکانی و ساسانی نیز این نشانه ها را میتوان در جای جای گزارشات رسمی حکومتی و آثار بجا مانده از دوران پیش از اسلام و حتی پس از ورود اسلام به ایران را نام برد…
  پس چگونه است که مهمانان دیروزمان امروز خود ادعای صاحب خانه بودن میکنند؟!
  حال اگر حتی این هم نبود مگر بروجرد و حومه اش چه سطحی از مساحت لرستان را در بر گرفته ( چیزی حدود 7% سرزمین و 5% ساکنان که اگر لرهای ساکن آنجا را از آنها کم کنیم به همان تعداد اندک مهاجر نشین های دوران هخامنشی میرسیم ؟!
  پس بهتر است بجای توهین نمودن به این باغیرترین مردمان ایران زمین که روزگار درازی را به مهمانی آنها گذرانده اید کمی هم به فکر قدردانی از این میزبانان بی ادعای خود باشید.

 68. جر چند ورشو ساز که دردوره های پیش ( قاجاریه ) از روسیه ابتدا به همدان سپس به لرستان آمده و برای ساخت سماور روسی در همین شهر بروجرد سکنای گزیده اند؟! چیز دیگری را نمیتوان در این منطقه کوچک یافت که نام هنر بومی را بتوان بر آن نهاد !
  حال از چند گزینه ای که من نام میبرم و بصورت پرسش پاسخ گزینه ای در سطور یادداشت قرار داده ام چنانچه این آقایان هنر پرور در این مورد چیزی به یاد آوردند حتما آنرا قید فرمایند.
  هنر موسیقی ؟ خیر … شعر ؟ خیر ( استاد اوستا البته یک استثنا است که باید در مورد بروجردی بودنشان تحقیق لازم را بعمل آورد ) … ادبیات فولکور ؟ خیر …._ فرهنگ اجتماعی و بومی ؟ خیر …_ پوشاک ؟ خیر … _خوراک ؟ خیر ( کباب : خوراکی لری است و شما آن را برای درآمدزایی از مسافران لر خرم آبادی در شهرتان به وفور ایجاد نموده اید) …._ آداب و سنن ؟ باز هم خیر و خیر…
  بدون شک در مورد لر بودن بروجردیها قطعا هیچ سندی وجود ندارد و لرها نیز از این بسیار خشنود و مفتخرند.. باید اذعان نمایم که یاوه گوییهای آقایان من را بر نگاشتن چند سطر دیگر در این مجال مصصم تر نموده است.

 69. با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان ارجمند و تلاشگر و آگاهی رسانم در نشریه اینترنتی و وزین پایگاه خبری لرنا چنانچه میسر است با تصحیح مطالب ارسالی از عبارت حضرت آیت الله حاج روح الله کمالوند بجای مرحوم کمالوند و همچنین از عبارت حضرت آیت الله حاج شیخ مهدی قاضی بجای آقای قاضی استفاده فرمایید.
  سپاسگذارم

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.