67 کارگر کارخانه فارسيت دورود در اثر ابتلا به سرطان آزبستود جان باخته اند

 تاکنون بیش از 67 نفر از کارگران کارخانه فارسيت دورود در اثر ابتلا به سرطان آزبستود جان باخته اند. اعتراضات پی در پی شهروندان دورودی از وضعیت آلودگی کارخانه هاي سیمان و فارسیت این شهر و وجود معضلات و سهل انگاریهای متعدد در کارخانه فارسيت و آلودگیهای زیست محیطی وآسيبهاي جاني كارگران این کارخانه، گزارشی است كه در ادامه از زبان مردم ، کارگران ، مسئولین و … مي آيد.  

منبع: هفته نامه تبلور انديشه
با تشكر از خانم آذر سالارروند مدير مسئول اين نشريه كه گزارش زير را براي لرنا ارسال نمودند

 به گفته تعدادی از کارگران کارخانه فارسيت دورود، با استناد به مدارک پزشکی قانونی تاکنون بیش از 67 نفر از کارگران این کارخانه در اثر ابتلا به سرطان آزبستود جان باخته اند .

اعتراضات پی در پی شهروندان دورودی از وضعیت آلودگی کارخانه هاي سیمان و فارسیت این شهر و وجود معضلات و سهل انگاریهای متعدد در کارخانه فارسيت و آلودگیهای زیست محیطی وآسيبهاي جاني كارگران این کارخانه، گزارشی است كه در ادامه از زبان مردم ، کارگران ، مسئولین و … مي آيد.

فرزند يك قرباني كارخانه فارسيت:

تاكنون 67نفر از بازنشتگان فارسيت به سرطان آزبستودمبتلا وفوت كرده اند

سالاروند كه فرزند شفيع سالاروند ،كارگر بازنشسته كارخانه فارسيت دورود وازجمله قربانيان اين كارخانه است در گفتگو با خبرنگارتبلورانديشه با اشاره به حوادث رخ داده براي پدرش گفت:پدرم از سال 53فعاليت خود را در كارخانه فارسيت آغاز كرد وسال71نيز بازنشسته شدند. درتيرماه76 بدليل تنگي نفس به بيمارستان مراجعه كردند .حدود يكسال از تنگي نفس رنج ميبردند.چهره وپوست صورتشان كبود شده بود وحال خوبي نداشتند.

وي افزود:دكتر گيلكي در دورود علت بيماري را آب آوردن ريه تشخيص داده بودند .پدرم را به تهران منتقل و در بيمارستان امام خميني (ره) بستري كرديم .پس از نمونه برداري از آب ريه  نتيجه سرطان ريه را نشان داد. سه بار در آزمايشگاه پاتوبيولوژي مورد تست قرار گرفت وهرسه بار سرطان آزبستود مورد تاييد قرار گرفت. پرونده بيماري پدرم را به 14فوق تخصص در داخل وخارج از كشور نشان دادم حتي براي پزشك ايراني مقيم آمريكا كه توانسته بود ريه گوساله را به ريه انسان پيوند بزند فرستادم.اما همه قطع اميد كرده بودند.

سالاروندادامه داد: پزشكان تصميم  به جراحي گرفتند ،هر چنداز بهبودي قطع اميد كرده بودند وبه ما اعلام كرده بودند در صورت جراحي نيز تنها يكسال زنده خواهند بود.جراحي روي پدرم انجام شد ولي بدليل اينكه ريه كاملا سرطاني شده وغدد لنفاوي نيز درگير شده  بودند نتيجه اي بدنبال نداشت وپس از مدتي كوتاه ريه سمت راست نيز دچار مشكل شد وپس از 9جلسه شيمي درماني پدرم در گذشتند.

وي با اعلام اينكه كليه مدارك ومستندات لازم ازبيمارستان ،پزشكان معالج ،پزشكي قانوني و…در خصوص بيماري پدرم موجود است گفت:مقالاتي از كشورهاي مختلف به دست من رسيده كه نشان مي دهد آزبست تا35 سال مي تواند در بدن نهفته بماندوتا شعاع 5كيلومتري كارخانه را تحت تاثير قرار دهد. .پس احتمال اينكه افراد بيشتري حتي از شهروندان دورودي به اين بيماري مبتلا باشند وجود دارد.

وي در پاسخ به صحت مدعايش به چند مورد اتفاق افتاده از كارگران بازنشسته ،افراد ساكن حوالي كارخانه وهمسران برخي از كارگران اشاره ميكند كه در اثر ابتلا به سرطان ريه در گذشته اند.

سالاروند تاكيدكرد:بدليل مشكلي كه براي خانواده خودم پيش آمد اين موضوع را سالهاست كه پيگيري ميكنم وتاكنون اسامي 67نفر را كه به سرطان ريه از نوع آزبستود مبتلا شده اند يادداشت كرده ام .

برادر يك قرباني:

تا چند سال گذشته به هيچ وجه مسائل ايمني رعايت نميشد

همچنين در اين رابطه غلامرضا لك نيز كه برادرش را در اين راه از دست داده است گفت:برادرم حسن 30سال در كارخانه فعاليت كرد كه بدليل آلوده شدن به مواد سرطاني آزبست در سن 52سالگي درگذشتند.

وي افزود:تاييديه هاي پزشكي وي موجود است ودادگاه بر اساس آنها 26ميليون تومان در سال 86 به خانواده اش پرداخت كرد.

لك كه خود نيز 20سال در كارخانه فعاليت داشته است مي گويد: تا چند سال گذشته به هيچ وجه مسائل ايمني رعايت نميشد .الان نمي دانم در چه وضعيتي است .

وي تصريح كرد:اغلب افرادي كه در كارخانه يا در اطراف آن بودند دچار بيماريهاي ريوي وتنفسي بودند.

لك در خصوص وضعيت جسمي خود گفت:تا بحال مشكلي نداشته ام شايد بخاطر اينست كه روزانه ورزش ميكنم.

وي افزود:انسانها در مقابله با بيماريها شبيه هم نيستند چرا برخي افراد 6ماهه دوام نياوردند وفوت كردند برخيها نيز سالهابا مشكا دست وپنجه نرم ميكنند. 

 یک کارگراخراج شده کارخانه فارسيت دورود :

بدلیل روابط خاص ، هر اقدامی در جهت احقاق حق كارگران از ابتدا محکوم به شکست است

علی- گ با انتقاد شدید از وضعیت کارخانه فارسيت اظهار داشت : متاسفانه وجود دو کارخانه سیمان و فارسيت در شهر دورود باعث ایجاد مشکلات و آلودگیهای زیاد شده و بی توجهی و سهل انگاری مدیران این کارخانجات طي سالهای گذشته نیز به این مشکلات افزوده است .

 وی گفت : در کارخانه فارسيت به هیچ وجه به مسائل بهداشتی و ایمنی کارگران ، مسائل زیست محیطی و حق و حقوق کارگران توجهی نمی شود و همواره آلودگی های حاصل از آن تاثیرات منفی را در چهره شهر ایجاد کرده است .

 وی استفاده از مواد سمی آزبست ، حمل این مواد توسط کارگران، رها سازی فاضلاب حاوي این مواد به رودخانه ماربره ، ندادن ماسک و سایر امکانات ایمنی و بهداشتی به کارگران ، وجود شرکتهای پیمانکاری در کارخانه و نادیده شمردن حقوق و مزایای کارگران توسط اين شركتها ، تهدید کارگران به عدم اعتراض در خصوص وضعیت خود و کارخانه و …. را از مهم ترین مشکلات موجود در کارخانه فارسيت دورود در سال 86بیان کرد.

 این کارگركارخانه فارسيت در ادامه با اشاره به مشکلات زیست محیطی این کارخانه افزود : علی رغم پیشرفت علوم در بخشهای مختلف متاسفانه این کارخانه اززمان تاسیس آن در سال 47 تا کنون از مواد سمی آزبست در چرخه توليد استفاده می کند ومديران شركت هیچگونه توجهی به آلودگی و اثرات منفی این مواد نداشته اند .

 وی یادآور شد : بر اساس آمار موجود تا کنون تعداد52 نفر از کارگران و بازنشستگان این کارخانه در اثر ابتلا به سرطان آزبست فوت کرده اند و قریب 30 نفر نیز دچار مشکلات تنفسی و ریوی هستند .

 وي اذعان داشت : متاسفانه مدیریتهای قبلی این کارخانه و شرکتهای پیمانکاری آن اقدام به گرفتن امضاء و تعهد از کارگر ان داشته اند و پس از بوجودآمدن اینگونه مسائل و تبعات آن کارخانه از هر گونه مسئولیتی در قبال کارگران سر باز می زده است .

 علی- گ متذکر شد : کمی یا يينتر از محل رها سازی فاضلاب آزبست در رودخانه مکان تفر یح و شنا کردند تعداد زیادی از کودکان و جوانان دورودی است و بر سر راه این رودخانه نیز روستاهای زیادی وجود دارد که در معرض آلودگی این مواد قرار دارند .

 این کارگر کارخانه فارسيت دورود در ادامه تصریح کرد : کارگران اين كارخانه در سالهاي گذشته بدلیل اینکه تماس مستقیم با مواد آزبست داشته اند وعدم استفاده از امکاناتی از قبیل حمام ، ماسک ، لباسهای مخصوص و …. با بدن و لباسهای آلوده به آزبست وارد شهر و منزل خود می شده و دیگران را نیز در خطر آلودگی به این مواد قرار داده اند .

وی خاطر نشان کرد : در قراردادی که پیمانکار با کارگر امضاء می کند کلیه حق و حقوق کارگران ذکر شده است ولی در حین انجام کار از عمل به مفاد این قرارداد خودداری می شود .

 وي  یادآور شد : ضرورت دارد دادستان شهرستان دورود بعنوان نماینده مدعی العموم با اعزام نمایندگان خود به کارخانه مسائل و مشکلات را بررسی کند و هنگام عقد قرارداد کارگران با پیمانکاران نماینده ایی از دادستان در کمیسیون معاملات حضور داشته باشد .

 وی با انتقاد شدید از عملکرد دستگاهها در شهر دورود متذکر شد : هر اقدامی در جهت احقاق حق یا پیگیری مشکلات کارخانه از ابتدا محکوم به شکست است زیرا همواره ارتباطي بین مدیران کارخانه با مسئولین برخی دستگاهها وجود دارد .

وی گفت : نظر مردم شهر دورود اینست که کارخانه فارسيت شهر را آلوده کرده است و هیچگونه کار عام المنفعه ایی نیز انجام نداده است و اکثر مدیران و کارگران آن نیز غیر بومی هستند .

این شهروند دورودی عنوان داشت : سود این کارخانه به دفتر مرکزی آن در تهران می رود و تنها مشکلاتش نصیب دورود شده است .

وی گفت : شعاری را که این کارخانه باعث اشتغال در شهر دورود شده است ، کذب محض است چرا که اکثر کارگران ناراضیند و همه به نوعی با بیماریهای ناشی از آزبست دست و پنجه نرم می کنند و از حداقل حقوق و مزایا برخوردارند .

ع- س ، کارگر کارخانه فارسيت دورود :

کارگران کارخانه فارسيت در واقع بهاي خونشان را هر ماهه دریافت می کنند

ع- س ، کارگر کارخانه فارسيت دورود نیز با تائید موارد ذکر شده وبا اعلام مطلب فوق افزود : محیط کارخانه فارسيت آلوده است و همواره طی سالهای گذشته و تا کنون شاهد مرگ تعداد زیادی از بازنشستگان این کارخانه در اثر سرطان آزبست بوده ایم .

علی سعیدی اضافه کرد : تعداد زیادی از کارگران این کارخانه بیمار هستند و دارو مصرف می کنند و هر ماهه شاهد بستری شدن چند نفر از آنها در بیمارستانهای استانهای همجوار یا تهران هستیم .

 وی افزود : کارگران این کارخانه حقوق نمی گیرند بلکه بهای خون و جانشان را هر ماهه دریافت می کنند .

 وی یادآور شد : بدلیل بالا بودن آمار بیکاری و نبود کار در شهر مجبور به کار در این کارخانه و تن دادن به شرایط نامناسب کاری و حقوقی هستیم .

 این کارگر جوان کارخانه فارسيت اظهار داشت : کارگران هیچ وقت به حق و حقوق خود نرسیده اند و همواره حقوق آنها توسط شرکتهای پیمانکاری نادیده گرفته می شود و پیمانکاران یک نوع بهره کشی را از کارگران انجام مي دهند .

وی خطاب به مسئولین خصوصاً وزیر کار و امور اجتماعی افزود : مسئولین تنها چند لحظه به وضعیت کارگران کارخانه فارسيت فکر کنند که آیا با این میزان حقوق کم و آلودگی زیاد چطور می توان از پس هزینه های سرسام آور زندگی برآمد .

وی یادآور شد : علیرغم اینکه چند واحد صنعتی در دورود وجود دارد ولی تنها ،آلودگی این واحدها نصیب این شهر شده است و بدلیل غیر بومی بودن نیر وهای کاری این واحدها ، اکثر جوانان دورود بیکار هستند .

 ع- س از مسئولین کشوری و استانی خواستار رسیدگی به وضعیت کارخانه فارسيت و وضعیت اشتغال کارگران آن شد .

یک کارگر بازنشسته کارخانه فارسيت دورود :

اکثر کارگران هم دوره ای ام مبتلا به بیماریهای ناشی ازآزبست هستند

غلامعباس آسترکی با انتقاد شدید از بی توجهی مسئولین به وضعیت کارخانه سیمان اظهار داشت : استفاده از مواد آزبست بدلیل خطرناک بودن آن از طرف اکثر کشور ها و قانون بین المللی نفی شده است ولی متاسفانه شاهد نه تنها شاهد وجود این مواد در کارخانه بلکه شاهد حمل آن توسط کارگران بوسیله دست هستیم .

 وی که از سال 48 تا 72 در قسمتهای مختلف کارخانه فارسيت مشغول به کار بوده یادآور شد : اکثر کارگران هم دوره ای ام مبتلا به بیماریهای ناشی از آزبست هستند و همواره شاهد بستری شدن آنها در بیمارستان بقیه الله تهران هستم .

این کارگر بازنشسته کارخانه فارسيت در ادامه تاکید کرد : تا کنون بیش از 45 نفر از کارگران این کارخانه در اثر ابتلا به سرطان آزبست فوت کرده اند که کارخانه بدلیل جلوگیری از انتقادات آنان اقدام به اشتغال فرزندان آنها در کارخانه كرده است .

 وی افزود : معتقدم کلیه افرادی که در کارخانه فارسيت مشغول بکار هستند بیمارند .

 غلامعباس آسترکی اظهار داشت : هر چند فعالیت برخی کارگران این کارخانه جزو مشاغل سخت وز یان آور است ولی متاسفانه حقوق و مزایای آنها چه در حین کار و چه پس از بازنشستگی بر اساس آن برآورد نمی شود .

 وی عدم پرداخت سنوات خدمت ، حق مسکن ، حق اولاد ، پرداخت حداقل حق بیمه ، ندادن سهمیه شیر و بن کارگری به کارگران ، یک ماهه بودن مدت قرارداد کارگران ، پرداخت حداقل دستمزد کار و … را از مهم ترین مشکلات کارگران این کارخانه بیان کرد .

همچنین احمد یاراحمدی ، یک کارگر بازنشسته کارخانه فارسيت در این رابطه گفت : مواد آزبست توسط کامیون با بسته بندی هاي مطابق با استانداردهای بین المللی وارد شهر می شوند ولی متاسفانه این مواد در محل محوطه کارخانه فارسيت ریخته می شوند و توسط کارگران به قسمتهای تولیدی کارخانه انتقال مي يابند .

وی گفت : فاضلاب این مواد از طریق دو آب رو از مقابل کارخانه دفع می شوند که تنها یکی از آنها به استخرها ریخته می شود و دیگری مستقیم در رودخانه رها می شود .

وی افزود: در زمان اشتغال بکار ، عضو شورای کارگران کارخانه فارسيت بوده ام و بارها مکاتباتی را با دستگاههاي مختلف جهت رسیدگی به این مشکلات داشته ایم ولی متاسفانه هیچگاه این معضلات پیگیری نشد .

همچنین یک شهروند دورودی نيز با اشاره به آلودگیهای زیست محیطی در شهر دورود یادآور شد : متاسفانه پس از گذشت سالها از وجود کارخانه سیمان و فارسيت در شهر دورود نه تنها شهر پیشرفتی نداشته است بلکه هر ساله چهره شهر نیز آلوده تر می شود .

وی متذکر شد : اگر از چند کیلومتری اطراف شهر به دورود نگاه شود متاسفانه جز هاله ایی از دود و آلودگی چیز دیگری دیده نمی شود .

وی گفت : رودخانه در هر شهری مکانی جهت تفریح و زیبایی شهر است در صورتی که در شهر دورود بدلیل ریخته شدن فاضلاب واحدهای صنعتی به مکانی بدبو ، بدرنگ و کثیف تبدیل شده است .

این شهروند دورودی عنوان داشت : علیرغم ادعاهایی که مسئولین کارخانه مبنی بر خرید و نصب فیلتر در این واحدها مي كنند، ولی نه تنها شاهد کاهش آلودگی نيستیم بلکه در ساعات شب و اوایل صبح شاهد اوج آلودگی در شهر توسط این دو کارخانه هستیم .

وی تاکید کرد : امید می رود این انتقادات به گوش مسئولین برسد و آنها نیز در مقابل این مسئله بی تفاوت نباشند .

همچنين در اين رابطه فرماندار دورود با اشاره به آلودگي دو كارخانه سيمان و فارسيت گفت:اين دو كارخانه بيش از 50سال قدمت دارندوتاكنون خسارتهاي زيادي را در  آلودگي محيط ،سلامت كاركنان وشهروندان و…از خود بجاي گذاشته اند.

رشنو افزود:با دغدغه هايي كه مسئولين شهر تاكنون داشته اند وضعيت آلودگي اين دوكارخانه تا حدودي بهتر شده ولي همچنان نياز است كه مديران اين واحدها توجه جدي تري را داشته باشند.

وي ياد آور شد:شهر دورود بدليل كوهستاني بودن ومحصور بودن در بين چند كوه در صورت وجود آلودگي وضعيت بدتري را پيدا ميكند واگر طبق مصوبه سفر دوم هيات دولت اين دو واحد به خارج از شهر منتقل شوند قطعا در آينده گردشگري شهر تاثير گذار خواهد بود.

رشنو افزود:كارخانه فارسيت دورود در حال حاضر با مشكل بازاريابي بدليل وارد شدن لوله هاي  جي آر پي با قيمت ارزانتر در بازار مواجه است وبه حالت نيمه تعطيل درآمده است و جهت برون رفت از اين مشكل در ساختمان جديد اين طرح در كيلومتر 14 محور دورود –خرم آباد قصد تغيير وضعيت توليد خود را داردكه اين طرح با پيشرفت خوبي در حال انجام است.

مسئول بهداشت محيط دورود:

تا آمار50 مبتلا به سرطان را شنيده ام

مسئول بهداشت محيط دورود نيز با اشاره آلودگي شهر دورود گفت:دورود بدون شك از آلوده ترين شهرهاي كشور است كه وجود واحدهاي صنعتي در مركز آن وبي توجهي مديران اين واحدها به رفع آلودگي باعث بوجود آمدن چهره اي نامطلوب در شهر شده است.

شيرويه اظهار داشت: بيان خسارتهايي كه در اثر آلودگي به شهر دورود وارد شده است مستلزم شاهنامه اي است كه در اين مجال نمي گنجد و دستگاههاي مسئول بايد به وظائف خود در قبال شهر بيشتر توجه كنند.

وي در ادامه در پاسخ به اين سوال كه چرا مسئولين در قبال 52 كارگر كارخانه فارسيت كه در اثر ابتلا  به سرطان آزبست درگذشته اند بي تفاوت هستند گفت:تا آمار50نفر را شنيده ام ولي 52 نفر را از زبان شما ميشنوم .ولي در هر صورت مقابله با اينگونه موارد نيازمند همكاري جمعي وبين دستگاهي است.

شيرويه تصريح كرد: با دغدغه هايي كه شخص خودم طي سالهاي گذشته تاكنون داشته ام مشكل آلودگي كارخانه فارسيت كاهش يافته است.

وي  اضافه كرد:با اين اقدامات اگر بطور مثال تاكنون ظرف 50 سال گذشته 50نفر فوت كرده انددر 30سال آينده ممكن است تنها 10نفر به اين بلا دچار شوند.

مسئول بهداشت محيط دورود در ادامه حصاركشي حوضچه هاي ترسيب، نصب فيلترهاي كيسه اي ،كاهش استفاده از مواد سمي آزبست، ساماندهي ضايعات فارسيت ،سرپوش گذاري كانالهاي انتقال فاضلاب و… را از اقدامات انجام شده در جهت كاهش آلودگي كارخانه فارسيت برشمردوگفت:اين اقدامات كافي نيست وبايد همت بيشتري از طرف كليه دستگاهها وجود داشته باشد.

وي در ادامه متذكر شد:مكاني كه فاضلابهاي فارسيت طي سالهاي گذشته در آن ريخته مي شده شايد سالها زمان ببرد تا مشكلات زيست محيطي آن رفع گردد.

رئيس اداره محيط زيست دورود:

احتمال وارد شدن آزبست به رودخانه وجود دارد

همچنين در اين رابطه قائدرحمتي ،رئيس اداره محيط زيست دورود نيز  اظهار داشت: چند سالي است كه استفاده از آزبست از چرخه توليد اغلب كشورهاي جهان كنار گذاشته شده است. در صورتي كه در كارخانه فارسيت دورود همچنان از اين مواد سمي استفاده مي شود.

وي عنوان داشت:مسئولين كشوري بايد جلوي واردات اين مواد را بگيرند تا شاهد اينگونه اتفاقاتي نباشيم.

قائدرحمتي تصريح كرد: از موادي كه از طريق كارخانه فارسيت به رودخانه ريخته مي شوند چندين بار نمونه برداري شده  كه آزمايشات  مشكل خاصي را نشان نداده اند.

وي تاكيد كرد:احتمال ريخته شدن آزبست در رودخانه همواره وجود دارد وتست اين موضوع بدليل موجود نبودن تجهيزات آزمايشگاهي در استان براي ما امكانپذير نيست.

وي گفت:در حال حاضر از آزبست كم خطر در كارخانه استفاده ميشود .

وي ادامه داد:در سالهاي گذشته اين كارخانه فاقد انبار، هواكش، حوضچه ترسيب، اسيدزني، سيستم تهويه، حصاركشي و… بوده است ولي با پيگيريهاي صورت گرفته اين اقدامات انجام شده است.

وي عنوان داشت:پرونده كارخانه فارسيت در دادگستري همچنان مفتوح است .

 شهردار دورود: متاسفيم كه توجيه جان انسانها ،اشتغال شده است

شهردار دورود نيز در اين رابطه گفت:در دنياي امروز جاي بسي تاسف است كه بخاطر مسائل زيست محيطي جان انسانها در خطر مي افتد وتوجيه اين موضوع اشتغال شده است.

منوچهر حاجيوند اضافه كرد:بعنوان شهردار دورود نسبت به اين موضوع انتقاد دارم وخواستار توجه جدي تر مسئولين ذيربط هستم.

وي عنوان داشت: در حال حاضر بحث استفاده از آزبست  در هيچ جاي دنيا مطرح نيست وهر چه سريعتر بايد اين كارخانه به خارج از شهر منتقل شود.

موافقت نكردن با ورود خبرنگار تبلور انديشه به درون كارخانه

لازم به ذكر است عليرغم پيگريهاي متعدد از شبكه بهداشت دورود وكارخانه فارسيت موفق به كسب اطلاعات بيشتر دراين خصوص وورود به كارخانه نشديم .پس از پيگيري جهت مصاحبه با مديرعامل كارخانه ،مسئول دفتر وي گفت:مدير عامل در ماه تنها يك روز در استان حضور مي يابند.

پس از سماجت ما مبني برپاسخگويي مسئولين كارخانه در قبال مسائل موجود ، قرار بر اين شد با مدير داخلي صحبتهايي را داشته باشيم كه علي رغم حضور در محل كارخانه با اين مسئله كه وي در غياب مديرعامل هيچ صحبتي نخواهد داشت روبرو شديم كه حتي  اجازه ورود نيز به ما ندادند.

عدم پاسخگويي مدير شبكه بهداشت دورود  

با وجود دغدغه اين هفته نامه در بررسي اين مشكل حاد در شهر دورود متاسفانه با برخورد نامناسب سعدي سالاروند ،مدير شبكه بهداشت اين شهر در پاسخگويي به مشكلات موجود مواجه شديم كه علي رغم حضور در اين اداره وانجام نامه نگاري واز اين اتاق به آن اتاق رفتن وگاهي نيز ساعتها پشت درهاي بسته معطل شدن ،در نهايت موفق به گرفتن حتي يك خط صحبت يا انتقاد بر عليه مسائل پيش آمده توسط اين مدير وساير كاركنان آن نشديم كه ما را از وجود اينطور مديران بي تفاوت  در استانمان مايوس كرد. اميد ميرود مسئولين بر مسندي كه به حرمت خدمت رساني به مردم خصوصا مردم ولايت مدار لرستان وشهرستان دورود بر آن تكيه زده اند بيشتر به فكر فرو رفته ووظيفه خود را جدي تر بگيرند .

16 دیدگاه برای «67 کارگر کارخانه فارسيت دورود در اثر ابتلا به سرطان آزبستود جان باخته اند»

 1. شايسته سالاري در انتخاب مسئولين شهرستان دورود به فراموشي سپرده شده است .

 2. تاسف تنها كاريست كه از دست ما بر مي آيد.
  خدا به فرياد بازماندگانشان برسد…

 3. اقای خدایی واقعا سایت دیدنی و باحالی داری امید وارم همیشه پیروز و موفق باشی من امیر خادمی شاگرددبیرستان دهخدا کلاس 201ریاضی هستم امیدوارم به سایتم سری بزنی و نظر بدی من شما رو لینک کردم

 4. سلام واقعا جای تاسف دارد در دولتی که ادعای عدالت و مردمی بودن آن گوش فلک را کر کرده است مردم دورود و مخصوصا کارگران کارخانه فارسیت دورود یکی پس از دیگری به دلیل تماس آزبست سرطان میگیرند از یک مشت افراد بی لیاقت و بیسواد که با زدوبند مسءول شهرستان شده اند از این بیشتر انتظار نیست نمیدانم کار نماینده , فرماندار ,شبکه بهداشت ,محیط زیست چیست و برای چه خدمتی حقوقهای میلیونی از بیت المال میگیرند فقط میدانم نقض حقوق بشر به خوبی در دورود اجرا میشود.

 5. سلام جای بسی تاسف است که در دولتی محور آن بر پایه عدالت است مردم وکارگران زحمت کش کارخانه فارسیت دورود بر اثر بی لیاقتی مسءولین شهر به سرطان ریه دچار شوند

 6. تشكر از پيگري مشكل مهم بهداشتي شهرستان دورود
  شنيده بودم چند خارجي از دورود عبور كرده بودند
  وقتي فهميدند از كنار يك كارخانه آزبستي عبور كرده اند با وحشت به كارواشي مراجعه و وخودروي خود را از آلودگي سرطاني آزبست فارسيت شستشو دادند
  مسئل محترم سايت لطفااين گزارش را به ديگر سايت هاي كشور انتقال دهيد

 7. آقای شیرویه (مسئول بهداشت محیط ) شما از خود تعریف و تمجید می کنید که دغدغه داشته اید و آلودگی را کاهش داده اید.
  سوال می کنم شما به عنوان یک مسئول ناکارآمد در این شهرستان با کدام فرضیه علمی می گویید تا 30 سال دیگر تنها 10 نفر می میرند؟و آیا در ولایت شما10نفررقم کمیست؟
  مسئول سلامت مردم شما هستید.چرا تابحال نتوانسته اید حتی بخشی از کارخانه را تعطیل کنید؟
  گسترش آلودگی هوا،آلودگی آبهای زیرزمینی،زباله های خطرناک،اثر سوء بر مواد غذایی در سطح شهر،گسترش ناراحتی های ریوی و تنفسی و ….سرطان.حالاباز هم از خودتان متشکر باشید.

 8. مردم دورود تا کی میخواهند سکوت کنند ؟؟
  لیاقت مردم دورود این است ؟؟
  لیاقت زیباترین شهر ایران این است ؟؟
  چرا سکوت پیشه کرده اید همشهریان من….

  بیایید یک روز همه با هم در مقابل این ننگ باستیم…

 9. آقای خدایی اگه امکان داره یک روز رو مشخص کنید تا همه دست به دست هم بدیم و از مسئولین بخوایم یه کاری بکنن
  قبل از اینکه دیر بشه قبل از اینکه 67 نفر بشه 167نفر
  من 20 دي رو پیشنهاد میدم …
  بدون هیچ مناسبتی فقط به خاطر مردم عزیز شهرمون
  منتظر پیشنهاد شما هم هستم

 10. آقای رشنو ودهقان کارخانه فارسیت چند قربانی دیگر مخواهد بگیرد شما و مدیرعامل کارخانه فارسیت مسئول مرگ كارگران و مردم در اثر سرطان آزبست كارخانه فارسيت هستید.

 11. سلام جناب خدایی برای شما در آزمون ارشد آرزوی موفقیت میکنم .
  همون طور که میدونید من هم دانشجوی ترم 5 مهندسی مکانیک هستم و درسای ترم هم بسیار سنگین هستند .
  وقتم بسیار محدوده،
  ولی آخر این هفته میام دورود سعی میکنم ی گذارش تصویری تهیه کنم،
  البته قبلش یه فراخوان میزنم از شما هم میخوام این کارو انجام بدید تا لااقل از طریق اینترنت اعتراض خودمون رو نشون بدیم .
  بعد از ارسال مقالات و انتقاد ها من قول میدم شخصا از طریق آقای حسن میدیان
  (ئیس شورای اسلامی شهرستان )
  مطالبات طبیعت دوستان رو پیگیری کنم.

  برای فراخوان عمومی شدیدا به شما و پیشنهاداتتون احتیاج دارم.
  منتظرم
  یا علی….

  لرنا: مطالب و اخبار محيط زيست دورود را منعكس مي كنيم و سكوت نخواهيم كرد

 12. سلام
  از همه همشهریان دورودی عاجزانه تقاضا دارم تا این آمار بیشتر از 67 مورد نشده است اقدام نمايند .

 13. بنده خدا :سلاماز همه همشهریان دورودی عاجزانه تقاضا دارم تا این آمار بیشتر از 67 مورد نشده است اقدام نمايند .

  هموطن :آقای شیرویه (مسئول بهداشت محیط ) شما از خود تعریف و تمجید می کنید که دغدغه داشته اید و آلودگی را کاهش داده اید.سوال می کنم شما به عنوان یک مسئول ناکارآمد در این شهرستان با کدام فرضیه علمی می گویید تا 30 سال دیگر تنها 10 نفر می میرند؟و آیا در ولایت شما10نفررقم کمیست؟مسئول سلامت مردم شما هستید.چرا تابحال نتوانسته اید حتی بخشی از کارخانه را تعطیل کنید؟گسترش آلودگی هوا،آلودگی آبهای زیرزمینی،زباله های خطرناک،اثر سوء بر مواد غذایی در سطح شهر،گسترش ناراحتی های ریوی و تنفسی و ….سرطان.حالاباز هم از خودتان متشکر باشید.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.