آیت الله قاضي خرم آبادي درگذشت

آیت الله مهدی قاضی خرم آبادی نماینده اسبق امام خمینی در استان لرستان، بنیانگذار و رئیس دانشگاه قم از سال 1359، معاون سابق شورای عالی قضایی کشور، معاون اسبق شورای مدیریت حوزه علمیه قم، دبیر و عضو هیئت عفو امام و رئیس هیئت مدیره مرکز خدمات حوزه علمیه قم بوده است. دانشگاه قم با صدور اطلاعيه‌اي، ضمن تسليت ارتحال اين عالم فقيد، از فردا سه روز عزاي عمومي و روز چهارشنبه، 4 آذر را در اين دانشگاه تعطيل اعلام کرد. 

 مرحوم آيت‌الله مهدي قاضي خرم‌آبادي قائم مقام اسبق حوزه‌هاي علميه و عضو هيأت مدير مرکز خدمات حوزه‌هاي علميه را نيز عهده‌دار بوده است. او در پنجم بهمن سال 1306 شمسي در خانواده اي مذهبي، در خرم آباد چشم به جهان گشود و علاقه ‌فراوان به روحانيت باعث شد تا وارد حوزه علميه خرم آباد شود و پس از آن در حوزه علميه قم تحصيلاتش را ادامه داد. بعد از گذراندن مقدمات سطح، در خارج فقه و اصول شرکت کرد و از محضر اساتيدي چون آيت‌الله العظمي بروجردي(ره)، امام خميني(ره)، محقق داماد و آيت‌ا… مشکيني استفاده نمود.

 وي بعد از درگذشت آيت‌ا.. حاج آقا روح‌ا… کمالوند مؤسس حوزه علميه خرم‌آباد، در سال 43 و به درخواست طلاب و با کسب اجازه از امام خميني(ره)، مديريت حوزه آن شهر را به عهده گرفت. در همان زمان دبيرستاني بزرگ با مساحت ده هزار متر مربع با محيطي مذهبي تأسيس کرد.

 آقاي قاضي قبل از انقلاب سه بار به ديدن امام در نجف رفت و همان زمان در زادگاهش اقدامات انقلابي را هم سامان داد. پس از پيروزي انقلاب نماينده امام در خرم آباد شد. پس از اصرار زياد، امام قبول کرد، ايشان به قم بيايد و بعد از بيش از نيم قرن زندگي، زادگاهش را ترک کرد و در قم ساکن شد. 

 پس از مدتي با اصرار شهيد دکتر بهشتي در قوه قضائيه مشغول به کار شد و معاون شوراي عالي قضايي گرديد. در همين زمان ايده مدرسه عالي تربيتي قضاي طلاب به منظور تربيت معلمان و قضات از ميان طلاب شگل گرفت و او همزمان به رياست اين مدرسه عالي برگزيده شد. توسعه مدرسه عالي قضايي و تربيتي طلاب و رفت و آمد دائمي و فشار زياد کار در قم و تهران، موجب مي‌شود که ايشان پس از چهار سال براي هميشه قوه قضاييه را رها کند و در قم به رسيدگي امور مدرسه عالي قضايي بپردازد. البته در اين تصميم شهادت دکتر بهشتي که مسبب اصلي حضور او در قوه قضاييه بود، بي‌تاثير نبوده است. پس از بازگشت به قم با اصرار بعضي حوزويان آشنا، معاونت اداري مالي شوراي مديريت حوزه علميه را در زمان رياست مرحوم آيت ا… فاضل لنکراني(ره) بر شوراي مديريت بر عهده مي‌گيرد و وضعيت اداري حوزه را ساماندهي مي‌کند.

 در نهايت فشار کار همزمان در حوزه و دانشگاه ايشان را مجاب مي‌کند که ديگر تمام فعاليت‌هاي خود را در دانشگاه متمرکز کند. از آن سال ها، ساخت ساختمان‌هاي دانشگاه قم يکي از دغدغه‌هاي اصلي وي بوده است و بر اثر تلاش‌هاي آن مرحوم مدرسه عالي قضايي تربيتي طلاب به دانشگاه جامع قم تغيير وضعيت مي‌دهد و دانشگاه که تا آن زمان زير نظر جامعه مدرسين حوزه علميه بود. از آن به بعد زير نظر وزارت علوم و با هيئت امنايي مستقل اداره مي شود.

 از ويژگي هاي برجسته ايشان حضور منظم و تمام وقت در دانشگاه قم بود. ديگر ويژگي ستودني وي اين بود که بي هيچ ارج و مزدي دانشگاه قم را ساخت و اداره کرد؛‏ بدون اين که حتي يک استکان چايي از اموال دانشگاه صرف نمايد. ديگر خصلت عالي ايشان سعه صدر فراوان و کتوم بودن بود. خدايش رحمت کناد و در بهشت برين در جوار اولياي الهي مأوايش بخشد. آمين يا ربّ العالمين

——————————————-

  آیت الله مهدی قاضی خرم آبادی نماینده اسبق امام خمینی در استان لرستان، بنیانگذار و رئیس دانشگاه قم از سال 1359، معاون سابق شورای عالی قضایی کشور، معاون اسبق شورای مدیریت حوزه علمیه قم، دبیر و عضو هیئت عفو امام و رئیس هیئت مدیره مرکز خدمات حوزه علمیه قم بوده است.

آیت الله قاضی از پنج ماه پیش به دلیل بیماری کلیوی دیالیز می شد که صبح امروز دوشنبه ساعت 10 بر اثر سکته قلبی در بیمارستان ایرانمهر تهران دار فانی را وداع گفت.

تشییع: روز چهارشنبه 4 آذر ساعت ۱۰ صبح از مسجد امام حسن عسکری به سمت حرم مطهر و سپس به سمت گلزار شهداي قم

مجلس بزرگداشت : چهارشنبه شب بعد از نماز مغرب و عشا – مسجد اعظم

6 دیدگاه برای «آیت الله قاضي خرم آبادي درگذشت»

  1. آیت الله شیخ مهدی قاضی از بزرگان طایفه پاپی خرم آباد و چهره مدرن منطقه قاضی آباد خرم آباد هم حاصل زحمات چندین ساله او است

  2. ايت الله قاضي مردي از تبار لرستان بود كه خدمات مفيدي به اسلام وانقلاب نمود جا دارد استانداري لرستان يكي از خيابانهاي مهم تمام شهرهاي استان را به نام اين عارف وارسته نامگذاري كند!

  3. مردم خرم اباد به یاد داشته باشند زمین دهکده الممپیک را شیخ مهدی قاضی اهدا کرده خدا رحمتش کند

  4. حقش بود سه روز عزاي عمو مي در استان انجام مي گرفت ولي متاسفانه استان صاحب ندارد

  5. خدارحمتش کند!
    سعدیامردنکونام نمیردهرگز-مردهانست کهنامش به نکویی نبرند

    ازخدمات ماندگاراین مردبزرگ تاسیس دانشگاه قم(که حقست به نام وی مزین شود)اهدا زمین دهکده المپیک و…میباشد.درایام حج خبران دربین حجاج پیچیدونام وی باعث افتخارلرستانیهاست

  6. اقای شیخی بهاروند! میشه بگی اسم قاضی آباد از کجا اومده پس؟

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.