بزرگترين مركز تكثير و پرورش ماهي قزل آلا كشور در الشتر احداث شد

 بزرگترين مجتمع تكثير و پرورش ماهي قزل آلا كشور به روش سردابي با ظرفيت توليد سالانه ‪ ۸۰۰تن، با سرمايه بالغ بر ‪ ۴۰ميليارد ريال توسط بخش خصوصي در روستاي دره تنگ شهرستان سلسله راه اندازي شده است. اين مجتمع علاوه بر فعاليت در زمينه تكثير بچه ماهي و توليد ماهي پرواري، بزرگترين مركز تحقيق اصلاح ماهيان مولد در ايران است. زمينه حدود ‪ ۱۰۰نفر بصورت مستقيم و غيرمستقيم در اين مركز ايجاد شده است

مديرمجتمع پرورش ماهي كشت و صنعت احرار زاگرس روز دوشنبه درگفت وگو با ايرنا گفت:اين مجتمع در هفت هزارمترمربع و با پنج هزار و ‪ ۵۰۰مترمربع فضاي زيركشت تكثير و پرورش ماهي احداث شده است.

محمدناصر ذاكري افزود: اين مجتمع سالانه ظرفيت توليد و عرضه بيش از ‪ ۸۰۰تن ماهي قزل آلا رنگين كمان و بيش از ‪ ۳۹ميليون قطعه بچه ماهي را دارد.

وي اظهار داشت: اين مجتمع علاوه بر فعاليت در زمينه تكثير بچه ماهي و توليد ماهي پرواري، بزرگترين مركز تحقيق اصلاح ماهيان مولد در ايران است ذاكري گفت: اين مجتمع مدرن كه فعاليت آن با استفاده از جديدترين و پيشرفته‌ترين تجهيزات دنياست، با سرمايه بالغ بر ‪ ۴۰ميليارد ريال توسط بخش خصوصي احداث و به مرحله توليد رسيده است.

ذاكري با اشاره به اشتغالزايي بالاي اين مجتمع، افزود: با راه انداري اين مجتمع پرورش ماهي زمينه اشتغال بكار حدود ‪ ۱۰۰نفر بصورت مستقيم و غيرمستقيم ايجاد شده كه تمامي كاركنان اين مركز از نيروهاي بومي منطقه هستند.

مدير مجتمع تكثير ، توليد و پروش ماهي احرار زاگرس افزود: آب مورد نياز اين مجتمع از طريق چشمه و رودخانه كهمان شهرستان سلسله تامين مي‌شود.

به گفته وي، ميزان آب مصرفي مجتمع در بخش توليد بچه ماهي ‪ ۱۵۰ليتر در ثانيه و در بخش پرورش ماهي يك هزار و ‪ ۶۵۰تا دو هزار ليتر در ثانيه است.

وي گفت: اين مجتمع با توجه به بهره مندي از تجهيزات و امكانات پيشرفته علمي و فني، كوچكترين آلايندگي را براي منابع آبي و خاكي منطقه ندارد.

وي گفت: با توجه به ظرفيت‌هاي موجود در منطقه و شرايط مناسب آب وهوايي در صورت حمايت سازمان‌هاي دولتي، اين مجتمع قادر به افزايش ظرفيت توليد خود تا يك هزار و ‪ ۵۰۰تن ماهي سردآبي در سال است.

مدير مجتمع احرار زاگرس افزود: فاز سوم اين مجتمع توليدي با ‪ ۸۰درصد پيشرفت فيزيكي به زودي راه اندازي مي‌شود كه با بهره برداري از فاز سوم، ظرفيت توليد تكثير و پرورش ماهي مجتمع سالانه ‪ ۳۰۰تن افزايش مي‌يابد.

به گفته ذاكري، بخش اعظم توليدات اين مجتمع شامل بچه ماهي و ماهي قزل آلا علاوه بر تامين نياز داخلي استان، به استانهاي تهران، چهار محال و بختياري ، كهكيلويه و بوير احمد، كردستان و كرمانشاه صادر مي‌شود

Advertisements

4 دیدگاه برای «بزرگترين مركز تكثير و پرورش ماهي قزل آلا كشور در الشتر احداث شد»

 1. با درود
  من از مشهد با شما ارتباطبرقرار میکنم.
  مدتی است که به هر طریق ممکن سعی می کنم تا شماره تماس بزرگترین مرکز پرورش ماهی در روستای دره تنگ واقع در شهرستان سلسله را بدست بیاورم. لکن نا موفق بودهام. لذا استدعا دارم به من کمک کنید و این شمارا را برایم ارسال بفرمایید.
  امیدوارم بتوانم جبران زحمت بنمایم.
  ارادتمند شما
  هاشمی
  09151328030

 2. سلام من از اصفهان مزاحم شما می شوم اطلاعاتی درباره چگونگی احداث استخرونوع ماهیان پرورشی می خواستم لطفا آدرس ایمیلی مسئول محترم روابط عمومی ویا کسانی که می توانند به من کمک کنند را برایم ارسال دارید .متشکرم amjamalui@gmail.com

 3. با عرض سلام ، اينجانب به اتفاق برادرانم اقدام به احداث يك مزرعه مدار بسته با سيستم تامين اكسيژن خالص و تصفيه آب به روش ميكرو فيلتر و بيو شيمي نموده و به مديت يك سال فعال مي باشد تجربه ما در اين مدت محدود بيانگر نيازمندي هاي راهنمايي و آموزش هاي تخصصي بيش از اين مقدار است كه غالب پرورش دهندگان برخوردارند . به نظر مي رسد با تمركز بر آموزش هاي دقيق نيمه حضوري و كارگاههاي عملي در محيط واقعي و دعوت از پرورش دهندگان بتوان بر مشكلات و چالش هاي پيش رو فائق آمد در غير اين صورت پرورش دهندگان كمتر از 100 تن از مدار پرورش دهندگي به صورت ورشكسته از صحنه توليد خارج خواهند شد از اين رو آن مجموعه كه داعيه مطالعه و بررسي علمي موضوع در در رسالت خويش منظور كرده است و به نظر مي رسد با توضيحات ارائه شده چنين تواني وجود دارد لذا زمينه هاي مهم واصلي مورد نظر و قابل بررسي تقديم مي شود :
  1- مديريت مزرعه با كمتري ا سترس
  2- مديريت هزينه ( شامل هزينه هاي مستقيم وغير مستقيم توليد
  3 – مديريت بهره وري ودستيابي به ظرفيت توليد واقعي و هدف گذاري شده
  4- استاندارد ها شامل ( ميزان اكسيژن محلول و سختي آب ، دفع آمونياك و …
  5- بازار يابي و شيكه عرضه وفروش
  6- نياز به تشكيل انجمن حرفه اي و تعقيب نياز هاز صنفي
  7- تامين مالي و بيمه خسارات و

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.