وزير مسكن به خرم آباد نيامد / سکوت معاون وزیر در برابر کم کاری مسئولان لرستان

وزیر مسکن پس از بازدید از الیگودرز، ازنا، دورود و بروجرد به مرکز لرستان نیامد. نیکزاد مدتي قبل از وزارت مسكن معاون عمرانی استانداری لرستان بوده است انتظار می رفت در سفر به لرستان خوش قول تر باشد. علیزاده معاون وزير در رابطه با کوتاهی هایی که در زمینه تهیه طرح جامع در لرستان صورت گرفته است گفت: وقتی مشاوران شش سال نتوانسته اند یک طرح جامع را مطالعه کنند فقط باید سکوت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، در اعلام برنامه های وزیر مسکن در سفر یک روزه به لرستان شاید مهمترین بخشهای این برنامه را مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان مسکن لرستان و شورای مسکن استان تشکیل می داد که وزیر در برنامه یک روزه خود این بخشها را حذف کرد تا به ماموریت ویژه رئیس جمهوری برسد.

حضور نیافتن وزیر در مراسم تودیع و معارفه و جلسه شورای مسکن در حالی رخ داد که قرار بود این برنامه ها به جهت حضور علی نیکزاد با تاخیر آغاز شود تا مهمانان حداقل دو ساعت و نیم را منتظر وزیر بمانند و در نهایت با معاون وزیر رو برو شوند.

وزیر مسکن قرار بود ساعت 14 و 30 دقیقه از روند اجرایی طرح مسکن مهر در خرم آباد که انتقادات زیادی پیرامون آن مطرح بود بازدید کند که با وجود انتظار چند ساعته خبرنگاران وزیر در محل این طرح نیز حضور نیافت و همه این رخدادها در حالی به وقوع پیوست که هیچ اطلاع رسانی مبنی بر حضور نیافتن وزیر در مرکز استان لرستان صورت نگرفته بود.

به هر حال مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان لرستان که قرار بودن ساعت 15 با حضور وزیر مسکن آغاز شود به رغم تحمل دو ساعته مهمانان برای حضور وزیر، در ساعت  17 بدون حضور وزیر برگزار شد.

حضور نیافتن وزیر مسکن و شهرسازی موجب گلایه نماینده مردم خرم آباد و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شد تا در سخنان خود از وضعیت به وجود آمده گلایه کند.

مراسم تودیع و معارفه که اولین حاشیه آن عدم حضور وزیر مسکن با وجود اعلام قبلی بود در حالی برگزار شد که هر کدام از سخنرانان با توجه به تاخیر پیش آمده و بی حوصلگی مهمانان ترجیح دادند به جای سخنرانی مفصل یا شعر بخوانند، یا ضرب المثل تحویل دهند و یا خاطره بگویند.

رئیس قبلی سازمان مسکن و شهرسازی استان لرستان در مراسم تودیع خود به جای ارائه عملکرد زمان مدیریتش چند بین شعر یاسوجی خواند و کمی هم اشک ریخت تا باورمان شود احمد رضا غلامی با کلی حرف نگفته از لرستان می رود.

استاندار لرستان نیز که همواره عملکرد سازمان مسکن را مورد نقد قرار می داد وقتی پشت تریبون رفت خطاب به رئیس سازمان مسکن قبلی لرستان گفت: من شعر کرمانی بلد نیستم ولی عمل کرمانی بلدم تا اگر روزی از لرستان رفتم یک کوله بار خدمت به جا بگذارم!

البته کنایه های رد و بدل شده میان مسئولان استان به ویژه استاندار لرستان و رئیس قبلی سازمان و مسکن و شهرسازی به مقابله به مثل در زمینه شعر و عمل پایان نیافت و تا پایان مراسم ادامه پیدا کرد.

به هر حال روند انتقادات از عدم حضور وزیر مسکن و شهرسازی تا جایی ادامه یافت که معاون وزیر وقتی برای سخنرانی پشت تریبون آمد بخشی از سخنانش را به تشریح چرایی عدم حضور نیکزاد اختصاص داد.

محمد جعفر علیزاده اول بابت تاخیر دو ساعته عذرخواهی کرد و بعد هم گفت: تماس رئیس جمهوری با وزیر مسکن و دادن یک ماموریت ویژه به علی نیکزاد موجب شد که وزیر سفر را نیمه کاره رها کند.

وی ضمن عذرخواهی از همه تاکید کرد که وزیر مسکن چون خود را یک شهروند لرستانی می داند قول داده است که یک بازدید مستقل از مرکز لرستان داشته باشند.

به هر حال با توجه به اینکه نیکزاد پیش از انتصاب در استانداری اردبیل و وزارت مسکن، معاون عمرانی استانداری لرستان بوده است انتظار می رفت در سفر به لرستان کمی خوش قول تر باشد زیرا پروژه های در دست اجرا در لرستان در حوزه کاری وزیر مسکن یکی از مشکل دارترین پروژه های استان محسوب می شود.

لرستان دارای هفت پروژه در بخش مسکن و شهرسازی است که پروژه های مسکن مهر، دهکده المپیک، ورزشگاه الیگودرز، بیمارستان الیگودرز، بیمارستان پلدختر، بیمارستان بروجرد و بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد هر کدام با مشکلات خاص خود مواجه هستند.

شهرهای لرستان طرح جامع ندارند/ سکوت معاون وزیر در برابر کم کاری ها

  به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، معاون وزیر مسکن و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مجری طرح های دولتی این وزارتخانه شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای مسکن استان لرستان در محل استانداری لرستان اظهار داشت: در حال حاضر بزرگترین دغدغه در کشور ما مقوله مسکن است.

وی با بیان اینکه این مسئله برای افراد جامعه خیلی طاقت فرساست، خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضی افراد هستند که بعد از 40سال کار کردن به این آرزوی خود هنوز نرسیده اند.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی ادامه داد: دغدغه مسکن در کشور زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست به طوریکه این موضوع امروز با روح و روان برخی مردم بازی می کند.

علیزاده یادآور شد: تجربه نشان داده است که کسانی که سرپرست خانوار هستند و همچنین از نظر اقتصادی نیز درآمد خوبی ندارند اگر مسکن آنها تامین شود در بقیه ابعاد زندگی نیز پیشرفت می کنند.

وی با بیان اینکه اگر مشکل مسکن در جامعه حل نشود به طور حتم تبعات فرهنگی و اجتماعی سنگینی متوجه جامعه می شود، بیان داشت: کسانی که می تواند در ساخت حتی یک واحد مسکن ایفای نقش کنند اگر امتناع کنند در این بخش واقعا مسئول هستند.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی با تاکید بر ضرورت همکاری بانکها و شهرداری ها در زمینه تامین مسکن در کشور، خاطرنشان کرد: در بعضی جاها زمین تامین شده ولی تعاونی ها به دلیل اینکه در اجرا قوی نبوده اند نتوانسته اند کاری از پیش ببرند.

علیزاده با اشاره به مصوبه جدید دولت در حوزه مسکن مهر، یادآور شد: برای حل مشکل مسکن مهر در کشور واگذاری زمین به صورت گروهی خواهد بود.

لرستان دارای بافتهای فرسوده زیادی است

 

استاندار لرستان نیز در ادامه این جلسه در سخنانی با تشریح مشکلات حوزه مسکن و شهرسازی این استان، اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی استان لرستان وجود بافتهای فرسوده فراوان در این استان است.

سید حسین صابری با اشاره به اینکه متاسفانه لرستان هنوز یک طرح مصوب برای بافتهای فرسوده ندارد، خاطرنشان کرد: هنوز با وجود گذشت پنج سال از ابلاغ قانون مصوب برای بافتهای فرسوده این استان طرح بافت فرسوده مصوبی را ندارد.

وی با بیان اینکه تا به حال محدوده بافتهای فرسوده در لرستان تعریف نشده است، بیان داشت: با توجه وجود سکونتگاه های غیر رسمی و حاشیه نشینها در لرستان باید یک فکر جدی در این زمینه کرد.

استاندار لرستان یادآور شد: اگر مشکل بافتهای فرسوده در لرستان حل شود بیش از 30 درصد از مشکلات شهری استان رفع خواهد شد.

هشدار نسبت به آسیب پذیری برخی بناهای لرستان در برابر زلزله

 

صابری در بخش دیگری از سخنان خود در زمینه وضعیت ساخت و سازها در لرستان گفت: در زمینه نظارت در ساخت مسکن در این استان به شدت مشکل وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر در برخی از نقاط استان یک زلزله سه ریشتری رخ دهد حتی نواحی که نوساز هستند نیز تخریب خواهند شد.

استاندار لرستان با بیان اینکه سازمان مسکن و شهرسازی و وزارتخانه باید تلاش جدی و مستمری در زمینه نظارت بر ساخت و سازها داشته باشد، عنوان کرد: با توجه به زلزله خیز بودن لرستان در صورت وقوع زلزله این استان در این زمینه دچار مشکل خواهد شد.

صابری در ادامه این جلسه با اشاره به مشکلات موجود در زمینه مسکن روستایی در لرستان، یادآور شد: وزارت مسکن و شهرسازی حداقل باید سه هزار واحد به سهمیه مسکن روستایی لرستان اضافه کند.

وی با بیان اینکه با اضافه شدن این تعداد واحد مسکن روستایی در لرستان مهاجرت معکوسی که در استان ایجاد شده است، ادامه خواهد یافت، بیان داشت: اگر تسهیلات مورد نیاز در زمینه مسکن روستایی به استان داده نشود لرستان دچار مشکل خواهد شد.

هیچکدام از شهرهای لرستان طرح جامع مصوب ندارند

 

استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنان خود در این جلسه با اشاره به عدم وجود طرح جامع مصوب برای شهرهای لرستان اظهار داشت: متاسفانه همه شهرهای استان طرح جامع مصوب تاریخ دار ندارد.

صابری با اشاره به وجود مشاور نا کارآمد در شهرستان خرم آباد در این زمینه، خاطرنشان کرد: باید در این زمینه با جدیت ویژه به بحث تهیه طرح جامع شهرهای استان پرداخته شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعیت مسکن مهر در لرستان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در شهرستان ازنا تا 15 سال آینده مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد و در شهرستان الیگودرز نیز زمین قابل واگذاری کم بود که تاکنون چند نقطه را برای تامین مسکن مهر شناسایی شده است.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه در شهرستان بروجرد نیز زمین به اندازه کافی وجود دارد، عنوان کرد: متاسفانه در شهرستان الشتر در زمینه تامین زمین به شدت مشکل داریم.

صابری با بیان اینکه برای تامین زمین برای مسکن مهر در شهرستان کوهدشت نیز مشکل وجود دارد، بیان داشت: با توجه به کمبود فراوان زمین در این شهرستان تا به حال بیش از 8هکتار زمین از بخش خصوصی خریداری شده است.

وی یادآور شد: خوشبختانه در شهرستان پلدختر مشکل جدی وجود ندارد و تا کنون برای 848 واحد مسکن زمین تامین شده است.

استاندار لرستان با اشاره به روند ساخت مسکن مهر در شهرستان دلفان نیز گفت: متاسفانه در این شهرستان نیز به دلیل وجود معارضین فراوان تا به حال هیچ زمینی تامین نشده است.

صابری همچنین با اشاره به کمبود زمین برای ساخت مسکن مهر در شهرستان خرم آباد، یادآور شد: تا جایی که امکان داشته باشد در زمین فعلی به تعداد طبقات اضافه می کنیم اما با توجه به شرایط موجود بیش از 40 درصد از متقاضیان با مشکل زمین مواجه خواهند شد.

وی همچنین یادآور شد: در شهرستان دورود نیز برای تامین زمین فعلا مشکلی وجود ندارد.

انتقاد از وضعیت بیمارستان الیگودرز

 

استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روند ساخت ساختمانهای دولتی در استان عنوان کرد: وزارت مسکن باید در ساخت ساختمانهای دولتی کنترل و نظارت بیشتری داشته باشد.

صابری همچنین با اشاره به روند ساخت بیمارستان شهرستان الیگودرز از این پروژه به عنوان ستونهای تخت جمشید یاد کرد و افزود: سه بیمارستان دیگر در کشور همزمان با بیمارستان الیگودرز کار ساخت آنها شروع شده است ولی این بیمارستان تاکنون تعیین تکلیف نشده است.

مصوبات و وعده های معاون وزیر مسکن در زمینه مشکلات لرستان

 

معاون وزیر مسکن و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مجری طرح های دولتی این وزارتخانه در ادامه مباحث مطرح شده در این جلسه در پاسخ به سئوالی در زمینه تخفیف پروانه های ساختمانی در لرستان اظهار داشت: هر ساله یک ردیف بودجه برای این موضوع از سوی وزاتخانه اختصاص داده می شود که در سال جاری برای لرستان 2.5 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده است.

علیزاده تصریح کرد: در صورتیکه این میزان اعتبار جوابگو نیست در جلسات ویژه بودجه این موضوع را مورد تجدید نظر قرار خواهیم داد.

وی همچنین در مورد بافتهای فرسوده این استان نیز بیان داشت: 138 میلیارد تومان سهم لرستان بوده است که متاسفانه تنها 14 درصد این اعتبار جذب شده است.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مجری طرحهای دولتی این وزارتخانه ادامه داد: برای افزایش این سهم نیز ما محدودیتی نداریم و این موضوع در شورای معاونین وزارت مسکن طرح خواهد شد.

علیزاده همچنین در زمینه فعالیت انبوه سازان با تاکید بر اینکه در این زمینه محدودیتی از سوی این وزارتخانه وجود ندارد، تصریح کرد: انبوه سازان باید در ساخت و سازهای خود حرفه ای عمل کرده و متناسب با شرایط و نیاز جامعه اقدام به ساخت و ساز کنند.

وی همچنین در زمینه دغدغه های موجود پیرامون فضاهای آموزشی، رفاهی و … در طرح های مسکن مهر خارج از محدود شهرها نیز بیان داشت: ما به دنبال این هستیم که زمین های این طرح در نزدیکی شهر ها انتخاب شود اما در صورتیکه زمینی با این شرایط پیدا نشد ناگزیر به توسعه گسسته و ایجاد شهرک ها هستیم.

علیزاه همچنین در زمینه افزایش سهیمه ویژه مسکن روستایی برای لرستان قول مساعد داد و گفت: این موضوع نیز به شورای معاونین برای تصویب ارائه خواهد شد.

سکوت معاون وزیر در زمینه کوتاهی تهیه طرح های جامع شهرهای لرستان

 

معاون وزیر مسکن و شهرسازی همچنین در زمینه طرح جامع شهرهای لرستان نیز گفت: تا زمانی که طرح جامع برای شهرها وجود ندارد باید از طرح تفصیلی استفاده شود.

وی با تاکید بر حساسیت نسبت به بافت های ارزشمند و تاریخی، ادامه داد: حتی برای سکونتگاه های غیر رسمی و حاشیه نشین نیز باید طرح جامع تهیه شود.

علیزاده در رابطه با کوتاهی هایی که در زمینه تهیه طرح جامع در لرستان صورت گرفته است نیز عنوان کرد: وقتی مشاوران شش سال نتوانسته اند یک طرح جامع را مطالعه کنند فقط باید در این زمینه سکوت کرد.

وی همچنین در زمینه پروژه های ملی لرستان گفت: یکی از برنامه هایی که در دستور کار داریم این است که کمک ویژه و خاصی بیشتر از میانگین کشوری به لرستان در این حوزه صورت گیرد.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مجری طرح های دولتی این وزارتخانه یادآور شد: در حال حاضر پروژه های حوزه مسکن و شهرسازی استان لرستان اعتباری بالغ بر 550 میلیارد تومان نیاز دارد.

Advertisements

3 دیدگاه برای «وزير مسكن به خرم آباد نيامد / سکوت معاون وزیر در برابر کم کاری مسئولان لرستان»

 1. ايا رييس جديد مسكن وشهرسازي با مدرك علوم سياسي كه به تازگي موفق به اخذ ان گرديده مي تواند اين سازمان تخصصي را اداره نمايد ؟

 2. سلام فکری هم به حال بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کنید که حق و حقوق روستاییان را میران ادارات با هماهنگی مدیر کل و حراست می خورند

 3. سلام
  طرح جامع خرم آباد با وجودی که تا حالا تصویب نشده مشکلات زیادی دارد که تصویب نشدن آن بهتر است:
  1- مطالعات وضع موجود این طرح قدیمی شده است
  از جمله آمارهای جمعیتی آن بر اساس جمعیت قبل از سرشماری سال 85 است
  2- زمینهای زیادی که در طرح جامع باید کاربریشان مشخص می شد هم اکنون در آنها ساخت و ساز انجام گرفته است
  3- کلیت طرح های جامع امروزه زیر سوال رفته و این طرح ها جوابگو نیستند
  4- طرح های راهبردی که نمونه آن در قزوین به جای طرح جامع انجام گرفته جایگزین بهتری برای طرح جامع است
  و….
  خلاصه اینکه مبنای هر برنامه ریزی شناخت درست و صحیح وضع موجود است و در صورت برداشت اشتباه از وضع موجود طرح جامع تا ثریا کج می رود

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.