مدير مسئول هفته نامه آفتاب لرستان در دادگاه، «افسانه ادل» توهين به مردم بروجرد نبود

 در شرايطي دادستان بروجرد، شوراي تامين شهرستان بروجرد و برخي سياسيون آن شهر مقابل هفته نامه آفتاب لرستان موضع گرفته و اين نشريه را در دادخواست های جداگانه به همراهی با آمریکا و انگلیس متهم کرده اند كه منابع توليد مطلب طنز «افسانه ادل» در هفته نامه آفتاب لرستان، مطالب منتشر شده در نشريات شهرستان بروجرد بوده است  

منبع: وبلاگ هفته نامه آفتاب لرستان

 مديرمسئول هفته نامه آفتاب لرستان شنبه 28 آذرماه سالجاري در ارتباط با شكايت دادستان و جمعي از مردم بروجرد بمنظور درج مطلب طنز «افسانه ادل» به شعبه هفتم بازپرسي دادگاه عمومي خرم آباد احضار شد تا به سوالات بازپرس ملك پور پاسخ دهد.

 حامد احمدي در ارتباط با اين احضار و توقيف هفته نامه آفتاب لرستان گفت: متاسفانه در شرايطي دادستان بروجرد، شوراي تامين شهرستان بروجرد و برخي سياسيون آن شهر در مقابل اين رسانه موضع گرفته و آفتاب لرستان را در دادخواست های جداگانه شان به همراهی با آمریکا و انگلیس متهم کرده اند كه منابع توليد مطلب طنز «افسانه ادل» در هفته نامه آفتاب لرستان، مطالب منتشر شده در نشريات شهرستان بروجرد بوده است. وی با بیان اینکه در دادخواست دادستان بروجرد آفتاب لرستان به پیاده کردن اهداف دشمنان اتقلاب متهم شده است گفت: گودرزی دادستان بروجرد برای متهم کردن آفتاب لرستان آنقدر عجله داشته است که بصورت چشم بسته و با ادبیاتی غیر از اصول نگارشی فارسی اینجانب را مجری اهداف دشمنان دانسته و آنقدر بدون مطالعه متن شکوائیه را تنظیم کرده است که بنده را برادر احمدی استانداری معرفی نموده و این در حالی است که احمدی استانداری الشتری است و ما خرم آبادی و هیچگونه نسبت فامیلی با هم تداریم.  وي با انتقاد شدید از تصمیمات شورای تأمین بروجرد، نماینده بروجرد و سیاسیون این شهر گفت: در پرونده تشکیل شده بارها و بارها تلاش شده تا ایتجاتب به همسویی با آمریکا، انگلیس و دشمنان اتقلاب مرتبط نمایند و در این زمینه بدون اشاره به محتوای طنز مطلب فقط به پیاده کردن اهداف ضد انقلابیون اشاره شده است.

 وی با بيان اينكه در شماره ی 234  هفته نامه بهار بروجرد مطلبي با عنوان «شباهت بروجرد به افسانه جومونگ» به چاپ رسیده است گفت: در نشريات بروجرد و در شماره های متعددی در ستون های طنز و غیر طنز خود به شباهت بروجرد با سرنوشت جومونگ  اشاره شده و آن ديار را به سرزمین «چوسان قدیم» تشبیه کرده بودند.

 وي با بيان اينكه سعی و تلاش نگارنده این بوده که به دام توهین و افترا نیفتد و در واقع مبنای تمام مطلب گفته ها و موضع گیری های نشريات شهرستان بروجرد بوده است و برخلاف شبهاتی که در این خصوص به وجود آمده، به هیچ عنوان در این مطلب به آقای علاالدین بروجردی نیز توهین نشده است گفت: كم بودن سطح فرهنگ پذيرش فهم طنز در بين برخي افراد عامل داغ شدن تنور محافل سياسي، قضايي و اجتماعي شده است چرا كه همه می دانیم درج کاریکاتور اشخاص به استثنای مواردی خاص بلامانع است. هر چند در این مطلب بحث کاریکاتور نبود و تنها یک مونتاژ ساده صورت گرفته بود.

 احمدي با بيان اينكه در شماره ی 234 هفته نامه بهار بروجرد آمده است:  «…اما سرنوشت بروجرد شباهت زیادی با این افسانه دارد و مردم بروجرد را در خیلی از موارد به فکر فرو برده است؛ چوسان قدیم را از این کشور جدا نموده اند…ما بروجردی ها برای جومونگ و هدف والایش و نیز استان شدن بروجرد دست به دعا برمی داریم و از خداوند منان می خواهیم که دولت مردان و نمایندگان شهرمان هر چه سریعتر هدف والای این مردم را مورد اجرا گذاشته…» گفت: جالب تر اینکه مسئولان این نشریه خیلی زود از هول حلیم توی دیگ افتادند و در همین شماره از سر ذوق مصاحبه ای با مدیر دوبلاژ افسانه جومونگ به چاپ می رسانند که قابل تامل است!

 احمدي با بيان اينكه آنچه دستمایه ی مطلب طنز آفتاب لرستان قرار گرفته چیزی بوده که خود آنها به آن اشاره کرده اند گفت: در شماره ی 236  هفته نامه بهار بروجرد در قالب طنز و در مطلبی با عنوان «دلجویی از جومونگ» از شخصیتی بیمار سخن به میان می آید که دچار توهم شده و «دون کیشوت وار» خود را جومونگ می پندارد و مي گويد: «… این حرکات را اول در ذهنش و بعد با چشم و ابرو، بعد با حرکات گردن، بعد با دست ها و خلاصه آخر سر با لگد زدن به دیوار و …به طوریکه چنان هیجان زده شد که رفت در قالب جومونگ و هیچ چیز را جز تلویزیون و جومونگ و حرکات رزمی را نمی دید که به یکباره تعادلش به هم خورد و با سر رفت توی جدول جوی آب و بیهوش نقش بر تنگاتنگ جدول و دراز به دراز طول جدول افتاد!»

 وي افزود: در مورد ادعای برخی ها در مورد توهین به آقای بروجردی باید گفت این مسئله صحت ندارد و به هیچ عنوان چنین برداشتی منطقی و درست نیست و اين مونتا‌ژ تصويري در واقع هیچ چیز از شأن و جایگاه ایشان نکاسته است و حتی می توانیم بر اساس آنچه هفته نامه بهار بروجرد به چاپ رسانده توهین واقعی را از جانب این هفته نامه ببینیم؛ چرا كه در آن نشریه و در تاریخ 31 تیرماه 1388 با درج کاریکاتوری رای مردم بروجرد را بار الاغی می بینیم که میخ اش جلوی مجلس به زمین کوبیده شده است.

 مديرمسئول آفتاب لرستان افزود: در مورد نوشتن و بیان لهجه ی مردم بروجرد هم باید گفت توهینی صورت نگرفته است. و اگر این کار توهین است باید تا به حال بیشترین برخورد اول با داستان نویسان می شد که دیالوگهایشان را بر اساس لهجه می نویسند و دوم مجریان برنامه های رادیویی و تلویزیونی که روزانه به آن اقدام می کنند.

 وی در ارتباط با لشکرکشی به خرم آباد نیز گفت: این مطلب از هفته نامه بهار بروجرد برداشت شد که در مطلبی توهین آمیز با عنوان «اندر مقوله ی دارالبهشت» آمده است: «…اگر دیر بجنبیم کلاهمان پس معرکه است و افراد «غیر» تا دارالحکومه ویژه قشون خود را پیاده می کنند و وجب به وجب این شهر را تصاحب می کنند و آن وقت بافت و اصالت و فرهنگ این شهر چندین هزار ساله به کلی عوض می شود…»

 وي افزود: به هر حال می توان اینطور استنباط نمود که آنچه در آفتاب لرستان به چاپ رسید تنها و تنها تلنگری بود به همه که در شرایط حساس کنونی با هدف آگاهی بخشی و کنترل امور بیشتر حواس شان را جمع کنند و در دام گام نهادن بر خلاف مصالح ملی نیفتند.

 مديرمسئول آفتاب لرستان با بيان اينكه در يكي از نشريات بروجرد در مطلب و تصويري كاملاً توهين آميز با عنوان «نسخه اسلحه كشي نماينده خرم آباد براي پيگيري مصوبات» در واكنش به صحبت هاي رحيمي نسب نماينده خرم آباد در مجلس شوراي اسلامي كه از ضرورت دفاع از حق و حقوق همشهريانش؛ ضرورت جلوگيري از انتقال نيروگاه سيكل تركيبي به هر نقطه ي ديگري غير از خرم آباد را گوشزد نموده بود، با توهين مستقيم به فرهنگ و ادبيات لرستان، خرم آبادي ها و نماينده شان را به گرزكشي و اسلحه كشي و كلاً خشونت ذاتي متهم مي نمايد و در كاريكاتور خود نيز تا آنجا كه امکان داشت همه چيز را به سخره مي گيرد اما با سكوت همشهريان ما و دستگاه قضايي روبرو مي شود.

مطلب مرتبط:
در پي درج كاريكاتور بروجردي، آفتاب لرستان توقيف شد

Advertisements

37 دیدگاه برای «مدير مسئول هفته نامه آفتاب لرستان در دادگاه، «افسانه ادل» توهين به مردم بروجرد نبود»

 1. متاسفانه حامد احمدي به جايي اقرار به اشتباه خود ومعذرت خواهي از هم استانيهاي خود (كه البته مطمئنا آنان را به هم استاني بودن قبول ندارد!!!!) دارد همه اش آسمان وريسمان مي بافد .حالا حامد جان فرض كن به بروجرديها تلنگر زدي ؟؟؟!!!آيا مسائل ومشكلات وعقب افتادگي آنان را از بقيه نقاط كشور جبران نموده ايي؟؟؟يا بر عكس بيشتر تخم نفاغ افكندهايي؟؟در سخنانت گفته ايي كه از نشريات بروجرد كه طنز بوده برداشت كرده ايي بايد بگويم كه اولا در همه شهرها وحتي در سطح كشور براي گوشه و كنايه زدن به مسولين از اين نوع طنز ها وجود دارد واتفاقا خود تو دچار عدم تشخيص(كم بودن سطح فرهنگ پذيرش فهم طنز) طنز از مسائل جدي وتوهين به ديگران شده ايي.در هر صورت با چاپ واصرار بر عمل غلطي كه انجام دادهايي ميزان درك وآگاهي خودت را به عنوان فردي فرهنگي ومطبوعاتي به زير سوال برده ايي.ثانيا بدان كه مشكل ما بروجرديها خرمآباد ويا لر بودن نيست مساله ما گرفتن اعتبارات از دولت مركزي وتوسعه منطقه خودمان است كه آقاي بروجردي به عنوان نماينده منتخب مردم بروجرد در اين راه قدم برمي دارند وما از ايشان راضي وممنونيم وبا اين سم پاشيها عقب نمي نشينيم.

 2. بادفاعیات اقای احمدی موافقم.درنشریات بروجردبویژه بهاربروجردشدیدترین توهینها به همه مردم لرستان میشوداماکک امثال رازانی نمیگزداماچون اقای علاالدین خان دستش درکاسه حکومتیهاست به اندازه یک امام بزرگش کردهاندودرحالیکه کشیدن کاریکاتورریس جمهورهم ازاداست کشیدن کاریکاتوروی گناه کبیره وباعث توقیف نشریه وچه بساساقط شدن اززندگی میشود:
  خدانکندکه گدامعتبرشود-چون معتبرشودازخلق بیخبرشود

 3. باسلام ما نمي دانيم اين آقاي مير دريكوندي از اهالي محترم دره شهر !!!؟؟؟ايلام (به ادعاي خودش)چطور است كه مداوم با پاي برهنه وسط معركه مي دود وآتش بيار آن است آخه برادر من برو وبه مشكلات شهر خودت برس تورا به لرستان ومسائل آن چه مربوط؟؟؟

 4. آقای احمد لطفی عزیز دره شهر و ایلام زمانی لرستان پشتکوه بوده اند و دلیلی نمی شود امثال اقای دریکوند هویت لری خود را فراموش کنند.
  ایشان از حق دفاع کرده اند

 5. آقاي احسان دانشجوي phd اولا از قديم گفته اند كه»ميان دو كس جنگ چون آتش است سخن چين بدبخت هيزم كش است».ثانيا از كي تابه حال فحاشي وتوهين به بدترين شكل ممكن «حق»است كه كسي از آن دفاع كند واگر از نظر شما اين حق است من براي دانشگاه ومدركphdوكشورم متاسفم!!!!! كه شما ادبيات سخيف فردي با فكري مريض كه عليه مردمي كه تنها خواسته شان جذب اعتبارات از دولت مركزي كشور است (واين قضيه هيچ ارتباطي با لر وغير لر بودن ندارد وكما اينكه اگر روزي به لطف خداوند جليل استاني به مركزيت بروجرد ايجاد شود مطمئنا به عنوان يك استان لر نشين شناخته خواهد شد وحتي شايد بيش از لرستان كنوني هويت لري واستعداد خود را به معرض ديد عموم قرار خواهد داد)را «حق «مي دانيد

 6. اينگونه اتفاقات بي قانون و بدون منطق در همه جا و مخصوصا لرستان خرم آبادي از سوي مركز نشينان اين استان تكرار شده و سايرين به جاي قبول اشتباه و تذكر به خاطي سعي در وارونه جلوه كردن قضيه دارد.
  فارغ از هر بحث سياسي بايد و صد البته كه چنين فردي مستوجب مجازات است .خيلي واضح است . يك نفر بي پرده مردمي را كه به فرزانگي و اجتهاد و دانش و هنر شهره هستند از سر كينه با نام فرضي تر از لرستان خرم آباديش » ادل» ناميده است. ديگر چه جاي توقف است وقتي چنين آشكارا به مردمي از تبار آيت الله العظمي بروجردي ها و زرين كوب ها و شهيدي ها و شهيد بروجردي ها و شهيد صارمي ها و اوستا ها چنين توهين بي ادبانه اي مي كنند و آنچه را خود هم معنايش را نمي دانند و شايد شايسته خودشان است براي افرادي به كار مي برند كه سالهاست در بند ساختگي لرستان فرضي خرم آبادي زندگي مي كنند.
  ان الله مع الصابرين…

 7. ….
  اهالی بروجرد چطور شده که به بیرانوندها توهین می کنند و در نشریه شان آنها را اغیار و اشرار می نمامند و از طرف دیگر شهید صارمی که یک بیرانوند اصیل است را از افتخارات خود می دانند؟ درضمن شما شهر فرزانه گریز هستید نه فرزانگان!!! چون شهیدی، اوستا، زرین کوب و آیت ا… بروحردی و محمد بروجردی و … بعد از اآنکه از بروجرد رفتند شهیدی، اوستا، زرین کوب و آیت ا… بروحردی و محمد بروجردی شدند. کمی هم خجالت چیز خوبی است بخدا. به تمام مردم استان توهبن می کنبد اما تاب یک طنز ساده را نمی آورید. آخر کدام فرزانه احمق به دیگران توهین می کند؟! این احمدی بنده خدا زیرک تر از آن است که فکرش را می کردم چون مطلبش را بر پایه مطالب خودتان نوشته حالا چون یک خرم آبادی آن را نوشته آسمان ریسمان می کنید. چطور وقتی بهار بروجرد کاریکاتو خری را کشید که در مجلس میخش را کوبیدند؟ کسی نگفت بروجردی در این کاریکاتور به الاغی تشبیه شده که به مجلس تحمیل شده و آراء مردم هم بارش است!؟ الان که به یک شخصیت مثلت(جمونگ) تشبیه شده پیراهن عثمان می دوزید.

 8. ***بروجردی به عنوان یک مقام بلند پایه و شاید هم پایه بلند بیشتر از هر فرد عامی دیگری باید بداند که در جامعه ما تحمل طنز بسیار پایین است و مردم بردباری در مقابل قلم تیز از خود ندارندو بنابراین وی باید دریابد که در اینجور مواقع که سخنی طنز از یک رسانه موجب آزرده شدن عدهای از مردم شده است با واکنش مناسب خود می تواند فرهنگ تحمل طنز را در میان مردم بالا ببرد. بروجردی نه تنها اینگونه نکرده است بلکه خود نیز مانند یک فرد کاملا عامی و حتی فراتر از آن عمل کرده است و خود شاید نمی داند که نمی بایست این فرصت را از دست می داد و با راهنمایی مردم به عنوان یک نخبه سیاسی و اجتماعی می توانست برای ارتقای فرهنگ جامعه خود کاری می کرد. او به هفته نامه آفتاب لرستان اتهام همکاری با اهداف انگلیس و آمریکا را زده است! از کجا معلوم خود او نیز دست نشانده آمریکا و انگلیس نباشد زیرا که با فراهم کردن زمینه های توقیف یک نشریه مطبوعاتی سنگی جلوی آزادی مطبوعات و اصلاحات اجتماعی می اندازد و در واقع هر روز غربیان را امیدوارتر می کند که در ایران آزادی وجود ندارد و قانون مطبوعات در ایران اجرا نمی شود. شاید بروجردی خود نمی داند که در جهت توطئه گام بر می دارد، همانند شاه اسماعیل صفوی که توطئه ونیزیان برای نفاق افکنی میان شیعه و سنی بود و شاید هم شاه اسماعیل هرگز نفهمید که مهره چه کسانی شده است و با خود می اندیشید چقدر دارد برای رضای خدا و پیشرفت مملکتش تلاش می کند!
  بروجردی شاید با خود می اندیشد که چون رییس کمیسیون امنیت ملی است باید زبان مطبوعات را ببندد تا شاید امنیت برقرار شود ولی نمی داند که برقراری امنیت یعنی اینکه مردم امیدوار باشند که همیشه چشمانی هوشیار به اسم مطبوعات وجود دارد که نمی گذارد به حقوق مردم تعدی شود و به امنیت فکری می رسند و همچنین روزنامه نگاران با احساس امنیت از اینکه زبانشان را نخواهند برید، مینویسند.اما گویی برای بروجردی درباره پستش سوء تفاهمی عظیم پیش آمده است.
  قلم همیشه تیز بوده است و شاید بروجردی هم نیشخندهای قلم را به تیغ جراحی دیده باشد، البته اگر اهل قلم و خواندن باشد. فرصت خوبی بود که به مردم بفهماند همیشه که نباید شما به دیگران بخندید گاهی هم دیگران باید به شما بخندند. بروجردی نباید آیینه های اطرافش را بشکند زیرا که هر آیینه ای که شکسته شد خود چندین تکه می شود که با زهم به تنهایی همه چیز را در خود منعکس می کند. من به عنوان یک دانشجوی ارشد علوم ارتباطات خوب می دانم که آنانی که زبان مطبوعات را بستند همیشه بزرگترین خائنان در حق ملتشان بوده اند و آزادی مطبوعات حتی در حد بی حدو حصرش به سود واقعی ملل بوده و هست. در ضمن بروجردی باید افتخار کند که سرش در تن جومونگ گذاشته شده زیرا که جومونگ اسطوره ای است که در ذهن مردم ایران خواهد ماند، او تمام داشته هایش را گذاشت و گذشت تا ملتش را نجات دهد، اما آیا بروجردی توانسته است تنها از خواسته شخصی بگذرد؟

 9. اقای لطفی خیلی ازمردم دره شهرودهلران وابدانان وحتاانطرفمرزهنوزبه اصالت لرستانی خودوفادارند.این یک قضیه قضیه دیگراینکه چراشماهرچه بگوییدتوهین نیست اماهرکس چیزی درموردشمایاشهرتان-هرچندحق-بگویدتوهین است.عرض من این است که درنمایشگاه مطبوعات غرب کشورمن خودم روزنامه بهاربروجردوآن همهتوهینش به مردم لرستان رادیده ام وروزنامه افتاب لرستان را-که بقول شمابه بروجرداهانت کرده -هم ازهمین سایت گرفته وخوانده ام.چطورروزنامه های شماهرچه بنویسندازادندوفرزانگی حساب میشود؟سوال دیگراینکه اگرشماخواهان سربلندی همه لرستان هستیدچرابرای همه کامنتهاییکه مربوط به اجرای یک طرح درخرم ابادباشدیک کامنت منفی میگذارید؟
  اقای زاگرسستان!دوست عزیز!اولا»چطورزاگرسستان جنابعالی که درهیچ کتاب وتاریخی نیامده واقعیست امالرستان وخرمابادکه دستکم از1000سال پیش نامشان درکتب ادبی وتاریخی فراوان(همچون شاهنامه فردوسی )امده فرضی هستند؟به نظرشمااینکه خرماباد480سال مرکزحکومت اتابکان لریکی از4والی نشین ایران بزرگ بوده ودرکتب متعددامده دروغاست؟به نظرشماشهرخایدالویکی از3سه شهربزرگ تمدن ایلامی دروغ است؟به نظرشماشاپورخاست ساسانی بااین همه اثرباستانی برجامانده دروغاست؟به نظرشمامفرغ هاباسابقه3تا6هزارسال پیش ازمیلاددروغ است؟
  آقای زاگرسستان شمامیگوییدبراثرتوطیه رضاخان خرمابادمرکزاستان شده ترابخدابرای این حرف خنده اورسندبیاوریدیادیگرتکرارش نکنید!
  بدانیدکه مرزلرستان محروم ومظلوم ازاستان دیاله عراق تاخلیج فارس است وملت لرخوش نداردکسی باتفرقه افکنی واهانت به مرزهای فرهنگیش خیانت کند

 10. يك اسراييلي به يك فلسطيني گفت اين كشور فلسطين كه مي‌گويي كجاست؟ روي نقشه به من نشان بده! فلسطيني قلبش را نشانه گرفت و گفت اين فلسطين است.
  اين چرنديات احمدي‌ام توهين به يك ملت بزرگ بروجـــرد است. اگر امثال شما ميخواهيد به يك شخص ارتباطش بدهيد كور خوانده‌ايد. اين كار شما ما را براي نابودي لرستان مصمم تر ميكند. بروجرد بايد استان شود و به زودي اين كار انجام خواهد شد. انشاء الله
  دشمنان خرم آبادي هم زياد زور نزنند آشي خورديد بايد تاوانش را تا ريال آخر بپردازيد.

 11. با سلام
  دوست عزيز ، آقاي ديرك مير دريكوندي! و ساير همفكران ايشان.
  ما نگفتيم و نخواهيم گفت كه لرستان و حكومت ملوك الطوايفي آن در قرون مياني پس از اسلام دروغ است ولي هميشه مي گوييم كه اين لرستان خرم آباد محور با اين مرز و محدوده از دروغ هم دروغ تر است.در ثاني در همان ايام كه شما نام مي بريد بروجرد خود مركز حكمراني بود و خيلي اوقات مركز تصميم گيري لرستان و بروجرد و حتي خوزستان(عربستان ايران) بود و در ساير موارد هم خود ولايتي مستقل از لرستان خرم آبادي بود ، ولي ناگهان و در زمان پهلوي پدر خائن در رديف چغلوندي و ويسسيان و گرمسير و … بخشي از بخش هاي شهرستان تازه تاسيس خرم آباد شد و ديگر چه ظلمي از اين آشكار تر !؟
  ما مي گوييم بروجرد مهد فرزانگان است و براي خود و شما دلايل بسيار داريم.همين بس كه متعصبان لرستان خرم آبادي با وجود تعصب كامل و افكار ضد بروجرديشان همواره از شخصيتهاي اصيل و فرهنگي و دانشمند بروجرد به عنوان مشاهير لرستان فرضي خود نام مي برند.
  دوستان بارها گفته ايم كه لرستان خرم آبادي مي توانست جعلي و فرضي نباشد اگر بروجرد و محدوده تاريخي آن را در بر نمي گرفت.
  اين لرستان جعلي است و فرضي است و صدقه سر پهلوي ملعون به خرم آباد آنروز استان ششم است.
  نه مركزي نه لرستان
  زاگرس يگانه استان

  اگر شما ادعا مي كنيد از هزار سال پيش خرم آبادي بوده است ما نيز بر آن صحه مي گذاريم ولي شما نيز مي بايست بر قدمت تاريخي بروجرد كه از قبل از اسلام وجود داشته است صحه بگذاريد.
  لرستان خرم آبادي با خروج بروجرد از آن از حالت جعلي خارج شده و رنگ و بوي واقعيت به خود مي گيرد.
  در آن صورت آن لرستان جديد براي مردم بروجرد به رسميت شناخته خواهد شد و همچون ساير استان هاي وطن عزيزمان – ايران – نظير كرمانشاه و كردستان و ايلام و خوزستان و مركزي و … قابل احترام خواهد بود.

 12. آقاي مير دريكوندي 1.در مورد اينكه فرموده ايد دهلران ودره شهر وآبدانان و…اصالت لرستاني خود را حفظ كرده اند مگر ما چه كرده ايم كه اصالت به قول شما لرستاني خود را حفظ نكرده ايم واصلا اصالت لري چيست؟كه شما داريد وديگران ندارند.سخن من اين است كه اختلاف برسر لر بودن يا نبودن نيست .كما اينكه پدر بزرگهاي من نيز كلاه نمدي برسر داشته اند ودر همين منطقه زندگي كرده اند وتا هفت پشت من در شاه زواريجان بروجرد خاك شده اند.2.بنده در هيچكدام از كامنتهاي خود توهيني به كسي نداشته ام ودر مورد نشريات چه بهار بروجرد چه آفتاب لرستان خودشان بايد جوابگو باشند3.در مورد طرحهايي كه در خرمآباد اجرا مي شود تا كنون كامنت منفي نگذاشته ام اگر سراغ داريد بياوريد .فقط در مورد طرحهايي نظير نيروگاه وكارخانه سيمان وپتروشيمي اين انتقاد را داشته ام كه چرا وقتي ميشود اين طرحها را در جاي ديگري از استان اجرا كرد چه اسراري است كه آنها را در خرم آباد اجرا كنيم كه يكي به دليل زيست محيطي وديگري به دلايل فني رد شود .سومي….وبه استانهاي همجوار كوچ كنند.4.در آخر باز تكرار مي كنم كه اختلاف ما لربودن يانبودن نيست(چيزي كه بدخواهان قصد القائ آن را دارند)بلكه حرف ما اين است كه اعتبارات وبودجه منطقه خودمان را مستقيما از تهران دريافت كنيم چون تاريخ نشان داده كه هم استانيهاي ما در مركز استان مانع توسعه ما وبقيه استان هستند.همين وبس.

 13. با اين رويه ، هر دو هيچ هستيد هم مركز استانيها هم ورويرديا

 14. برزاگرسستان سلام!
  برلطفی نیزدرود!
  اینکه شماپذیرفته ایدلرستانی ازقبل وجودداشته بسیارعالی ولی بازهم ازدرتوهین برامده ایدوحکومت فدرالی انراملوک الطوایفی گفته اید!جناب زاگرسستان محض اطلاع همین ملوک الطوایفیهاتازمان اخرین والی مقتدریعنی علیمردانخان همیشه یگانهسدمحکم درمقابل هجوم وحشیانه عثمانیهاواعراب به مام میهن بودندودرحالیکه حکومت مرکزی دربندعیش ونونوش ارمیدهبودخواب شبانه وکارروزانه برمردم لرستان حرام بودتاتکه ای ازمام میهن قربانی زیاده خواهی ترک وتازی نشوددرهمان دوره کارهای عمرانی ماندگاری هم انجام شدکه درتواریخ مذکوروبردیدگان مسطوراست.
  نکته دیگرحرف شماست کهگفتهایدلرستان خرمابادمحور!این حرف درخوشبینانه ترین حالت یک حرف نااگاهانه است چون بیشترصنایع استان دربروجردمتمرکزشده وهمین موضوع یکی ازعوامل فخرفروشی شمامیباشد.اگربحث شمابرسرمرکزاستان بودنست این بیشتربه علت موقعیت استراتژیک خرم اباداست که درمرکزاستان واقع شده وتقریبا»ازهمه شهرهابه یک فاصله است.اینکه گفته ایدمتعصبان لرستانی ازنام فرزانگان بروجردی استفاده میکنندافکارشوونیستی شمارامیرساند.به نظرم درشهرشماهم خیابانهایی به اسم کاشانی حافظ بهارومراکزومدارسی به نام سعدی امامخمینی و..وجوددارندواین نامگذاریهابه علت احترامیست که مردم برای علم وتاریخ قایلندواگرچنین نیستبایدمردم شهرهای دیکرهم ازشماشکایت کنند.ضمن اینکه تعدادی ازهمان فرزانگان باافتخارگفته ونوشته اندکه لرستانی هستند.شهیدصارمی ازایل سرفرازبیرانوندخرمابادومرحوم اوستاازعشایردلیرلرهستندمحض اطلاع برادراوستا-داریوشرحمانیان-کتابی به نام ضرب المثلهای لری نوشته اند.اینکه گفته ایداصرارهست بعضی طرحهادرخرماباداجراشوندکه توجیه ندارددقیقا»برعکس است.اتفاقا»پتروشیمی اراکوتایرکوردمشهدهمین الان هم اسنادشان بهنام خرماباداست وظالمانه ازاین شهررفته اند.نیروی کاراب وهوای خوب شاهراه شمال جنوب نزدیکی به شهرهای بزرگ کشورجمعیت زیادودههافاکتوردیگرهرطرحی رادرخرمابادتوجیه پذیرمیکند.
  ضمنن شماسوال من راپاسخ نگفتیدکه بروجرددرچه دوره تاریخی ومرکزکدام ایالت بوده؟این راهم جواب نگفتیدکه منظورازظلم خرم ابادیهایعنی چه؟این راهم جواب ندادیدکه کی خرم ابادیهاگفتهاندبروجردتاریخ نداردچون دقیقن شماییدکهداریداین مسایل رامیگویید؟این راهم نگفتیدکه شماقراراست باکدامشهرهایکاستان شوید؟چرامردم ونمایندگان ان شهرهاهیچاستقبالی نمیکنند؟

 15. آقای احمدی عزیز الحق که دفاعیات شما عالی بود وبه نظر من اگر قرار باشد هفته نامه ای توقیف شود بایستی هفته نامه بهار بروجرد باشد نه آفتاب لرستان .
  در ضمن آقای لطفی شما بهتر است قبل از هر اظهار نظری فکری به حال دیکته ضعیف تان بکنید که به جای نفاق ننویسید نفاغ وبه جای اصرار ننویسید اسرار .

 16. برادر شاپور خواست خيالي!!!؟؟؟؟خر…آبادي بهترين تايپيستهاي دنياراهم كه بياوريد در نوشتن يك متن تايپي اشتباه تايپي خواهند داشت .والبته در اينجا قصد ما رساندن درك ومفهوم كلماتي است كه مي نويسيم ومتاسفانه شما ظاهرا از آن عاجزيد واز سر ناچاري ملا لغتي شده ايد .پس لطفا قبل از گير دادن به املا ءوانشاء نوشتارها يك تكاني به مغزتان!!!؟؟بدهيد شايد از تراوشات آن؟؟؟!!!چيزي دستگيرت بشود.حالا اگر جوش آوردهايي مي تواني فحش بدهي

 17. با سلام درود به تمامي دوستان عزيز لر و همشهريان بروجردي: جناب آقاي دريكوندي شما كه دائم مي گويي سرمنشا تمام اين نفاق ها نشريات بروجردي هستند تا چه حد نشريات لرستان عزيز را مي خوانيد آيا سال گذشته به نماينده ولي فقيه توهين نشد(از طرف نشريات خرم آباد شاپور خواست) به نظر شما آيا كسي كه به نماينده ولي فقيه توهين ميكن ولايت و ولي فقيه را قبول دارد . چه خنده دار است اينكه مسئولين لرستان آن نشريه را بدليل خرم آبادي بودنش حتي تذكري هم ندادند ولي بخاطر آوردن يك كلمه (اشرار غير بومي) كه به نام هيچ شهر يا قومي هم توهين نشد. بهار بروجرد را براي مدتي توقيف كردند. خوب است بدانيد كه بهار را بدليل معرفي يك هنرمند غربي كه تمام مجلات جمهوري اسلامي ايران اين كار را با چاپ عكس هاي بزرگ از آن هنرمندان انجام مي دهند براي مدتي توقيف شد.خوب است بدانيد در پي حركتي خنده دار و دور از عقلانيت مطبوعاتي و به نظر بنده براي اولين بار در تمام دنياي مطبوعات مدير مسئول نشريه آفتاب(آفت) لرستان از بهار بروجرد شكايت كرد. و همچنين بهار بروجرد همچنان در توقيف به سر مي برد آيا اين بي عدالتي نيست كه تمام مسئولين براي نشريه خرم آبادي همه كاري بكنند ولي بهار را مانند دشمن پدر كشته خود بدانند ولي اي مسئولين لرستان بدانيد با توقيف بهار بروجرد هيچ كاري نكرده ايد چون بروجرد (بهارستان است) و در مورد تاريخ بروجرد هم بنده در وبلاگ بروجرد آزاد مطالبي را مي نويسم كه براي مطالعه خوب است وقتي هم از تاريخ دم مي زنيد بهتر است بدانيد كه در غرب كشور شهر هاي خرمآبا بروجرد نهاون همدان و … همه تاريخي هستند. ومنالله توفيق(بروجرد آزاد)

 18. اقای کامران!مگرمیشوددرایران روزنامه ای به ولایت فقیه توهین کندوکارش نداشته باشد؟برادرمن چطوردرخرم ابادروزنامه افتاب رابخاطرعلا الدین می بندندولی بخاطرولایت فقیه نمی بندند؟چراحرف دروغ وبی سندمیزنی؟ضمنن ایا اینکه مابگوییم خرم ابادتاریخیست به معنای انکارتاریخی بودن بروجرداست؟درتبریزهم که بودیم اقلیت پانترک تمام تلاششان این بودکه ثابت کنندفارسی زبان خوبی نیست وترکی خوبست ومن همیشه به انهامیگفتم چه ضرری به شمامیرسدکه فارسی خوب باشد؟مگرقوی بودن فارسی به معنی ضعیف بودن ترکیست که شمادایم به فارسی بدوبیراه میگویید؟حالاازشمامی پرسم اینکه خرم ابادخوب باشدتاریخی باشدمگرضرری برای شماست؟

 19. به دليل عدم مراعات موازين اخلاقي حذف شد متاسفيم

 20. به دليل عدم مراعات موازين اخلاقي حذف شد متاسفيم

 21. همه باهم بگوئید لرستان شمالی و لرستان جنوبی .چه بخواهیم چه نخواهیم همه ما لر یم.قیافه خالی هم نگیریم .اگر می خواهید لرستان آباد بشود بچه من و شما سر کار برود راهش امکانات بیشتر و در گیری کمتر است .با لر و بروجردی کاری ندارم .هر که امکانات بیشتری برای مردم لر و بروجرد ایجاد کند من یکی نوکرش م .ما خواهان ایجاد بستر ی هستیم که در آن امکانات بیشتر باشد .اگر لرستان شمالی و لرستان جنوبی این مهم را ایجاد می کند معتقدم دو استان شرقی و غربی هم راه بیتدازید.

 22. باسلام به نظر شما اختلاف بروجرد وخرم آباد در چيست؟؟؟؟(لطفا قبل از جواب دادن چند دقيقه خوب فكر كنيد)

 23. علاالدين خان«ادل» فك كنم شما با اين رويه كه در پيش گرفته ايد بايد برويد توي همان چراغ جادو!!!!!!!!!!!!!!!!!!! چرا به خاطر يك طنز هفته نامه اي كه به درد مردم ميرسد رو توقيف كرده ايد. انصافتون كجا رفته خوش غيرت!!!!!!!!

 24. آقاي بروجرد آزاد!!! عندالله خودتان نشريات را ميخوانيد؟!!!! اگر خوانده ايد پس چرا يكطرفه قضاوت كرده ايد ؟!!! بخدا نخوندي داداش!! و الا اين حرفو نميزدي . متاسفم !!!! همه ما بايد در پيشگاه عدل خداوند جواب بدهيم. يادتون باشه داداش عزيز!!

 25. دوستان عزیز خرم ابادی و بروجردی لطفا خودتان را اذیت نکنید بنظر میرسد این اقای لطفی (ادل) کمی تا قسمتی …. است و تمام حرفهایش بد وبیراه است واین حرفها از دوستان بروجردی وخرم ابادی که سعی میکنند تا حدودی منطقی بحث کنند بدور است وبهتر است دیگر این کامنتها را ادامه ندهیم ووقت تلف کن و بیهوده است بگذارین هر چه دلش میخواهد بگوید اصلا او ازاد ازاد است………

 26. برايدر عزيز و هم استاني موقت محترم آقاي دريكوندي. معلوم است شما زياد اهل مطالعه نشريات استان خرمآبادنيستيد. سال گذشته در يكي ديگر از نشريات نفاق انگيز مركز لرستان به طور واضح به نماينده ولي فقيه بروجرد(حضرت حجت الاسلام حاج آقاي ترابي) به صورتي علني توهين كردند و اگر امام جمعه ما هم مانند اداره ارشاد لرستان بود مي بايست دستو پايش را گم مي كرد و شكايت و توقيف و … ولي باز هم اين از صبر بالاي بروجردي ها بود كه باعث رودارتر و بي نزاكت تر شدن نشريات لرستاني(خرمآباد) شد اگر همان پارسال نشريه صداي ملت(يا در مناسبترين واژه صداي نفاق) را توقيف مي كردند ديگر كسي اجازه بي احترامي به ديگر شهر هاي لرستان را به خود نمي داد.( من هم توهيني به استان شما نكردم فقط گفتم كه تاريخ در سراسر ايران است نه در يك جا ولي فرهنگ….) اينرو هم بدونيد كه مستنداتي دال بر اينكه تاريخ بروجرد به زمان اشكانيان هم مربوط مي شود وجود دارد . و در مورد اينكه خرم آباد خوب يا بد باشد به حال بروجردي ها فرقي نمي كند من دوست دارم سراسر ايران گلستان شود(گلستاني بدون حق تقدم قوم گرايي و پارتي بازي فاميلي كه هم اكنون در لرستان است).ومن الله توفيق(بروجرد آزاد)

 27. اقای ناجی عزیز حرف دل ما هم همینه که تشکیل استانهای لر نشین بیشتر یعنی رهایی از این کلاف سر درگم ! هزار پیچ، اگر تعدد استانهایی لرنشین داشته باشیم دیگه این مراکز تقسیم بودجه و قدرت نمی توانند به راحتی حقوقمون رو مثل اب خوردن بکشن بالا. پس اینقدر بحث لر و غیر لرو مطرح نکنیم اگر استانهای لر دیگری با مرکزیت بروجرد دزفول مسجد سلیمان….تشکیل بشه می تونیم با توجه به امکانات خدادادی مناطق لر نشین پیشرفتهای چشمگیری داشته باشیم اگر دوستان عزیزلر!!!مرکز استان باز به هم طبل کهنه لر و غیر لر نزنند.؟

 28. اقای ناجی عزیز حرف دل ما هم همینه که تشکیل استانهای لر نشین بیشتر یعنی رهایی از این کلاف سر درگم ! هزار پیچ، اگر تعدد استانهایی لرنشین داشته باشیم دیگه این مراکز تقسیم بودجه و قدرت نمی توانند به راحتی حقوقمون رو مثل اب خوردن بکشن بالا. پس اینقدر بحث لر و غیر لرو مطرح نکنیم اگر استانهای لر دیگری با مرکزیت بروجرد دزفول مسجد سلیمان….تشکیل بشه می تونیم با توجه به امکانات خدادادی مناطق لر نشین پیشرفتهای چشمگیری داشته باشیم اگر دوستان عزیزلر!!!مرکز استان بازهم به طبل کهنه لر و غیر لر نزنند.؟

 29. سپهرجان مطمئن باش دوستان عزیز!!! خرم ابادی و بروجردی خودشان را اذيت نميكنند؟؟!!! از كي تا به حال چندين صفحه بد وبيراه غروب لرستان «به قول شما»تا حدودي منطقي به نظر مي رسد وكلام ما كه مي گوييم اختلاف بر سر لر وغير لر نيست بلكه اختلاف بر سر نحوهء(يا ي تا آقاي شاپورخواست خيالي خورده نگيرند!!) جذب اعتبارات كشوري از طريق استانداري لرستان است به بد وبيراه تعبير مي شود.در مورد سوالي هم كه كردم وخواهش كردم با كمي فكر (تنها چند دقيقه)به آن جواب دهيد .آيا اين سوال بد وبيراه است ويا از جواب آن واهمه داريد .به نظر شخص من ميان مردم بروجرد وخرم آباد هيچگونه اختلاف شخصي وجود ندارد كما اينكه بسياري وصلتهاي زناشوئي هم بين طرفين اتفاق مي افتد ورفت وآمد نيز وجود دارد.تنها مورد اختلاف بر سر چگونگي تقسيم اعتبارت وتقسيمات كشوري است كه مردم منطقه بروجرد احساس مي كنند در اين زمينه مورد كم لطفي دولت مركزي قرار گرفته اند وبه هميم دليل احقاق حق مي كنند .كجاي اين حرف به ضرر مردم خرم آباد است؟؟پس بهتر است بقيه دوستان هم مثل شما يا منطقي (البته تاحدودي!!!!؟؟؟)بحث كنند يا سكوت كنند نه مثل آقايان» ادل كش»و»خرم آبادي»طوري بد وبيراه بنويسند كه مدير محترم لرنا مجبور به حذف سخنان آنان گردد.موفق باشيد.

 30. سلام و درود به همه دوستان
  جناب لطفی درست می فرمایند. کاش می شد در سایه همدلی مسئولین و مردم استان اعتبارات استانی گرفته می شد و بر اساس ظرفیت هر کدام از شهرستان ها این اعتبارات به کار گرفته می شد با وجود همین اعتبار ناچیز در برابر سایر استان ها، باید شاهد کم لطفی افراد به همدیگر باشیم. بنده هم نشریات خرم آباد رو خوندم هم بروجرد را، درد یکی است! کیست که درمان کند این درد مشترک را. این اوضاع انسان را یاد داستان «انگور»، «عنب» و «اوزوم» می‌اندازه که به دلیل عدم آشنایی شخص فارسی‌زبان، عرب و ترک برای خرید قوت خودشان با همدیگر دعوی می‌کنند و شخص عاقلی که برای پایان مشاجره دخالت می کند و انگور را به آنها نشان می‌دهد، همه متوجه می‌شوند که خواسته‌هایشان یکی است…
  کجاست آن شخص عاقل که این مشاجرات رو پایان بدهد…

 31. بچه هادقت کرديد هميشه تو تاريخ چيزي که مهمه باهاش ستيز ميکنن چلوش وايميسن سنگ اندازي ميکنن و… نتيجه چي ميشده?

 32. سخن از اعتبارات استانی به درازا کشیده شده است همچنانکه همه میدانیم لرستان با جمعیتی بالغ بر 1780000 نفر دارای منابع گسترده مادی و معنوی است که اگر سرانه این منابع را بخواهیم از حیث فراوانی و توزیع جمعیتی در نظر بگیریم بیشترین مقدار آن البته به شهر بروجرد تخصیص پیدا نموده است.( هر 4 کارخانه ماشین سازی دارو سازی پارچه بافی و کاشی سازی و نیز تعداد قابل ملاحظه ای کارخانه ای سنگ بری و ….)
  اینکه چرا اولویت توسعه در استان لرستان در اذهان عمومی همیشه به ساخت کارخانه داده شده و به توسعه استعدادها و منابع بی نظیر موجود در استان (توسعه صنعت توریسم فرهنگی و اکو توریسم بواسطه دارا بودن بیشترین منابع جنگلی و طبیعی و نیز آثار تاریخی و فرهنگی و قومیتی و مذهبی و نیز( توسعه کشاورزی بواسطه دارا بودن خاک غنی و حاصلخیز و ..) و دیگر منابع توسعه ای کمتر توجه شده قابل بررسی بیشتر میباشد.
  اما بیگمان شهر بروجرد به دلیل قرار گرفتن بر سر راه ارتباطی شمال و جنوب و راه مرکز به غرب که امکان دسترسی ارزان به بازارهای پر مصرف کشور را بدان داده بیشترین سهم در جذب منابع و اعتبارات استان لرستان را بدست آورده و هم اکنون نسبت به دیگر نقاط لرستان توسعه یافته تر البته از لحاظ صنعتی میباشد.
  پس بهتر است دوستان محترم بروجردی بجای چانه زنی در گرفتن اعتبارات استانی برای کسب منافع بیشتر کمی هم به فکر توسعه سایر نقاط استان باشند تا در آینده با مهاجرتهای ناگهانی از سایر نقاط استان به بروجرد دچار مشکلات ساختاری جمعیتی نشوند.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.