زلزله هاي پي درپي در الشتر و كوهدشت

5753798897زلزله 3.9 ریشتري شامگاه جمعه 4 دي در مومن آباد شهرستان الشتر که توسط مردم شهرستان خرم آباد نیز احساس شد موجب ایجاد ترس در ساکنان این شهرستانها شد به طوریکه بعد از وقوع زلزله مردم در مرکز لرستان به کوچه ها و خیابانها آمدند. عصر روز چهارشنبه نیز زلزله 3.5 ریشتري شهر کوهنانی کوهدشت را لرزاند. 

مهر: شامگاه پنجشنبه با وقوع زلزله در یکی از توابع شهرستان الشتر دیگر شهرستانهای همجوار این استان از جمله خرم آباد نیز لرزید.

زلزله شامگاه جمعه در مومن آباد شهرستان الشتر که توسط مردم شهرستان خرم آباد نیز احساس شد موجب ایجاد ترس در ساکنان این شهرستانها شد به طوریکه بعد از وقوع زلزله مردم در مرکز لرستان به کوچه ها و خیابانها آمدند.

مدیر کل ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه استان لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: زلزله یاد شده در ساعت 20 و 47 دقیقه و 16 ثانیه شامگاه پنجشنبه اتفاق افتاد.

رضا آریایی با بیان اینکه کانون زلزله در بخش مومن آباد شهرستان الشتر بوده است، عنوان کرد: این زلزله دارای شدت 3.9 ریشتر بوده و موجب لرزیدن دیگر شهرستانهای همجوار از جمله خرم آباد نیز شده است.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی این زلزله ارائه نشده است.

این زلزله در حالی رخ می دهد که در عصر روز چهارشنبه نیز استان لرستان با وقوع زلزله در شهر کوهنانی از توابع شهرستان کوهدشت لرزید.

زلزله یاد شده که ساعت 18 و 30 دقیقه و 40 ثانیه عصر چهارشنبه در شهر کوهنانی رخ داد دارای شدت 3.5 ریشتر بود و خوشبختانه موجب ایجاد خسارت در سطح این شهر نشد.

نگاهی به روند زلزله خیزی استان لرستان

استان لرستان یکی از استانهای با میزان لرزه خیزی بالا و بسیار بالا محسوب می شود به طوریکه بر اساس برخی آمار غیر رسمی این استان در طول 100 سال اخیر با بیش از 75 زلزله با بزرگای بیش از 4.5 ریشتر مواجه بوده است و بزرگترین زلزله آن با بزرگی 7.4 ریشتر در بخش سیلاخور در سال ۱۹۰۹ میلادی به وقوع پیوست که در نوع خود یکی از مهیب ترین و پر خسارت ترین زلزله های ایران محسوب می شود.

استان لرستان به علت قرار داشتن بر روی لرزه زمین ساخت زاگرس از نواحی لرزه خیز ایران است. وقوع زمین لرزه‌های مخرب در سیمره، سیروان، دره سیلاخور و بروجرد در ادوار مختلف تاریخی بهترین گواه لرزه خیزی این منطقه است.

به طور کلی روندهای ساختاری فعال و گسلهای لرزه زا در زاگرس امتداد شمال باختری – جنوب خاوری دارند و اصلی ترین این گسلها در محدوده استان لرستان گسل اصلی جوان زاگرس، گسل معکوس اصلی زاگرس و گسل لرزه خیز دورود است.

زلزله فرودین ماه سال 85 شهرستان بروجرد یکی از زلزله های شدید سالهای اخیر در استان لرستان است که موجب خسارات جدی به شهرستانهای بروجرد، دورود، خرم آباد و الشتر شد.

براساس گزارش شبکه‌های لرزه نگاری وابسته به مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زمین لرزه در ساعت پنج و یک دقیقه صبح روز جمعه 11 فروردین اتفاق افتاد و 86 کشته و هزار و 264 زخمی برجای گذاشت.

بنابر این گزارش 94 زمین‌لرزه و پس لرزه در روزهای 10 تا 13 فروردین ماه در شهرستانهای دورود، بروجرد، سپید دشت، خرم آباد پس از این زلزله رخ داده است.

Advertisements

یک فکر برای “زلزله هاي پي درپي در الشتر و كوهدشت”

  1. خوب بودامامطالب کامل نبود.ببخشیدکه خیلی صریح گفتم.

    متشکرم…..

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.