ارتقا بخش چگني به شهرستان، «دوره» دهمين شهرستان لرستان

ارتقاء بخش چگني لرستان به شهرستان که پيش از اين يکي از بخش هاي شهرستان خرم آباد محسوب مي شد، نويد تازه اي براي رشد و شکوفايي همه جانبه اين شهرستان و منطقه است. شهرستان دوره چگني، با داشتن معادن سنگ متعدد بيشترين و بزرگترين معادن سنگ تزييناتي ساختمان استان لرستان را به خود اختصاص داده است.  

به گزارش ايرنا،‌ چگني نام يکي از مناطق استان لرستان است که از سمت خاور به خرم آباد ،
از باختر به بخش طرهان، از شمال به بخش سلسله و دلفان و از سمت جنوب به بخش ويسيان محدود مي شود.
اراضي اين منطقه قسمتي جلگه و قسمتي در دامنه کوه يا کوهستاني است و آب و هوايي معتدل دارد.
آب مورد نياز منطقه چگني از رودخانه، چشمه ها و حوزه هاي آبرفتي کوه هاي اطراف تامين مي شود.
محصولات آن بيشتر غلات، حبوبات و صيفي است و راههاي ارتباطي اين شهرستان به ديگر مناطق استان از طريق خرم آباد ، کوهدشت و ويسيان است.

مرکز شهرستان تازه تاسيس چگني، سراب دوره در 36 کيلومتري خرم آباد قرار دارد و داراي آثار و بناهاي تاريخي مانند بناي دو امامزاده معروف به باباعباس و حيات الغيب با قلعه مخروبه و پل مخروبه مهم کنگان که پايه هاي آن باقي است، مي باشد.
اين شهرستان با يک هزار و 500 کيلومتر مربع وسعت، داراي جمعيتي بالغ بر 35 هزار نفر و 133 روستاست که در امتداد رشته کوه سفيد کوه، به طول 90 کيلومتر مابين شهرستان خرم آباد و شهرستان کوهدشت واقع شده است.
براساس اطلاعات موجود، دوره چگني بيش از 85 سال است که به صورت بخش و بخشداري اداره مي شود.
صرف نظر از جمعيت چگني، تقريبا 90 درصد از اهالي 16 هزار نفري ويسيان و 70درصد ساکنان بخش معمولان نيز از طوايف چگني محسوب مي شوند و ساکنين اين مناطق شامل طوايف بزرگي همچمون ميرزاوند،فتح الهي، طولابي، ويسکرمي، شاکرمي، حاتموند، شاهيوند
، شيراوند، بهرامي، اميري، رکرک، قلاوند، شرفي، نادري، سادات گرانقدر و تعدادي از طوايف لک زبان مهاجر مي باشد.
شهرستان چگني از ظرفيت قابل توجهي در حوزه هاي مختلف نظير صنعتي، اقتصادي ، فرهنگي، تاريخي و انساني برخوردار است.
شهرستان دوره چگني، با داشتن معادن سنگ متعدد بيشترين و بزرگترين معادن سنگ تزييناتي ساختمان استان لرستان را به خود اختصاص داده است.
بيش از 30 سال است که از معادن اين شهرستان انواع سنگ هاي ساختماني و صنعتي استخراج مي شود که اين توانمندي منطقه زمينه اشتغال تعداد زيادي از افراد جوياي کار را فراهم کرده است.
بزرگترين شهرک دامپروري استان لرستان نيز در اين شهرستان ايجاد شده، که توجه بيشتر به اين منطقه اقتصادي مي تواند نقش موثر و مهمي در رشد و شکوفي اقتصادي اين شهرستان تازه تاسيس داشته باشد.
عبور رودخانه کشکان و رودخانه هاي فصلي در اين شهرستان، بستر مناسبي را براي احداث کارخانه هاي شن و ماسه و همچنين واحدهاي توليدي بالادستي کشاورزي فراهم کرده است.
مسير بخشي از ترددها و حمل و نقل هاي استان لرستان از طريق محورهاي ارتباطي اين شهرستان است و مسير ارتباطي و اتصالي استان لرستان به استان هاي ايلام و کرمانشاه و همچنين ارتباط از طريق شهرستان کوهدشت به استان اصفهان نيز از اين شهرستان است.
بيش از 114 اثر تاريخي و باستاني در اين شهرستان وجود دارد که توجه و رسيدگي به اين جاذبه هاي گردشگري مي تواند موجب جذب گردشگر و رونق اقتصادي پايدار شهرستان و استان شود.
پل تاريخي «کشکان» مربوط به دوره ساساني و غارهاي مربوط به دوره پارينه سنگي و تپه هاي باستاني و قلعه تاريخي سزلب ناوه کش(نايه کش)، از جمله اماکن تاريخي و فرهنگي به عنوان جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان است.
بخش دوره چگني، طي مراسمي در روز 12 دي ماه امسال به شهرستان ارتقا و «احمدرضا دالوند» به عنوان نخستين فرماندار اين شهرستان با حکم «مصطفي محمدنجار» وزير کشور و ابلاغ «سيدحسين صابري» استاندار لرستان منصوب و معرفي شد.
فرمانداري شهرستان دوره چگني به مرکزيت سراب دوره در استان لرستان با ارتقا بخش چگني به شهرستان، تاسيس و راه اندازي شده است.
استان لرستان پيش از اين داراي 9 شهرستان خرم آباد، پلدختر، ازنا، اليگودرز، بروجرد، کوهدشت، دلفان، دورود و سلسله بود که با احتساب شهرستان تازه تاسيس دوره چگني تعداد شهرستان هاي تابعه لرستان به 10 شهرستان افزايش يافته است

4 دیدگاه برای «ارتقا بخش چگني به شهرستان، «دوره» دهمين شهرستان لرستان»

  1. شهرستان شدن اين بخش را به تمام اهالي ان تبريك ميگم اميد وارم اقاي دالوند لياقت فرمانداري اين شهرستان را داشته باشند ومردم ان در فرايند توسعه ان مشاركت داشته باشند چراكه مهمترين دليل عقب ماندگي كل شهرستان هاي استان ما عدم مشاركت مردم است.خدمت اقاي ناشناس هم كه مطلب بالا را نوشتند عرض كنم درسته كه 35هزار نفر ازكل جمعيت شهرستان خرم اباد كم شه ولي اين مادر شهر با داشتن تقريبا 40درصد جمعيت استان هنوز نخست شهر استان است.شهر خرم اباد به دليل وسعت و جمعيت كلاني كه دارد نياز مند احداث يك خط شمال-جنوب مترو ويا قطار شهري ميباشد .

  2. انشاءاله با یاری تمام همشهری ها چه اونایی که در چگنی حضور دارند و چه اونایی که ساکن دیگر شهرها هستند این دیار تاریخی و زیبا به جایگاه شایسته خود برسد
    و بر تارک تاریخ ایران بدرخشد.
    و تمام چگنی های مهاجر مبلغی باشندجهت توصیف زیبایی دیار باشکوه مان.
    میرزاوند

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.