فراخوان وبلاگهاي لرستان براي دفاع از مردم دورود در مقابل آزبست

 آزبست بعد از مواد هسته اي خطرناك ترين ماده ايست كه بشر با آن كار ميكند. آزبست تا به حال جان بيش از 67 نفر از كاركنان زحمتكش  كارخانه فارسيت دورود را گرفته است. اينجانب مسعود اميريان مدير وبلاگ «دورود پايتخت طبيعت ايران« به وسيله اين فراخوان از شما دعوت ميكنم تا مطالب خود را در اين رابطه تا تاريخ ٢٠ دي ماه در صفحات وب انتشار داده تا شايد مسئولين پس از سالها چشم هاي خود را به روي واقعيت بگشایند 

آزبست شايد بعد از مواد هسته اي خطرناك ترين ماده ايست كه بشر با آن كار ميكند.
توضيحات كامل راجع به آزبست در مطلب قبل آورده شده است.
«فارسيت دورود» يكي از صنايعي است كه بيشترين استفاده رو ار اين ماده خطرناك ميكند،
ازاين رو برآن شديم كه تا با كمك دست هاي گرم وقلم هاي روان شما طبيعت دوستان و همشهريان وهموطنان عزيز ،اعتراض خود را نسبت به استفاده اين كارخانه از اين ماده خطرناك اعلام داريم،
و خواستار كنار گذاشتن آزبست از صنعت شهر دورود شويم.
«»به ياد داشته باشيم كه آزبست تا به حال جان بيش از 67 نفر از كاركنان زحمتكش اين كارخانه را گرفته است!!!»»
پس بيايد دست به دست هم از گسترش هرچه بيشتر اين فاجعه جلوگيري كنيم.

اينجانب مسعود اميريان مدير وبلاگ «دورود پايتخت طبيعت ايران» به وسيله اين فراخوان از تمامي شما وبلاگ نويسان عزيز دعوت ميكنم تا مطالب انتقادي خود را در اين رابطه تا تاريخ ٢٠ دي ماه در صفحات وب انتشار داده تا شايد مسئولين پس از سالها چشم هاي خود را به روي واقعيت بگشایند ….

در پايان پيشاپيش از همكاري شما کمال تشكر را دارم و خواهشمندم  پس از انتشار مطالب خود به ما خبر دهيد تا لينك مطلب شما را در وبلاگ قرار دهيم

منتظر حضور گرم شما هستيم.

 

آزبست

 (به انگلیسی: Asbestos) نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیسیوم است که اغلب در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود. این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در برابر گرما و آتش دارند به عنوان مواد نسوز بکار می‌روند.

در سال ۱۸۲۰ یک دانشمند ایتالیایی، برای نخستین بار لباس ضد آتش، را با استفاده از الیاف آزبست تولید کرد. در اوایل قرن بیستم، یک مهندس اتریشی به نام لودویک هاچک از ترکیب الیاف این ماده با سیمان، موفق به اختراع سیمان نسوز شد، که با استقبال جهانی روبرو گشت.

آزبست و سلامت انسان

الیاف آزبست می‌تواند به ذرات بسیار ریز و غیرقابل رویتی تبدیل شود. این ذرات نامرئی که قطر آن‎ها کمتر از 0.5 میکرون است، در هنگام تنفس به اعماق ریه نفوذ می‌کنند و برای همیشه در آن جا می مانند. با گذشت زمان این ذرات بر اثر تحریکات مداوم خود می‌توانند سبب بیماری های آزبستوسیس (Asbestosis)، سرطان ریه و یا بیماری مزوتلیوما (Mesothelioma) شوند که همه آن‎ها نهایتا به مرگ منتهی می‌شوند

بیماری‌های ناشی از استنشاق آزبست عبارت‌اند از:

هنگام کار با آزبست باید لباس‌های مخصوص پوشید.

ممنوعیت استفاده از آزبست

مصرف آزبست از حدود سال 1980 میلادی در کشورهای صنعتی جهان به شدت کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مصرف آن در حال افزایش است.[۲]

در سال ۱۹۹۶ نخست وزیر فرانسه، فرمانی مبنی بر قدغن کردن استفاده از آزبست صادر کرد. این فرمان شش ماده‌ای مقرر کرده بود که استفاده از آزبست در کلیه محصولات تا سال ۲۰۰۱ محدود و سپس بطور کامل قطع گردد تا از آلودگی زیست محیطی ناشی آزبست جلوگیری گردد.

به‎طور کلی اروپاییان معتقدند که آزبست سمی است و اثرات مخرب آن کاملاً شناسایی شده‌است ولی کانادایی‌ها اعتقاد دارند که به صورت کنترل شده و با احتیاط می‌توان از آن استفاده کرد. از این درگیری تحت عنوان جنگ آزبست یاد شده‌است. روسیه، چین و کانادا ۶۵ درصد تولید آزبست در جهان را در اختیار دارند و کانادایی‌ها در حال گسترش فعالیتهای خود هستند.

بر طبق مصوبه شورای عالی حفاضت محیط زیست در دوم مرداد 1379، مصرف آزبست در ایران از اول مرداد 1386 ممنوع شده است. در تبصره این مصوبه آمده است که در صورتی که پس از 4 سال محرز شود که برای تولید لوله‌های آزبست سیمانی از نظر فنی، اقتصادی و زیست محیطی جایگزین مناسبی برای آزبست یافت نشده است، این تصمیم در مورد لوله‌های آزبست سیمانی قابل تجدید نظر خواهد بود.

مسعود اميريان: وبلاگ دورود پايتخت طبيعت ايران

لرنا ضمن انتشار اين مطلب آقا مسعود، آمادگي خود را براي انتشار مطالب شما عزيزان در اين رابطه اعلام مي نمايد

Advertisements

10 دیدگاه برای «فراخوان وبلاگهاي لرستان براي دفاع از مردم دورود در مقابل آزبست»

 1. آقای خدایی ضمن تشکر از شما برای انتشار این فراخوان در لرنا ، مطلب اصلی و انتقادی خودم رو احتمالا تا فردا روی وبلاگ میزارم .

 2. لطفا مطالبی را که در این زمینه نوشته می شوند را بازتاب دهید

 3. آزبست اصطلاحی است که به 6 ماده معدنی موجود طبیعت اطلاق می شود که به همان روشی که دیگر کانیها مثل آهن و مس استخراج می شوند به دست می آید .این ماده (آزبست ) قابل تقسیم به میلیونها تار می باشد که کریسو تایل ( آزبست سفید ) بیش از 95 درصد معدنی رابه خود اختصاص داده است . کرو سیدولیت ( آزبست آبی) دارای قویترین الیاف بوده ودرمقابل اسیدها مقاوم می باشد.آموسیت (آزبست قهوه ای)در مقابل گرما و حرارت بسیار مقاوم است . آزبست بصورت طبیعی در تمام دنیا یافت می شود .بنابراین ذرات آزبست عملا در هوا ,آب و طبیعی که انسان تغذیه می کند وجود دارد. معادن اصلی آزبست در 3 منطقه کانادا _ آفریقای جنوبی – روسیه وقسمتی از ایران (نهبندان ) وجود دارد .این معادن در میلیونها سال پیش زمانی که قشر زمین درحال شکل گیری بوده به وجود آمده است . ممکن است مردم ندانند آزبست چیست ولی اکثرا بهترین خواص آزبست را که شامل مقاومت دربرابر آتش و گرماکه موجب از بین رفتن اکثر مواد می شود . و نیز مقاومت در مقابل ضربه به و خوردگی را می شناسند. تقریبا 75تا 80 درصد کاربرد آزبست سمنت مورد استفاده و ما بقی درصنعت نساجی- اتومبیل سازی – صنایع پتروشیمی – داروسازی و تغذیه و… قرار می گیرد . استنشاق آزبستتقریبا همه افراد روزانه هزاران الیاف درهوا را اسنتشاق می کنند و بدون هیچ گونه تاثیری زیان آوری میلیونها الیاف ازطریق آشامیدن آب و خوردن غذا وارد دستگاه گوارش خودمی نند.شواهد کافی نشان می دهد که الیاف بلعیده شده آزبست به آسانی بدون هیچ گونه دفع شده و وجب بسیاری نمی شود.ولی خطر ابتلا به بیماری ناشی ازآزبست تنها به استنشاق (تنفس کردن ) الیاف درهوا بروزمی نماید . بنابر این این گونه الیاف تنها هنگامی می توانند خطری برای سلامتی به حساب آیند که درهوا معلق باشند وازطریق تنفس وارد ریه شوند . هنگام تنفس ،هوا ازطریق و یا دهان ازیکسوی مجراهای تنفس به درون ریه ها کشیده می شود . ودر آنجا استفاده شده ،سپس ازهمان راه به بیرون فرستاده می شود . بخش اعظم ذرات استنشاق شده ممکن است توسط موها درون بینی ا زبین بروند. چون توسط بینی درمجراها ی تنفسی ازعبور الیاف بزرگ و متوسط به درون ریه جلوگیری می نماید . لذا تنها ریزترین ذرات و الیاف به اعماق ریه و درون کیسه ها راه می یابند . خطرناکترین الیاف ، الیافی هستند که طولشان بیش از 5 الی 8 میکرون و ضخامت آنها از یک پنجم میکرون و نسب بین طول به قطر در آنها بیشتر از سه یکم باشد . اکنون نظر غالب این است در هنگامی که ارتباط تنگاتنگ شغلی در گذشته و حال وجودداشته و دارد قرار گرفتن در معرض الیاف قابل آزبست موجب بروز این بیمارها می گردد .(۲) بیماری آزبستوسیسazbestosis این بیماری دراثراستنشاق ذرات بسیار بسیارریزغبار آزبست که درریه ها باقی می ماند و موجب تصلب بافتها (ورم )می شود .به وجود می آیدمیانگین حد فاصل اولین تماس با آزبست تا بروزاولین بیماری در حدود 17 سال می باشد.

  ۲-بیماری سرطان ریه: این بیماری دربین کارگرانی به وجود می آیدکه سیگاری نیزمی باشند . دود سیگار گذشته از این که خود به تنهایی قادر به سرطان ریه می باشد . مکانیزهای طبیعی دفاع بدن کارگران را از کار می اندازد و ریه ها را برای ابتلا به انواع بیماری منجمله سرطان ریه فراهم می نماید که این بیماری دربین کارگرانی وجود دارد.که ارتباط مستقیم با آزبست دارند. علایم اولیه سرطان ریه درارتباط با آزبست معمولا 20 الی 40 سال بعد ازاولین تماس شروع به رشد می نماید .اضافه بر اینها ممکن است افرادی که ارتباط با آزبست دارند مبتلا به انواع سرطان حنجره و یا دیگر اعضاء باشند . ۳- بیماری مزوتلیوما این بیماری تومورها ۳۰ الی ۴۵ سال بعد از اولین تماس شروع به رشد می نماید . اضافه بر اینها ممکن است افرادی که ارتباط با آزبست دارند مبتلا به انواع سرطان حنجره و یا دیگر اعضاء باشند.

  عوامل پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری های وابسته به آزبست .

  هر چند کسانی که به این بیماری مبتلامی شوندقابل درمان نیستنند ولی قابل پیشگیری می باشد. حداقل کاری که می بایست برای جلو گیری از مبتلا شدن به این مواد خطرناک انجام داد بدین صورت است .

  – سهیم بودن کارفرما و کارگران در برقراری یک محیط پاک و سالم

  – مرطوب نگهه داشتن محیط کارخانه ها به طور دائم

  – بسته بندی کیسه های آزبستی در جای مناسب خود

  -استفاده از وسایل حمل و نقل مناسب در موقع جابجایی کیسه ها آزبستی

  – دادن آموزش های لازم به کارگران توسط مراکز آموزشی کارخانه ها

  -استفاده از وسایل و تجهیزات مورد لزوم در مواقع کار

  – استفاده از وسایل حفاظت فردی با کیفیت مناسب

  – ایزوله کردن انبار آزبست و جلو گیری ازافراد متفرقه به آنجا واستفاده از ماسک های مخصوص و..

  کاربردموادآزبست درکارخانجات فارسیت دورود مورد استفاده قرار می گیرد که تاکنون تلفات جانی زیادی ازقشر زحمتکش این شهرستان رابعلت عدم آگاهی لازم از خطرات این مواد معدنی در برداشته است.

  حسین چراغی

 4. قسمت اول:
  آزبست اصطلاحی است که به 6 ماده معدنی موجود طبیعت اطلاق می شود که به همان روشی که دیگر کانیها مثل آهن و مس استخراج می شوند به دست می آید .این ماده (آزبست ) قابل تقسیم به میلیونها تار می باشد که کریسو تایل ( آزبست سفید ) بیش از 95 درصد معدنی رابه خود اختصاص داده است . کرو سیدولیت ( آزبست آبی) دارای قویترین الیاف بوده ودرمقابل اسیدها مقاوم می باشد.آموسیت (آزبست قهوه ای)در مقابل گرما و حرارت بسیار مقاوم است . آزبست بصورت طبیعی در تمام دنیا یافت می شود .بنابراین ذرات آزبست عملا در هوا ,آب و طبیعی که انسان تغذیه می کند وجود دارد. معادن اصلی آزبست در

 5. 3 قسمت دوم
  منطقه کانادا _ آفریقای جنوبی – روسیه وقسمتی از ایران (نهبندان ) وجود دارد .این معادن در میلیونها سال پیش زمانی که قشر زمین درحال شکل گیری بوده به وجود آمده است . ممکن است مردم ندانند آزبست چیست ولی اکثرا بهترین خواص آزبست را که شامل مقاومت دربرابر آتش و گرماکه موجب از بین رفتن اکثر مواد می شود . و نیز مقاومت در مقابل ضربه به و خوردگی را می شناسند. تقریبا 75تا 80 درصد کاربرد آزبست سمنت مورد استفاده و ما بقی درصنعت نساجی- اتومبیل سازی – صنایع پتروشیمی – داروسازی و تغذیه و… قرار می گیرد . استنشاق آزبستتقریبا همه افراد روزانه هزاران الیاف درهوا را اسنتشاق می کنند و بدون هیچ گونه تاثیری زیان آوری میلیونها الیاف ازطریق آشامیدن آب و خوردن غذا وارد دستگاه گوارش خودمی نند.شواهد کافی نشان می دهد که الیاف بلعیده شده آزبست به آسانی بدون هیچ گونه دفع شده و وجب بسیاری نمی شود.ولی خطر ابتلا به بیماری ناشی ازآزبست تنها به استنشاق (تنفس کردن ) الیاف درهوا بروزمی نماید . بنابر این این گونه الیاف تنها هنگامی می توانند خطری برای سلامتی به حساب آیند که درهوا معلق باشند وازطریق تنفس وارد ریه شوند . هنگام تنفس ،هوا ازطریق و یا دهان ازیکسوی مجراهای تنفس به درون ریه ها کشیده می شود . ودر آنجا استفاده شده ،سپس ازهمان راه به بیرون فرستاده می شود . بخش اعظم ذرات استنشاق شده ممکن است توسط موها درون بینی ا زبین بروند. چون توسط بینی درمجراها ی تنفسی ازعبور الیاف بزرگ و متوسط به درون ریه جلوگیری می نماید . لذا تنها ریزترین ذرات و الیاف به اعماق ریه و درون کیسه ها راه می یابند . خطرناکترین الیاف ، الیافی هستند که طولشان بیش از 5 الی 8 میکرون و ضخامت آنها از یک پنجم میکرون و نسب بین طول به قطر در آنها بیشتر از سه یکم باشد . اکنون نظر غالب این است در هنگامی که ارتباط تنگاتنگ شغلی در گذشته و حال وجودداشته و دارد قرار گرفتن در معرض الیاف قابل آزبست موجب بروز این بیمارها می گردد .

 6. قسمت چهارم

  (۲) بیماری آزبستوسیسazbestosis این بیماری دراثراستنشاق ذرات بسیار بسیارریزغبار آزبست که درریه ها باقی می ماند و موجب تصلب بافتها (ورم )می شود .به وجود می آیدمیانگین حد فاصل اولین تماس با آزبست تا بروزاولین بیماری در حدود 17 سال می باشد.

  ۲-بیماری سرطان ریه: این بیماری دربین کارگرانی به وجود می آیدکه سیگاری نیزمی باشند . دود سیگار گذشته از این که خود به تنهایی قادر به سرطان ریه می باشد . مکانیزهای طبیعی دفاع بدن کارگران را از کار می اندازد و ریه ها را برای ابتلا به انواع بیماری منجمله سرطان ریه فراهم می نماید که این بیماری دربین کارگرانی وجود دارد.که ارتباط مستقیم با آزبست دارند. علایم اولیه سرطان ریه درارتباط با آزبست معمولا 20 الی 40 سال بعد ازاولین تماس شروع به رشد می نماید .اضافه بر اینها ممکن است افرادی که ارتباط با آزبست دارند مبتلا به انواع سرطان حنجره و یا دیگر اعضاء باشند . ۳- بیماری مزوتلیوما این بیماری تومورها ۳۰ الی ۴۵ سال بعد از اولین تماس شروع به رشد می نماید . اضافه بر اینها ممکن است افرادی که ارتباط با آزبست دارند مبتلا به انواع سرطان حنجره و یا دیگر اعضاء باشند.

 7. قسمت پنجم

  عوامل پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری های وابسته به آزبست .

  هر چند کسانی که به این بیماری مبتلامی شوندقابل درمان نیستنند ولی قابل پیشگیری می باشد. حداقل کاری که می بایست برای جلو گیری از مبتلا شدن به این مواد خطرناک انجام داد بدین صورت است .

  – سهیم بودن کارفرما و کارگران در برقراری یک محیط پاک و سالم

  – مرطوب نگهه داشتن محیط کارخانه ها به طور دائم

  – بسته بندی کیسه های آزبستی در جای مناسب خود

  -استفاده از وسایل حمل و نقل مناسب در موقع جابجایی کیسه ها آزبستی

  – دادن آموزش های لازم به کارگران توسط مراکز آموزشی کارخانه ها

  -استفاده از وسایل و تجهیزات مورد لزوم در مواقع کار

  – استفاده از وسایل حفاظت فردی با کیفیت مناسب

  – ایزوله کردن انبار آزبست و جلو گیری ازافراد متفرقه به آنجا واستفاده از ماسک های مخصوص و..

  کاربردموادآزبست درکارخانجات فارسیت دورود مورد استفاده قرار می گیرد که تاکنون تلفات جانی زیادی ازقشر زحمتکش این شهرستان رابعلت عدم آگاهی لازم از خطرات این مواد معدنی در برداشته است.

  حسین چراغی

 8. ميبايست در كنار حذف اين ماده خطرناك به فكر ماده جايگزين جديد براي ان باشند كه ضمن برطرف شدن اين معظل خطر تعطيلي اين واحد صنعتي نيز از بين برود.

 9. سلام
  جناب آقای خدایی بنده مطالبی را از وبلاگتان استخراج کردم امیدوارم که راضی باشید البته من ذر پایین هر مطلب اسم سایت لرنا را می نویسم.
  با تشکر حمیدرضا بختیاری

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.