نبرد در صحنه ای به نام شوراي شهر خرم آباد

در حالیکه اعضای شورای شهر خرم آباد در طول یکسال گذشته هنوز موفق به انتخاب «یک شهردار» برای شهر خرم آباد به عنوان مرکز استان لرستان نشده اند جدال بین اعضای این شورا هر روز با شدت بیشتری ادامه دارد. این در حالی است که در پی بی نتیجه ماندن این نبرد بی هدف در هفته گذشته چهار عضو شورای شهر از حضور در جلسات شورا استعفا دادند و تاکید کردند که دیگر در هیچ کدام از جلسات شورا شرکت نمی کنند 

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، در حالیکه اعضای شورای شهر خرم آباد در طول یکسال گذشته هنوز موفق به انتخاب «یک شهردار» برای شهر خرم آباد به عنوان مرکز استان لرستان نشده اند جدال بین اعضای این شورا هر روز با شدت بیشتری ادامه دارد.

این در حالی است که در پی بی نتیجه ماندن این نبرد بی هدف در هفته گذشته چهار عضو شورای شهر از حضور در جلسات شورا استعفا دادند و تاکید کردند که دیگر در هیچ کدام از جلسات شورا شرکت نمی کنند!

این حرکات عجیب از سوی اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم خرم آباد و رسانه ای شدن آن موجب نگرانی مردم از وضعیت رکود عمران شهری، قهر و آشتی اعضای شورای شهر، بدون شهردار بودن خرم آباد و هزاران مشکل دیگر در مرکز این شهر شده است.

در حالیکه خرم آباد هیچ شباهتی به چهره یک مرکز استان ندارد و سالهاست عمران شهری در این شهر با قدمت دیرین در نقطه صفر مانده است حال اعضای شورای شهر خرم آباد با جدالهای بی حاصل راه ناکجا آبادی را در پیش گرفته اند که جز متضرر شدن مردم نتیجه ای در پی ندارد.

در آخرین اقدام استاندار لرستان جلسه ای برای بررسی مواضع معترضان و موافقان تشکیل داد که آنچه در این گزارش به آن اشاره شده است بخش های قابل ذکر از جلسه شب گذشته استاندار لرستان با نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر خرم آباد است.

شورای شهر خرم آباد و وظایف بلاتکلیف!

رئیس شورای شهر خرم آباد در این جلسه با بیان اینکه شوراها دارای وظایف متعددی است خاطر نشان کرد: مهم ترین قوانینی که برای شوراها تعیین شده است بحث انتخاب شهردار و بررسی و نظارت بر کارهای عمرانی شهر است.

احمد علی دلفان با اشاره به اینکه بدون شک این دو وظیفه مکمل همدیگر هستند، عنوان کرد: اگر این دو وظیفه توسط شوراها به خوبی انجام نگیرد به طور حتم سایر کارها و وظایف شوراها را نیز تحت شعاع قرار خواهد داد.

رئیس شورای شهر خرم آباد با بیان اینکه همه ادارات و سازمانها دارای مدیریت و برنامه ریزی خاصی است، بیان داشت: متاسفانه شورای شهر خرم آباد به دلیل برگزار نشدن جلسات به طور منظم و عدم حضور بعضی از اعضای این شورا دارای مشکلات فراوانی شده و بسیاری از کارها منحل باقی مانده است.

دلفان با اشاره به اینکه متاسفانه بعضی از همکاران ما در جلسات به صورت منظم حضور پیدا نمی کنند، خاطر نشان کرد: با برگزار نشدن این جلسات متاسفانه خیلی از کار ها روی زمین مانده و یا با تاخیر فراوان اجرا می شوند.

دو دستگی در شورای شهر خرم آباد/ایجاد اختلافات طایفه ای در شورا!

عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه شوراها از طرف مردم انتخاب شده اند که به مردم خدمت کنند، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر در شورای شهر خرم آباد شاهد دودستگی های فراوانی هستیم.

وی با بیان اینکه در بین شورا دودستگی چهار عضو در مقابل پنج عضو به وجود آمده است، خاطر نشان کرد: متاسفانه از دیگر مشکلات موجود در شورای شهر خرم آباد، ایجاد اختلافات طایفه ای، سیاسی و حزبی است.

صفر بیرانوند با تاکید بر اینکه این دو دستگی ها به نفع هیچ کس نیست، یادآور شد: اگر قرار باشد هر کدام به نفع خودمان عمل کنیم دیگر مردم باید چه انتظاری از ما داشته باشند.

این عضو شورای شهر خرم آباد با اشاره به اینکه این دودستگی ها را باید کنار بگذاریم، عنوان کرد: باید این موضع گیری و تقابل ها را کنار گذاشت و صادقانه در خدمت مردم باشیم.

انتخاب شهردار در خانه اعضاء شورا!/ بلاتکلیفی یکساله در شهرداری خرم آباد

صفر بیرانوند با بیان اینکه متاسفانه یک سال است که نتوانسته ایم یک شهردار انتخاب کنیم و در حد سرپرست بوده و سپس عوض شده است، خاطر نشان کرد: شهرداری که تنها توسط پنج نفر از اعضای شورا شهر خرم آباد و آن هم در «منزل» انتخاب می شود یک چالش است که واقعا یک راهکار جدی می خواهد!

وی با اشاره به اینکه «اگر اعضای شورای شهر خرم آباد آن پنج نفر هستند و ما اضافه هستیم بگویند!»، یادآور شد: کار شورای شهر رسیدگی به مشکلات مردم است نه مقابله با همدیگر.

در ادامه این جلسه یکی دیگر از نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر خرم آباد با انتقاد از عملکرد این شورا، عنوان کرد: متاسفانه در طول سه سال گذشته هنوز این شورا در اجرای ابتدایی ترین وظیفه خود مانده است.

ما تبدیل به ماشین امضا شده ایم!

وی با اشاره به اینکه متاسفانه بعضی از اعضای شورای شهر خرم آباد با اعمال سلیقه خود در زمینه انتخاب شهردار و تعیین شهردار در منزل و با بی خبر گذاشتن ما کار می کنند، خاطر نشان کرد: اگر قرار است که بقیه اعضا تنها ماشین امضا باشند و بعضی دیگر با اعمال سلیقه خود کار کنند ما به مردم اعلام خواهیم کرد.

زنجی بیرانوند با تاکید بر اینکه تبانی در شورای شهر خرم آباد اتفاق می افتد، عنوان کرد: در حال حاضر ناهماهنگی های فراوانی به دلیل وجود اختلاف در میان اعضای شورای شهر خرم آباد در بخش های مختلف از جمله خدمات شهری وجود دارد.

درجا زدن شورای شهر خرم آباد در اولین وظیفه خود

سخنگوی شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز در ادامه این جلسه اینگونه سخنان خود را شروع کرد: من پیشاپیش بگویم که ما نه نفر اعضا شورای شهر مشکل شخصی با هم نداریم و با هم دوست هستیم ولی متاسفانه در تصمیم گیری ها با هم «دشمن» هستیم.

وی با بیان اینکه واژه «دوستان همکار» در مورد اعضای شورای شهر خرم آباد هم صدق نمی کند، گفت: چرا که باز هم متاسفانه همکار و دوست نیستیم!

بیژن حسین پور با اشاره به اینکه قانون گفته است اولین وظیفه شورا ها انتخاب شهردار است، عنوان کرد: متاسفانه شورای شهر خرم آباد در اولین وظیفه خود یعنی تعیین شهردار مانده است.

وی با تاکید بر اینکه شورا ها حق دخالت در عزل و نصب ها در شهرداری را ندارد، خاطر نشان کرد: متاسفانه اعضای شورای شهر خرم آباد با دخالت ها و مکاتبه های فراوان بعضی از افراد را در شهرداری یا عزل کرده اند و یا معرفی کرده اند.

استخدام های غیرمجاز در شهرداری خرم آباد

سخنگوی شورای اسلامی شهر خرم آباد با اشاره به استخدام های غیر مجاز در شهرداری خرم آباد، بیان داشت: تا کنون بیش از 86 نیرو به طور غیر مجاز در این شهرداری مشغول به کار شده اند.

حسین پور با تاکید بر اینکه شورای شهر حوزه خدماتی است نه باشگاه و کلوپ سیاسی، خاطر نشان کرد: تا کنون بعضی از افراد از شهر های همدان و اصفهان آمده اند و برای انتخاب شهردار خرم آباد کاندیدا شده اند که این افراد آمده اند و برنامه های خود را گفته اند و رفته اند.

یکی دیگر اعضای شورای شهر خرم آباد با اشاره به اینکه ما به این جلسه نیامده ایم که پاسخ سوالات یکدیگر را بدهیم و در مقابل یکدیگر موضع بگیریم، بیان داشت: کسانی که نسبت به ما انتقاد می کنند و موضع می گیرند به آئینه گذشته خود نگاه کنند و سپس انتقاد کنند!

شورای شهر خرم آباد صحنه بازی «دال پلان»!

کرمی با بیان اینکه شورای شهر خرم آباد تبدیل به بازی «دال پلان» شده است و عده ای یک طرف میدان سنگ می چینند و عده ای دیگر نیز به همین منوال و با هم رقابت می کنند تا یکی از آنها برنده شود، عنوان کرد: کسانی شروع به انتقاد کردند و طایفه بازی را شروع کرده اند که از همان ابتدا قول داده بودند که این کارها را انجام ندهند و تنها برای خدمت به مردم آمده بودند که متاسفانه ما می ببینیم که اینها به تعهدات خود عمل نکرده اند.

«بازی محلی دال پلان بازی است که در آن افراد هر گروه نشانه های ایجاد شده توسط گروه مقابل که به وسیله سنگ های بزرگ ایجاد شده است را با سنگ می زنند و سرنگون می سازند و این روال در طول بازی ادامه دارد!»

طهماسبی نایب رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز با بیان اینکه من در هیچ شرایطی خواهان استعفای اعضای منتقد نیستم، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه اعضای شورای شهر خرم آباد افراد با تجربه ای هستند و با روحیات همدیگر آشنایی دارند اگر نمی توانند کار کنند ما مجبور می شویم از اعضای علی بدل استفاده کنیم و آنها به خاطر مردم کنار بروند.

استاندار لرستان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه این چهارمین جلسه من با اعضای شورای شهر خرم آباد است، اظهار داشت: امروز این شهر دارای مشکلات حاشیه ای فراوانی است که باید با همدلی شما این مشکلات و نواقص رفع شود.

سید حسین صابری با اشاره به اینکه زمانی سکوت تکلیف ما بود اما با توجه به مشکلات فراوانی که در بخش عمران شهری خرم آباد وجود داشت در مقطعی به خود اجازه دادیم و بر خلاف میلمان وارد کارهای عمران شهری شدیم.

استاندار لرستان: به خود جرات دادم و وارد این گود شدم!

وی با بیان اینکه زمانی ما تذکر می دادیم ولی به تذکرات ما اهمیتی داده نمی شد، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه باید در برابر قانون در مورد اعتبارات عمومی و عمران شهری پاسخگو باشم به خود جرات دادم و وارد این گود شدم.

استاندار لرستان با بیان اینکه هر جند با ورود من به این کار زخم زبان های مکتوب و غیر مکتوب فراوانی شنیدم، بیان داشت: اما با کمک خدا و دعای خیر مردم خوشبختانه به نتایج مطلوبی دست پیدا کردیم.

صابری با تاکید بر اینکه در کار های عمران شهری که انجام داده ام هیچ اعتباری افزایش پیدا نکرده بود، عنوان کرد: تنها با برنامه ریزی و اینکه اعتبار را در جای خود و درست خرج کردیم موفق بودیم.

کوتاهی شورای شهر خرم آباد در انجام وظایف قانونی خود

وی با بیان اینکه شورای ها دارای 34 وظیفه قانونی هستند، خاطر نشان کرد: متاسفانه شورای شهر خرم آباد تنها در زمینه انتخاب شهردار کار کرده است و 33 وظیفه دیگر را به خوبی انجام نداده است.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه اصلی ترین کار شوراها نظارت و کار مشورتی است، بیان داشت: شورای شهر خرم آباد باید با ایجاد فضای تعامل با یکدیگر و کار مشورتی در راستای حل مشکلات مردم اقدام کنند.

صابری با بیان اینکه اعضای شورای شهر خرم آباد باید تمام توان خود را در بخش نظارت داشته باشند، عنوان کرد: مردم به شما رای داده اند که به آنها خدمت کنید و در جهت رفع مشکلات آنها قدم بردارید.

وی یادآور شد: اشکلات و نواقصی هم در این حوزه وجود دارد و به جای بحث کردن های حاشیه ای تمام تلاش خود را بر روی نظارت دلسوزانه و شور و مشورت قرار دهید و بر اساس معیارها حرکت کنید.

به هر حال به نظر می رسد در شرایط کنونی خرم آباد نیازمند همفکری و مشارکت در راستای توسعه این مرکز استان می باشد نه اینکه اعضای شورای شهر ضمن ادامه جدالهای بی حاصل خود این نبرد را به میان مردم نیز بکشانند و افکار عمومی را درگیر مسائلی که با گفتگو حل می شود بنمایند.

Advertisements

5 دیدگاه برای «نبرد در صحنه ای به نام شوراي شهر خرم آباد»

  1. امیدوارم کسانی که باعث عقب افتادگی این شهر شده اند در برارب خدا شرمنده و شکنجه شوند .
    واقعاً باعث شرمساریست که الگو های شهری ما در این مورد طایفه بازی می کنند .

  2. امیدوارم که زودتر تکلیف مشخص شود ما لرها خودمان به فکر هم نباشیم کسی به فکرمان نیست
    پس بیید با کمی گذشت مشکل را حل کنیم و یک نیروی توانا برای این پست مهم قرار دهیم
    با تشکر یک شهروند

  3. اگه چند نفر پيدا ميشد از اينها انتقاد كنه اين بدبختي ها برا خرم اباد پيش نمي امد سرنوشت مردم خرم اباد به دست چه كساني افتاده خدا به دادمون برسه.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.