استقبال از هفته هوای پاک با قطع درختان صدساله در خرم آباد!

در حالیکه جای زخم 45 اصله درخت کهنسالی که سه شنبه هفته گذشته در محوطه ارتش با نزدیک به یک قرن قدمت قطع شد هنوز خشک نشده است، روز جمعه پیمانکار ساخت مهمانسرای ارتش با استفاده از تعطیلی، سایر درختان موجود در این محوطه را نیز از دم تیغ اره گذراند. صابری استاندار لرستان با ممانعت از حرکت ماشین آلات موجود در محوطه سوئیچ کامیون حامل درختان قطع شده را برداشت.  

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، درختان محوطه ارتش خرم آباد با نزدیک به یک قرن قدمت همزاد خاطرات مردم این شهر در طول یکصد سال گذشته هستند. این درختان در کنار چشمه ای که از کنار آنها و از زیر تپه قلعه فلک الافلاک می گذرد صحنه ای ناب از طبیعتی شگرف در دل شهری پر از جوش و خروش را آفریده اند.
در حالیکه ساختمان ارتش در محوطه قلعه فلک الافلاک قرار گرفته است و این نهاد موظف به واگذاری آن به میراث فرهنگی است، این روزها ورود ماشین آلات ساختمانی در محوطه ارتش و قطع درختان کهنسال به یکی از ناراحتیهای مردم شهر خرم آباد تبدیل شده است.
در حالیکه پس از اعتراضهای مردم، تشکلهای زیست محیطی، میراث فرهنگی، شهرداری خرم آباد و شورای شهر به روند قطع درختان در محوطه ارتش عملیات قطع درختان در روز چهارشنبه گذشته متوقف شده بود و دیگر صدای اره ها به گوش نمی رسید، روز گذشته ادامه کار قطع درختان توسط پیمانکار ارتش، خون استاندار لرستان را نیز به جوش آورد تا سید حسین صابری با حضور در محل علاوه بر ممانعت از قطع درختان اقدام به توقیف ماشین آلات موجود در محل کند.
برداشتن سوییچ کامیون حامل درختان قطع شده توسط استاندار لرستان
استاندار لرستان با احضار پیمانکار پروژه خواستار توقف روند موجود شد تا جاییکه خود سید حسین صابری با ممانعت از حرکت ماشین آلات موجود در محوطه سوئیچ کامیون حامل درختان قطع شده را برداشت و تاکید کرد تا تعیین تکلیف نهایی در این زمینه کسی حق ادامه کار در این محوطه را ندارد.
در حال حاضر جنازه برخی دیگر از درختان کهنسال محوطه ارتش در داخل یک کامیون در مقابل محوطه ارتش متوقف شده است تا هر رهگذری از این اقدام ضد محیط زیستی در آستانه هفته هوای پاک دلگیر باشد.
در حالیکه در اغلب شهرها و استانهای کشور هفته هوای پاک با کاشت درختان و حراست از محیط زیست آغاز می شود ولی در لرستان بیش از دهها اصله درخت کهنسال در آستانه هفته هوای پاک به قربانگاه بی توجهی فرستاده شده اند.
استاندار لرستان در این خصوص به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: با توجه به اینکه قرار است مجموعه دژبانی ارتش متعلق به لشکر 84 خرم آباد عرصه پیرامونی قلعه فلک الافلاک را آزاد کند، این نهاد مجوز ساخت یک مهمانسرا در این محل را اخذ کرده است که در این راستا ما هم موافقیم که این مهمانسرا برای استفاده مردم ساخته شود ولی قطع درختان در این محل هیچ توجیهی ندارد.
سیدحسین صابری با اشاره به اینکه ساختمان تخریب شده ارتش نیز یک ساختمان قدیمی بوده است ولی ثبت تاریخی نشده بود، عنوان کرد: با این وجود میراث فرهنگی استان نسبت به تخریب این ساختمان و قطع درختان کهنسال طی نامه ای به صورت مکتوب اعتراض خود را اعلام کرده است.
وی با تاکید بر اینکه قطع درختان در این محل موجب اعتراض شدید شهرداری، میراث فرهنگی و محیط زیست شده است، عنوان کرد: ما نیز از روز پنج شنبه با شنیدن صدای اره مانع کار شدیم که متاسفانه پیمانکار این پروژه هیچ توجهی به تذکرهای ما نکرد.
استاندار لرستان ادامه داد: اما امروز (جمعه) پیمانکار پروژه با آوردن چرثقیل در محل اقدام به ادامه کار قطع درختان کرد که با توجه به بی تفاوتی عوامل پیمانکار به تذکرات مجبور به حضور در صحنه و توقیف ماشین آلات موجود شدم.
صابری با یادآوری حساسیت مردم خرم آباد نسبت به قطع درختان محوطه ارتش، گفت: ما تمام تلاش خود را در راستای حفظ مابقی درختان این محوطه به کار خواهیم گرفت.
به هر حال قلعه فلک الافلاک با آن بنای سترگ و تاریخی، زیبایی و هم آوایی دلنشینی با چشمه پر آب کنار خود و درختان کاج کهنسال همجوارش داشت و این صحنه بکر و بی بدیل امروز با مداخله و بی توجهی برخی افراد به صحنه مرگ درختانی با یک قرن قدمت تبدیل شده است.
امروز قطع این درختان در فضای شهری خرم آباد تنها قطع درختان کهنسال نیست بلکه بی توجهی به احساسات و خاطرات زنان و مردانی است که در کنار این فضای سرسبز و زیبا حکایتی از تاریخ و طبیعت را نظاره گر بوده اند و امروز این روایت برای برخی افراد ارزشی ندارد.

Advertisements

19 دیدگاه برای «استقبال از هفته هوای پاک با قطع درختان صدساله در خرم آباد!»

 1. محوطه تاریخی باستانی قلعه فلک افلاک ( یا شاهپور خواست ساسانی) در گرداگرد این اثر بسیار مهم تاریخی دیر چندی است که از سوی مالکان حقیقی عرصه و عیان این زمین که هم اکنون و بعد از پیگیریها و مکاتبات اداری با مسئولان سیاسی وقت ( دولتهای پیشین و اخیر ) از سوی مالکان زمین که با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی کل کشور جهت تغییر کاربری از نظامی _فرهنگی به گردشگری_فرهنگی طی شده و بعد از صدور حکم فرماندهی کل قوا در سال 83 مبنی بر رفع تصرف و پرداخت حقوق مالکان که به تغییر نهایی کاربری منجر میشد و نیز تصویب پرداخت حقوق مالکین از بودجه ردیف 503-504 اعتبارات عمرانی ( رفع تصرف از دو محوطه تاریخی طوس در مشهد و فلک افلاک خرم اباد که به تایید شورای نگهبان نیز رسیده است.
  اکنون با تخلف رسمی و غیر قانونی ارتش در ادامه تصرف عداونی محوطه تاریخی قلعه که از زمان حکومت پهلوی اول ادامه داشته تنها به جلوگیری از اجرای حکمی حکومتی منجر شده که برای بسیاری از طرح های گسترش و توسعه ای خرم آباد مرکز استان لرستان نیز تاثیر نامطلوب خود را گذارده است
  قطع درختان کهنسال خرم آباد در این مکان توسط پیمانکار ارتش گناهی است نابخشودنی که باید هر چه زودتر از طریق مسئولان استان و سازمانهای ذیربط برای همیشه متوقف گردد.

 2. لازم به یادآوریست برخورد قاطع و به موقع استاندار محترم استان لرستان جناب آقای صابری بعنوان نماینده دولت در مرکز استان لرستان با ادامه تخریب در محوطه تاریخی قلعه فلک افلاک قابل قدردانی و سپاسگذاری است.
  امیدورایم دولت جمهوری اسلامی برای اجرایی کردن نهایی حکمی که از بالاترین مقام سیاسی مذهبی حکومتی کشور مورد تصویب و تایید قرار گرفته اقدام عاجل را در دستور کار خود قرار دهند.
  مسئولان استانی باید بر این نکته تاکید نمایند که ارتش هیچ حق قانونی در ادامه تصرف این محوطه را نداشته و باید هر چه زودتر محوطه تحت تصرف خود را تخلیه و آنرا به سازمان میراث فرهنگی استان لرستان تحویل دهد تا برای ادامه طرح بازسازی این محوطه بعنوان مرکز گردشگری تاریخی غرب کشور اقدامات لازم صورت گیرد.

 3. هردم ازاین باغ بری میرسد-تازه ترازتازه تری میرسد

 4. مدتی پیش مشاهده نمودم نیرو ی انتظامی دیوار مزاحم مسیر خیابان از پارک صخزه ای به پل درحال احداث فلک الدین -جهاد گران راتخریب کرده است از این اقدام خوشحال شدم .اما بعد از مدت کوتاهی دیدم دوباره آن را درست همانجا تجدید کرده است !دلم گرفت واین سوئال را ازهمه ی فرماندهان قوای مسلح دارم :مگر شما همه ی زندگی خود راوقف امنیت این ملت ننموده اید ؟پس چرا باید به غلط تصور شود شما نسبت به امنیت وبهداشت روانی خانواده وجامعه خود بی تفاوت هستید ورفاه اجتماعی آنان برایتان اهمیتی ندارد ؟!

 5. قابل توجه دوستان عزیز در لرنا
  این درختا در محوطه دژبان ارتش که در میدان استاندارین قطع شدن که قراره ارتش اونجا مهمانسرا بسازه و از حریم قلعه خارج شن
  ولی درختای مهمانسرای سابق که در کنار قلعه هستن همچان سالمن
  لطفا درست اطلاع رسانی کنید
  با تشکر

 6. البته اين وظيفه استاندار يك استان نيست كه سوئيچ را بردارد. او مي بايست قبلا سوئيچ هاي ديگري را بر مي داشت تا كار به اينجا كشيده نمي شد.اين حركت يعني قطع درختان محكوم و مستوجب پيگيري قانوني است.
  كجاست درايت؟ كيست مسئول؟ چه بر سر همه آمده؟
  حذف شد

 7. سلام مجدد
  خواستم یک تصویر از بروجرد در بالای سایتقرار دهم
  به دلیل مشغله امتحانات زحمتش را در صورت تمایل به شما می دهم
  با سپاس ترابی

 8. در مورد جوابیه ای که دوست عزیزمان سینا در مورد تفاوت مکانی درختان قطع شده فرمودند باید یادآوری نمود قطع هر گونه درختی در فضاهای شهری که مشاع و جزو حقوق انسانی _ شهروندی است که پیوند اجتناب ناپذیری با سلامت محیط زیست اکولوژیک-انسانی همه شهروندان دارد غیر قانونی و غیر انسانی و غیر عرفی است.
  مهمترین وظیفه قانون و دولت بعنوان متولی و مجری اجرای قوانین اینست که با هر کسی در هر مقام و منصبی که بخواهد حقوق شهروندی و همگانی را نقض کند به مثابه تجاوز به حقوق عامه با آن برخورد لازم را بنماید.
  در آخر لازم به ذکر است که روند قطع درختان کهنسال در شهر های بزرگ امروزه امری زشت مذموم و نابخشودنی است و بهیچ عنوان نمیتوان آنرا توجیه و یا تخطئه نمود.

 9. کشورهایی را که امروزه بنام جوامع توسعه یافته میشناسیم عمدتا نه بخاطر دارا بودن ثروتهای بزرگی چون نفت و سایر منابع به اینچنین جایگاهی دست یافته اند بلکه این فقط ناشی از توسعه منابع انسانی آنها منبعث میشود.
  آنجا که شهروندان به آنچنان درک و هوشمندی از زندگی اجتماعی البته بواسطه آموزش همیشگی و همگانی رسیده اند که هر یک از افراد این جوامع نسبت به حقوق اجتماعی و همگانی بیشتر از مزایای شخصی و خصوصی خود را مسئول دانسته میاندیشد و عمل میکند.
  درختان مهمترین سرمایه های ملی هر کشوری برای حفظ و نگهداری زیست_بومهای انسانی هستند و آسیب رساندن به آنها باید برای هر کسی که از مزایای وجود آنها کمترین اطلاعی داشته باشد به مثابه آسیب به حقوق فردی و اجتماعی تلقی شود.
  بنابراین حمایت از قانون و اجرای درست آن در حمایت از منابع و منافع همگانی وظیفه تک تک آحاد افراد جامعه است که برای نگاهبانی از حقوق فردی اجتماعی و انسانی خود باید بدان ملتزم و متعهد باشند.

 10. محوطه قلعه فلک افلاک خرم آباد لرستان مهمترین محوطه تاریخی باستانی در لرستان محسوب میشود.
  این محوطه که از بالا به دامنه کوهپایه ای که از گذشته شهرهای باستانی را در دل خود جای داده و از جنوب به رودخانه معروف به ( گلال ) محدود میشود میدانگاه و گلوگاه استراتژیک توسعه ای شهر خرم آباد است که هم اکنون بخاطر تاخیر در تخلیه آن توسط ارتش همه برنامه های توسعه میدانگاهی خیابانهای شهر را با بن بست روبرو کرده است.
  از سویی درختان موجود در این محوطه بدلیل آبیاری همیشگی از چشمه های روان در زیر همین قلعه به چنان تنومندی رسید ه اند که بیگمان میتوان از آنها بعنوان مهمترین و زیباترین میراث طبیعی گردشگری خرم آباد یاد کرد.
  آزاد سازی محوطه قلعه فلک افلاک علاوه بر حفظ و حراست از میراث تاریخی و فرهنگی میتواند باعث حفظ همین تعداد اصله اندک درخت از میراث طبیعی بازمانده از سرسبزی باشکوه گذشته خرم آباد شود.

 11. با سلام
  در مورد زلزله انديمشك هم اطلاع رساني كنيد.

 12. پشت بازار خرم اباد قديمي ترين بزرگترين و پرجمعيت ترين محله خرم اباده چرا هيج كاري براش نميشه.

 13. اطلاع رساني در خصوص اهميت تنوع زيستي بخصوص درخت و فضاي سبز در شهر خرم آباد بسيار ضعيف است واسطه دلسوز ي نداريم كه از بروز اين مشكلات جلوگيري نمايد . متاسفانه بعضي از مديران دستگاههاي دولتي و مردم اطلاع ندارند درختي كه سايه انداز ايجاد مي كند مالكيت عمومي دارد در صورتي كه آن درخت دريك محل عمومي باشد براي قطع آن به هر دليل بايد با سازمان پاركها و كميسيون قطع اشجار هماهنگي شود .مواردي از اين قبيل نيز قبلا تكرار شده است مثل محل بيمارستان شهيد رحيمي ، دانشسراي تربيت معلم در جنب اداره كل مخابرات استان و … بنده روز چهار شنبه به همراه اعضاء انجمن و مسئولان سازمان پاركها براي جلوگيري از قطع درختان محل دژباني لشگر 84 مراجعه نموديم در صحبت هاي كه با مسئولان اين پروژه داشتيم مشخص بود كه اطلاع كافي از روند مراحل قانوني ندارند يا با سوء استفاده از موقعيت خود قانون را زير پا مي گذارند . از همه مسئولان دلسوز استان و مردم فهيم خرم آباد تقاضا مي كنم به راحتي از كنار اين موضوع نگذرند و چاره انديشي شود تا از اين به بعد شاهد قطع درختان كه ريه هاي تنفسي شهرمان هستند نباشيم .

 14. اين برنامه قطع درختان هم ظاهرا مثل بقيه برنامه هاي شهر بدون اينده نگريه لطفا اينده را در نظر بگيريد

 15. دوستان موضوعی که می خوام مطرح کنم زیاد ارتباطی به بحث بالا نداره هر چند از این بابت بسیار متاسفم ولی می خوام یک پیشنهاد بدم تقریبا یکسال شده که دو تا نماینده از خرم آباد رفتند مجلس فکر نمی کنید بد نباشه گهگاهی بیان و توضیح بدن که توی این مدت برای مردم مظلوم خرم آباد چکار کردن ؟
  این موضوع در مورد کلیه نمایندگان استان هم مصداق داره . چرا هیچ وقت از اینها نمی خواید بگن براتون چکار کردن ؟

 16. خانم خرم ابادي با شما كاملا موافقم.چند وقت پيش جناب ملكشاهي سخنراني داشتند من و چند نفر از دوستام با كلي سوال به اونجا رفتيم ولي ايشون اصلا نذاشتن كسي حرف بزنه و فوري حرفاي به درد نخور خودشونو گفتن ورفتن .كسي نميدونه اينا تواين يك سال چه كار كردن.اصلا گير نميان.اگر هم بخوان براي توجيه كار خودشون چيزي بگن بيخبر وبا حضور چند نفر از خودشونه كسي هم كه بخواد انتقاد كنه كه واويلا به حالش .

 17. ممنون از اطلاع رساني كه در مورد درختان سطح شهر داده ايد . راستي از درختان و جنگلهاي استان چه خبر داريد. واي از بين رفتن و تخريب آنها

 18. به ظاهر موج بيماري آنفلونزاي خوكي قبل از اينكه تلفات انساني به دنبال داشته باشد ،گريبان درختان كهنسال و ارزشمند استان اعم از عرصه طبيعي و شهري را بد طوري گرفتار كرده و هرروز شاهد اخبار تا سف بار در اين خصوص هستيم. بون هيچ گونه اغماض و صرف نظر وگذشتي با متخلفين خواستار برخورد قاطع هستيم. خشايار

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.