خاک لرستان نان آور بیکاران غیربومی

برای دیدن فرصتهای از دست رفته نیاز نیست جای دوری رفت. در همین نزدیکی ها از دورود و ازنا گرفته تا الیگودرز و نورآباد فرصت های شغلی بخش های کشاورزی، دامپروری و شیلات لرستان در اختیار غیربومی هایی از استانهای دیگر کشور است که این نکته جای تامل دارد.. در حال حاضر 80 درصد کشاورزانی دلفان مشغول به فعالیت هستند اهل استان همدان هستند.  بخش عمده ای از کشاورزان شهرستان ازنا نیز خوزستانی هستند. بسیاری از کشاورزان و باغداران دورود از قم به لرستان آمده اند 

 

وی ادامه داد: این در حالی است کهکه با توجه به بیکاری به لرستان آمده اند و مشغول به کار شده اند. 

استاندار لرستان با بیان اینکه غیربومیها فرصت اشتغال را از لرستانیها گرفته اند، عنوان کرد: در حال حاضر برای کار به لرستان آمده اند 

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، برای دیدن فرصتهای از دست رفته نیاز نیست جای دوری رفت. در همین نزدیکی ها از دورود و ازنا گرفته تا الیگودرز و نورآباد فرصت های شغلی بخش های کشاورزی، دامپروری و شیلات لرستان در اختیار غیربومی هایی از استانهای دیگر کشور است که این نکته جای تامل دارد. 

کشاورزی در استان لرستان با دارا بودن 800 هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه بیش از دو میلیون تن محصول پایه اقتصاد مردم این سرزمین محسوب می شود ولی امروز این رکن درآمدزای اقتصادی در دست کشاورزانی از دیگر استانهای کشور است که این امر زنگ هشدار را برای مسئولان بیکارترین استان کشور به صدا درآورده است. 

استاندار لرستان در این زمینه سخنان قابل تاملی دارد. سید حسین صابری در این رابطه به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: در حال حاضر 80 درصد کشاورزانی که در شهرستان دلفان مشغول به فعالیت هستند اهل شهرستان نهاوند از استان همدان هستند. 

وی ادامه داد: این در حالی است که بخش عمده ای از کشاورزان شهرستان ازنا نیز خوزستانی هستند که با توجه به بیکاری به لرستان آمده اند و مشغول به کار شده اند. 

استاندار لرستان با بیان اینکه غیربومیها فرصت اشتغال را از لرستانیها گرفته اند، عنوان کرد: در حال حاضر بسیاری از کشاورزان و باغداران دورودی نیز از شهرستان قم برای کار به لرستان آمده اند. 

 

صابری با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی لرستان به عنوان یک استعداد غنی در دست کشاورزان دیگر استانهاست، گفت: در لرستان تنها افغانیها نیستند که فرصت های شغلی را اشغال کرده اند. 

وی به فرصت های از دست رفته بخش شیلات لرستان اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر بخش عمده ای از موافقت های اصولی صادر شده برای شیلات لرستان را شهرکردیها گرفته اند و مشغول به کار هستند. 

بهترین فرصت اشتغال لرستان در اختیار دیگران است 

استاندار لرستان با اشاره به درصد بالای بیکاری در استان لرستان گفت: در حال حاضر بهترین فرصت های اشتغال در استان ما در اختیار دیگران است. 

صابری با تاکید بر اینکه اشتغال تنها پشت میز نشینی نیست، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر جوانان ما به دنبال کارمندی و اشتغال در ادارات هستند. 

وی با تاکید بر اینکه اولویت سند چشم انداز و برنامه پنجم بحث کشاورزی است، خاطرنشان کرد: ما برنامه ریزی جدی در زمینه کشاورزی، صنایع مرتبط و گردشگری انجام داده ایم و جلسات این کارگروه به همان شدت کارگروه اشتغال تشکیل می شود. 

استاندار لرستان همچنین از عدم هماهنگی میان سیستم آموزشی در این استان و فارغ التحصیلان مورد نیاز بازار کار انتقاد کرد و گفت: ما ناهماهنگیهای جدی در زمینه آموزش عالی داریم به طوریکه در حال حاضر با سیل فارغ التحصیلان بیکار در زمینه هایی که مورد نیاز استان نیست، مواجه شده ایم. 

اشتغالی که با خون جگر تولید می شود به دیگران می رسد 

صابری یادآور شد: مشکل ما همین جاست که بیش از 60 درصد اشتغالی که ما با خون جگر در بخش کشاورزی تولید کرده ایم به دیگران می رسد. 

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر هندوانه کاری دورود در دست قمی ها و حوضچه های پرورش ماهی لرستان در دست شهرکردیهاست، گفت: با این روند نمی شود با بیکاری جوانان لرستانی مبارزه کرد. 

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه رکن اقتصاد و اشتغال لرستان بر پایه کشاورزی استوار است، یادآور شد: در حال حاضر 32.7 درصد اشتغال لرستان در بخش کشاورزی است در حالیکه میانگین کشوری در این زمینه 28 درصد است. 

وی ادامه داد: لرستان با قابلیت های منحصر به فرد در زمینه کشاورزی، باغداری، دامپروری، شیلات و گردشگری می تواند به یکی از استانهای درآمدزا در این حوزه تبدیل شود که این امر نیازمند همت جوانان لرستانی است. 

استانهای دیگر کار کشاورزی لرستان را انجام می دهند 

برای آگاهی از نظرات دانشگاهیان در این زمینه به سراغ رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان رفتیم. 

رئیس دانشکده کشاورزی لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه عمده کشاورزان لرستانی سن شان بالا رفته و قادر به ادامه کار نیستند. این در حالی است که جوانان لرستانی نیز رغبتی به ادامه کار پدران خود در حوزه کشاورزی ندارند. 

پرویز لچیناتی تصریح کرد: این امر موجب شده که در حال حاضر عمده کار کشاورزی استان لرستان را غیربومی ها انجام می دهند. 

وی با انتقاد از روند فعلی اشتغال غیربومیها در بخش کشاورزی لرستان عنوان کرد: متاسفانه کار ترویج و آموزش در زمینه کشاورزی در لرستان ضعیف است. 

یکی از حوادثی که هر روز ذهنمان را درگیر می کند حادثه فرو ریختن ساختمان در سعادت آباد تهران است که جمعی از جوانان جویای کار لرستان را به کام مرگ کشاند اما مصیبت بزرگ مرگ این جوانان نیست بلکه معضلی به نام بیکاری است که جوانان لرستانی را برای پیدا کردن کار راهی دیگر استانها می کند در حالی که خاک پربرکت لرستان نان آور و روزی آور بیکارانی از استانهای دیگر کشور است 

رئیس دانشکده کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: دانشگاه لرستان به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز تولید دانش کشاورزی در استان این آمادگی را دارد که در این زمینه به بخش کشاورزی استان کمک کند. 

وی با تاکید بر آمادگی هیئت علمی این دانشکده برای کمک در این بخش عنوان کرد: دانشکده کشاورزی لرستان هم از نظر کشت های الگویی و هم دیگر مباحث تخصصی حوزه کشاورزی آمادگی همکاری با فعالان این بخش است. 

به هر حال این موضوع قابل تامل است که در بیکارترین استان کشور فرصتهای شغلی به راحتی از دست می رود تا لرستان همچنان حائز رتبه اول در صف استانهای بیکار کشور باشد. 

یکی از حوادثی که هر روز ذهنمان را درگیر می کند حادثه فرو ریختن ساختمان در سعادت آباد تهران بود که جمعی از جوانان جویای کار لرستان را به کام مرگ کشاند. حادثه در تهران رخ داد ولی این لرستان بود که داغدار این مصیب عظیم شد. 

اما مصیبت بزرگ مرگ این جوانان نیست بلکه معضلی به نام بیکاری است که جوانان لرستانی را برای پیدا کردن کار به دیگر استانها گسیل می دهد در حالی که خاک پربرکت لرستان نان آور و روزی آور برای بیکارانی از استانهای دیگر کشور است و جوانان لرستانی از این ظرفیت غافل مانده اند. 

از دیگر سو تدبیر مسئولان برای آماده سازی این فرصت ها برای جوانان لرستانی از طریق ارائه تسهیلات و حمایت های زیرساختی همچنین در دستور کار قرار دادن کارهای ترویجی و تبلیغی در این زمینه می تواند رغبت از دست رفته جوانان لرستانی برای در دست گرفتن فرصت های موجود در بخش کشاورزی را احیا کند. 

 …………………………… 

گزارشگر: صدیقه حسینی  

Advertisements

3 دیدگاه برای «خاک لرستان نان آور بیکاران غیربومی»

 1. سلام به نظر بنده یکی از مشکلات اصلی ما عدم برنامه ریزی درست برای رفع بیکاریه ومشکل دیگه اجرای برنامست که باید دلیل انها ریشه یابی شود.مهمتر بحث بودجه است که ازاین بودجه اندک هم به نادرستی تمام استفاده میشه وکلی دزدی وحماقت دران صورت میگیره.باتوجه به سیل فارغ التحصیلان بیکار استان و منابع ابی کافی و خاک مساعدی که داریم برنامه ریزی صحیح در بخش کشاورزی میتواند راه حل فوق الاده ای باشه(البته حرف اول شاید گردشگریه).به نظر من تمام مشکلات ما بانمایندگان واستان دار ربط مستقیم داره واز اون مهمتر مسئولین کشوریه. این که بگیم نمایندگانمون …. این سوال تو ذهن میاد که چرا همیشه … نصیب ما میشه؟شاید مشکل جایی دیگه باشه ومیخوان مخصوصا لر رو عقب نگه دارن اگه واقعا این جوریه چه کار باید کرد؟فقط دوباره نگید رای ندیم که من فکر میکنم این دردی رو دوا نمیکنه
  .از لرنای عزیز میخوام اگه مقدوره راجع به برنه های لرستان در برنامه پنجم اطلاع رسانی کنه.متشکرم

 2. با سلام
  یک مساله مهم اینه که هیچوقت کسی نمیتونه بیاد و فرصت های اشتغال یک منطقه رو بگیره و در واقع این جمله کاملا اشتباه است
  ولی مردم تنبل یک منطقه می تونن فرصت های اشتغال خودشون رو دو دستی تقدیم سایرین کنن
  ورود بیکاران یک منطقه به منطقه ی جدید نشان دهنده ی وجود ظرفیتهای خالی اشتغال است
  در واقع بیکاری مربوط به فرهنگ کار مناطق خاصی ا ز کشوره
  چرا همدانی ها میان برامون کشاورزی می کنن چون خودمون نمیتونیم یا نمی خوایم
  پس گناه خودمون خیانت های خودمون رو گردن بیکارهایی که در سراسر کشور دنبال ظرفیت های خالی می گردن نندازیم
  لرستان در ظاهر بیشترین بیکار هارو داره .بیکاری توام با ظرفیت های خالی اشتغال
  این اتفاق در هیچ جای کره خاکی نه دیده شده و نه شنیده

 3. سلام
  هرچند این خبر قدیمیه ولی اینجانب بعنوان نماینده ی واقعی مردم لرستان با ورود بیکاران سایر استانها به لرستان موافقم و کاملا هم موافقم . چراکه وقتی .مردم خودمون حتی برای سیر کردن شکم خوشون حاضر به کارکردن نیستند. چه جوری میخوان صبح روز انتخابات بلند شن بیان پای صندوق های رای و به بنده رای بدن.؟؟؟؟
  همون سسایر استان نشینها اگه اینجا باشن واسه شون خیلی راحت تره صبح بلند بشن صبحانه میل کنن و بیان رای بدن . اینجانب هم که جلو جلو حمایت خودم را اعلام کرده ام.
  جوانان عزیز ما اونقدر مامانی بار اومدن که تن به کار نمیدن.عزیزان من اگر یزدی ها و اصفهانی ها پیشرفت کردن . برین ببینین . با شعار نمیشه کار کرد.از همون نوجوانی بچه هاشونو میارن تو مغازه ها و کارگاهها .فن و هنر خودشونو به بچه ها یاد میدن و در یک کلام بازاری بارشون میارن. هنوزهم توی قرن 21 وقتی میخوایم به کسی طعنه بزنیم . میگیم : هه یه بواش مسگری بی. ایسه بیه و مدیر.
  اصلا من رای تنبل هارو نمی خوام .همین اشغال کنندگان اشتغال استان برام کافین.
  در ضمن این موضوع ربطی به مدیران غیر بومی نداره .و توصیه ی اکید میکنم نیششون رو ببندن.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.