موافقت قطعي با احداث پالایشگاه نفت لرستان

در حال حاضر علاوه بر تولید دو میلیون و 700 هزار فوت مکعب گاز در لرستان روزانه بیش از 16 هزار بشکه نفت خام در این استان تولید می شود. همچنین هم اکنون 83.5 درصد نفت لرستان در شهرستان پلدختر و بقیه در شهرستان کوهدشت به تولید می رسد. استاندار لرستان: موافقت اصولی تخصیص خوراک نفت خام به پالایشگاه پلدختر در تاریخ دوازدهم بهمن ماه سالجاری (88) از سوی وزارت نفت صادر شد.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، در کنار موهبتهای خدادادی از جمله منابع غنی آب و خاک، استعدادهای گردشگری و طبیعت دست نخورده دیار لرستان وجود منابع فروان نفت و گاز در این استان می تواند لرستان را به یکی از مناطق توسعه یافته در کشور و حتی در دنیا مبدل کند.

این در حالیست که منابع نفت و گاز لرستان امروز به علت نبود پالایشگاه نفت به دیگر استانهای کشور منتقل می شود که این امر موجب شده که لرستان از مزایای این نعمت در حد مطلوب برخوردار نشود.

برخی از کارشناسان معتقدند که ساخت پالایشگاه دارای چند مزیت است که اولویت اصلی آن این است که با ساخت پالایشگاههای جدید در کشور ارزش افزوده نفت خام به داخل کشور منتقل می شود و به لحاظ امنیتی نیاز کشور به خارج از کشور از بین می رود.


احداث پالایشگاه ضرورتی برای توسعه لرستان
 از دیگر سو با ساخت پالایشگاه در نقاط مختلف کشور اشتغالزایی وسیعی ایجاد می شود که برای اقتصاد ملی جنبه حیاتی داشته و نرخ بیکاری را در جامعه به میزان زیادی پایین می آورد که توجه به این امر در لرستان به عنوان یکی از استانهای با نرخ بالای بیکاری امری مهم تلقی می شود.

وجود منابع غنی گاز در لرستان و امکان تهیه سایر فرآورده های نفتی از این گاز ترش خود از دیگر مزایای ایجاد پالایشگاه در این استان محسوب می شود پس هنگامی که صحبت از پالایشگاه سازی به میان می آید تنها بحث تامین و تولید بنزین مطرح نیست بلکه فرآورده های با ارزش دیگری نظیر نفت سفید، گازوییل و سوخت هواپیما نیز مطرح است که در بخشهای مختلف صنعتی و اقتصادی کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت.

در هر حال ساخت پالایشگاه برای اقتصاد ملی یک ضرورت است و مهمترین نکته ای که در این امر حائز اهمیت است توزیع پالایشگاه سازی در نقاط مختلف کشور از جمله استان لرستان به عنوان یکی از استانهای دارای استعداد و پتانسیل در این زمینه است.

با این اوصاف یکی از مطالباتی که در دور دوم سفر هیئت دولت به لرستان در دستور کار قرار طرح موضوع ایجاد پالایشگاه نفت در لرستان بود تا دولت در جلسه نهایی خود در این استان مصوبه ای در راستای مطالعه امکان سنجی ایجاد پالایشگاه در لرستان را تصویب کند.

این در حالیست که پس از تصویب ایجاد پالایشگاه در لرستان کارهای مطالعاتی در این زمینه آغاز شد و زمین مورد نیاز این پروژه نیز اختصاص پیدا کرد.

از دیگر سو با توجه به اینکه برای احداث این پالایشگاه بخش خصوصی باید همکاری می کرد در این راستا برخی از سرمایه گذاران از جمله سرمایه گذاران خارجی برای ساخت پالایشگاه نفت لرستان در شهرستان پلدختر اعلام آمادگی کردند.

و اما خبر خوشی که در اولین روز دهه فجر در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفت بحث صدور موافقت اصولی ایجاد پالایشگاه نفت در استان لرستان و تخصیص خوراک به این واحد توسط وزارت نفت بود. در این رابطه گفتگویی با استاندار لرستان ترتیب دادیم که مشروح آن در ذیل می آید.


اخذ موافقت نامه تخصیص خوراک به پالایشگاه پلدختر/ پالایش روزانه 30 هزار بشکه
 سید حسین صابری در این رابطه به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: موافقت اصولی تخصیص خوراک نفت خام به پالایشگاه پلدختر در تاریخ دوازدهم بهمن ماه سالجاری از سوی وزارت نفت صادر شد.

وی با اشاره به شماره نامه موافقت صادر شده و دیگر جزئیات آن، عنوان کرد: در این موافقت نامه آمده است که به استناد ماده 20 برنامه چهارم توسعه با طرح ارائه شده از سوی شرکت تولید فرآورده های نفتی پل مبنی بر احداث واحد پالایشگاه نفت خام به ظرفیت 30 هزار بشکه نفت در روز موافقت شد.

استاندار لرستان با اشاره به پیگیریهای 15 ماهه برای ایجاد پالایشگاه نفت پلدختر، بیان داشت: پیش از این کارهای مطالعاتی احداث این واحد و همچنین انتخاب زمین و موافقت های سازمان محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی نیز در این زمینه اخذ شده است.

صابری با بیان اینکه ایجاد پالایشگاه نفت یکی از مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت به لرستان است، یادآور شد: با توجه به تصویب این موضوع در جلسه هیئت دولت موافقت نامه اصولی وزارت صنایع نیز پیش از این گرفته شده بود.

کلنگ زنی پالایشگاه نفت در 21 بهمن ماه
 وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه پس از یکسال بررسی کارشناسی در این زمینه روز گذشته وزارت نفت موافقت نهایی برای احداث پالایشگاه و تخصیص خوراک مورد نیاز آن را صادر کرد.

استاندار لرستان با تشریح اهمیت ایجاد پالایشگاه در استان لرستان بیان داشت: در حال حاضر با توجه به قرارگیری استان لرستان در مسیر ترانزیت لوله های نفت روزانه نفت زیادی از طریق این استان به استانهای کرمانشاه، مرکزی و تهران انتقال داده می شود که با ایجاد این پالایشگاه بخشی از این میزان نفت در پالایشگاه لرستان پالایش می شود.

صابری ادامه داد: علاوه بر این سالهاست که روزانه 12 هزار بشکه نفت از چاههای نفت منطقه سرکان مالکوه لرستان تولید و این نفت به پالایشگاههای استانهای دیگر فرستاده می شود که در صورت ایجاد پالایشگاه در لرستان کار پالایش این میزان نفت در استان انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این پالایشگاه نفت در پلدختر احداث خواهد شد، ابراز امیدواری کرد که در روز 21 بهمن ماه سال جاری کلنگ اولین پالایشگاه نفت استان نفت خیز لرستان به زمین زده شود.

استاندار لرستان یادآور شد: خوشبختانه تاکنون مجوز پروژه های اساسی سفر دور دوم هیئت دولت از جمله چهارخطه ها، پروژه های ریلی و پالایشگاه گرفته شده است که سال آینده همه این طرح ها وارد فاز اجرایی خواهد شد.

در حال حاضر علاوه بر تولید دو میلیون و 700 هزار فوت مکعب گاز در لرستان روزانه بیش از 16 هزار بشکه نفت خام در این استان تولید می شود. همچنین هم اکنون 83.5 درصد نفت لرستان در شهرستان پلدختر و بقیه در شهرستان کوهدشت به تولید می رسد و آنچه حائز اهمیت است نوید هایی برای کشف منابع جدید نفت و گاز در خرم آباد و پلدختر است.

با این اوصاف به نظر می رسد ایجاد این پالایشگاه با توجه به کشفیات جدید نفتی در خرم آباد ضرورتی انکار ناپذیر است که باید روند احداث این واحد تسریع یابد.

Advertisements

20 دیدگاه برای «موافقت قطعي با احداث پالایشگاه نفت لرستان»

 1. خدا روشكر.
  اين آرزوي ديرين مردمان لرستان بود.
  آقاي كائيدي نماينده لايق شهرستان پلدختر جوانان پلدختر نام شما را بر تارك تاريخ پلدختر ثبت كردند.تنها با تلاشهاي شما بود كه اين پروژه به ثمر نشست.

 2. سلام

  واقعا دست گلتون درد نکنه آقای کائیدی.ما مردم پلدختر به شما افتخار میکنیم… باعث افتخار لرستان شدید

 3. خبر خوبی بود امیدوارم شاهد این گونه خبرها در استان باشیم به خصوص شهرستان پلدختر که طبق آماری که روزنامه ی خراسان داده بود شهر پلدختر بیکارترین شهر ایران است این آمار نشان دهنده عملکرد ضعیف نمایندگان ادوار گذشته شهرستان در بعد اشتغال زایی بوده است ما در استان به طرح های اشتغال زایی نیازمندیم از تلاش های بی وقفهی نماینده ی شهرستان جناب آقای دکتر علی کاییدی تشکر میکنیم

 4. من به کاییدی رای ندادم این سری حتمابه ایشون رای میدم

 5. من دوره قبلی به آقای دکتر کائیدی رای ندادم و به آقای شاهرخی رای دادم.
  این دوره حتما به خاطر احداث پالایشگاه به آقای کائیدی رای میدهم. به والله هیچ چشم داشتی هم ندارم. فقط به اعتلای استان محروممان فکر می کنم.
  آقای کائیدی مردم پلدختر دستان کسانی که به فکر خدمت به مردمان این آب و خاک هستند را میبوسند.خدا قوت دکتر کائیدی.

 6. ما چه کار داریم که کائیدی نماینده طرفدار دولت هست یا نه . مهم اینه که تونست واسه ما پلدختری مجوز پالایشگاه رو بگیره . ما حتی تو خواب هم نمی دیدیم که اصلا کسی بخواد حرف پالایشگاه بزنه چه برسه بخواد پالایشگاه احداث کنه.ما پلدختریها خداراسپاسگزاریم که اینگونه نماینده لایقی داریم.
  آقای کائیدی دستت درد نکنه . من که دوره بعد به شما رای میدم.

 7. اقایخدایی چراچاپ نکردید؟اینهاهمه تبلیغاتست!ترابخداامروزاین پیام راداشته باشید.به واله هیچ وقت پالایشگاهی درپلدخترساخته نخواهدشدواقای کایدی نماینده دولت است نه ملت.من باپلدخترخیلی ارتباط دارم گازرسانی ابرسانی کارخانه سیمان ابرسانی دشتهای جایدروواشیان همه ازنماینده هاودولتهای قبلیست واین اقایان فقطتبلیغ بلدند.یک پل ازاول دولت نهم شروع کرده اندتازه امسال بصورت ناقص افتتاحش کردندان وقت دربوق وکرناکرده اندکه پالایشگاه درپلدخترمیسازند.

 8. آقای دریکوند تبلیغات کدومه؟! چرا برخی از آقایان دوست ندارند آقای کاییدی ثابت کند که نمایندگان قبلی فقط به فکر کارهای شخصی بودهاند؟!!
  به والله قسم بنده مقیم تهران هستم و اصلا به این آقای کاییدی رای نداده ام ولی ایشون کار هم که نکنند فعالیت خوبی انجام میدهند.همین که آقای کاییدی درک این مسئله را داشته که نیاز پلدختر با وجود منابع نفتی چیست خود جای تحسین دارد.مگر نمایندگان قبلی ما از همین کارها برای شانتاژ خبری و تبلیغات استفاد نکردند پس چرا به لزوم اهمیت پالایشگاه پی نبردند و از آن به عنوان ابزاری برای تبلیغات استفاده نکردند؟؟ چرا دنبال نا امید کردن مردم پلدختر از کاییدی هستید؟؟؟ شما به وزارت نفت مراجعه کنید و موافقت نامه قطعی احداث این پالایشگاه را ملاحضه کنید امثال شما دلسوز پلدختر نیستید به والله دنبال مسائل شخصی هستید به فکر اعتلای پلدختر باشید با این تسویه حساب های شخصی به جایی نمیرسید.

  آقای شاهرخی نماینده قبلی از حداد عادل ریس وقت مجلیس آبه کشاورزی را درخواست کرد حالا آقای کاییدی پالایشگاه خواستند کدوم یکیشون درخواستشون نشان دهنده شان پلدختر و لرستان عزیز است؟؟ شما رو بخدا دست از این کارتون وردارین

  آقای خدایی منتشر کنین

 9. جناب خدایی چرا نظر بنده رو در مورد نظر آقای میر دریکوندی را نذاشتین؟؟؟

 10. دوست عزیز جناب آقای دریکوند ما لرها به قدر شناسی معروف هستیم ولی فکر می کنم شما لر نباشید که این ویژگی درنوشته شما دیده نمی شه.آقای دریکوند چرا بعضی از ما بخاطر مسائل شخصی و اینکه تحمل پیشرفت و اعتلای منطقه را نداریم به کار شکنی و تخریب می پردازیم ؟؟؟؟!! به نظر شما این درسته ؟؟؟
  یک سوال … توروخدا اصلا شما تو خوابتون هم می دید که یکی بیاد حتی یک جوک درباره پالایشگاه لرستان بگه چه برسه بییایند و بقول شما یک کلنگ مسخره بزنند ؟؟؟؟
  انصاف هم چیز خوبیه .
  ضمنا خدمت جنابعالی عرض کنم که اصلا من در انتخابات مجلس هشتم شرکت نکردم ولی حتما دوره نهم به خاطرخدمات دکتر کائیدی در انتخابات شرکت می کنم و به ایشان رای می دهم.

 11. برای من که نشانیم دریکونداست تعجب است که این دوستان میگویندلرنیستی.من این رامیگویم که این پالایشگاه سرمایه گذارش کیست؟کجاساخته میشود؟شماکه به اقای شاهرخی توهین میکنیدومیگوییدکاری نکرده ابرسانی(قبل ازایشان پلدختریهاباتانکرازدره شهرما)اب می اوردند.گازرسانی(که برای یک هرگرمسیرخیلی سختست)پل بزرگ شهرفراموش کرده اید؟هروقت اقای کایدی یک کاراینچنینی کردمن هم ازدره شهرمیام وبهش رای میدم

 12. دوست خوبم آقای دریکوند سلام. میدونم که شما لر هستید .منظورم این بود که اگه لر هستید چرا قدرشناس آقای کائیدی بخاطر پالایشگاه نیستید ؟؟؟!!درضمن شما می گید بچه شهرستان دره شهر استان ایلام هستید ؟؟می شه بفرمایید چه عاملی باعث شده بااین حساسیت به پلدختر و آقای کائیدی تیزبین هستید در حالیکه پلدختری نیستسد؟!!!!!
  خدایا تا کی ما می خواهیم تخریب و توطئه رو در دستور کارمون قرار بدیم .
  میدونید چرا بعضی اینجور سنگ آقای شاهرخی رو به سینه می زنند ؟؟؟ چون مافیای پول و قدرت درشهرستان پلدختر که همه مردم می شناسشون از آقای شاهرخی حمایت می رکدند ولی حالا دیگه بساطشون رو جمع کردند.
  دوست خوبم یادتون هست که بعد از رفتن آقای شاهرخی مردم پلدختر شعار می دادند » *** رفت » ؟؟؟
  فرزندان و دلسوزان خاک پاک پلدختراجازه نمنخواهند داد یک سری افرادی که منافع نامشروعشون بخاطر آمدن آقای دکتر کائیدی که داره واسه پلدختر فعالیت می کنه به تخریب و توطئه چینی بپردازندو به روشنگری خود ادامه خواهیم داد.

 13. قابل توجه جناب آقای دریکوند

  معاون طرح و توسعه شرکت توليد فرآورده هاي نفتي پلدختر » شرکت مجري طرح «در حاشيه آغاز عمليات اجرايي پالايشگاه نفت پلدختر در گفت وگو اختصاصي با ايرنا افزود: اين شرکت با دريافت روزانه 30 هزار بشکه نفت معادل همين مقدار فرآورده نفتي توليد مي کند.
  » اباذر سخنور » افزود: براي اجراي اين طرح به عنوان فاز اول پروژه 350 ميليون يورو سرمايه گذاري خواهد شد.
  به گفته وي زمان بهره برداري از فاز اول پروژه پالايشگاه نفت پلدختر از زمان تکميل نقشه برداري 30 ماه است.
  وي اظهار داشت: با راه اندازي اين طرح زمينه اشتغال به کار 212 نفر به صورت مستقيم فراهم مي شود که پس از آن نيز با انجام سرمايه گذاري لازم عمليات اجرايي فاز دوم و سوم پالايشگاه آغاز مي شود.
  وي محصولات اصلي اين طرح را شامل گاز مايع، بنزين سوپر، بنزين معمولي ، گازوئيل و نفت کوره عنوان کرد و گفت: احداث پالايشگاه پلدختر گامي در جهت افزايش ظرفيت تصفيه نفت خام در کشور و جلوگيري از خام فروشي و کاهش وابستگي به واردات فرآوردهاي نفتي از خارج است.
  منبع : http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=955536

 14. دوست عزیزم جناب آقای دریکوند در مورد سرمایه گذار پالایشگاه پلدختر سوال پرسیده بودید … ( این مطلب از خبر گزاری نفت ایران)

  نفت نیوز: معاون طرح و توسعه شرکت توسعه فرآورده های نفتی شهرستان پلدختر با اشاره به کلنگ زنی پروژه پالایشگاه نفت این شهرستان، گفت: پالایشگاه نفت لرستان روزانه 30 هزار بشکه نفت را پالایش خواهد کرد.

  به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، اباذر سخنور ظهر چهارشنبه در حاشیه کلنگ زنی این پروژه به خبرنگاران گفت: فاز اول پالایشگاه نفت استان لرستان با اعتباری بالغ بر 350 میلیون یورو آغاز می شود که در این فاز پالایشگاه قابلیت پالایش 30 هزار بشکه نفت را خواهد داشت.

  وی با اشاره به طرح توسعه پالایشگاه نفت لرستان در سه فاز، عنوان کرد: با بهره برداری از هر سه فاز این پالایشگاه امکان پالایش 120 هزار بشکه نفت در روز فراهم خواهد شد.

  معاون طرح و توسعه شرکت توسعه فرآورده های نفتی شهرستان پلدختر با اشاره به اینکه 20 درصد حجم مالی پروژه توسط این شرکت متقبل شده است، افزود: زمین ساخت این پروژه با برآورد ریالی 1.5 میلیارد تومان برای ساخت پالایشگاه از سوی این شرکت اختصاص یافته است.

  سخنور مراحل مطالعه، ارزیابی زیست محیطی و طراحی اولیه این پالایشگاه را نیازمند صرف یکسال زمان دانست و خاطر نشان کرد: پالایشگاه نفت شهرستان پلدختر با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با استفاده از تسهیلات بانکهای داخلی و خارجی ساخته می شود.

  وی محصولات این پالایشگاه را بنزین و نفت سفید برشمرد و گفت: مدت اجرای پروژه پالایشگاه نفت شهرستان پلدختر 30 ماه پیش بینی شده است.

  معاون طرح و توسعه شرکت توسعه فرآورده های نفتی شهرستان پلدختر با بیان اینکه برای ساخت پالایشگاه نفت شهرستان پلدختر 1.5 میلیارد یورو اعتبار نیاز است، یادآور شد: با بهره برداری این پروژه عظیم برای 212 نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

  به گزارش مهر، در حال حاضر علاوه بر تولید دو میلیون و 700 هزار فوت مکعب گاز در لرستان روزانه بیش از 16 هزار بشکه نفت خام در این استان تولید می شود.

  همچنین هم اکنون 83.5 درصد نفت لرستان در شهرستان پلدختر و بقیه در شهرستان کوهدشت به تولید می رسد و آنچه حائز اهمیت است نوید هایی برای کشف منابع جدید نفت و گاز در خرم آباد و پلدختر است.

  منبع : http://www.naftnews.net/view-8023.html

 15. در پاسخ آقای دریکوند
  سرمایه گذار این پروژه آقای ابوذر سخنور است محل احداث آن منطقه ی سرکان ماله کوه جلگه است آقای شاهرخی در مدت 12 سال فقط 2 کار کرد که اشاره کردید اماآنها را در سال آخر هر دوره رو میکرد تا بتواند رای بیاوردضمنا چرا به طرح های نیمه کاره ی آن اشاره نمیکنید مانند
  1.طرح آبرسانی دشت جایدر که به یک آثار باستانی تبدیل شده است که 10سال آن در زمان شاهرخی بوده است
  2.پل.این پل در تاریخ سال 84 در اثز سیل تخریب شد که 2 سال آن در زمان شاهرخی و1.5 سال
  سال از درزمان کاییدی بوده است
  2.کارخانه سیمان
  3.طرح آبرسانی واشیان که 9 سال از این طرح در زمان شاهرخی بوده است
  چرا فقط سعی دارید مردم را ناامید کنید
  آقای خدایی نظر من را بنویسید

 16. جناب دریکوند برادر عزیزم تا کی ما می خواهیم با تخریب و ترور شخصیت نماینده لایقمون سر اون رو زیر آب کنیم ؟؟؟!!
  به والله دکتر کائیدی از نمایندگان لایق طول تاریخ ایران هست.
  اولین پالایشگاه بخش خصوصی رو تو ایران برای اولین بار در شهرستان 90 هزاری پلدختر کار کمی نیست ؟
  آب خوردن شهرستان پلدختر ازپروژه های ملی هست و اگر نماینده ای بتونه یک کاری واسه اشتغال زایی انجام بده اون وقت هست که کار شاخی انجام داده .
  دوست خوبم جناب دریکوند > آقای شاهرخی که شما ازش حمایت می کنید 12 سال نماینده این مردم نجیب بود. 12 سال !!!! خدای من. به والله اگه من بودم و 12 سال نماینده مجلس بودم حداقل مخ دوتا سرمایه گذار رو می زدم که بیاییند پلدختر و 2تا دکه روزنامه فروشی خصوصی بزنند و جناب شاهرخی فقط به فکر دادن وام به چندتا آدم خاص بود از جمله آقای ….و ..
  آقای دریکوند توروخدا بخودتون بیایید . وجدانتون کجا رفته.

  لرنا خواهش می کنم برای روشن شدن افکار این نظرمن رو منتشر کنید.

 17. خدا را شکر که مردم فرق بین کسانی که به فکر مردم اند و کسانی که دنبال منافع شخصی هستند را می دهند
  درود بر کاییدی سلام بر پلدختر

 18. حقيقتا ميخواستم نقد علمي راجع به عملكرد علي قلي كاييدي داشته باشم ولي ميترسم.ظاهرا دو سه نفر از نزديكان رو مامور كامنت گذاشتن كرده لذا بيخيال شدم راستي ميخواستم تشكر كنم از اقاي كاييدي
  ادامه نظر حذف شد
  نسیم لرستان: با عرض پوزش اینگونه نظرات که بصورت ناشناس و بدون مدرک کسانی را زیر سوال می برد از این پس حذف خواهند شد. نسیم لرستان با نام و تلفن و دفتر و آدرس مشخص فعالیت می کند و باید پاسخگو باشد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.