جوشش دوباره آب درياچه کيو مردم خرم آباد را خوشحال كرد

مظفر زيودار مدير مطالعات پايه منابع آب شرکت آب منطقه‌اي لرستان: با شروع بارندگي در ابتداي سال آبي معمولا از مهرماه تا دي ماه به علت نوع سرريزي سراب، سيستم درز و شکاف مجرايي درون سازند تشکيل دهنده آبخوان، بالا بودن رقوم ارتفاع مظهر و محدود بودن حجم بخوان، تغيير نمي‌کند ولي از دي ماه تا ارديبهشت ماه با وجود کاهي بارندگي آبدهي روند افزايشي خواهد شد زيرا تغذيه آبخوان آن توسط ذوب حاصل از برف ارتفاعات مربوطه همچنان ادامه مي‌يابد. بر اساس اندازه‌گيري به عمل آمده آبدهي اين سراب در بهمن ماه سال 88 به ميزان 812 ليتر در ثانيه است.

مظفر زيودار، مدير مطالعات پايه منابع آب شرکت آب منطقه‌اي لرستان دراين خصوص به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)-منطقه لرستان، گفت: چشمه فصلي کيو خرم‌آباد که آبخوان آن سازند ايلام است از نوع چشمه‌هاي فصلي و سرريزي با ارتفاع 1225 متر از سطح دريا در نيمه شمالي و حاشيه تپه صدا وسيماي شهر خرم‌آباد واقع شده است.

وي بيان كرد: آب اين سراب به علت اينکه حوضه آبگير و حجم آبخوان وسيعي ندارد، معمولا در ماههاي مهر، آبان، آذر، دي و در برخي از سال‌ها بهمن‌ماه فاقد آب و خشک مي‌شود و در بقيه ماه‌هاي سال آب آن جريان دارد.

مظفر زيودار در ادامه اظهار كرد: با شروع بارندگي در ابتداي سال آبي معمولا از مهرماه تا دي ماه به علت نوع سرريزي سراب، سيستم درز و شکاف مجرايي درون سازند تشکيل دهنده آبخوان، بالا بودن رقوم ارتفاع مظهر و محدود بودن حجم بخوان، تغيير نمي‌کند ولي از دي ماه تا ارديبهشت ماه با وجود کاهي بارندگي آبدهي روند افزايشي خواهد شد زيرا تغذيه آبخوان آن توسط ذوب حاصل از برف ارتفاعات مربوطه همچنان ادامه مي‌يابد.

مدير مطالعات پايه منابع آب لرستان شرکت آب منطقه‌اي لرستان ادامه داد: با قطع بارندگي و کاهش تغذيه آبخوان از ارديبهشت ماه به بعد آبدهي اين سراب نيز سير نزولي خواهد داشت و در آبان ماه سال آبي به کمترين مقدار مي‌رسد.

مدير مطالعات پايه منابع آب شرکت آب منطقه‌اي لرستان گفت: بر اساس اندازه‌گيري به عمل آمده آبدهي اين سراب در بهمن ماه سال 88 به ميزان 812 ليتر در ثانيه است.

مظفر زيودار تصريح کرد: حداکثر آبدهي لحظه‌اي اندازه‌گيري شده آن در طول دوره آماري 23 سال معادل 3079 ليتر در ثانيه در ماه ارديبهشت سال 77 و حداقل آبدهي آن در ماههاي مهر تا بهمن فاقد آب يا خشک است .

 

Advertisements

3 دیدگاه برای «جوشش دوباره آب درياچه کيو مردم خرم آباد را خوشحال كرد»

  1. نمیدونم این لفظ دریاچه فصلی چیه که جدیدا وارد ادبیات سیاسی مسئولین شده. کاری برا استان که نمیکنن هیچ میخوان موهبت های خدادادی رو هم فصلی کنن. شایدم بعدا بشه ماهی یا روزی

  2. تا ديروز كه فكر مي كردند خشك شده معلولم نبود كجا بودن حالا هم كارشناسا ميان نظر كارشناسي مي دن .

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.