معاون وزير نيرو: كارخانه سيمان خرم آباد را جابجا كنيد تا نيروگاه را احداث كنيم

محمد بهزاد معاون وزير نيرو از استاندار لرستان خواست با جابجايي كارخانه سيمان خرم آباد کار احداث نيروگاه دو هزار مگاواتي سيكل تركيبي لرستان با اعتباري معادل 270 ميليون يورو از محل حساب ذخيره ارزي را تسريع بخشد. کارخانه سيمان در فاصله نزديکي از نيروگاه قرار دارد و به دليل قرار گرفتن در مسير گلباد نيروگاه، باعث ورود گرد و غبارناشي از توليد سيمان به اين نيروگاه و آسيب به سامانه هاي برقي مي شود. يکي از اين دو صنعت کارخانه سيمان و يا نيروگاه بايد جابجا شوند.
به گزارش موج، مهندس محمد بهزاد با بيان اينکه تا سال گذشته در تامين برق استان لرستان محدوديت داشتيم، گفت: با توجه به نصب نيروگاه هاي مختلف و بالا رفتن ظرفيت توليد، هيچ محدوديتي براي تامين برق صنايع به ويژه در استان لرستان وجود ندارد.
وي در ادامه در خصوص موانع موجود براي ايجاد نيروگاه دو هزار مگاواتي سيكل تركيبي خرم آباد به روش BOO، اظهار داشت: کارخانه سيمان خرم آباد در فاصله نزديکي از نيروگاه قرار دارد و به دليل قرار گرفتن در مسير گلباد نيروگاه، باعث ورود گرد و غبارناشي از توليد سيمان به اين نيروگاه و آسيب رسيدن به سامانه هاي برقي مي شود.
وي افزود: بر اين اساس، يکي از اين دو صنعت کارخانه سيمان و يا نيروگاه برق بايستي جابجا شوند.
بهزاد با اشاره به برگزاري نشست هاي متعدد در زمينه حل اين مشکل و با توجه به نياز مبرم به رفع کمبود برق در منطقه، از استاندار لرستان خواست تا با جابجايي كارخانه سيمان اين شهر به احداث نيروگاه دو هزار مگاواتي (سيكل تركيبي لرستان) كه با اعتباري معادل 270 ميليون يورو از محل حساب ذخيره ارزي احداث مي شود، تسريع بخشد.
وي در مقايسه اقدام هاي انجام شده درخصوص صنعت برق لرستان در قبل و بعد از انقلاب اسلامي گفت: تعداد پست هاي برق در قبل از انقلاب در اين استان دو دستگاه بود که هم اکنون به شش دستگاه افزايش پيدا کرده و ظرفيت نصب شده برق استان نيز از 160 مگاولت آمپر به يكهزار و 570 مگاولت آمپر رسيده است.
بهزاد با اشاره به افزايش طول خطوط فشار ضعيف و فشار متوسط زميني از 478 كيلومتر در قبل از انقلاب به هفت هزار و 492 كيلومتر و طول شبکه فشار ضعيف هوايي از 482 كيلومتر به شش هزار و 104 كيلومتر و افزايش خطوط 20 كيلوولت هوايي و زميني از 398 كيلومتر به 9 هزار و 593 كيلومتر، اظهار داشت: تعداد مشترکان برق لرستان در قبل از انقلاب 57 هزار و 779 مشترك بود که اين ميزان پس از انقلاب به 424 هزار و 159 مشترك رسيده است.
وي تعداد روستاهاي برقدار لرستان را قبل از انقلاب 37 روستا اعلام كرد و افزود: پس از انقلاب اين تعداد به دو هزار و 354 روستا رسيده است و در زمان حاضر 100 درصد جمعيت شهري لرستان برقدار هستند.
وي ادامه داد: در زمان حاضر 11 روستاي لرستان در مناطق صعب العبور كه در تابستان نيز دسترس به آنها به آساني ميسر نيست، بي برق هستند كه تلاش مي شود با استفاده از حمل تجهيزات به وسيله بالگرد و استفاده از نيروگاه هاي خورشيدي تا پايان سال جاري اين روستاها را نيز برقدار کرده و پوشش برق روستايي استان را به 100 درصد برسانيم.
معاون وزير نيرو با بيان اين كه لرستان از قطب هاي مهم برق كشور است گفت: چهره محروميت از استان لرستان از جهت برقرساني زدوده شده و به نقطه مطلوب رسيده است.
وي از افزايش ظرفيت پست 230/400کيلوولت خرم آباد، بهره برداري از پست 63/230 کيلوولت ملاير در سال 89، بهره برداري موقت از پست 20/230 کيلوولت کيان کردسا در سال جاري و بهره برداري از پست 63/230 کيلوولت کوهدشت در سال 90، بهره برداري از پست 63/230 کيلوولت بروجرد در سال 91، بهره برداري از پست 63/230 کيلوولت فيروزآباد در سال 91 و بهره برداري از پست 63/230 کيلوولت پلدختر خبر داد و گفت: پروژه هاي يادشده در دست اجرا است و تلاش مي شود در زمان مقرر به بهره برداري برسد.

Advertisements

5 دیدگاه برای «معاون وزير نيرو: كارخانه سيمان خرم آباد را جابجا كنيد تا نيروگاه را احداث كنيم»

 1. با عرض سلام. از انجا كه احداث نيروگاه از زيرساختهاي توسعه يك منطقه محسوب ميشود احداث نيروگاه منطقي تر است . احداث كارخانه سيمان با توجه به كارخانه هاي جديدالاحداث و كارخانجاتي كه احداث خواهند شد از نظر اقتصادي توجيه ناپذير چراكه از نظر زماني 5 سال طول ميكشد كه به توليد برسد و در تا ان زمان تعداد زيادي كارخانه سيمان به توليد خواهند رسيد و همچنين از طرفي ديگر با توجه به تعداد كم جذب نيرو حدودا 300 نفر از نظر اشتغالزايي نيز گره گشا نخواهد بود. در صورتي كه مي توان با اين هزينه هنگفت كارخانجات كوچكتر و زودبازده تري احداث نمود كه مجموعا تعداد بسيار بيشتري نيز اشتغالزايي خواهد داشت.بعنوان يك مثال و نمونه كارخانه (جي .ار. پي) دورود كه با هزينه حدودا كمتر از يك پنجم هزينه ساخت يك كارخانه سيمان احداث شده تقريبا به اندازه يك كارخانه سيمان اشتغال ايجاد ميكند – الودگي محيط زيست ندارد و حدودا يك سال و نيم بطول انجاميد. لذا احداث چنين كارخانجاتي در كنار احداث نيروگاه بسيار به صرفه تر خواهد بود.

 2. ترابخدااطلاعرسانی کنیدونگذاریداین ظلم بزرگ هم درحق مردم محروم خرم اباداتفاق بیفتد.اعتراض اعتراض اعتراض

 3. كليه كارخانجات خرم آباد كه در دهه50 ساخته شده در ده 80تعطيل شده اند بيشترين محروميت ها در لرستان ومركز آن خرم آباد وجود دارد ومتاسفانه بي كفايت ترين مسيولين در استان نصب مي شوند مردم لرستان كمترين در خواست هاي صنفي را دارند و كم توقع ولي بيشترين خدمت را به انقلاب ومملكت كرده اند
  جرا رسيدگي نميشود

 4. سلام
  روزی که تبلیغات عرضه ی سهام کارخانه سیمان خرم آباد شروع شد به نزدیکه کارخانه با خط آهن اشاره شده بود و هیچکس فکر نکرد این خط آهن کجاست
  هجوم مردم برای خرید سهام بیانگر علاقه به گسترش صنعت در استان بود .
  اختلاف نظر وزارت نیرو و مدیران سیمان بر سر هیچ و پوچ آغاز شد . در حال حاضر کارخانه های سیمان در سطح تکنولوژی برتر در جوار منازل مسکونی احداث می شوند.استاندارد های لازم در خروجی دود و سایر آلاینده ها تدوین شده و دعوای وزارت نیرو یک بهانه است
  وزارت نیرو اعلام نماید چه میزان از گرد و غبار به تجهیزاتش اسیب می رساند با عدد و رقم علمی
  تا مدیران سیمان ارائه دهند
  ولی آنچه به نظر این حقیر بی سواد می رسد این است که هر دو دنبال بهانه می گردند. روی کارخانه سیمان هم زیاد حساب نکنید. ماده اولیه تولید سیمان چیست ؟؟؟؟؟؟
  چه ویژگی هایی برای تبدیل شدن به سیمان باید داشته باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  نام عناصر تشکیل دهنده و میزان آن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  نام عناصر تشکیل دهنده و میزان آن در منطقه احداث کارخانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  سهم آورده ایشان ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  لطفا تخصصی بررسی گردد و از جواب احساسی خودداری گردد. منتظر جواب مستدل و علمی هستیم

 5. سلام
  آقا یا خانم ممقلی ازهمین تریبون شما را بدلیل تجربیات و تخصص و چندتا …. به سمت رییس ستاد خودم منصوب نمودم. ولی بعدش نیای ازم چیزی بخوای که شرمنده تم.
  آقا این وزارت نیرو که نمیخواد چشم ما روشن بشه به نور
  دلیل اصلیش اینه که دزدی که با چراغ آید دولپی (دو لپ) میخوره خوب اگه همه جا روشن باشه دزد چراغ با خودش نمیاره که.مجبوره بی چراغ بیاد بعد چه جوری دزدی کگنه بی چراغ
  از همین جا به موکلین قول میدم نیروگاه هسته ای به جاش می زنم(ببخشید البته باید زدن رو از همین کاندیداتوری تمرین کنم).کارخانه سمان نشد کارخانه خانه سازی و سد آماده میزنم.مگه سیمان برای خونه و سد نیست. خوب مریضیم گردوخاک سیمان و ناز و ادای وزارت نیرو رو بخوریم و بخریم.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.