«سالهاي مشروطه» سريالي كه نقش لرها را در انقلاب مشروطه ناديده مي گيرد

غفار پور بختیار استاد دانشگاه و نویسنده کتاب «بختیاری نامه» در گفتگو با ایبنانیوز: بختیاری ها علی رغم زحمتی که برای مشروطه کشیده اند، کسی را نداشته اند که از اینها دفاع کند. کمرنگ جلوه دادان حضور بختیاری در رویدادهای معاصر کشور تنها مختص به سریال های تلویزیونی نیست. در فیلم سالهای مشروطه آن چنان سعی بر حذف نقش بختیاری ها به رهبری سردار اسعد بختیاری شده که عملا» جز سایه ای از سردار چیزی از او باقی نمانده است.. 

بختیاری ها علی رغم زحمتی که برای مشروطه کشیده اند، کسی را نداشته اند که از اینها دفاع کند، دفاع در قالب نوشتن و ثبت و ضبط حوادث و رویدادها و این ضعفی برای آنها شده است.

غفار پور بختیار در گفتگو با خبرنگار آژانس خبری بختیاری ( ایبنانیوز) با بیان مطلب فوق اظهار داشت: در سریال » سال های مشروطه» و سریال هایی که از این دست توسط صدا و سیما تهیه می شوند، توجه چندانی به اصل تاریخی رویدادها نمی شود و صرفا دست یابی به برخی اهداف خاص و القا آن به بیننده مد نظر کارگردان و عوامل این گونه سریال ها بوده است.

وی به نحوه نشان دادن نقش بختیاری ها در مشروطه، چه در این سریال و چه در برنامه های دیگر تلویزیون اشاره کرد و افزود: نپرداختن به نقش بختیاری ها و یا کمرنگ جلوه دادان حضور آنها در رویدادهای معاصر کشور تنها مختص به سریال های تلویزیونی نیست بلکه عده ای در قالب های مختلف و شیوه های گوناگون دنبال این هستند که نقش بختیاری ها را در تاریخ معاصر و بویژه مشروطه تضعیف کنند.

این استاد دانشگاه، انکار برخی راویان تاریخ و سهل انگاری بختیاری ها را از علل کمرنگ شدن نقش بختیاری ها در تاریخ معاصر خواند و گفت: یکی از علل اصلی به حاشیه راندن حضور بختیاری ها در تاریخ معاصر به خود بختیاری ها بر می گردد که قلم بدست نگرفتند و ثبت و ضبط حوادث را انجام ندادند؛ بختیاری ها برای اسقرار مشروطیت سلاح بدست گرفتند و عملا وارد عرصه مبارزه با استبداد شدند و شاید نمی دانستند که باید این وقایع را برای درک درست نسل های آینده ثبت و ضبط کنند؛ و به اعتقاد من بختیاری ها علی رغم زحمتی که برای مشروطه کشیده اند، کسی را نداشته اند که از اینها دفاع کند، دفاع در قالب نوشتن و ثبت و ضبط حوادث و رویدادها و این ضعفی برای آنها شده است.

وی ادامه داد: بخشی دیگر مربوط به نگاهی است که سعی دارد نقش بختیاری ها را در تاریخ معاصر و به خصوص انقلاب مشروطه و حوادث پیرامون آن انکار کند.

نویسنده کتاب «بختیاری نامه» با بیان اینکه این تحریف تاریخ حتی در کتاب های درسی دانش آموزان نیز دیده می شود، تصریح کرد: بعضا در کتاب های تاریخ مدارس مشاهده می شود که کمتر از یک جمله به نقش تاریخی بختیاری ها در انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است شده است و به نظر می رسد روند حذف نقش بختیاری ها در مشروطه علاوه بر سریال های تلویزیونی، در کتاب های درسی نیز به شکل خزنده ای در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه بررسی کتاب های تاریخ چند دهه اخیر به خوبی سیر کمرنگ شدن نقش بختیاری ها در مشروطه را نشان می دهد، اظهار داشت: در کتاب های درسی تاریخ مربوط به 40 سال پیش وقتی که به فصل تاریخ معاصر می رسید، حدود دو صفحه به جریان فتح تهران و نقش بختیاری ها اختصاص یافته است که همراه تصاویر سردار اسعد بختیاری و نجفقلی خان صمصام السلطنه، به همراه توضیحات کامل فتح اصفهان و سپس تهران توسط بختیاری ها و نیز نقشی که در حفظ مشروطیت داشته اند، کار شده است؛ و حالا به نقطه ای رسیده ایم که کمتر از یک جمله و آن هم در قالب » اصفهانی ها و بختیاری ها در انقلاب مشروطه» در کتاب های درسی دانش آموزان قید می شود.

معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر  در خصوص تاثیر این گونه برنامه ها بر حافظه تاریخی نسل جوان گفت: هنگامی که فرزند من در برابر توضیحاتی که درباره وقایع انقلاب مشروطیت و نقش بختیاری ها برایش بازگو می کنم استدلال می کند که اگر اینها اشتباه است چرا تلویزیون نشان می دهد، به این نکته مهم می رسیم که صدا و سیما نقش بسیار تعیین کننده ای در جهت دهی به افکار عمومی و بویژه نسل نوجوان و جوان دارد.

پوربختیار با بیان اینکه این سریال ها بر روی دو قشر جامعه تاثیر بیشتری دارند، تصریح کرد: گروه اول کسانی هستند که دارای تحصیلات کافی نیستند و کمتر به مطالعه می پردازند، در نتیجه نمی توانند رویدادها را از زوایای مختلف مورد تحقیق قرار دهند و گروه دیگر نوجوانانی هستند که قرار است فردای کشور به آنها سپرده شود.

وی تحریف کامل تاریخ را امکان ناپذیر خواند و گفت:  اما به اعتقاد بنده علی رغم تمام این کارها که می خواهد این نقش را انکار کند، تحریف کامل تاریخ هیچ گاه صورت نخواهد گرفت، یعنی شاید بتواند به برخی اسناد و مدارک خدشه وارد کرد یا در مقطعی نادیده گرفت اما هیچ گاه بصورت تمام و کمال از بین نمی روند و این حقایق تاریخی هستند که در نهایت راجع به اشخاص، گروه ها، اقوام و احزاب قضاوت می کنند.

 «غفار پور بختیار» پر رنگ شدن حاشیه نسبت به متن را از ضعف های سریال » سال های مشروطه» برشمرد و افزود: متاسفانه در سریال های اخیر جدای از بحث بختیاری ها، خیلی از وقایع تاریخی نادیده گرفته می شوند، وقتی که یک مورخ، رسانه و یا نویسنده ای بخواهد حرف یا نظزیه خود را اثبات کند سعی می کند با استفاده از یک سند و یا حتی یک چاشنی حرف خود را اثبات کند، این سریال ها هم بعضا از این قاعده مستثنی نیست. هر چند که فکر می کنم در سریال » سال های مشروطه» مدارک کافی برای اثبات برخی چیزها دستشان نیامده است که مثلا بختیاری ها نقششان منفی بوده است.

وی در پایان گفت: در مجموع این سریال، مجموعه ای فوق العاده ضعیفی از لحاظ داده های تاریخی و اصالت تاریخی بود و به نظر می رسد محققین تاریخی که کارگردان این سریال را کمک می کردند مورخ به معنای واقعی نبوده اند و بیشتر نیروهایی هستند که قصد القا یک خط فکری خاص را دارند. 

منبع:  ايبنا نيوز: http://www.ibnanews.com/pages/?cid=3766

Advertisements

41 دیدگاه برای ««سالهاي مشروطه» سريالي كه نقش لرها را در انقلاب مشروطه ناديده مي گيرد»

 1. با تمام احترامی که برای برادران و خواهران لر بختیاری قائلم، ولی حتی در این نوشته هم بختیاری ها خود را لر محسوب نمی کنند!!! پس چه اصراری هست که تیتر را خلاف متن می نویسید؟
  البته در محدوده هایی که ساکنند به آنها لر خطاب می شود و لی در دانشگاه ها و خارج از استان خود ( با گرفتن ژست روشنفکر مآبانه) سعی در ایجاد نژاد جدیدی تحت عنوان بختیاری دارند (برعکس اهالی خونگرم کهکیلویه و بویر احمد، نورآبادممسنی، اندیمشک، نهاوند، شرق ایلام ، لرستان و … که به لر بودن خود افتخار می کنند).

 2. در جواب به آقای احسان باید بگم مابختیاریها به لر بودنمون افتخار میکنیم وفکر نکنم این حرف شما از سر دلسوزی بوده

 3. سریال سالهای مشروطه تمام تلاشش راکرده بودکه تمام مشروطه به اسم ترکهاتمام شود.دراین سریال نژادپرستانه فتح تهران توسط لرهابسیاربی اهمیت جلوه داده شدوکارگردان که خودش ترک است نهایت تلاشش رابه کاربردتاخیانتهای ترکهادرتجزیه ایران وحاتم بخشی قاجاررابایاشاسین اذربایجان ونام ستاروباقربپوشاندودراین راه نیازبه قربانیهایی هم داشت وچه قربانی بهترازسرداراسعدبختیاری ولرها!واقعا”ترکهاراانقدرپرروکرده اندکه بایدپیوسته نازشان رابکشندکه مبادابه پرقبایشان بربخورد!امیدوارم لرهابه یک اعتراض وسیع نسبت به این توهین اشکاردست بزنندونگذارندتاریخ ایران بیش ازاین به دست ترکهاتحریف شود.انهاکاری کرده اندکه حتافردوسی پورهم جرات نداردیک انتقادکوچک ازتراختوربکند

 4. من هم بادکتراحسان موافقم.بختیاریهااصالت لری خودرافراموش کرده اندولزومی نداردمابرای دفاع ازانهاسینه چاک کنیم.خودشان هم مشخص است ازاین کارعاجزند.ضمنا»من هنوزندیده ام انهایکبارازتوهین هایی که به مردم لرمیشوددفاع کنند.انهابیشترمایلندفارس شناخته شوندنه لر.

 5. سلام من مگه مردم(مرده ام ) که لر ها کم بیارن. بختیاری یعنی چی اون وقت.
  فتح تهران کدوم افتخاریه ای اهل وفا. پام نرسیده به مجلس اگه شده یه بار دیگه مجلسو به توپ می بندم. کی من از اون کاندیدا هام که با تخم مرغ و مرغ تخمگذار رای جمع می کردن . من کل مرغای مرغداری هارو کاری می کنم که مرغای هوابه حالشون گریه کنن.
  مژده به همشهریان و موکلین خودم: به علت اینکه یه نماینده شهر بزرگ یه روزی اهانت کرده و فرموده بود نمایندگان خرم آباد و ایضا بعضی از شهرهای استان تا بیان توالتهای مجلسو پیدا کنن 4 سالشون تموم میشه. من این خبر رو بهتون بدم که رفتم مجلس به بهانه ملاقات مردمی. تموم توالتهارو پیدا کردم (گلاب به روی موکلین). الان چهاردانگ دیگه حواسم به مشکلات شماهاست.بختیاری ها دیگه مهم نیست چه جوری فکر میکنن ولی با ورود من به قوه مجریه ؛ اقا این معاون ستاد میگه قوه مقننه . هر چی ایشون بگه. کاری میکنم خود اوباما اعتراف کنه که لره.با شعار نمیشه.

 6. مهرداد،دانشجوی PhD :هرگز نباید سخنان تفرقه انگیز را مطرح نمود. بسیاری از برادران لر بختیاری را می شناسم که در بالاترین سطوح دانشگاهی به لر بودن خود افتخار می کنند

 7. من هنوز در حبرت از لرها و کروبی و رضایی و عدد 900000……………!؟؟
  حالا آقا استاد پور بختیار موضوع مشروطه صد سال پیش و سردار اسد رو مطرح می کنند …….عجب.!!!!!!!!!

 8. این حرفی رو که من می زنم به والله از روی دلسوزی و داشتن عرق لریه!!!!
  مردم خوب و باغیرت نورآبادممسنی، یاسوج، ملایر، نهاوند، دهلران، دره شهر، اندیمشک، شوش ووووووو ماهیت وجودی خود را در لر بودن خود می بینند و خیلی کم دیده می شود که بختیاریها خود را لر بشمار بیاورند؛ مگر در حیطه استان و یا شهرستان محل زندگی خود!
  اینو بدونیم که جزیره ای نمی شه زندگی کرد و ما باید اتحاد رو از برادران کرد و ترک خود بیاموزیم.

 9. متاسفانه حرف احسان را قبول دارم چون دو سال در تربیت معلم شهرکرد تحصیل کردم وهمواره این موضوع را به دوستان بختیاری گوشزد می کردم اما انگار نه انگار…

 10. اتفاقا در پي پخش سريال كزايي مشروطه خواهان كه وانمود ميكرد انگار سردار اسعد خود دستور قتل آن روحاني را صادر كرده در صورتي كه در تاريخ داريم كه سردار اسعد خود يكي از سران مشروطه خواه بود دراين راستا اعتراضات زيادي شد و شب بعد از پايان اين سريا براي آرام كردن جمعيت لر فيلم ايل وگ به نمايش درآمد اما اين از درد بخيتاري كم نميكند

 11. بنده لر بختیاری هستم و به لر بودنم هم افتخار میکنم. همتباران لر یا به قولی زاکرس نشینان شما را به نام مقدس لر قسم میدهم از تفرقه پرهیز کنید و همانند خواهر عزیزمان سرکار خانم خرم آبادی در فکر اتحاد الوار باشید . برادر عزیز آقا احسان از فرد تحصیلکرد ای همانند شما انتظار دیگری داریم ؟در پایان از سرکار خانم خرم آبادی خواهشمندم از مطالب خوب خود در این سایت دریغ نفرمایند .و امیدوارم سال جدید سال پر اتحادی برای الوار ایران عزیزمان باشد.

 12. نمیخواهم با نام بردن اسامی خدای نکرده به شخصی بی احترامی کنم ولی بعضی از مطالب بوی دسیسه تفرقه انگیزی دارد ؟

 13. قربان شما برم !!!
  بنده لر نیستم و لر زاده هم نیستم . ولی بعد از زمان هخامنشیان که بختیاری ها برای خودشان کسی بودن [ البته حالا هم هستند ] یکبار بیشتر به لرها بها ندادند و در عوض لرها بعد از فتح اصفهان !!!!! با 2000 نفر نیروی غیور تهران را نیز فتح کردند !!!!!!
  اگه تعداد لرها به 20000 بیست هزار نفر برسد احتمالا ایالات متحده را نیز فتح خواهند کرد. تازه در ازنا ضرب المثل های زیادی نیز وجود دارد .مثلا : سلام لر بی طمع نیست [ آخه بنده خدا کارش لنگ است ] یا البته جسارت نشه ها لرها عزیزن » اگه رو بدی به لر ، با گیوه میاد رو جٌل !!!!!

 14. تو نه باتاریخ لر اشنا هستی ونه لر شناسی این ضرب المثل ها چیزی از غیرت عظمت وشکوه لر کم نمی کند معلوم نیست لرها با تو چکار کردند که اینچنین ناله سر می دهی متاسفانه چون تاریخ ایران رابیشتر ترکها نوشتند منویسند همه چیز را به نفع خود منویسند و تعریف می کنند سریال سالهای مشروطیت و متاسفانه بعضی رسانها نیز تاریخ راتعریف میکنن من در تعجبم چطور رهبری در این میان که خود پیشنهاد به تصویر کشیدن تاریخ مشرو طیت را دادن سکوت کردند تو هین کوچکی بترکها انهم در یک رسانه می شودآنچنان بر خود می شود وخود رهبری دستور برخود می دهند انتظار من که خود جانباز وبیش از پنج سال برای دفاع از کیان وسرزمینم ایران خدمت کردم وهیچ ادعایی هم ندارم از رهبری نیز انتظار دارم جلوی اینگونه تعریف کردن تاریخ را بگیرند وما لرهای بختیاری که به لر بودن خود افتخار میکنیم از اینگونه حرکتهاناراحت و دل گیر هستیم نگذارید که غیرت وخون لر به جوشد که بسیار خطرناک می باشد

 15. با سلام به تمامی لر چهار و هفت به تمامی طوایف لر بزرگ و کوچک .من عاجزانه از همه شما میخواهم که مبادا خود تونو فارس بنامید .به خدا از روزی که فهمیدم لر یعنی چه همیشه سرم بالا بوده و با وجود بی چیزی خودمو یه پله بالاتر از دیگرون میدونم چون لرم چون بختیارم .به فارسا و ترکا و کردا بگید کو یکتون ناصر قاجار دیدین کودومتون نادر افشار دیدین کودومتون شو ره افغان بستین .کودومتون وفا کرده به ایرون کویکتون یاد داره جنگ شیرون خلاصه گویل»ددویل نبیده قوم غیر ز بختیاری که گپ بیدو چینو رده به خاری .به خینه علیمردون قسمتون ادوم که بیاین کاری بکنین بیاین همدینه بجورین .اگر هیچی نداریم اصالتمون پاکه………

 16. چرا دبیت از یاد رفته چرا در مردها غیرت نمانده چرا پسران شیر دل ما شاه نامه نمیخونن عزیزانم بایید در عصر خود علیمردان باشیم خواهران بیایید بی بی مریم باشید .چرا باید در فیلمی دروغین همچون سالهای مشروطه سردار ما رو همچون سرباز صفر جلوه بدند و تمام دیالوگ اون بیشتر از یک خط نبود .چرا سردار تنکابنی رو که بی اجازه سردار ما حرف نمیزد رو همچون شیر درنده ای ساختد و پسر حسینقلی خان ….؟ننگ بر تو .توی که بختیاری رو دست کو گرفتهای .همه میدانیم خاک ایران با خون بختیاری شکل گرفته .وحال بایدترکها بجای ما اتش به میدان بفکنند.این درد من است .همه شیران ما رو جای فرستادند که شیر سنگی روی سینه شان سنگینی میکنند و حالا قصد از بین بردن نامشان را دارند اگر کسی پیام منو گرفته خودشو با نام نامی علیمردان معرفی و پیام بزاره من نوکر تمامی شما لرها و بختیاری های عزیزم .

 17. محمد از فولادشهر پیامتو گرفتم و خوشحالم که هنوز کسی هست که به فکر بختیاری باشه.چشم شاهنامه هم میخونیم الان یه بیت از شاهنامه برات میگم حال کنی.اگر تیغ عالم بجنبد زجاب نبرد رگی تا نخواهد خدای

 18. دورد و سپاس به تنامی همشهریان غیور چهارو هفت بزرگ و کوچک از نژاد لر.بختیاری هیچوقت بخت با او یار نبوده و همیشه در جنگها فاتح بوده .بختیاری همیشه و همه عمرش را با ظلم میجنگیده و سر آسوده زمین نگذاشته .ایل جلیل ایل گریه های بی دلیل است ایلی که از همه قشرها سر بوده و به این امر مینازم.همه در تلاشند که اصالت لر و یا همان بختیاری را زیر سوال ببرند و انها را از نسل اعراب و عرب زاده را به او نسبت دهند ولی دوستان آگاه باشید من هر چه تاریخ بدون تحریف را زیرو رو کردم هرگز خطی مبنی بر بی اصلتی لر بختیاری ندیدم واین را بدانید که نسل ما همچون آفتاب پاک پاک است و حتی ابو موسی اشعری حرام زاده نیز نتوانست به اجداد ما در کوههای شهر کرد دست یابد .پس لطفا هرگز در این سایتها با تعنه در مورد لر بختیاری صحبت نکنید.لر و بختیاری هر دو یکی هستندو خواهند بود………

 19. هر کس پیام منو خوندو پیام منو گرفته خودشو با نام علیمردان معرفی و در جواب من در سایت نظرشو بگه .ممنون

 20. باز هم به تاریخ واسناد تاریخی نگاه کنیم میخوام بگم که سردار اسعد بختیا ری تنها سرداری است که در طول تاریخ ایران از مجلس شورای ملی زمان خود که همان نمایندگان مردم میباشند نشان شجاعت و لیاقت گرفته است که این نشان شجاعت ولیاقت هم اکنون در موزه تاریخ مجلس شورای اسلامی موجود میباشد این نشان به پاس خدماتی بوده است که سردار اسعد بختیاری پس از فتح تهران از قشون بختیاری برای حفظ و یکپارچگی ایران استفاده کرد ونه گذاشت که سرزمین ایران : ایران زمین تجزیه گردد ببنید وبه مسندات تاریخ نظر کنید که شورشهای تاریخی زمان مشرو طیت را چه کسی سرکوب کرده است همین لرهای بختیاری بوده اند به فرماندهی سردار اسعد کارگردان سریال سالهای مشروطه و مدیریت سیمای جمهوری اسلامی اشکارا به تاریخ ایران زمین وخاک مقدس ایران خیانت می کنند به مانند برداستن و حذف تاریخ پادشاهی ایران زمین تاکی اینان جواب خیانتهای خود را از ملت سر افراز که به تارخ با شکوه خود می با لند خواهند گرفت

 21. اندیشمندان وتاریخ نویسان دنیا به اندیشه های تاریخی ایرانیان وایران زمین ویگانه پرستی انان افتخار می کنند وآنرا مایه افتخار بشریت می دانند ولی متاسفانه اینچینین در داخل مملکت به تاریخ ایران واقوام خیانت می شود باید اینگونه افراد را به ملت شهید پرور معرفی کرده و پرونده خیانت آنان را آشکار کرد و آنان را از صحنه سیما وسینما ورسانه بیرون کرد

 22. اندیشمندان وتاریخ نویسان دنیا به اندیشه های تاریخی ایرانیان وایران زمین ویگانه پرستی انان افتخار می کنند وآنرا مایه افتخار بشریت می دانند ولی متاسفانه اینچینین در داخل مملکت به تاریخ ایران واقوام خیانت می شود باید اینگونه افراد را به ملت شهید پرور معرفی کرده و پرونده خیانت آنان را آشکار کرد و آنان را از صحنه سیما وسینما ورسانه بیرون کرد اینان خود مایه ننگ تاریخ هستند

 23. واقعا»ترکهاگندزده اندبهتاریخ ایران!!!اینهمه خیانتی که قاجارترک به ایران کرددرپای تحریف تاریخ درسریال مشروطه قربانی ولاپوشانی شد!انگارتمام مشروطه راتبریزیهااغازکرده وانجام داده بودند!خجالت اوراست که به خاطرترس ازاین پرروهاتاریخ راوارونه ویک قاطرفروش راسردارملی کنند!نفت وگازمن ازلرستان وبختیاری برودبرای انهاکه شب وروزبه ضدایران وایرانی می نویسندومی سازندومی بازند

 24. بختیاری های غیور!!!!کاش انقدر که برای تاریخ و افتخاراتتون احترام قائلید به محیط زیست هم اهمیت می دادید.نسل سمندر لرستانی به خاطر سود جویی برخی از شما داره منقرض می شه.کاش کمی بیشتر مسئولیت پذیر باشیم همه ما…

 25. برادران عزیز لرهای باغیرت افرادنفاق افکن اتحادشماراسست نکنندبه این حرفهای پوچ توجه نکنیداتحاد خودراحفظ کنید باتشکر

 26. جناب didi با اون اسم قشنگت چند تا توصيه بهت دارم قشنگ گوش كن

  1- همه نظراتت را خوندم بسيار بدو با هدف خاص چندن بار مي خواستم در جوابت چيزي بگم هي گفتم بچه كه زدن نداره بعضي وقتا از لفظي به نا نامحرم در اين سايت ياد كردم دقيقا منظورم تو و امثال توئه . خيلي خوب مي دونم از كدوم قماشي
  2- ضزب المثل هاتو برا خودت نگه دار به دردت مي خوره يه وقت اومدي تهرون ممكنه ……
  3- قبلا هم گفتم اين سايت براي لرهاست مثل من كه ذره ذره خاك لرستان را مي بوسم و به همه هم خونانم در سراسر دنيا افتخار ميكنم تو كه لر و لرزاده نيستي خيلي …… كه مياي تو سايت لرها ببيني چه خبره همين نشون ميده تو اعماق قلبت به لر ها احترام ميذاري پس لطفا هر وقت وارد سايت شدي در محضر لرها و به نشانه ادب حرفاي بزرگتر از خودت رو به زبون نيار
  3- 100تا كه سهله 1000 تا ديگه از اين ضزب المثل ها بزني هر لري اگر كره مريخ هم بره باز هم به اصالتش افتخار مي كنه از وجود لرهاي بزرگ و ومهربان و اصيل كه چيزي كم نميشه
  5- خيلي برات متاسفم كه لر نيستي برو يه اصالتي برا خودت پيدا كن و به ما معرفيش كن البته در اولين كامنت بعديت و خيلي زود
  6 جون خودت اين اسمت رو هم عوض كن ياد آخرين كارتوني مي افتم كه دخترم مي ديد

  متوجه شدي ؟

 27. صبح بخیر موکلین گرامی .حالا که کا دنبال وفاق ملی بررای رای جمع کردن میگردیم .این دعواهای جناقی رو بذارین کنار. بعد که من رفتم تو 4 سال وقت دارین بزنین تو سر و کله ی همدیگه.این ترکا رو دیدین .کاری میکنن هر مسئولی از رده بالا گرفته تا یه خورده رده بالا تر که میرن اونجا ء یه چوختی چوخدی پشمی یالاندی یه چیزی میگن اول سخنرانیاشون.ولی ما چی؟ اصلا به شما چه که ضرب المثل نمی گن. شما رای تون بدین برین گورتونو گم کنین.من دارم میگم چون اینجا ملک خصوصی نیست و داریم تضارب اندیشه و کارای دیگه میکنیم .نباید اختلاف باشه.من یه روز رفته بودم کهریزک یه کنسرت قشنگ از آقای افتخاری با گروه موسیقی ش اجرا میکردن .لذت بردم . این پدر و مادرایی که بچه های ناخلفشون اونارو گذاشته بودن سرای سالمندان کهریزک یه چند ساعتی با صدای گرم آقای افتخاری کیف کردن.غذر میخوام آقای خدایی اینجا اجازه دارم آواز بخونم؟؟؟ (((من که خریدار توام …. از من چرا رنجیده ای )))
  ممنون

 28. سلام.من واقعا متاسفم که خیلی کم میتوان دید که بچه های بختیاری حتی برای نوشتن نظرات خود هم وقت صرف نمیکنند تا در اینجا نظرات خودشونو بگن و کسی مثل من از نظراتشون استفاده کنند.بجای نشستن پای چت دو دقیقه از وقتتونو صرفه اینجا کنید .((((((((((درود بر اصالت والای بختیاری))))))))))

 29. با سلام به به خوار خوم خانم خورماوادی.بنازمت که ایجور از اصالتت محافظت میکنی اگه حتی فقط یک سوم لرها اینچنین از اصالتشون دفاع میکردند الان ما بودیم که داشتیم حکومت میکردیم .شاید شما از خرم آباد باشید البته منم از الیگودرزم میخوام اینو بگم چرا ما خودمون لر و بختیاری از خودمون ساختیم چرا چهار لنگ و هفت لنگ ساختیم که میونمون بخاطر همین حرفها بهم بخوره .همه ما از ریشه لریم .همین حیدر خان زراسوند که خان هفت لنگ از او یاد میکنند یکی از بزرگان خرم آباد بوده ولی حالا به اون میگن هفت لنگ بیایید و دست از چند فرقه ای بردارم مو لر باشیم.با تشکر از همه لرها …مو سی او شیر سنگی اگریوم که شیری خفته زیرس بگریوم

 30. به لر بودن خود افتخار کنید .علیمردان شیر بختیاری از تبار لر.سردار اسعد.بی بی مریم.تیمور بختیار .سعد خان بهداروند.برفی غفور بساک تک تیر انداز جنگ سپید دشت.ابوالقاسم بختیاری .را داشتیم به انان افتخار میکنیم پس به لر بودن خود افتخار کنیم

 31. ستارخان وباقرخان که حتی درخواب هم دیدن تهران را به چشم ندیدند چطور از آنهابه نام سران مشروطه وفاتحان مشروطه یاد می شود این دروغگویی بزرگ میباشد که گوش فلک را نیز کر کرده است به خود بیایید وبیش از این خود را رسوا این وآن نکنید که خیلی ها به مانند شماها ننگ نویسان تارخ خواستند تاریخ را تحریف کنند نتوانستندوحقیقت تاریخ همیشه پایدار استوارو جاوید خواهد بود

 32. سلام. و دورود به دوستان خوب لرنا
  «بختیار خُس خُسه بدبخت کرد» این جمله معروفه می خواهم بگویم آهای بختیاری با غیرت شماهایی که نفستون از جای گرم بلند میشه و ادعای فرهنگ می کنید. دیگه هیچی از بختیاری نمونده و دلیلش خود ماییم. هیچ میدونید سینما کامل ترین هنره که میتونه این فرهنگ را به جهانیان انعکاس بده؟ رُک بگم تا قبل از این دوره هیچ غلطی نکردیم. حالا که دو تا جوان این استارت را زدند بیایید جلویشان را بگیریم. حقتونه سریال مشروطه ببینید! هیچ میدونید سال گذشته دو فیلمساز بختیاری (فریدون نجفی – محمود رحمانی) نزدیک 75 جشنواره بین المللی فیلم را درو کردند و کشور ایران به اینها افتخار می کرد. وقتی ما حمایت نکنیم تلویزیون دولتی از آنها حمایت میکند.
  ببینید باید آنقدر فیلم درباره بختیاری ها ساخته بشه چه خوب چه بد تا جشنواره فیلم بختیاری برگزار بشه. اونوقت آسیب شناسی کنیم. پس موج خوبی شروع شده حمایت بزرگان بختیاری وا ستعداد جوانان بختیاری را می طلبه.
  سارا محمودی» لیسانس کارگردانی سینما و دانشجوی فوق لیسانس پژوهش هنر.

 33. چند تا جک لر می زاشتین می خندیدیم بهتر نبود. لر و بختیاری واقعا از باب این که باعث خنده میشن یکی هستند. آذربایجان سر ایران است ترکان مالک ایران و ایرانی پس یاشاسن آذربایجان سرور لران و بختیاریان

 34. بابک همه به شمامیخندندشماهم به مابخندید….اشکال نداره اینجوری عقده ای نمیشید

 35. سلام
  آقا چرا دل این هموطن و شاید موکل آینده ی بنده رو میشکنید .جوک در خواست کردن بدین خدمتشون. شما احتمالا جوونید و ترانه های درخواستی رادیو یادتون نیست.مردم کلی پای تلفن مینشستن .زنگ میزدن :آقا ترانه ی بیبیبیب با صدای بیبیبیبیبی رو برامون بذارین.
  آقا دوتا کره الاغ قرار میذارن وقتی بزرگ شدن با هم ازدواج کنن بلا نسبت وقتی بزرگ میشن هردو تاشون خروس میشن.هه هه هه
  کوفت به تو چه که جوجه بودن! تو معاون اشتغال ستادی یا مرغدار ورشکسته؟؟
  اصلا این نظر بنده تو حوزه ی انتخاباتی نبود جوک گفتم واسه ی زنگ تفریح هموطنان.

 36. فکر نکنم کسی نگاه این سریال کرده باشه یا به آن اهمیت داده باشه. در ضمن در کشورهای اروپایی مرز معنی ندارد. در آمریکا هم زمانی صحبت کردن به یک لهجه خاص افتخار محسوب می شد. شما نیز کلمات اصیل فارسی را در لهجه لری پیدا کنید. لهجه قدیمی تهران هم چیزی شبیه لری بوده و عموماً زبان دائما تغییر می کند و زبان یک وسیله ارتباطی است و همه جای ایران کلمات کتابی را به لهجه خود تلفظ می کنند. تنها در بعضی شهرها لهجه به فارسی معیار تبدیل شده.مگر فارسی امروزی آن چیزی است که در اشعار فردوسی ، سعدی و حافظ دیده میشود، آن چیزی که آبروی لرها رو میبره سرودی مثل جنگ لرو است که هرکس که در لرستان پا به عرصه خوانندگی میذاره اولین بار اون رو اجرا می کنه یا شعر خوانندگان لر که همه ش راجع به جنگ و خونریزی و به نوعی افتخار نمودن به آنهاست یا کمانچه بسیار گوش خراش فرج علیپور که با لقب استاد همراه شده و موسیقی لرستان رو به نابودی می کشاند، بنابراین اولین اصلاح رو در اشعار خوانندگان و انتخاب موسیقی فاخر و شعر پر محتوا باید انجام داد. یا فیلمی مثل خون بها که کارگردان به گفته خود با توجه به عرق به زادگاهش یعنی خرم آباد آنرا ساخته است و واقعاً چندش آور است. یا فیلمی که به کارگردانی یک ترک با بازی نیکو خردمند و جهانگیر الماسی در لرستان با بازی خود لرها ساخته شده و دعوای طایفه ای را به شکل بسیار زننده به تصویر کشانده است. اگر در فیلمی یک نفر با لهجه لری حرف می زنه به نظر نزدیکی لهجه ها را می رسونه و اگر آن را ساده و صادق یا به تعبیری احمق فرض می کنند ما باید به دنبال اصلاح خود باشیم. به نظرم ما با خودمون مشکل داریم، دعواها طایفه ای میشن، تعصب طایفه ای داریم. هر وقت خودمون رو اصلاح کنیم میتوانیم پیشرفت کنیم. دنیای امروز دنیای اندیشه و علم است. در دانشگاه لرستان رشته های مهندسی حتی در سطح لیسانس وجود ندارد چه برسد به فوق لیسانس و دکترا. البته نه اینکه در لرستان تحصیل کرده وجود ندارد بلکه به فکر استان خود نیستند. حال در تبریز چندین دانشگاه با بیشترین رشته های دانشگاهی با بالاترین مقاطع تحصیلی وجود دارد. باید مغزها رو به کار بگیریم و از ترک و کرد بودن پرهیز کنیم و به فکر پیشرفت شهر و استان و کشورمان باشیم.

 37. با سلام.من بختیاری هستم و به لر بودنم افتخار میکنم.تقصیر خود ماست که گذاشتیم همه روی ما زبان در بیاورند.اگر ما هم مثل ترکها شورش راه مینداختیم از ما هم میترسیدند.سکوت بسه لرهای عزیز.

 38. باید به بهنام بگم که اصیلترین نژادهای ایران کرد و لر هستند.ترکها اصلا ایرانی نیستند که حالا ادعا میکنید.

 39. به نام خدایی که لر را افرید
  با سلام به تمامی لرهای عزیز.عزیزان من لرم و سربلند.لر بودن افتخاره لر بودن یعنی شجاع غیور و نترس و غیرتی.ولی درخت لر سایه نداره و همیشه از همه بهتر و از همه بدتر بوده .تنها عیب لر اینه که دیدن پیشرفت همشهری خو دشو نداره .من از ترکها متنفرم ولی باید بگم انها پیشرفتشونو مدیونه همین پشتیبانی کردن از همند.پس بیاید لر باشم لر بمانیم و بمانیم

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.