از کیهان کاریکاتور تا سالهای مشروطه

مجتبی هیودی: اگر حافظه همقطاران سابق یاری کند، حدود سه سال پیش بود که ماهنامه کیهان کاریکاتور با انتشار یک کاریکاتور توهین آمیز بر روی جلد این نشریه فرهنگ و لباس عشایر بختیاری را به تمسخر گرفته بود. که واکنش وبلاگ نویسان را به دنبال داشت؛ در ادامه به کمک برخی دوستان لربلاگی سعی کردیم قضیه را پیگیری کنیم و در همین راستا بیانیه مشترکی از سوی وبلاگ نویسان نوشته شد و بیش از 150 نفر آن را امضا کردند.  تمام تلاش ما در آن مقطع جز یک عذرخواهی ساده از طرف…

در چند روز اخیر بیش از 20 مورد تماس تلفنی در خصوص تحریف تاریخ در سریال “سالهای مشروطه” داشتم؛ اکثر دوستان گلایه و شکایت از وضعیت موجود داشتند و اینکه چرا بختیاری ها در مقابل تحریف تاریخ در این سریال آنگونه که باید عکس العمل نشان نمی دهند.

نمی دانم منظور دوستان از عکس العمل چه بود! اما واقعیتی که نمی شود آن را انکار کرد از هم پاشیدگی بختیاری ها و عدم امکان یک حرکت واحد در بختیاری است. چیزی که در چند سال اخیر بارها اثبات شد و شاید به همین دلیل باشد که توهین به این مردم و نادیده گرفتن آن ها امری عادی و کم اهمیت است.

اگر حافظه همقطاران سابق یاری کند، حدود سه سال پیش بود که ماهنامه کیهان کاریکاتور با انتشار یک کاریکاتور توهین آمیز بر روی جلد این نشریه فرهنگ و لباس عشایر بختیاری را به تمسخر گرفته بود. که واکنش وبلاگ نویسان را به دنبال داشت؛ در ادامه به کمک برخی دوستان لربلاگی سعی کردیم قضیه را پیگیری کنیم و در همین راستا بیانیه مشترکی از سوی وبلاگ نویسان نوشته شد و بیش از 150 نفر آن را امضا کردند (هرچند بعدها به دلیل حذف وبلاگ اصالت بختیاری تمام آرشیو امضا ها از بین رفت).

 تمام تلاش ما در آن مقطع جز یک عذرخواهی ساده از طرف کارکاتوریست این نشریه نتیجه خاصی در بر نداشت. با این حال به جرات می توان گفت که بعد از قیام علیمردان خان بر علیه حکومت پهلوی هیچ گاه بختیاری نتوانسته برای پیگیری یک مطالبه عمومی در راه یک اتحاد فرا طایفه ای و شهرستانی قدم بردارد و این یک صدایی در دنیای مجازی نویدبخش هویت خواهی نسل امروز بختیاری بود.

هرچند تلاش سه سال پیش لربلاگها می توانست سرآغاز یک حرکت وحدت بخش در بختیاری و قوم لر باشد اما این مهم هیچگاه محقق نشد و بختیاری در سراشیبی اضمحلال به جایی رسیده که امروز باید در حسرت یک درخواست جمعی برای یک عذرخواهی ساده از سوی کارگردان سریال سال های مشروطه باشد.

دلیل از هم پاشیدگی و عدم انسجام فرهنگی بختیاری هرچه باشد نباید باعث نومیدی و دست روی دست گذاشتن فعالین عرصه فرهنگ بختیاری باشد و شاید اگر امروز فکری نشود فردا در سریال هایشان حتی نامی از “سردار اسد” !! هم نبرند.

منبع: http://heivedy.blogfa.com/post-146.aspx

Advertisements

17 دیدگاه برای «از کیهان کاریکاتور تا سالهای مشروطه»

 1. آفرین می گویم بر غیرت لرنا و آقای هیودی که چنین دغدغه قوم را دارند.. اما حقیقتا یکی از مشکلات اساسی ما لرها همین با هم نبودن مان است. الان لرستانی ها هیچ دغدغه ای درباره قضیه سردار اسعد و مشروطه ندارند! از آن طرف بختیاری ها هم در همین اینترنت دائم طوری می نویسند که اگار تافته جدا بافته اند. ما باید درس بگیریم و بدانیم لرها اگر با هم باشند مشتی قدرتمند هستند و اگر جدا از هم باشند کماکان کسی آنها را عددی حساب نمیکند.

 2. جناب هیودی عزیز بله قبول دارم که حرکتهای دوستداران قوم لر واتحاد آنها تا حدودی ابتر می ماند و برای انعکاس نظرات و صدای قوم لر اتحاد نداریم ! برای مثال همین مطلب شما ؛ ما هم در تهران به همراه دوستان عزیز و انجمن لرستانیها مراسم و فراخوانی برگزار و سخنرانی هایی ترتیب داده و به این حرکت اعتراض نمودیم اما در همان زمان تنهایی و به نوعی بی کسی را در راه برگزاری این مراسم کاملا احساس نمودم و من هم معتقدم بر روی یکپارچگی و اتحاد قوم لر باید بیشتر کار کرد . کما اینکه بعصی از دوستان بختیاری که زمانی خودشان را جدا از لرها میدانستند با دیدن این همه تلاش و تعصب ما و نطق های منطقی و دلسوزی دیگر همشهریان لر و لرستانی تا حدودی به اتحاد بین تمامی لرهای سراسر ایران اذعان نمودند. به نظر من بهترین راه این است که نگذاریم بین لر و لک وبختیاری و بروجردی و ملایری و… اختلاف بیندازند و خود را از قوم یکپارچه لر جدا بدانند .بنطر من این رمز موفقیت واتحاد ماست.

 3. آفرین بر همه شماها
  متاسفانه بعضی ار ماها خودمون هم خودمون رو عددی حساب نمی کنیم.
  اگر به این باور عمومی برسیم بعد همه چی حل می شه.

 4. برادر عزيز چرا بختياري ها خودشون رو در اعتراضات بختياري معرفي ميكنن نه لر ؟! اما هر وقت ما لرستاني ها اعتراضي داريم از همه دفاع ميكنيم ؟! به نوشته هاشون دقت كن !

 5. با سلام و عرض ادب
  دوستان باید فردا هم بنشینیم و بی احترامی دیگری را ببینییم ، اگر امروز بی تفاوت از کنار این مسئله ومسائل مشابه بگذریم . خوب مسلم است که هر بی اصالتی به خودش اجازه توهین به قوم بزرگ بی ریا و اصیل لر را می دهد وقتی در جواب فقط سکوت می بیند . . شما دقت بفرمایید تا جند سال پیش کسی جرات نداشت جوکی برای لرها بگوید ولی الان چی ؟ شدیم یکی از منابع در امد مخابرات که هر جوجه ای از راهم می رسد اس ام اسی بفرستد با مضمون جوک لری ؟ ! قبلا هم گفتم و باز هم می گویم تا خودمان نخواهیم سری از بین سرها در آوریم هرگز به جایگاه اصلی مان نمی رسیم. در این سایت یک سری نامحرم ( به تعبیر من )هم وارد می شوند و من نمی توانم حرف دلم را کامل برایتان بگویم که خود شما بهتر از من می دانید حرف های نگفته را .

  درود بر لر درود بر لرستان درود بر ایران و ایرانی درود و سلام بر بزرگمردان آبائ و اجداد و نیاکان پاک لر
  به نام لر می بالم و از اینکه خون لری در رگهایم جاریست بر همه دنیا فخر می فرو شم .

 6. با تشکر از احساسات قابل تقدیر خانم خرم آبادی –
  از اینکه به لر ها یعنی به خودتان و بقیه ی لرها می بالید منو هم و احتمالا بقیه رو ایضا هم جریحه ای کردید.این افتخار و این غیرت ورزی و این همه لطف و کرامت نشان از چه دارد ؟؟؟؟؟ بیاییم انصافا یه خورده با مقادیر جزیی تفکر ببینیم چند در صد از این جوک هارو خودمون میسازیم . آقا ما میرفتیم تهرون عمله گی هی جوک ترکی و رشتی و عربی می گفتن .اقا ما زورمون میومد .یعنی چی ؟؟ لر ها هم تو این مملکت حق آب و گل دارن .شروع می کردیم برا خودمون جوک می ساختیم البته دانشجوهامونم کمک می کردن.آقا معروف شدیم مفتی مفتی….——————————————حالا هر کاری می کنیم اونا ول نمی کنن که !!!! بله خواهر گرامی اینجوریا بود .
  ——————————————————-ادامه دارد……

 7. سریال سالهای مشروطه تمام تلاشش راکرده بودکه تمام مشروطه به اسم ترکهاتمام شود.دراین سریال نژادپرستانه فتح تهران توسط لرهابسیاربی اهمیت جلوه داده شدوکارگردان که خودش ترک است نهایت تلاشش رابه کاربردتاخیانتهای ترکهادرتجزیه ایران وحاتم بخشی قاجاررابایاشاسین اذربایجان ونام ستاروباقربپوشاندودراین راه نیازبه قربانیهایی هم داشت وچه قربانی بهترازسرداراسعدبختیاری ولرها!واقعا»ترکهاراانقدرپرروکرده اندکه بایدپیوسته نازشان رابکشندکه مبادابه پرقبایشان بربخورد!امیدوارم لرهابه یک اعتراض وسیع نسبت به این توهین اشکاردست بزنندونگذارندتاریخ ایران بیش ازاین به دست ترکهاتحریف شود.انهاکاری کرده اندکه حتافردوسی پورهم جرات نداردیک انتقادکوچک ازتراختوربکند

 8. سلام وعرض ادب،3ریال سالهای مغلوطه آنچنان که روزافزون ازاظهارنظرهای عام ونظرات کارشناسان میشنویم باعث ایجادتناقضات واعتراضات دنباله داری شده که مهمترین آنهاعبارتنداز:1-عدم بیان نقش سازنده ی علمای اصفهان وروشنفکران بختیاری درمشروطه2-ازدست دادن بهترین فرصت برای معرفی نقش بانوی تحصیلکرده ی مجاهدمشروطه وضداستعمارانگلیس سرداربی بی مریم بختیاری-3- تناقض تاریخی درعوامل انحراف مشروطه به شکلی توهین آمیزبه مجاهدین شمال،ارمنی،بختیاری واصفهان4-عدم تحقیق درخصوص شخصیت ملی مذهبی مشروطه علیقلی خان سرداراسعدبختیاری چندانکه که حتی نام ایشان درقسمتهای اولیه سریال درتیتراژپایانی اشتباه نوشته شده بودوچهره ووضعیت فیزیکی بازیگرانتخابی به جای ایشان هیچ شباهتی به ایشان نداشت چه برسدنقش ایشان به شخصیت واقعی سرداراسعد 5-عدم استفاده ازخانه ها،قلعه ها،شیرسنگهاوکتیبه های مربوط به مشروطه6-تعصبات تبعیض آمیزبه شکلی توهین آمیز بiه نفع مردم تبریزوآذربایجان نسبت به سایرمردم ایران 7-عدم توانایی دربه تصویرکشیدن روحیه آزادی وحق طلبی ایرانیان8-عدم تناسب سن وچهره کمال الملک وبرخی دیگربازیگران 9-به تصویرکشیدن سریال امیرکبیربرای چندمین بار10-نامناسب بودن نام سریال 11-نقش نابه جاوغیرحقیقی امینه واصلان 12-ناتوانی دربه تصویرکشیدن ضعف وناتوانی شاهان قاجار13-مکالمات امروزی درصدواندی پیش!

 9. دوستان عزيز تازمانيكه قدرت در دست آنهاست وما لرهادر هيچ جاي اصلي نقش اساس نداريم (بجز به قول ممجون سلحشوري)وضع به همين منوال است وبايد ازهمه نظر محروم بمانيم حتي صدا وسيما .وعادت كرديم كه هيچ وقت اعتراض اساسي نكنيم و صدايمان را هم به حايي نرسانيم ….

 10. سلام
  بابا من بیچاره چقدر کار رو زمین مونده دارم که باید انجام بدم . هنوز استیضاح اشرف پهلوی تموم نشده باید بچسبم به کار فرهنگی.یه کارگردان توپ و سر زنده پیدا کردم فیلمی در رابطه با با انتخابات در لرستان بسازه و ظلم هایی که در دوران قاجارو ساسانیان بر سر مردم این دیار رفته رو ببره جلوی دوربین یه فلاش بک اساسی به آدم و حوا بعد زوم کنه روی یه آبادی که توش همه جور سلیقه پیدا میشه. یکی قورمه سبزی دوس داره یکی جزنک رغو.
  بعد یه جورایی این امیرکبیر رو بیارن تو حموم والی. ناصرالدین شاه و از سرسره بندازن پایین.بگن آقا ما نبودیم کار انگلیسیا بوده. نتیجه ی اخلاقی اینه که همه ی نمایندگان مجلس و میاریم تماشا. بعد کله پاچه دموکراسی بار میذاریم. سیاسی نمیگم .یعنی مثه اش دنو رو.میریم در خونه از هر همسایه یه تیکه می گیریم. اول قبل از اینکه ترکها و بقیه پاچه مارو بگیرن ما کله و سیراب شیردونشونو میگیرم می پزیم . مخشونو که پختیم ..یه عقب گرد دوربین روی قلعه فلک الافلاک .تا کور بشه اون چشایی که نمی بیننش.بعد اخر فیلم هم یه پیوند زناشویی از نوع سریال های 5 قرونی سیما.
  آقایان و خانم های موکل من…تا خودمون نخوایم این اش پخته نمیشه. یه آبجی محترم داشتیم تا تلفن دست ما می دید می گفت : اگه به بابا نگفتم یه آشی برات نپختم.

 11. با درود بر جناب هيودي عزيز
  اين مطلب شايد تنها يكي از صدها درد لر ها نيست بلكه نمونه آن سريال مشروطه خواهان بود كه ديد چگونه …
  اما با هم بودن بهتر از با هم نبودن است ونياز به يك مديريت صحيح دارد كه بايد حداقل دوستان وبلاگ نويس در يك مجمع گرد هم بيايند و مسائل از اين دست را بررسي نمايند
  http://choghagorg.blogfa.com/

 12. گويا اقاي ضرغامي مي خواهد كانديد رياست جمهوري شود ميخواهد با خذف بختياري ها راي ترك ها را بياورد ازطرفي اشوب هاي تهران را ببينيد چه كساني سرو سامان دادند و ضد انقلاب ها كي تا حا لا ولايتي شدند

 13. لرهای بختیاری و لرهای عزیز دیگر در ایران وخارج از ایران به این مهم نگاه ویژه داشته باشند از سردار اسعد بختیا ری پرسیدند که ایا شما بختیاریها بختیاری را بالاتر از لر می دانید سردار لر اینچنین پاسخ گفتند بختیاری اگر اصالت لر ی و لر بودن را نداشته باشد نمی تواند که بختیاری باشد رجوع شود به کتاب تاریخ وخاطرت سردار اسعد بختیاری

 14. لرهای بختیاری و لرهای عزیز دیگر در ایران وخارج از ایران به این مهم نگاه ویژه داشته باشند. از سردار اسعد بختیا ری پرسیدند که ایا شما بختیاریها بختیاری را بالاتر از لر می دانید سردار لر اینچنین پاسخ گفتند بختیاری اگر اصالت لر ی و لر بودن را نداشته باشد نمی تواند که بختیاری باشد. رجوع شود به کتاب تاریخ وخاطرت سردار اسعد بختیاری .پس ما لرها بایستی فرهنگ سازی کنیم وبه جای دامن زدن به این اختلافات واهی تمامی لرها را در هر جغرافیایی که هستند اشنا کنیم با فرهنگ غنی و پر افتخار تاریخی لرها تا خود به این تاریخ ببا لند تاریخی که پرچم دار آن کورش کبیر باباطاهر کریمخان زند علیمردان خان وسرداراسعد بختیاری بوده است کورش کبیری که منشور حقوق بشر را برای بشریت نوشت باباطاهری که با خدا دست داد کریم خان زند پادشاهی که خود را وکیل الرعایا نامید وعلیمردان خانی که پابه پای پادشاه زند بود وسردار اسعدی که ناجی ایران زمین بود
  پس بیایید دست به دست هم دهیم وقدرت غیرت وشکوه خود و نیاکانمان را زنده کنیم و فارس بودن خود افتخار کنیم که قوم لر نیز یکی از اقوام قوم پارس و از بنیان گذار نه سرزمین پارس میباشد که کورش وهخامنشیان خود زادگاهشان انشان یا انزان وپارسوماش که هر دوی این شهرهانام جدیدشان ایذه ومسجدسلیمان میباشد سرزمین پارس پایه وبنا گذاشتند این شکوه لر وعظمت آن میباشد

 15. عكس هاي بيشتري از طبيعت جاسازي كن جالب بود باضافه خبراي داغ دست اول

 16. be omid roozegar khosh piroozi nefrin bar tamam kasani ke mikhahand hoviat iran va irani ra nabood konnd ma lorha hanooz zendeim

 17. جناب حموله عزیز
  ضمن تشکر از شما جهت دعوت لرها به یکپارچگی، بد نیست بدانیم لرها برای عبور هخامنشی ها از منطقه غرب ایران از اونها خراج میگرفتند و استقلال لرها حتی در زمان امپراطوری هخامنشیان بر کسی پوشیده نیست. لر اگه آریایی باشه فارس نیست بلکه شاخه ای بزرگ از ماد رو تشکیل میده.
  به امید یه حرکت یکپارچه در سراسر لرستان بزرگ
  درود بر لرستان بزرگ از الوند تا دنا

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.