بررسي صنعت توريسم در لرستان

 سيمره– زنبق پايدار: استان لرستان به واسطه‌ي وضعيت خاص جغرافيايي و تنوع آب و هوايي در تمام فصول سال مي‌تواند پذيراي گردشگران بي‌شماري از سراسر كشور با مقاصد مختلف و زمينه‌هاي متعدد گردشگري باشد. وجود چشم‌اندازهاي بي‌نظير و استثنايي همانند: آثار و بناهاي باستاني و تاريخي با ارزش جهاني، آبشارهاي متعدد، درياچه و تالاب‌ها، سراب‌ها و چشمه‌سارهاي فراوان، جنگل‌هاي انبوه و ارتفاعات برفگير و نيز فرهنگ، رسوم و مراسم آييني متنوع تنها قسمتي از قابليت‌هاي توريستي لرستان است   كه در صورت فراهم نمودن زمينه‌ها و ايجاد زيرساخت‌هاي لازم گردشگري مي‌تواند موجبات گسيل خيل عظيمي از گردشگران داخلي و حتا خارجي را فراهم آورد. براي پي بردن به وضعيت توريسم مي‌بايست شاخص‌هاي زيادي را مورد بررسي و ارزيابي قرار داد. در اين بررسي مي‌بايد به وضعيت و نرخ رشد اماكن توريستي و خدماتي مانند: واحدهاي پذيرايي بين راهي و شهري، راه‌هاي ارتباطي، وسايل و خدمات حمل و نقل، خدمات توريستي در اماكن اقامتي و درصد اشغال اين واحدها و عوامل متعدد ديگري پرداخت.

مسئله‌ي اساسي در بحث توسعه‌ي صنعت گردشگري بررسي كارشناسي و دقيق تمامي موانع و معضلات و مهم‌تر از آن پذيرش وجود اين موانع و مشكلات و پس از آن راه‌كارهاي علمي و كارشناسانه خواهد بود. زيرا در صورتي كه ما مشكلات و موانع را بپذيريم، خود اولين گام به سوي موفقيت و پيشرفت خواهد بود و تنها در آن صورت است كه مي‌توان در جهت رفع اين موانع و مشكلات و تلاش به منظور بهبود وضع موجود اقدام كرد. وضع موجود را ضمن اين‌كه نبايد از دست داد بلكه به منظور رونق بخشيدن به اين صنعت بايستي اقدامات اساسي در جهت بهبود وضعيت، توسعه امكانات و افزايش سطح خدمات موجود انجام داد. از جمله مهم‌ترين اين اقدامات اجراي برنامه‌هاي آموزشي براي كليه افراد جامعه مي‌باشد. به خصوص براي افرادي كه هم‌اكنون در اين بخش مشغول فعاليت هستند، زيرا تقريباً صد در صد شاغلين اين بخش به صورت سنتي فعاليت مي‌نمايند. بدين منظور بايستي اعتبارات آموزشي براي اجراي برنامه‌هاي آموزش عمومي و تخصصي افزايش يافته و تمامي ادارات و دستگاه‌هاي دولتي در اين راستا فعاليت گسترده‌اي را با هماهنگي سازمان ايرانگردي و جهانگردي داشته‌باشند. يكي ديگر از مشكلات عمده‌ي گردشگري در استان، عدم اجراي قوانين مرتبط، با صنعت گردشگري است.

 با توجه به تصويب قوانين متعدد توسط هيئت محترم وزيران در زمينه‌هاي مختلف صنعت گردشگري كشور، هنوز به آن‌ها توجهي نمي‌شود. از جمله مهم‌ترين موانع پيش روي توسعه‌ي اين صنعت آن است كه علي‌رغم مصوبات متعدد هيئت وزيران مبني بر اين‌كه گردشگري جزو بخش صنعت محسوب مي‌شود اما در كشور و بيش از همه در استان لرستان به صنعت گردشگري هنوز نه به عنوان يك صنعت بلكه به عنوان يك بخش خدماتي نظر مي‌كنند و اين امر خود موجب وارد آمدن ضربات سنگين بر پيكره‌ي ضعيف صنعت گردشگري از ناحيه دستگاه‌هاي اجرايي و بانك‌ها وارد شده‌است. لازم است در اين زمينه برنامه‌‌هاي اطلاع‌رساني و توجيهي براي مسؤولين به اجرا درآيد. براي پيشرفت و توسعه‌ي صنعت گردشگري نياز مبرم، اساسي و فوري به برنامه‌ريزي داريم. اين برنامه‌ريزي‌ها بايستي بر اساس كليه شرايط خاص استان طراحي شده و ضمن مطابقت با استانداردهاي سازمان جهاني جهانگردي از يك پشتوانه‌ي محكم اجرايي برخوردار باشد.

به منظور تهيه يك برنامه كه قابليت اجرايي داشته‌باشد و بتواند به اهداف مشخص شده و معين برسد بايستي از تمام دستگاه‌هاي اجرايي و آحاد جامعه به صورت يك فراخوان عمومي دعوت به عمل آورد تا تمامي اقشار جامعه بتوانند پيشنهادها، برنامه‌ها و نقطه‌نظرات خود را در زمينه‌هاي مختلف اين صنعت ارايه دهند و در ضمن ميزان مشاركت عملي و واقعي خود را نيز در اجراي برنامه‌ها مشخص نمايند. دليل اتخاذ اين تصميم آن است كه افراد و اقشار مختلف جامعه وقتي اين برنامه‌ها را مي‌پذيرند و در روند اجراي آن‌ها كمك مي‌كنند كه در تهيه و اجراي برنامه‌ها مشاركت داشته‌باشد و عملاً و فعالانه به شركت در اين برنامه‌ريزي‌ها و نيز اجراي آن‌ها تشويق و ترغيب شوند. تنها در اين صورت است كه جامعه خود را در مقابل برنامه‌هاي اعلام شده مسؤول دانسته و از اجراي آن‌ها حمايت و جانبداري خواهد نمود. چون در آن صورت است كه متوجه سودهاي مستقيم و غيرمستقيم و تأثيرات مختلف آن بر سطح زندگي خود خواهد شد و آن برنامه‌ها را جزيي از اصول اساسي و مفيد براي زندگي خويش به حساب خواهد آورد. بنابراين ما بايد زمينه‌ها و سطوح مختلف اين صنعت را به زباني ساده براي عموم مردم تبيين نماييم تا آن‌ها براي درك و پذيرش اين برنامه‌ها دلايل منطقي و قابل قبولي بيابند و در آن صورت ما را در اجراي برنامه و دست‌يابي و رسيدن به اهداف تعيين شده هرچه بيش‌تر ياري كنند. با اين پشتوانه‌ي قوي اجتماعي و مردمي، سريع‌تر مي‌توان در مسير توسعه اين صنعت و رقابت با ديگران در جذب توريست و حركت به سوي توسعه اقتصادي و فرهنگي گام برداشت.

 طبق بررسي‌هاي به عمل آمده وضعيت توريسم در استان علي‌رغم وجود جاذبه‌هاي فراوان، كم‌نظير و حتي بي‌نظير و منحصر به فرد طبيعي و تاريخي در سطح كشور، متأسفانه به دلايل بي‌شماري رشد مناسبي ندارد. يكي از مشكلات اصلي در اين رابطه نبود زيرساخت‌هاي لازم توسعه اين صنعت در تمام بخش‌هاي آن مي‌باشد. طبق بررسي‌هاي به عمل آمده توسط سازمان جهاني جهانگردي نرخ رشد و توسعه‌ي توريسم رابطه مستقيم و بي‌واسطه‌اي با نرخ رشد اقتصادي دارد، لذا با توجه به نرخ رشد اقتصادي بسيار پايين استان نمي‌توان انتظار رشد و توسعه‌ي توريسم را در كوتاه‌مدت داشت و تا زمينه‌هاي رشد و توسعه همه‌جانبه و به ويژه اقتصادي در استان مهيا نشود، وضع بر همين منوال خواهدبود. اگرچه در سال‌هاي اخير با تغيير و بهبود نگرش مسؤولين كشور و استان و هم‌چنين بهبود نسبي در بينش عمومي گردشگران در كشورهاي هدف، نسبت به كشورمان شاهد رشد چند درصدي در آمار گردشگران خارجي نسبت به يك دهه گذشته بوده‌ايم، اما اين ميزان گردشگر با توجه به توان و قابليت‌هاي فراوان گردشگري در كشور رضايت‌بخش نبوده و عمده فعاليت گردشگري كشور و استان وابستگي كاملي به گردشگران داخلي دارد.

 در استان لرستان علي‌رغم اين‌كه نگرش‌ها قدري تغيير كرده ولي عملاً به دليل كمبود اعتبارات و عدم رشد و توسعه‌ي اقتصادي در ايجاد زيرساخت‌هاي لازم صنعت گردشگري و بهينه‌سازي امكانات و خدمات موجود توفيق چنداني نداشته و در مقايسه با ساير استان‌ها در زمينه‌ي جذب گردشگران داخلي نيز موفقيت چنداني حاصل نشده و اقدامات قابل توجهي صورت نگرفته است. علاوه بر محدود بودن اماكن اقامتي و خدمات موردنياز گردشگران خارجي، ما حتا نتوانسته‌ايم خيل عظيم دوستداران جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي و در مقياس كوچك‌تر استاني را به بازديد از اين جاذبه‌ها تشويق و ترغيب كنيم و آمار واقعي گردشگران وارده به استان و درصد اشتغال واحدهاي اقامتي استان حكايت از اين واقعيت تلخ دارد. درصد اشغال واحدهاي اقامتي استان در ايام تعطيلات نوروز و تابستان كه پيك كاري يا زمان‌هاي پرتردد گردشگران در سطح كشور است، هيچ‌گاه در بهترين حالت از ۴۰ درصد بيش‌تر نبوده و متوسط اقامت از يك شب فراتر نرفته است و همواره در مرز يك شب و بلكه كم‌تر از يك شب قرار دارد.

در بررسي و نظرسنجي‌هاي به عمل آمده از مسافران اقامت كننده در واحدهاي اقامتي استان، كمتر از بيست درصد آنان براي بازديد از جاذبه‌هاي مختلف تاريخي و طبيعي و هشتاد درصد ديگر به دليل مسايل و مشكلات كاري به استان سفر كرده‌اند و اين عده نيز به دليل عدم تبليغات و اطلاع‌رساني مناسب و فراگير و هم‌چنين عدم فعاليت مناسب دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي استان در زمينه‌ي انجام امور تبليغاتي و اجراي تورهاي گردشگري درون استاني فقط در اتاق‌هاي خود اقامت مي‌نمايند. مشكل ديگر در زمينه‌ي عدم روي‌آوري گردشگران به واحدهاي پذيرايي استان و استفاده از خدمات اين‌گونه واحدها، سطح بسيار پايين خدمات موجود در هتل‌ها و واحدهاي پذيرايي استان يا به تعبيري سطح پايين خدمات ارايه شده و فقدان نيروهاي ماهر در اين بخش‌ها و دليل اين امر پايين بودن سطح دست‌مزدهاي كاركنان بخش خدمات در استان مي‌باشد كه باعث عدم رغبت و روي‌آوري نيروي كارجوان و خلاق به اشتغال در اين حوزه‌ها شده‌است.

سطح پايين و كيفيت نامناسب ارايه خدمات از مهم‌ترين عوامل رويگرداني همان معدود گردشگراني است كه علي‌رغم وجود همه‌ي موانع گردشگري به لرستان سفر مي‌كنند. در استان لرستان كه به لحاظ رشد و توسعه در تمام ابعاد و زمينه‌ها به‌ويژه اقتصادي در رديف استان‌هاي توسعه‌نيافته و جزو محروم‌ترين مناطق كشور است، براي توسعه‌ي صنعت گردشگري پيشنهاد مي‌شود با ديدي مثبت و توجه به نقش بسيار مؤثر اين صنعت در اشتغال‌زايي و اهميت توسعه‌‌ي پايدار با توريسم برنامه‌ريزي شده علمي، ضمن حفظ وضع موجود در بخش‌هاي مختلف آن مانند اماكن اقامتي و پذيرايي، دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي و امكانات زيربنايي موجود، بايستي سعي شود از طريق بانك‌ها و مجموعه‌ي دولت اعتبارات مالي با حداقل سود در اختيار صاحبان اين بخش‌ها به منظور استانداردسازي امكانات و ايجاد مراكز اقامتي و خدماتي ارزان‌قيمت موردنياز گردشگران قرار گيرد. اين اعتبارات بايد به منظور تعمير، نوسازي، بازسازي و هم‌چنين استانداردسازي واحدها و خدمات قابل ارايه و ساخت واحدهاي جديد در اختيار واحدهاي موجود سطح استان و علاقه‌مندان به اين صنعت قرار گيرد.

 دليل اين امر آن است كه سطح درآمدي واحدها و تأسيسات گردشگري استان به دليل عدم استفاده‌ي مردم به خاطر ضعف اقتصادي و پايين بودن سطح درآمدي‌ آن‌ها و به همين خاطر كليه دست‌اندركاران و شاغلين اين بخش با مشكلات اقتصادي فراواني روبه‌رو هستند و موجبات عدم توسعه‌ي توريسم شده‌اند. از طرفي بايستي سعي شود پتانسيل‌ها، ظرفيت‌ها و زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري به صورت مشخص و مدون در يك بانك اطلاعاتي گردآوري شده و براي جلب نظر سرمايه‌گذاران علاقه‌مند به كار در اين بخش بر روي سايت اينترنتي سازمان ايرانگردي و جهانگردي قرار داده شود تا سرمايه‌گذاران به راحتي بتوانند زمينه‌هاي موردنظر خود را يافته و به سرمايه‌گذاري در اين استان اقدام نمايند. ضمن آن‌كه مديريت استان بايد ميزان و سطح هم‌كاري و خدمات قابل ارايه در هر زمينه‌ي قابل سرمايه‌گذاري را مشخص نموده و يا ميزان مشاركت خود را در هر طرح براي سرمايه‌گذاران تعيين نمايد.

 در صورتي كه براي سرمايه‌گذاري در اجراي طرح‌هاي ساختاري، اساسي و مبرم، پيشنهادي ارايه نشود بايستي اعتبارات موردنياز از طريق مديريت ارشد استان با درخواست از دولت و يا ساير مجاري اعتباري تهيه و دراختيار علاقه‌مندان بومي يا شركت‌هاي تعاوني مرتبط كه از توانايي علمي و عملي متوسطي با توجه به ميزان سرمايه‌ي طرح موردنظر برخوردار مي‌باشند، قرار داده شود. تمامي اين مسايل و طرح‌ها در صورتي جامه‌ي عمل خواهند پوشيد كه به دور از بوروكراسي عريض و طويل واقعاً خسته‌كننده‌ي اداري در اختيار علاقه‌مندان قرار گيرد. 

زنبق پايدار: استان لرستان به واسطه‌ي وضعيت خاص جغرافيايي و تنوع آب و هوايي در تمام فصول سال مي‌تواند پذيراي گردشگران بي‌شماري از سراسر كشور با مقاصد مختلف و زمينه‌هاي متعدد گردشگري باشد. وجود چشم‌اندازهاي بي‌نظير و استثنايي همانند: آثار و بناهاي باستاني و تاريخي با ارزش جهاني، آبشارهاي متعدد، درياچه و تالاب‌ها، سراب‌ها و چشمه‌سارهاي فراوان، جنگل‌هاي انبوه و ارتفاعات زيبا و برفگير و نيز فرهنگ، رسوم و مراسم آييني مختلف و متنوع تنها قسمتي از قابليت‌هاي توريستي استان لرستان است كه در صورت فراهم نمودن زمينه‌ها و ايجاد زيرساخت‌هاي لازم گردشگري مي‌تواند موجبات گسيل خيل عظيمي از گردشگران داخلي و حتا خارجي را فراهم آورد.  براي پي بردن به وضعيت توريسم مي‌بايست شاخص‌هاي زيادي را مورد بررسي و ارزيابي قرار داد. در اين بررسي مي‌بايد به وضعيت و نرخ رشد اماكن توريستي و خدماتي مانند: واحدهاي پذيرايي بين راهي و شهري، راه‌هاي ارتباطي، وسايل و خدمات حمل و نقل، خدمات توريستي در اماكن اقامتي و درصد اشغال اين واحدها و عوامل متعدد ديگري پرداخت.

مسئله‌ي اساسي در بحث توسعه‌ي صنعت گردشگري بررسي كارشناسي و دقيق تمامي موانع و معضلات و مهم‌تر از آن پذيرش وجود اين موانع و مشكلات و پس از آن راه‌كارهاي علمي و كارشناسانه خواهد بود. زيرا در صورتي كه ما مشكلات و موانع را بپذيريم، خود اولين گام به سوي موفقيت و پيشرفت خواهد بود و تنها در آن صورت است كه مي‌توان در جهت رفع اين موانع و مشكلات و تلاش به منظور بهبود وضع موجود اقدام كرد. وضع موجود را ضمن اين‌كه نبايد از دست داد بلكه به منظور رونق بخشيدن به اين صنعت بايستي اقدامات اساسي در جهت بهبود وضعيت، توسعه امكانات و افزايش سطح خدمات موجود انجام داد. از جمله مهم‌ترين اين اقدامات اجراي برنامه‌هاي آموزشي براي كليه افراد جامعه مي‌باشد. به خصوص براي افرادي كه هم‌اكنون در اين بخش مشغول فعاليت هستند، زيرا تقريباً صد در صد شاغلين اين بخش به صورت سنتي فعاليت مي‌نمايند. بدين منظور بايستي اعتبارات آموزشي براي اجراي برنامه‌هاي آموزش عمومي و تخصصي افزايش يافته و تمامي ادارات و دستگاه‌هاي دولتي در اين راستا فعاليت گسترده‌اي را با هماهنگي سازمان ايرانگردي و جهانگردي داشته‌باشند. يكي ديگر از مشكلات عمده‌ي گردشگري در استان، عدم اجراي قوانين مرتبط، با صنعت گردشگري است.

 با توجه به تصويب قوانين متعدد توسط هيئت محترم وزيران در زمينه‌هاي مختلف صنعت گردشگري كشور، هنوز به آن‌ها توجهي نمي‌شود. از جمله مهم‌ترين موانع پيش روي توسعه‌ي اين صنعت آن است كه علي‌رغم مصوبات متعدد هيئت وزيران مبني بر اين‌كه گردشگري جزو بخش صنعت محسوب مي‌شود اما در كشور و بيش از همه در استان لرستان به صنعت گردشگري هنوز نه به عنوان يك صنعت بلكه به عنوان يك بخش خدماتي نظر مي‌كنند و اين امر خود موجب وارد آمدن ضربات سنگين بر پيكره‌ي ضعيف صنعت گردشگري از ناحيه دستگاه‌هاي اجرايي و بانك‌ها وارد شده‌است. لازم است در اين زمينه برنامه‌‌هاي اطلاع‌رساني و توجيهي براي مسؤولين به اجرا درآيد. براي پيشرفت و توسعه‌ي صنعت گردشگري نياز مبرم، اساسي و فوري به برنامه‌ريزي داريم. اين برنامه‌ريزي‌ها بايستي بر اساس كليه شرايط خاص استان طراحي شده و ضمن مطابقت با استانداردهاي سازمان جهاني جهانگردي از يك پشتوانه‌ي محكم اجرايي برخوردار باشد.

به منظور تهيه يك برنامه كه قابليت اجرايي داشته‌باشد و بتواند به اهداف مشخص شده و معين برسد بايستي از تمام دستگاه‌هاي اجرايي و آحاد جامعه به صورت يك فراخوان عمومي دعوت به عمل آورد تا تمامي اقشار جامعه بتوانند پيشنهادها، برنامه‌ها و نقطه‌نظرات خود را در زمينه‌هاي مختلف اين صنعت ارايه دهند و در ضمن ميزان مشاركت عملي و واقعي خود را نيز در اجراي برنامه‌ها مشخص نمايند. دليل اتخاذ اين تصميم آن است كه افراد و اقشار مختلف جامعه وقتي اين برنامه‌ها را مي‌پذيرند و در روند اجراي آن‌ها كمك مي‌كنند كه در تهيه و اجراي برنامه‌ها مشاركت داشته‌باشد و عملاً و فعالانه به شركت در اين برنامه‌ريزي‌ها و نيز اجراي آن‌ها تشويق و ترغيب شوند. تنها در اين صورت است كه جامعه خود را در مقابل برنامه‌هاي اعلام شده مسؤول دانسته و از اجراي آن‌ها حمايت و جانبداري خواهد نمود. چون در آن صورت است كه متوجه سودهاي مستقيم و غيرمستقيم و تأثيرات مختلف آن بر سطح زندگي خود خواهد شد و آن برنامه‌ها را جزيي از اصول اساسي و مفيد براي زندگي خويش به حساب خواهد آورد.

بنابراين ما بايد زمينه‌ها و سطوح مختلف اين صنعت را به زباني ساده براي عموم مردم تبيين نماييم تا آن‌ها براي درك و پذيرش اين برنامه‌ها دلايل منطقي و قابل قبولي بيابند و در آن صورت ما را در اجراي برنامه و دست‌يابي و رسيدن به اهداف تعيين شده هرچه بيش‌تر ياري كنند. با اين پشتوانه‌ي قوي اجتماعي و مردمي، سريع‌تر مي‌توان در مسير توسعه اين صنعت و رقابت با ديگران در جذب توريست و حركت به سوي توسعه اقتصادي و فرهنگي گام برداشت.

 طبق بررسي‌هاي به عمل آمده وضعيت توريسم در استان علي‌رغم وجود جاذبه‌هاي فراوان، كم‌نظير و حتي بي‌نظير و منحصر به فرد طبيعي و تاريخي در سطح كشور، متأسفانه به دلايل بي‌شماري رشد مناسبي ندارد. يكي از مشكلات اصلي در اين رابطه نبود زيرساخت‌هاي لازم توسعه اين صنعت در تمام بخش‌هاي آن مي‌باشد. طبق بررسي‌هاي به عمل آمده توسط سازمان جهاني جهانگردي نرخ رشد و توسعه‌ي توريسم رابطه مستقيم و بي‌واسطه‌اي با نرخ رشد اقتصادي دارد، لذا با توجه به نرخ رشد اقتصادي بسيار پايين استان نمي‌توان انتظار رشد و توسعه‌ي توريسم را در كوتاه‌مدت داشت و تا زمينه‌هاي رشد و توسعه همه‌جانبه و به ويژه اقتصادي در استان مهيا نشود، وضع بر همين منوال خواهدبود.

اگرچه در سال‌هاي اخير با تغيير و بهبود نگرش مسؤولين كشور و استان و هم‌چنين بهبود نسبي در بينش عمومي گردشگران در كشورهاي هدف، نسبت به كشورمان شاهد رشد چند درصدي در آمار گردشگران خارجي نسبت به يك دهه گذشته بوده‌ايم، اما اين ميزان گردشگر با توجه به توان و قابليت‌هاي فراوان گردشگري در كشور رضايت‌بخش نبوده و عمده فعاليت گردشگري كشور و استان وابستگي كاملي به گردشگران داخلي دارد.

 در استان لرستان علي‌رغم اين‌كه نگرش‌ها قدري تغيير كرده ولي عملاً به دليل كمبود اعتبارات و عدم رشد و توسعه‌ي اقتصادي در ايجاد زيرساخت‌هاي لازم صنعت گردشگري و بهينه‌سازي امكانات و خدمات موجود توفيق چنداني نداشته و در مقايسه با ساير استان‌ها در زمينه‌ي جذب گردشگران داخلي نيز موفقيت چنداني حاصل نشده و اقدامات قابل توجهي صورت نگرفته است. علاوه بر محدود بودن اماكن اقامتي و خدمات موردنياز گردشگران خارجي، ما حتا نتوانسته‌ايم خيل عظيم دوستداران جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي و در مقياس كوچك‌تر استاني را به بازديد از اين جاذبه‌ها تشويق و ترغيب كنيم و آمار واقعي گردشگران وارده به استان و درصد اشتغال واحدهاي اقامتي استان حكايت از اين واقعيت تلخ دارد. درصد اشغال واحدهاي اقامتي استان در ايام تعطيلات نوروز و تابستان كه پيك كاري يا زمان‌هاي پرتردد گردشگران در سطح كشور است، هيچ‌گاه در بهترين حالت از ۴۰ درصد بيش‌تر نبوده و متوسط اقامت از يك شب فراتر نرفته است و همواره در مرز يك شب و بلكه كم‌تر از يك شب قرار دارد.

در بررسي و نظرسنجي‌هاي به عمل آمده از مسافران اقامت كننده در واحدهاي اقامتي استان، كمتر از بيست درصد آنان براي بازديد از جاذبه‌هاي مختلف تاريخي و طبيعي و هشتاد درصد ديگر به دليل مسايل و مشكلات كاري به استان سفر كرده‌اند و اين عده نيز به دليل عدم تبليغات و اطلاع‌رساني مناسب و فراگير و هم‌چنين عدم فعاليت مناسب دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي استان در زمينه‌ي انجام امور تبليغاتي و اجراي تورهاي گردشگري درون استاني فقط در اتاق‌هاي خود اقامت مي‌نمايند. مشكل ديگر در زمينه‌ي عدم روي‌آوري گردشگران به واحدهاي پذيرايي استان و استفاده از خدمات اين‌گونه واحدها، سطح بسيار پايين خدمات موجود در هتل‌ها و واحدهاي پذيرايي استان يا به تعبيري سطح پايين خدمات ارايه شده و فقدان نيروهاي ماهر در اين بخش‌ها و دليل اين امر پايين بودن سطح دست‌مزدهاي كاركنان بخش خدمات در استان مي‌باشد كه باعث عدم رغبت و روي‌آوري نيروي كارجوان و خلاق به اشتغال در اين حوزه‌ها شده‌است.

سطح پايين و كيفيت نامناسب ارايه خدمات از مهم‌ترين عوامل رويگرداني همان معدود گردشگراني است كه علي‌رغم وجود همه‌ي موانع گردشگري به لرستان سفر مي‌كنند. در استان لرستان كه به لحاظ رشد و توسعه در تمام ابعاد و زمينه‌ها به‌ويژه اقتصادي در رديف استان‌هاي توسعه‌نيافته و جزو محروم‌ترين مناطق كشور است، براي توسعه‌ي صنعت گردشگري پيشنهاد مي‌شود با ديدي مثبت و توجه به نقش بسيار مؤثر اين صنعت در اشتغال‌زايي و اهميت توسعه‌‌ي پايدار با توريسم برنامه‌ريزي شده علمي، ضمن حفظ وضع موجود در بخش‌هاي مختلف آن مانند اماكن اقامتي و پذيرايي، دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي و امكانات زيربنايي موجود، بايستي سعي شود از طريق بانك‌ها و مجموعه‌ي دولت اعتبارات مالي با حداقل سود در اختيار صاحبان اين بخش‌ها به منظور استانداردسازي امكانات و ايجاد مراكز اقامتي و خدماتي ارزان‌قيمت موردنياز گردشگران قرار گيرد. اين اعتبارات بايد به منظور تعمير، نوسازي، بازسازي و هم‌چنين استانداردسازي واحدها و خدمات قابل ارايه و ساخت واحدهاي جديد در اختيار واحدهاي موجود سطح استان و علاقه‌مندان به اين صنعت قرار گيرد.

 دليل اين امر آن است كه سطح درآمدي واحدها و تأسيسات گردشگري استان به دليل عدم استفاده‌ي مردم به خاطر ضعف اقتصادي و پايين بودن سطح درآمدي‌ آن‌ها و به همين خاطر كليه دست‌اندركاران و شاغلين اين بخش با مشكلات اقتصادي فراواني روبه‌رو هستند و موجبات عدم توسعه‌ي توريسم شده‌اند. از طرفي بايستي سعي شود پتانسيل‌ها، ظرفيت‌ها و زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري به صورت مشخص و مدون در يك بانك اطلاعاتي گردآوري شده و براي جلب نظر سرمايه‌گذاران علاقه‌مند به كار در اين بخش بر روي سايت اينترنتي سازمان ايرانگردي و جهانگردي قرار داده شود تا سرمايه‌گذاران به راحتي بتوانند زمينه‌هاي موردنظر خود را يافته و به سرمايه‌گذاري در اين استان اقدام نمايند. ضمن آن‌كه مديريت استان بايد ميزان و سطح هم‌كاري و خدمات قابل ارايه در هر زمينه‌ي قابل سرمايه‌گذاري را مشخص نموده و يا ميزان مشاركت خود را در هر طرح براي سرمايه‌گذاران تعيين نمايد.

 در صورتي كه براي سرمايه‌گذاري در اجراي طرح‌هاي ساختاري، اساسي و مبرم، پيشنهادي ارايه نشود بايستي اعتبارات موردنياز از طريق مديريت ارشد استان با درخواست از دولت و يا ساير مجاري اعتباري تهيه و دراختيار علاقه‌مندان بومي يا شركت‌هاي تعاوني مرتبط كه از توانايي علمي و عملي متوسطي با توجه به ميزان سرمايه‌ي طرح موردنظر برخوردار مي‌باشند، قرار داده شود. تمامي اين مسايل و طرح‌ها در صورتي جامه‌ي عمل خواهند پوشيد كه به دور از بوروكراسي عريض و طويل واقعاً خسته‌كننده‌ي اداري در اختيار علاقه‌مندان قرار گيرد.

Advertisements

4 دیدگاه برای «بررسي صنعت توريسم در لرستان»

 1. سلام آقا خیلی جالب بود ها .من اصلا روی رای توریست ها حساب نکرده بودم حا.
  ببخشید این حا ی دوم رو از ته حلق گفتم.
  اگه بتونیم این توریستها رو روز انتخابات مجلس بیاریم خیلی خوب میشه . رقبای محترم فرتی نیان تقلید که این به نام خودم توی همین سایت لرنیوز ثبت شد.
  ما باید صندوقهای رای رو با ماشته و جاجیم اذین بندی کنیم. توی هر حوضه یک فروند مالار و مشکه نصب کنیم و تعرفه هارو بچینیم در معرض دید عموم مردم.آقا تمرین دموکراسی خودش توریست جلب می کنه اساسی.بعد قبل از رویت شناسنامه یه لیوان دوووغ (غلیظ) میدیم خدمت رای دهنده. نان ساجی با کره محلی و مقداری جزنک رغو(جزانک روغن) هم برای اونایی که مایلن می چینیم بغل تعرفه ها.برای بچه های همراه توریستها 8 عدد چاله باضافه مقادیری سنگ کوچک و یک مربی مهد کودک آشنا به چال پشکلی.
  آقا ما رفتیم مجلس خداحافظ. هر کاری داشتین نامه بنویسین. الکی پا نشین بیان منزل ما اونجا . دایایی بیارین واسه ی زخم معده و دکتر محجوبی و غیره.

 2. سلام ازمدیر سایت ممنون که نظر منو حفظ کردن.چون این نظر رو من برای کاندیدتوری مجلس به ثبت رسونده بودم و انصراف دادم .کاندیداهای آینده مجلس میتونن با مراجعه به ستاد شورای شهر اینجانب نسبت به خریداری طرح اقدام کنن.ولی برای شورای شهر همچنان برا خودم ثبت شده .قیمت پیشنهادی فقط و فقط قول مردونه(البته کاندیداهای خانووم هم میتونن قول بدن) برای تصذی یه پست مدیر کلی ناقابل برای شوهر عمه ی منه.چون ایشون تنها کسی یه که توی ستاد جدید من پیمانکار نیست و متاسفانه هیچ هنری هم نداره.جذب توریست هیچی نخواد علی الحساب یه پارکینگ درست حسابی میخواد که ……من میسازم .یه هتل درست حسابی ..من میسازم . یه فرهنگ جذب که من میسازم .یه مسئول دلسوز…. من میسازم.
  خدا بگم چیکارش کنه این همسایه بغل دستی مونو. برادر زادش توی بهداشت استخدام شد اومد واسه ی خود شیرینی همه مردای محله رو (چیزکتومی)کرد.

 3. با سلام بنده در استان كرمانشاه زندگي مي كنم. امسال عيد با خانواده رهسپار استان اصفهان شديم. طبيعتا مسير حركتي ما پس از كرمانشاه و همدان از لرستان عبور مي كرد. اما وضعيت جاده ها در لرستان در مقايسه با كرمانشاه و اصفهان خيلي خراب است. در سر سه راهي كه در مسير نهاوند به بروجرد و ملاير وجود دارد بخصوص در مسير برگشت شرايط فوق العاده خطرناك و ابتدايي است و براي حركت به سمت نهاوند بايد كاملا توقف كرد و سپس با احتياط كامل وارد جاده نهاوند شد. در مسير شهر بروجرد به سمت دورد هم علايم اخباري بسيار كم و گيج كننده هستند و براي افراد ناآشنا واقعا آزار دهنده است. در مسير برگشت از اصفهان به سمت لرستان به ازنا رسيدم. در سر يك دوراهي فقط تابلوي كوچكي با عنوان ازنا ديدم ناچار در مسير تابلو رفتم اما وارد شهر شدم در صورتي كه مسير درست جاده ديگر بود كه به سمت كمربندي مي رفت.به هر حال پس از ورود به شهر با دشواري مسير خروج را پيدا كردم اما واقعا دلم براي اهالي شهر سوخت. خيابانها همه پر از چاله چوله و خراب كه در مسير خروج از شهر همراه يك تراكتور شدم كه با فراغ بال در خيابان جولان مي داد. در هنگام رسيدن به اليگودرز مقداري بروشور به ما دادند كه اطلاعاتي از جاذبه هاي توريستي لرستان مي داد. در اين كتابچه ها از لرستان به عنوان سرزمين مفرغ نام برده شده بود. پيش خودم براي اين استان خيلي متاسف شدم كه دياري كه برا اساس نام مفرغ سابقه تمدن چندين هزار ساله دارد بايد اينچنين در محروميت باشد. مگر بين داران يا خوانسار در استان اصفهان با اليگودرز چقدر فاصله وجود دارد كه لرستان بايد اين چنين چهره ناخوشايندي داشته باشد.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.