به ياد كشته‌شدگان زلزله ‪ ۱۱‬فروردين ‪ ۸۵‬بروجرد و دورود

ساعت حدود پنج بامداد جمعه يازدهم فروردين 85 زمين لرزه‌اي به بزرگي شش و دو دهم ريشتر در بروجرد و دورود رخ داد كه وقوع اين حادثه طبيعي منجر به كشته شدن بيش از 60 نفر و زخمي شدن حدود يك هزار و پانصد نفراز مردم اين منطقه شد. هرچند كه اين زلزله موجب مرگ عده‌اي از شهروندان و روستاييان شهرستان بروجرد شد، اما اين حادثه منجر به بهسازي و مقاوم‌سازي بخش عمده‌اي از مناطل شهري و روستايي در اين منطقه شد.

به گزارش ايرنا، زمين لرزه فروردين ‪ ۱۳۸۵بروجرد، منجر به مرگ ‪ ۶۳نفر و زخمي شدن يك هزار و ‪ ۴۲۸نفر و تخريب بيش از ‪ ۴۰هزار خانه روستايي و شهري در اين منطقه شد.

بررسي تاريخچه زمين لرزه در دشت سيلاخور نشان مي‌دهد، حدود ‪ ۱۰۰سال پيش ( ژانويه سال ‪ ۱۹۰۹ميلادي) زمين لرزه بزرگي اين منطقه واقع در جنوب خاوري شهرستان بروجرد در رشته كوه زاگرس را به لرزه درآورد كه در مجموع ‪۱۲۸ روستا آسيب ديد كه از اين ميان ‪ ۶۴روستا به كلي تخريب و بين شش تا هشت هزار نفر كشته شدند.

استان لرستان يكي از استانهاي با ميزان لرزه خيزي بالا محسوب مي‌شود، به طوري كه بر اساس برخي آمارها در طول ‪ ۱۰۰سال اخير دراين منطقه بيش از ‪۷۵ زلزله با بزرگي بيش از ‪ ۴.۵ريشتر روي داده كه بزرگترين زلزله آن با بزرگي ‪ ۷.۴ريشتر در بخش سيلاخور در سال ‪۱۹۰۹ميلادي بوده است.

استان لرستان به علت قرار داشتن بر روي لرزه زمين ساخت زاگرس از نواحي زلزله خيز ايران محسوب مي‌شود.

وقوع زمين لرزه‌هاي مخرب در سيمره، سيروان، دره سيلاخور و بروجرد دليلي بر وجود ادعاي زلزله خيز بودن اين منطقه از كشور است.

به طور كلي روند ساختاري فعال و گسلهاي لرزه زا در زاگرس امتداد شمال باختري – جنوب خاوري دارند و اصلي‌ترين اين گسلها در محدوده استان لرستان گسل اصلي جوان زاگرس، گسل معكوس اصلي زاگرس و گسل لرزه خيز دورود است.

زلزله فرودين ماه سال ‪ ۸۵ يكي از زلزله‌هاي شديد سالهاي اخير در لرستان است كه موجب بروز خسارت‌هاي زياد به شهرستانهاي بروجرد، دورود، و الشتر شد.

براساس گزارش شبكه‌هاي لرزه نگاري وابسته به مركز لرزه نگاري كشوري موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران اين زمين لرزه در ساعت چهار و ‪ ۴۷دقيقه صبح روز جمعه ‪ ۱۱فروردين اتفاق افتاد و ‪۶۳كشته و يك هزار و ‪ ۴۲۸زخمي برجاي گذاشت.

بنابراين گزارش، ‪ ۹۴زمين لرزه و پس لرزه در روزهاي ‪ ۱۰تا ‪ ۱۳فروردين ماه ‪ ۱۳۸۵در شهرستانهاي دورود، بروجرد، سپيد دشت و خرم آباد به ثبت رسيد.

هرچند كه اين زلزله موجب مرگ عده‌اي از شهروندان و روستاييان شهرستان بروجرد شد، اما اين حادثه منجر به بهسازي و مقاوم‌سازي بخش عمده‌اي از مناطل شهري و روستايي در اين منطقه در راستاي مقابله با تبعات و خسارت هاي ناشي از بروز زلزله‌هاي احتمالي در اين بخش از لرستان شد.

رييس بنياد مسكن بروجرد گفت: زلزله فروردين ماه ‪ ۱۳۸۵بروجرد باعث تخريب ‪ ۳۰هزار واحد روستايي و ‪ ۱۰هزار واحد شهري شد.

حشمت اله معظمي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در جريان اين زلزله تعداد واحدهاي بازسازي شده در شهر و روستا جمعا ‪ ۴۲هزار و ‪ ۵۰۰واحد مي باشد.

وي اظهار داشت: واحدهاي احداثي توسط بنياد مسكن انقلاب اسلامي در شهر با ‪۸۰ ميليون ريال وام و ‪ ۱۵ميليون ريال وام بلا عوض و واحدهاي روستايي با ‪۶۰ ميليون ريال وام و ‪ ۲۰ميليون ريال بلاعوض با باز پرداخت ‪ ۱۴ساله و سود چهار درصد ساخته شده اند.

وي اضافه كرد: واحدهاي احداثي طبق اصول اوليه مقاوم‌سازي و ايمن‌سازي زلزله ساخته شده است.

وي اظهار داشت: با توجه به بازسازي گسترده واحدهاي روستايي و شهري، بافت روستايي بيشتر روستاهاي اين شهرستان بازسازي شده است.

Advertisements

یک فکر برای “به ياد كشته‌شدگان زلزله ‪ ۱۱‬فروردين ‪ ۸۵‬بروجرد و دورود”

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.