کوتاهي محیط زيست خوزستان و استمرار قاچاق سمندر لرستان

برخی از مسافران مسیر راه آهن تهران – اهواز که با قطار وارد لرستان می شوند سمندر لرستان را «گونی گونی» می گیرند. معاون اداره کل حفاظت از محیط زیست خوزستان: حفاظت از ماهی کور و سمندر لرستان به عنوان اولویت کاری این اداره کل مطرح نیست. سمندر لرستان نام گونه ای است بسیار زیبا و نادر است که نزدیکی شهبازان مرز منطقه پاپي لرستان و خوزستان زیست می کند

 گزارش خبرگزاری مهر، در این اطلاعیه آمده است: عشایر محترم و ساکنین بخش الوار گرمسیری استانهای خوزستان و لرستان از جمله روستاهای دشت لاله، شاهزاده احمد، تنگ وان، سد دز و … به اطلاع می رساند که برابر گزارشات واصله همه ساله با شروع فصل بهار تعدادی افراد سودجو و متخلف اقدام به زنده گیری و قاچاق یک نوع خزنده به نام «سمندر لرستانی» می کنند که در گویش محلی به آن «حاجی باریک آب» می گویند.

در ادامه این اطلاعیه اضافه شده است: سمندر لرستانی بدنی لیز دارد و دارای نقش و نگار زیبایی است. این گونه نادر و اندمیک در مناطق کوهستانی و صعب العبور لرستان پراکنده شده است و زیستگاه اصلی سمندر لرستانی در مناطق آبشاری است. وجود آب فروان و البته با منبع آبشاری آن که حاوی اکسیژن بالایی است یکی از مهم ترین فاکتورهای کمک کننده به بقای این گونه است.

در این اطلاعیه تصریح شده است: از آنجایی که گونه یاد شده از خزندگان بسیار با ارزش از لحاظ زیست محیطی است و نسل آن در معرض انقراض است لذا خواهشمند است برای حفاظت و جلوگیری از انقراض آن در صورت مشاهده و برخورد با صیادانی که به صورت غیرمجاز و قاچاق اقدام به این کار می کنند ضمن جلوگیری و دادن تذکرات لازم ادارات حفاظت محیط زیست را یاری کنید.

سمندر کوهستانی لرستان نام گونه ای است بسیار زیبا که با طول 14 سانتی متر در نزدیکی شهبازان لرستان زیست می کند.

حراج میراث طبیعی ایران برای سفره های هفت سین!

سمندری که بر پشت خود خالها یا نوارهای زرد یا نارنجی چشمگیر روی زمینه قهوه ای دارد که شاید بتوان گفت زیبایی بیش از حد این موجود موجب مظلوم واقع شدن آن شده است.

صید بی رویه این گونه اندمیک ایرانی باعث شده است که این گونه بی نظیر لرستانی به شدت در معرض انقراض قرار بگیرد و بیان این موضوع تلخ که محیط زیست ایران به زودی سمندر لرستانی خویش را برای همیشه از دست می دهد تاسف آور است.

این در حالی است که بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی برای تکثیر و پرورش سمندر لرستان هزینه های بسیار زیادی می کنند.

پیش از این خبرگزاری مهر در گزارش های متعددی به اهمیت حفاظت گونه در معرض خطر سمندر لرستانی پرداخته و بر ضرورت همکاری میان استانهای لرستان و خوزستان با توجه به پراکنش این گونه در مرز این دو استان تاکید کرده بود که این امر موجب استقرار اکیپ حفاظتی از سوی محیط زیست لرستان و در نتیجه کاهش چشمگیر خروج این گونه از خاک این استان شد.

این در حالیست که حفظ این گونه منحصر به فرد نیازمند همکاری مسئولان استان خوزستان نیز بود در نهایت سال گذشته در پیگیرهای خبرنگار مهر در خوزستان متاسفانه مسئولان این استان با تاکید بر اینکه «حفاظت از سمندر لرستانی در اولویت کاری خوزستان نیست» از بار این مسئولیت ملی شانه خالی کردند.

این موضوع که در آستانه سال جاری نیز در گزارش هایی متعددی مورد تاکید قرار گرفت متاسفانه واکنشی را از سوی مسئولان محیط زیست خوزستان در پی نداشت تا امسال نیز گزارش هایی از قاچاق این گونه منحصر به فرد از خاک این استان مطرح شود تا محیط زیست استان لرستان خواستار همکاری مردم و عشایر منطقه در این زمینه شود.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان پیش از این با تاکید بر اینکه عمده پراکنش این گونه زیست محیطی در بالادست آبشار تله زنگ است، گفت: تاکنون گزارش هایی از خروج این گونه ها حتی با «آفتابه و لگن» در خاک خوزستان داشته ایم که این امر نگرانیهای ما را افزایش داده است.

علی رحیم کاکاوند با تاکید بر اینکه روند قاچاق این گونه منحصر به فرد به نوعی است که ما از دیگر استانهای کشور هم گزارش ورود این گونه را داریم، یادآور شد: در این راستا محیط زیست استان لرستان در دو سال اخیر با تشکیل اکیپ هایی احتمال قاچاق این گونه از خاک این استان را صفر رسانده است.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری و تعامل محیط زیست خوزستان در این زمینه یادآور شد: سال گذشته با توجه به پیگیری های خبرگزاری مهر و اقدامات محیط زیست لرستان میزان قاچاق سمندر لرستانی از خاک این استان کاهش چشمگیری داشت.

به هر حال به نظر می رسد حفاظت از این گونه منحصر به فرد اندمیک ایرانی به عنوان مسئولیتی ملی و حتی فراملی مطرح باشد که باید در سایه تعامل و همدلی میان مسئولان استانهای لرستان و خوزستان صورت گیرد نه اینکه متولیان با فرافکنی از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنند.

 

حفاظت از سمندر لرستان در اولویت کاری خوزستان نیست!

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان که در این خصوص با خبرنگار مهر در اهواز گفتگو کرد، یادآور شد: این اداره کل اکنون به دنبال حفاظت گونه های فراوانی از جمله گوزن زرد، آهو، دراژه، قوچ و میش و سایر نمونه های دیگر است و اکنون هیچ طرح و برنامه ای برای استقرار اکیپ و حافظت از سمندر لرستان و ماهی کور ندارد.

عادل مولا در این گفتگو ادامه داد: در اولویت بندی صورت گرفته توسط این اداره کل، گونه های فراوانی هستند که اهمیت بسیار بیشتری از ماهی کور و سمندر لرستان دارند.

وی تاکید کرد: بی شک اولویت هر اداره کل، حفظ و حراست و جلوگیری از انقراض گونه های «بومی» منطقه است در حالیکه سمندر لرستان و ماهی کور از گونه های بومی استان لرستان هستند و ما در استان خوزستان گونه های بومی فراوانی در اختیار داریم که برای جلوگیری از انقراض آنها در حال برنامه ریزی و کار جدی هستیم.

با توجه به این سخنان قابل تامل جای این سوال مطرح می شود که ملاک بومی بودن یا نبودن یک گونه جز محل زندگی آن، چه می تواند باشد؟ یا اصلا مقوله میراث طبیعی یک کشور آیا مبحثی ملی نیست که سازمان محیط زیست در هر جای کشور عهده دار آن است؟

پیگیری مهر منجر به اجرای یک طرح مطالعاتی شد / پراکنش 85 درصدی سمندر لرستانی در خوزستان

با توجه به اظهارات این مسئول محیط زیست استان خوزستان و با توجه به پیگیریهای خبرگزاری مهر پروژه ای از سوی «سازمان محیط زیست» در زمینه سمندر لرستانی و ماهی کور اجرا شد که نتایج قابل تاملی در بر داشت.

در بخشی از این مطالعات که توسط جهاد دانشگاهی لرستان به مرحله اجرا رسید به این موضوع پرداخته شد که وضعیت پراکنش دو گونه منحصر به فرد سمندر و ماهی کور در مرز لرستان و خوزستان به چه میزانی است.

در این رابطه مسئول تنها مرکز تحقیقات اکولوژی و خزنده – دوزیست شناسی خاورمیانه به عنوان مجری این پروژه با خبرنگار مهر گفتگو کرد و آخرین نتایج این مطالعه را در اختیار خبرگزاری مهر نهاد.

فرهنگ ترکی که با خبرنگار مهر در خرم آباد گفتگو می کرد، اظهار داشت: بر اساس گزارشهای قبلی بیشترین حفاظت از گونه سمندر بر عهده اداره کل محیط زیست لرستان بوده اما مطالعات اخیر که جامع است به نتیجه ای خارج از این موضوع رسیده است.

وی ادامه داد: زمانی که نتایج پراکندگی با موقعیت سیاسی مکانهای پراکنشی سمندر لرستانی تطبیق داده شد، متوجه موضوع جالبی شدیم وآن این بود که پراکنش سمندر لرستانی در خاک سیاسی خوزستان بیش از 85 درصد است در حالیکه کمتر از 15درصد این گونه در خاک سیاسی لرستان پراکنده شده است.

تهدیدهای انسانی در زمینه سمندر در لرستان به صفر رسید

مسئول مرکز تحقیقات اکولوژی و خزنده – دوزیست شناسی با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به مطالعات انجام شده وضعیت حفاظتی سمندر لرستانی در خاک سیاسی لرستان در حد بسیار مطلوبی است، عنوان کرد: با توجه به تلاشهای صورت گرفته در طول سالهای اخیر تهدیدهای انسانی در زیستگاه سمندر لرستانی در خاک لرستان در کمترین حد ممکن یعنی نزدیک به صفر است.

ترکی با بیان اینکه تنها عامل تهدید کننده سمندر لرستانی در خاک لرستان، خشکسالی است، افزود: تاکنون بالاترین حد تهدیدهای انسانی و غیرطبیعی در خاک سیاسی خوزستان صورت گرفته است و تمامی گزارشات مبنی بر تهدیدهای غیرطبیعی از جمله صید بی رویه سمندر لرستانی و قاچاق و …  در خاک سیاسی خوزستان اتفاق افتاده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اطلاعات جدید حاصل شده و مطالعات صورت گرفته بایستی سیاستهای سازمان محیط زیست با توجه به این نتایج جدید تغییر یابد.

ترکی با بیان اینکه حفاظت از سمندر لرستان مسئولیتی ملی است که بر عهده تمامی افراد و یا سازمان هاست، افزود: توجه به حفاظت از گونه های منحصر به فرد خارج از مباحث جغرافیای سیاسی بایستی مد نظر قرار گیرد.

مسئول مرکز تحقیقات اکولوژی و خزنده – دوزیست شناسی با تاکید بر ضرورت تعامل میان اداره محیط زیست خوزستان و لرستان، یادآور شد: چنانچه تاکنون اداره محیط زیست لرستان مسئولیت حفاظت از سمندر لرستانی را در خاک خوزستان برعهده گرفته بود باید در آینده نیز اینچنین عملکرد مثبتی به صورت دوستانه با همکاری حفاظت محیط زیست خوزستان صورت گیرد.

ترکی خاطرنشان کرد: نتایج این پروژه تا اواخر آبان ماه امسال برای اتخاذ تصمیمات اصولی در اختیار سازمان محیط زیست کشور قرار خواهد گرفت.

هزینه کشورهای اروپایی برای حفظ سمندر و رفع تکلیف متولیان ایرانی!

به گزارش مهر، سمندر کوهستانی لرستان نام گونه ای است بسیار زیبا که با طول 14 سانتی متر در نزدیکی شهبازان لرستان زیست می کند.

سمندری که بر پشت خود خالها یا نوارهای زرد یا نارنجی چشمگیر روی زمینه قهوه ای دارد که شاید بتوان گفت زیبایی بیش از حد این موجود موجب مظلوم واقع شدن آن شده است.

صید بی رویه این گونه اندمیک ایرانی باعث شده است که این گونه بی نظیر لرستانی به شدت در معرض انقراض قرار بگیرد و بیان این موضوع تلخ که محیط زیست ایران به زودی سمندر لرستانی خویش را برای همیشه از دست می دهد بسیار وحشتناک و تاسف آور است.

این در حالی است که بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی برای تکثیر و پرورش سمندر لرستان هزینه های بسیار زیادی می کنند.

مسئول مرکز تحقیقات اکولوژی و خزنده – دوزیست شناسی لرستان پیش از این در این رابطه به خبرنگار مهر گفته بود: برخی از مردم به وسیله گونی به جان این موجود خوش آب و رنگ می افتند و با جمع آوری تعداد زیادی از آنها، سمندر لرستانی را به قیمت 100 تومان برای استفاده در جشنهای سال نو می فروشند.

ترکی با اشاره به اینکه برخی از مسافران مسیر راه آهن تهران – اهواز که با قطار وارد لرستان می شوند سمندر لرستان را «گونی گونی» می گیرند، ابراز تاسف کرد و گفت: این گونه به راحتی توسط مردم بومی منطقه گرفته می شود و سپس در آکواریوم های خانگی و یا بر سر سفره هفت سین سال نو گذاشته می شود.

به هر حال به نظر می رسد حفاظت از این گونه منحصر به فرد اندمیک ایرانی به عنوان مسئولیتی ملی و حتی فراملی مطرح باشد که باید در سایه تعامل و همدلی میان مسئولان استانهای لرستان و خوزستان صورت گیرد نه اینکه متولیان با فرافکنی از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنند.

Advertisements

3 دیدگاه برای «کوتاهي محیط زيست خوزستان و استمرار قاچاق سمندر لرستان»

  1. با سلام وعرض تبريك به مناسبت سال نو،
    بنده به شخصه در سفر نوروزي كه به آبشار شوي(تله زنگ) داشتم شاهد اين اتفاق بودم كه سمندر هاي زيباي لرستان كه تعداد معدودي از آنها در محدوده آبشار زندگي ميكنند مورد حمله بي رحمانه افراد سودجو قرار ميگرفتند .
    لازم به ذكر است به دليل پايين بودن اكسيزن آب شرب شهري نسبت به آب آبشار اين موجودات ظريف در آب هاي ساكن و راكد بيشتر از چند روز دوام نمي آورند و مظلومانه تر از آنچه كه به نظر ميرسد جان خود را از دست داده و نسلشان رو به انقراض است.

  2. آمادگی خودرابرای حفاظت از نسل این نوع سمندر اعلام میدارم وازهمه هموطنان عزیز بخصوص مردم منطقه خواهشمندم که در حفظ این گونه نایاب با حفاظت محیط زیست استان لرستان همکاری نمایند.انشاالله که خداوند متعال به همه دوستداران طبیعت اجر خیر عنایت فرمایید.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.