«خرس مادر» از کودک لرستانی مراقبت کرد

 داستان واقعی نجات یافتن یک نوزاد شیرخواره در لرستان به دست یک خرس مادر، دست مایه کتاب «شگفتی کوچک» به قلم کینگ سالور، نویسنده نامور آمریکایی شده است… پدر و مادر لرستاني نوزاد خویش را به دختر نوجوانی سپرده بودند که با غفلت و مشغول شدن دختر به یک بازی گروهی، ناپدید میشود… پس از سه روز یک گروه جستجو نوزاد را در یک غار، 6 مایل دورتر از مالگه عشایری خود یافتند. گروه جستجو گفتند ممکن است این کودک از پستان خرس تغذیه شده باشد

تهيه و ترجمه:  ابراهیم خدایی

             باربارا کینگ سالور (سولوِر) (Barbara Kingsolver)، متولد 1955، داستان نویس و شاعر فعال سال­های اخیر ایالات متحده، تا کنون بیش از 13 اثر موفق به بازار کتاب عرضه کرده است که اغلب در حوزه داستانی بوده­اند. موضوع اصلی همه آثار وی مشکلات اجتماعی امروز جامعه آمریکا و بشر معاصر است.

            «شگفتی کوچک» (Small Wonder) عنوان یکی از تازه­ترین مجموعه یادداشت­های وی (منتشر شده در سال 2002) است که چنانکه در مقدمه کتاب تصریح شده، از یک داستان واقعی که در استان لرستان ایران رخ داده الهام می­گیرد.

            کینگ سالور داستان را به نقل از خبرگزاری رویترز (که منبع خود را روزنامه کیهان ایران عنوان کرده) نقل کرده است:

            تهران، ایران- یک خرس مادر از یک پسر 16ماهه شیرخواره گمشده مراقبت کرد که صحیح و سالم در لانه­ی این جانور کشف شده­است. به گزارش روزنامه کیهان سه­شنبه، پدر و مادر نوزاد از یک طایفه چادرنشین استان غربی لرستان، پس از کار روزانه به چادر خویش بر می­گشتند که بچه را گمشده یافتند.

(کینگ سالور به این گزارش افزوده است که پدر و مادر نوزاد خویش را به دختر نوجوانی سپرده بودند که با غفلت و مشغول شدن دختر به یک بازی گروهی، ناپدید میشود. پدر و مادر با کمک همسایگان به مدت سه روز جستجو می­کنند و تقریبا از یافتن ردی از نوزاد نومید می­شوند، تا اینکه یکی پیشنهاد می­کند نوزاد را جانوری برده­است! بهتر است غارها و کوهستان اطراف را بگردند. این پیشنهاد از گوش مادر نگران دور نگهداشته می­شود اما پدر کودک با قبول این احتمال با دوستانش فانوس به دست شروع به گشتن غارها می­کند که تعداد آنها بین 50 تا 100 تاست)

            رویترز ادامه داده است: پس از سه روز یک گروه جستجو نوزاد را در یک غار، 6 مایل دورتر از مالگه عشایری خود یافتند. گروه جستجو گفتند ممکن است این کودک از پستان خرس تغذیه شده باشد. به گزارش روزنامه کیهان یک آزمایش پزشکی نشان می­دهد کودک در سلامت کامل به سر می­برد.

            کینگ سالور به خبر رویترز اضافه می­کند جستجو گران به رهبری پدر کودک صدای گریه نوزاد را از یک غار می­شنوند، با مشعلی به داخل می­روند، نوزاد را درحالی می­بینند که خرس بر گرد وی حلقه زده است تا از کودک در مقابل این تازه­واردان مزاحم حمایت کند. پدر نوزاد با کشتن خرسی که کودکش را مراقبت کرده مخالفت می­کند، درحالی که همه می­ترسند خرس خشمگین شود  و به پدر یا نوزاد آسیبی برساند پدر به طرف وی گام بر می­دارد، در برابر چشمان حیرت­زده آدم­ها نوزادش را بغل می­کند و باز می­گردد بدون اینکه آسیبی ببیند، خرس تنها تماشاگر غمگین وصال پدر و نوزاد می­ماند!

            یک وبلاگ­نویس که این واقعه را یک آیه مدرن نامیده و تایید کرده است از نظر علمی با توجه به اشتراک DNA پستانداران یک امکان شیردادن یک خرس به انسان وجود دارد، وی گفته است احتمالا این به خاطر شرطی شدن مادر خرسی که توله­هایش را از دست داده نسبت به صدای نوزاد گرسنه بوده است به گونه ای که وی نیاز به شیر دادن داشته است.

خبرنامه بین المللی خرس (International Bear News)  در این باره نوشته است که هرگاه ما یک خرس را نجات دهیم خرس هم یکی از ما را نجات می­دهد و درباره خرس­های قهوه­ای رشته کوه­های زاگرس هشدار داده است، گزارش این نشریه به زودی در لور منتشر می­شود.

            بنده نتوانستم به اصل کتاب دست پیدا کنم، اما با جستجو در وب توانستم چندین نقد و تفسیر درباره آن بیابم و ظاهرا این روایت بازتاب گسترده­ای در وبلاگستان انگلیسی زبان دارد.

            بیشتر نقدها این کتاب را با حوادث آغاز قرن در یازده­سپتامبر و جنگ افغانستان ربط داده­اند به نظر می­رسد کینگ سالور کوشیده است احتمال همدلی بین انسان و خرس را مطرح سازد و نشان دهد که ما و آنها که تروریست می­خوانیمشان نیز خواهیم توانست به همدلی برسیم.

            الیزابت کای­تن که در سطور بالا نیز به وبلاگ وی اشاره کردیم نوشته است: تروریست حقیقتش را سخت دوست دارد همچون من! او مادری دارد که به کودکش خیره می­شود، با همان احساس افتخاری که من در تماشای کودکم دارم!

            اما قرائت­های دیگری هم از این داستان عنوان شده است، می نگوین  (My Nguyen) در برداشت خود را چنین عنوان کرده است: کینگ سالور وضع جهان ما را به خرس تشبیه کرده است. دشمن شماره یک ما احتمالا اشتهای بالای ما [آمریکائی­ها] در مصرف  است، که همچون یک خرس ممکن است ما را بخورد یا نجات دهد. ملت ما دشمن بزرگتری [از فرهنگ مصرف­زدگی] ندارد.

            با توجه به اینکه کتاب «شگفتی کوچک» یک مجموعه مقالات و یادداشت­ها با نثری ادبی است وجود چنین برداشت­های متفاوتی ممکن و احتمالا بجاست.

            همانطور که باربارا کینگ سالور آمریکایی از این شگفتی درس­های فراوانی گرفته و در این داستان ساده و کوچک نکته­های درخشان بسیار دیده، این ماجرا می­تواند مبنای بسیاری کارهای بومی هم باشد، افسانه­ها همیشه در تاریخ به وقوع نمی­پیوندند، این داستان می­تواند یکی از اسطوره­های قرن بیست و یکمی لرستان باشد. من کوشیدم به اصل فارسی خبر کیهان هم دسترسی پیدا کنم که تاکنون موفق نشده­ام زیرا سایت این روزنامه فقط شامل چند سال اخیر است، بر من مشخص نشده این خبر در خود روزنامه کیهان منتشر شده یا در پاورقی­ها، ویژه­نامه­ها یا نشریات وابسته آن، این داستان دقیقا در کجای لرستان اتفاق افتاده و نوزاد مورد نظر (که الان باید نوجوانی ده ساله باشد) کیست و چه می­کند؟ من اگر جای پدر کودک بودم حتما مثل سنت لطیف و طبیعت­دوستانه و حماسی لرها که نام فرزندانشان را شیرعلی و شیرخدا مینامند، وی را خرس­علی می­خواندم.

 

  Small Wonder: Essays

اطلاعاتی از زندگی و آثار باربارا کینگ سالور:

 1- http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Kingsolver

 2-  http://www.amazon.com/Barbara-Kingsolver/e/B000APW2FQ/ref=ntt_at_ep_top_2?ie=UTF8&sort=relevance&page=1

   دیگر منابع:

 1-  International Bear News; August 2003 vol. 12, no. 3, p.27

 2- http://telling-secrets.blogspot.com

 3- http://socialsciencebooks.suite101.com/article.cfm/small_wonder_barbara_kingsolver

 

منبع:   سايت لور   http://loor.ir/News.asp?nid=2224&ln=fa

Advertisements

5 دیدگاه برای ««خرس مادر» از کودک لرستانی مراقبت کرد»

 1. سلام اقای خدایی وب سایت ساختم ادرس Reza1970.blogfa دوم تجربی 203 باتشکر

 2. سلام
  راستش من یه کمی از دست سایت دلخورم
  یه چیزی خوندم که کاش نمی خوندم.
  مدیر سایت زیر یه نظر نوشت .ما شماره ی کامپیوترای مردمو داریم. هر چند من از جایی نظر میدم که حداقل هشتاد کاربر وجودارن و با یه شماره. ولی جالب نبود. خداحافظ شما احتمالا تا ابد.

  پاسخ لرنا: دوست گرامي سايت وردپرس كه وبلاگ لرنا در آن ساخته شده است همانند بيشتر سايتها در كنار هر نظر شماره كامپيوتر را درج مي نمايد. و با كليك بر روي هر شماره مي توان تمام نظرات قبلي آن فرد را مشاهده نمود. اين امكانات خيلي خوب است و بررسي نظرها را آسانتر مي سازد و كساني كه قصد مزاحمت دارند را مي توان اسپم كرد. مثلا شماره كامپيوتر شما 85.185.236…. (سه رقم آخر به دلايل امنيتي حذف شد) است. همه سايتها حتي آنهايي كه در بلاگفا كار مي كنند و كاز كدهاي وبگذر استفاده مي كنند اين امكان را دارند.
  اين وظيفه ما هست كه در اين مورد اطلاع رساني كنيم.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.