وابستگي لرستان به مرغ دیگر استانها / بازار در اختیار واسطه ها

در حالیکه استان لرستان به عنوان قطب دامپروری کشور زمینه لازم برای تبدیل شدن به مرکز تولید مرغ در کشور را داراست در حال حاضر این استان عمده مرغ مصرفی خود را از دیگر استانها تامین می کند. در حال حاضر میانگین جوجه ریزی در واحد های مرغداری استان غیر معقول و به روز نیست.. ظرفیت تولید مرغ در واحد های مرغداری استان بیش از شش میلیون و 508 هزار قطعه در یک دوره سه ماهه است.  

 به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، استان لرستان با موقعیت آب و هوایی مناسب و قابلیتهای لازم برای توسعه صنعت مرغداری هنوز برای تامین نیاز گوشت مرغ خود به دیگر استانها وابسته است تا تنظیم بازار مرغ در این استان به ویژه در ایام حساس سال مانند ایام عید و ماه مبارک رمضان با مشکلاتی مواجه شود.

افزایش قیمت مرغ توسط برخی واسطه ها، نوسان قیمت مرغ و چند نرخی بودن قیمت گوشت مرغ در این استان از جمله مشکلاتی است که سازمان بازرگانی به عنوان متولی تنظیم بازار در برهه های مختلف زمانی با آن مواجه است.

در سال جاری با وجود این مشکلات سازمان بازرگانی استان لرستان توانست با ورود مرغ منجمد به بازار و توزیع مرغ قیمت این کالا را در حد معقول نگه دارد اما به نظر می رسد رفع مشکل کنونی در بازار مرغ نیازمند چاره اندیشی اساسی و جدی است.

لرستان با مشکلات فراوانی در زمینه تولید مرغ مواجه است

رئیس سازمان بازرگانی استان لرستان شامگاه یکشنبه در جلسه کمیسیون تنظیم بازار در محل استانداری لرستان در این رابطه اظهار داشت: در حال حاضر این استان در زمینه تولید و توزیع گوشت مرغ با مشکلات فراوانی مواجه است.

حجت الله بیرانوند با اشاره به اینکه در حال حاضر حجم بالای تقاضا در استان و نبود اطلاعات دقیق از واحد های پرورش مرغ از مشکلات اساسی است، خاطر نشان کرد: ساماندهی واحدهای پرورش مرغ، میزان تولید و توزیع این واحدها باید در دستور کار دستگاههای متولی قرار گیرد.

میزان جوجه ریزی در مرغداریهای لرستان معقول نیست

وی با بیان اینکه در سه ماه پایانی سال گذشته کار تنظیم بازار مواد پروتئینی به وزارت بازرگانی واگذار شد، عنوان کرد: متاسفانه زمانی این کار به ما واگذار شد که در کشور و در استان با حجم بالای تقاضا و نبود اطلاعات دقیق در این زمینه مواجه بودیم.

رئیس سازمان بازرگانی استان لرستان با اشاره به دیگر مشکلات موجود در این زمینه، بیان داشت: متاسفانه در حال حاضر میانگین جوجه ریزی در واحد های مرغداری استان غیر معقول و به روز نیست.

عمده گوشت مرغ لرستان از خارج استان تامین می شود

بیرانوند با اشاره به اینکه متاسفانه در حال حاضر عمده نیاز گوشت مرغ در لرستان از خارج استان تامین می شود، یادآور شد: باید در ساماندهی و افزایش راندمان تولید گوشت مرغ در استان تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی با تاکید بر ساماندهی و جمع آوری اطلاعات دقیق از واحد های تولیدی گوشت مرغ این استان، خاطرنشان کرد: باید اطلاعات جامعی از میزان تولید، میزان جوجه ریزی و…مرغداری های سطح استان جمع آوری شود.

بهره برداری از واحدهای تولید مرغ در لرستان نیازمند همکاری بانکها

معاون بهبود و توسعه تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان این جلسه با بیان اینکه در سال 84 ظرفیت تولید مرغ در واحدهای مرغداری استان بیش از چهار میلیون قطعه در هر دوره سه ماه بوده است، عنوان کرد: خوشبختانه با ایجاد بنگاه های زود بازده در این زمینه در استان ظرفیت تولید مرغ در واحد های مرغداری استان به بیش از شش میلیون و 508 هزار قطعه در یک دوره سه ماهه رسید.

برزو رضاییان با اشاره به اینکه میزان ظرفیت تولید مرغ در واحدهای مرغداری لرستان در طول چهار سال اخیر بیش از 61 درصد رشد داشته است، بیان داشت: همچنین در حال حاضر واحدهایی برای تولید بیش از یک میلیون قطعه مرغ نیز در استان لرستان در حال ساخت است.

وی با اشاره به اینکه با همکاری بانکهای عامل در استان امکان افزایش تولید مرغ در واحد های مرغداری تا 10 میلیون قطعه در یک دوره سه ماهه خواهد بود، یادآور شد: در حال حاضر بیش از 416 واحد مرغداری در استان فعالیت می کنند.

کمبود شش هزار و 390 تن گوشت مرغ در لرستان

معاون بهبود و توسعه تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با بیان اینکه در حال حاضر سرانه مصرف گوشت مرغ در این استان برای هر نفر 22 کیلو گرم است، خاطر نشان کرد: ظرفیت تولید گوشت مرغ برای هر نفر در یک دوره سه ماهه در لرستان بیش از 32 هزار و 323 تن است.

رضاییان با اشاره به اینکه استان لرستان با جمعیت یک میلیون و 760 هزار نفر نیازمند بیش از 38 هزار تن گوشت مرغ در یک دوره سه ماهه است، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر این استان با کمبود بیش ازشش هزار و 390 تن گوشت مرغ مواجه است.

وابستگی 32 درصدی تامین مرغ لرستان به استانهای دیگر

وی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر ضریب وابستگی لرستان به استانهای دیگر در زمینه تامین گوشت مرغ بیش از 32 درصد است بیان داشت: سال گذشته میزان ضریب وابستگی لرستان به سایر استانها بیش از 60 درصد بوده است.

معاون بهبود و توسعه تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان ابراز امیدواری کرد که میزان ضریب وابستگی این استان در زمینه تامین گوشت مرغ به سایر استانها با بهره برداری از واحدهای در دست ساخت به صفر برسد.

رضاییان با اشاره به اینکه با تمهیدات و برنامه ریزی های انجام شده میزان ظرفیت تولید مرغ در لرستان افزایش خواهد یافت، عنوان کرد: در طول برنامه پنجم توسعه میزان ظرفیت تولید واحد های مرغداری لرستان تا 1.5 برابر نیاز استان افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه میزان جوجه ریزی در واحد های مرغداری لرستان در سال 87 بیش از یک میلیون و 370 هزار قطعه بوده است، خاطر نشان کرد: میزان جوجه ریزی در واحد های مرغداری استان در سال 88 بیش از 10 درصد افزایش داشته است.

مشکلات مرغداریهای فعال در استان لرستان

معاون بهبود و توسعه تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با اشاره به مشکلات موجود در واحد های مرغداری استان، بیان داشت: بالا بودن قیمت نهاده های غذایی، بیماری هایی مانند برونشیت و آنفلوانزا، بالا بودن قیمت جوجه، نوسان قیمت مرغ و کمبود نقدینگی از مشکلات موجود بر سر راه واحد های مرغداری در سطح استان است.

رضاییان با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر قیمت جوجه از 450 تومان به بیش از یک هزار و 100 تومان افزایش پیدا کرده است، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه یکی از نهاده های اصلی برای تولید مرغ گوشتی وجود جوجه است اما متاسفانه این نهاده در حال حاضر دارای قیمت نامعقولی هستند.

خسارات 50 هزار قطعه ای در مرغداریهای لرستان بر اثر آنفلوآنزا

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته به دلیل وقوع بیماری هایی مانند برونشیت و آنفلوآنزا تعداد زیادی از واحد های مرغداری در کشور و لرستان دچار آسیبهای فراوانی شدند، عنوان کرد: متاسفانه در تیرماه و تا پایان مهر ماه سال گذشته بیش از 50 هزار قطعه مرغ تلفات در استان داشتیم.

معاون پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان همچنین با اشاره به کمبود نقدینگی برای واحد های مرغداری در استان یادآور شد: یکی از الزامات اولیه برای تولید در واحدهای مرغداری در استان تامین نقدینگی و اعتبار است که متاسفانه در این زمینه دارای مشکلاتی هستیم.

نوسان قیمت مرغ در لرستان مرغداران را متضرر کرده است

رضاییان با اشاره به دیگر مشکل موجود در این زمینه بیان داشت: نوسان قیمت مرغ زنده یکی دیگر از مشکلات موجود در سطح استان لرستان می باشد.

وی با بیان اینکه یکی از راهکارهای لازم در زمینه افزایش راندمان تولید در مرغداری های استان افزایش سرمایه گذاری در صنعت مرغ و خرید تضمینی است، خاطر نشان کرد: کنترل بیماری ها، افزایش نقدینگی، توزیع مرغ منجمد و… از جمله راهکارهای موجود در این زمینه در لرستان است.

ایجاد بانک اطلاعاتی از مرغداریهای استان ضروری است

سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری لرستان و مدیر کل دفتر امور اقتصادی نیز با اشاره به اینکه باید در زمینه صنعت مرغ در استان یک بانک اطلاعاتی از واحد های مرغداری لرستان تنظیم شود بر تهیه نرم افزاری دفیق در این زمینه تاکید کرد.

محمد رضا ملکی راد با بیان اینکه باید اطلاعات جامع و به روز از میزان جوجه ریزی، تولید و تقاضای مرغ در استان جمع آوری شود، یادآور شد: سازمان دامپزشکی، معاونت پشتیبانی امور دام جهاد کشاورزی، سازمان بازرگانی و معاونت برنامه ریزی استانداری باید در زمینه تهیه این نرم افزار اقدام کنند.

واسطه گریها در زمینه تولید و توزیع مرغ حذف شود

وی با بیان اینکه لرستان می تواند به یک قطب بزرگ در زمینه تولید مرغ در کشور تبدیل شود، عنوان کرد: همچنین این استان می تواند در کنار تولید مرغ در زمینه ایجاد واحد های بسته بندی و صادرات به دیگر استانها نیز مورد توجه قرار گیرد.

سرپرست معاونت برنامه ریزی استانداری لرستان و مدیر کل دفتر امور اقتصادی یادآور شد: دستگاه های متولی در سال همت و کار مضاعف باید در زمینه تولید و تامین مرغ در استان تلاش مضاعف تری داشته باشند.

ملکی راد با تاکید بر اینکه باید واسطه گری ها در زمینه تولید و توزیع مرغ در استان حذف شوند، خاطر نشان کرد: با ایجاد یک نرم افزار و بانک اطلاعاتی دقیق از واحد های مرغداری استان سیستم توزیع و تولید در لرستان کنترل خواهد شد.

به هر حال مشارکت بانکها در راستای به ثمر رسیدن طرح های مرغداری چه در زمینه مرغ گوشتی و چه مرغ تخم گذار می تواند بخش عمده ای از مشکلات فراروی این صنعت را حل کند چرا که امروز استان لرستان با وجود توانمندیهای داخلی یکی از مهم ترین مصرف کنندگان مرغ و تخم مرغ استانهای دیگر است.

Advertisements

یک فکر برای “وابستگي لرستان به مرغ دیگر استانها / بازار در اختیار واسطه ها”

 1. گفته‌های علی لاریجانی، مترجمین سازمان ملل و خوانندگان نشریات اروپایی را دچار سرگیجه مفرط تاریخی کرد!
  علی لاریجانی گفت: «با نشان دادن لولوی شورای امنیت، مردم ایران رو به قبله نمی‌شوند.»
  :طفلک این خبرنگارهای بدبخت خارجی !!!!!!!!!!
  ترجمۀ نیوزویک:علی لاریجانی گفته است که اگر شورای امنیت مثل موجوداتی که بچه‌ها را می‌ترسانند ظاهر شود، مردم ایران به سوی قبله ی مسلمانان جهان دراز نمی‌کشند.

  ترجمۀ نشریۀ اسپانیایی ال پائیس:

  علی لاریجانی گفت که اگر شورای امنیت چیز ترسناکی را هم به ایرانیان نشان دهد، باز هم مردم ایران به سوی عربستان سعودی نمی‌خوابند.

  ترجمۀ نشریۀ فرانسوی اومانیته:
  علی لاریجانی گفت که دراز کشیدن ایرانیان به سوی مرکز اعتقادات مسلمانان بستگی به این دارد که آنها از موجودات افسانه‌ای بترسند، این یک داستان ایرانی است
  فقط برای مطالعه اقای خدایی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.