چشمه آبگرم دلفان، الماس درخشان دامنه هاي زاگرس

 چشمه آبگرم دلفان با آبدهي 30 ليتر در ثانيه و دماي 60 درجه سانتيگراد در 60 کيلومتري غرب شهر نورآباد و در بين دو رشته کوه «گله» و «سفيدکوه» در زاگرس و در محل تلاقي سه رودخانه گاماسياب، گيزه رود و سيمره، واقع شده است. اين جاذبه طبيعي به عنوان يک مکان در حوزه گردشگري درماني، همه ساله پذيرايي هزاران گردشگر و دوستدار طبيعيت به ويژه در حوزه هاي گردشگري سلامت است. دکتر «محمد معين» در کتاب فارسي خود از اين منطقه به عنوان يکي از زيباترين جاذبه هاي گردشگري و تنگه هاي ايران ياد کرده است 

به گزارش خبرنگار ايرنا، اين چشمه در 60 کيلومتري غرب شهر نورآباد و در بين دو رشته کوه «گله» و «سفيدکوه» در زاگرس و در محل تلاقي سه رودخانه گاماسياب، گيزه رود و سيمره، واقع شده است.
اين جاذبه طبيعي به عنوان يک مکان در حوزه گردشگري درماني، همه ساله پذيرايي هزاران گردشگر و دوستدار طبيعيت به ويژه در حوزه هاي گردشگري سلامت است.
وجود اين چشمه زيباي طبيعي در اين منطقه سرسبز با چشم انداز زيباي رشته کوه زاگرس به نحوي زيبا آراسته شده که چشم هر بيننده را نوازش و دل هر نظاره گر را با شيفتگي خاصي آرام مي کند.
دکتر «محمد معين» در کتاب فارسي خود از اين منطقه به عنوان يکي از زيباترين جاذبه هاي گردشگري و تنگه هاي ايران ياد کرده است.
بقاياي يک پل تاريخي بجامانده از دوران ساساني و وجود غار تاريخي مربوط به دوران غارنشيني، زيبايي و غناي تاريخي و فرهنگي خاصي به اين منطقه بخشيده است.
چشمه آبگرم دلفان با آبدهي 30 ليتر در ثانيه و دماي 60 درجه سانتيگراد از دامنه کوه گله از اعماق زمين مي جوشد و توسط اهالي اين منطقه يک حوضچه کوچک سيماني براي استفاده از آن احداث شده است.
به گفته کارشناسان بهداشتي و ميراث فرهنگي، اين چشمه طبيعي به لحاظ داشتن مواد معدني در التيام دردهاي مزمن موثر است و بسياري از بيماران براي درمان با استفاده از اين چشمه معدني به اين منطقه سفر مي کنند.
يکي از کارشناسان بهداشت و درمان نيز در گفت وگو با خبرنگار ايرنا گفت: چشمه آبگرم به دليل داشتن مواد معدني در معالجه و التيام برخي از بيماريها موثر است.
دکتر «محمد سيف» افزود: اين چشمه با غلظتي بيش از 700 ميلي گرم در ليتر و ترکيبات سولفات کلسيم، گوگرد، سولفور، دي کربنات منيزيم در درمان بيماريهاي مفصلي عفوني و امراض جلدي اثر بخش است.
اين گوهر کم نظير غرب کشور، برغم تمامي جاذبه ها و ويژگي هاي گردشگري و درماني خود همچنان در اين منطقه ناشناخته مانده است.
فرماندار شهرستان دلفان نيز با بيان اينکه چشمه آبگرم دلفان در رديف مناطق نمونه گردشگري شهرستان مورد تصويب هيات دولت قرار گرفته، ابراز اميدواري کرد کار مطالعاتي و نيازسنجي اين طرح توسط مسوولان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان لرستان به زودي آغاز شود.
«حجت الله نصيري پور» افزود: با بسترسازي و تهيه امکانات موردنياز و احداث راه دسترسي مي توان اين منطقه را به يکي از قطب هاي گردشگري استان تبديل کرد.
وي افزود: سرمايه گذاري در اين طرح علاوه بر رونق اقتصادي زمينه جذب گردشگران و دوستداران طبيعت به اين منطقه را فراهم مي کند
وي، خواستار توجه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در زمينه سرمايه گذاري مناسب در منطقه شد.

 

Advertisements

5 دیدگاه برای «چشمه آبگرم دلفان، الماس درخشان دامنه هاي زاگرس»

  1. متاسفانه در مورد وجود اين چشمه اطلاع رساني نشده(مثل خيلي از موارد ديگه)من خودم علاقه زيادي به چشمه ابگرم دارم وتا سرعين اردبيل براي چشمه اب گرم رفتم غافل از اينكه استان خودمون ازين چشمه ها داره.

  2. از خرم ابادي هاي عزيز ميخوام كه تو گوگلwikimapiaرو برن.تو تصوير ماهواره اي كه گرفته شده داخل منطقه شهري خرم اباد بخش بزرگي از ان با اسم خرم اباد بدون گذاشتن حرف ميم مشخص شده!!!!ودقيقا مشخص است كه سهوا نبوده زيرادليلي ندارد كه ان محدوده ازساير قسمت هاي شهر متمايز شود؟؟؟چرا؟از لرناي تقاضاي پي گيري هر چه سريع تر را دارم…

  3. با سلام متاسفانه به علت سهل انگاری مسئولین مدتی این چشمه زیبا را جز استان کرمانشاه شهرستان هرسین به حساب می اوردند که با پیگیری عده ای از جوانان این منطقه از طریق سایته ای مختلف از جمله دانشنامه ویکی پدیا ثابت شد که جز استان لرستان است . در این خصوص ما دو امام زاده به نام (باولین ) احم ومحمود داریم که متاسفانه اداره اوقاف استان کرمانشاه اقدام به بازسازی آنها نموده و مسئولین استان هیچگونه رغبتی در این زمینه ندارند !!!! جهت اثبات به انجا سری بزنید بد نیست !!!!!

  4. باسلام وتشکر از اطلاع رسانی شما، لطفا در صورت امکان تصا ویر مربوط به چشمه آبگرم را نیز در سایت قرار دهید تا جذابیت آن بیشتر شود.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.