ظاهرا قطار يك قلاده پلنگ لرستان را در منطقه چم چيت دورود كشت

منطقه کوهستانی «چم چیت» دورود ، زیستگاه حیوان های وحشی از جمله پلنگ و گرگ است. هنوز اطلاعات از مرگ این پلنگ دقیق نیست، احتمال می رود این پلنگ پیش از اینکه در مسیر قطار انداخته شود توسط برخی افراد مسموم شده باشد  پیش از سال 85 به مدت بیش از دو دهه هیچ گونه نشانی از این پلنگ زیبا در پهنه لرستان مشاهده نشد تا جایی که محیط زیست، پلنگ لرستانی را از جمله گونه های منقرض شده پلنگ در فهرست خود ثبت کرد 

 قطار، یوزپلنگ کمیاب ایرانی را کشت


حكايت فوق از زبان خبرگزاري مهر لرستان

  کشف لاشه پلنگ لرستانی روی ریل قطار/ پلنگ زاگرس در معرض خطر

به گزارش خبرگزاری مهر در خرم آباد، پلنگ لرستانی گونه منحصر بفردی است که تا پیش از سال 85 به مدت دو دهه هیچ اثری از این گونه بی نظیر مشاهده نشد اما شکارچیان به محض اطلاع از ادامه حیات اینگونه دست به کار شدند تا اینبار رنگ واقعیت به انقراض اینگونه بخشند.

پلنگ لرستانی که تا پیش از این منقرض شده اعلام شده بود و با زندگی مرموز و پنهانی حیات خود را تامین شده می پنداشت امروز به رغم خوشحالی که از حیات خود در میان دوستداران طبیعت برانگیخته است اما زمینه های مخاطرات جانی خود را فراهم کرده است.

تا پیش از سال 85 به مدت بیش از دو دهه هیچ گونه نشانی از این پلنگ زیبا در پهنه لرستان مشاهده نشد تا جایی که محیط زیست، پلنگ لرستانی را از جمله گونه های منقرض شده پلنگ در فهرست خود ثبت کرد.

روند حیات پنهانی این گونه تا سال 85 استمرار یافت تا اینکه در سال 86 برای بار دیگر پس از دو دهه پلنگ لرستانی در منطقه تنگ هفت لرستان مشاهده شد.

مشاهده این گونه نادر پس از دو دهه به رغم اینکه موجی از خوشحالی در میان دوستداران طبیعت ایجاد کرد اما مجالی شد تا بار دیگر آمار کشته شدن این گونه توسط شکارچیان افزایش یابد.

قصه زندگی پلنگ لرستانی اینگونه اذهان را نهیب می زند که شاید این گونه منحصر بفرد در صورت اینکه پنداشته شود که منقرض شده امید بیشتری به زندگی خواهد داشت.

روند شکار پلنگ لرستانی به موارد تلفات این گونه در سال گذشته محدود نشد تا در اولین ماه های سالجاری نیز کشف لاشه های دو قلاده پلنگ بازهم زنگ خطر را در مورد این گونه به صدا درآورد.

سرپرست گارد حفاظت محیط زیست استان لرستان در این رابطه ضمن تایید کشف جسد یک قلاده پلنگ روی ریلهای قطار شهرستان دورود، به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: مطابق اطلاعات اولیه ای که امروز از این شهرستان گزارش شده یک قلاده پلنگ در مسیر قطار سپیددشت – دورود توسط قطار زیر شده است.

محمدحسین سپهوند با تاکید بر اینکه هنوز اطلاعات از مرگ این پلنگ دقیق نیست، عنوان کرد: احتمال می رود این پلنگ پیش از اینکه در مسیر قطار انداخته شود توسط برخی افراد مسموم شده باشد.

وی بیان کرد: در حال حاضر جسد این پلنگ از شهرستان دورود در حال انتقال به خرم آباد برای کالبدشکافی به منظور مشخص شدن علت اصلی مرگ این گونه منحصر به فرد است.

سرپرست گارد حفاظت محیط زیست استان لرستان با تاکید بر اینکه در حال حاضر دلایل یاد شده از جمله زیر شدن توسط قطار تنها در حد حدس و گمان است، یادآور شد: ظرف 24 ساعت آینده اطلاعات دقیق در مورد علت مرگ این پلنگ در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده می شود.

سپهوند با تاکید بر اینکه در سال گذشته نیز چندین مورد از تلفات و شکار این گونه گزارش شده است، خاطر نشان کرد: این پلنگ به عنوان گونه بومی زاگرس در کوه های سفید کوه، قالیکوه و منطقه سپیددشت به صورت پراکنده زندگی می کند.

وی با بیان اینکه روز گذشته نیز یک مورد از تلفات پلنگ لرستانی در منطقه سپیددشت گزارش شده بود، عنوان کرد: جسد این پلنگ نیز برای تشخیص علت مرگ در حال بررسی توسط کارشناسان است.

سرپرست گارد حفاظت محیط زیست استان لرستان با تاکید بر ضرورت حفاظت ویژه از این گونه منحصر به فرد، خاطرنشان کرد: تا سه سال پیش کمتر این گونه در استان مشاهده شده بود چرا که پلنگ از جمله گونه هایی است که در جاهایی که محل زندگی انسان است خود را نشان نمی دهد و به طور کلی زندگی مخفیانه ای دارد.

سپهوند یادآور شد: اما در سالهای اخیر با استمرار روند مشاهده این گونه به نظر می رسد باید ضمن افزایش نیروهای محیط بان میزان محافظت از این گونه ارتقا پیدا کند.

وی با تاکید بر ضرورت اتخاذ تدابیر ویژه برای حفاظت از پلنگ لرستانی، خواستار افزایش اعتبارات و نیروی مورد نیاز در این راستا شد.

این در حالیست که به گفته مدیر کل سابق محیط زیست استان لرستان در سال گذشته بیش از پنج قلاده پلنگ در استان لرستان توسط شکارچیان کشته شد که در آخرین مورد در سال گذشته در اتفاقی تاسف بار یک ماده پلنگ لرستانی توسط لاشه مسموم از سوی شکارچیان کشته و سه قلاده توله وی ربوده شد.

به هر حال به نظر می رسد روند شکار پلنگ لرستانی در طول سه سال اخیر نیازمند چاره اندیشی جدی در راستای ارتقا حفاظت از این گونه منحصر به فرد از یک طرف و توجه جدی مردم این استان به حفظ این گونه کم نظیر باشد.

Advertisements

15 دیدگاه برای «ظاهرا قطار يك قلاده پلنگ لرستان را در منطقه چم چيت دورود كشت»

 1. سلام بر خدائی عزیز
  بسیار متاسف شدم از کشته شدن این گونه ارزشمند که در حال انغراض است
  امیدوارم که مسئولین توجه بیشتری به این گونه های ارزشمند نماید
  درود بر شما

 2. سلام.آقای خدایی این مطلب خیلی مطلب جالبی بود. واقعا متاثر شدم از این حادثه& راستشو بخواید خیلی به یوز پلنگ علاقه دارم و تشکر میکنم ازتون که با این مطلب اطلاعاتی رو در مورد این حیوان بدست آوردم

 3. در مورد اون سوالتون هم باید بگم که من مطالبم متنوع ومتغیره.آجبل هم یک جنبه ی دو پهلو داره& هم اینکه جنبه ی طنز داره هم حاکی از مطالبمه.ولی در صددم که اسمشو عوض کنم. از راهنماییتون هم ممنونم
  http://www.behnamn.blogfa.com

 4. سلام
  جناب آقای خدایی
  از سایت شما دیدن کردم و واقعآ از مطالب مفیدی که در لرنا انداخته اید تشکر می کنم و دوست دارم شما هم به وبلاگ من سری بزنید و با فکر بلندتان در باره ی اشعاری که سروده ام نظر بدهید و قابل به ذکر است که هنوز همه ی شعر های ناچیزم را در وبلاگ ننوشته ام.
  آدرس:
  http://www.Shahrokh-and-love.blogfa.com

 5. سلام اقای خدایی من ناصر زندیه دانش آموز دبیرستان دهخدا کلاس203 هستم شما از وبلاگ من اشکالاتی گرفتید من اون اشکالات رو بر طرف کردم و مطالب زیادی رو به وبلاگ اضافه کردم از شما تقاضادارم که از این وبلاگ دیدن فرماییدWWW.NASERPELANG.BLOGFA.COM باتشکر از شما استاد گرامی

 6. سلام آقای خدایی من محمد باجلان(حبیبالله) در دبیرستان دهخدا کلاس 203 هستم نام وبلاگ من آدرس زیر میباشد http://www.mohamadbajelan.blogfa.com باتشکر از زحمات شما در سایت لرنا

 7. با درود و سپاس از شما به خاطر اطلاع رسانی اخبار استان در سایت لرنا
  همیشه اخبار سایت شما را دنبال می کنم و آرزوی موفقیت برای شما و دیگر دست اندرکاران زحمتکش لرنا دارم
  امیدوارم طبیعت زیبای استان لرستان همانگونه که هست حفظ شود

 8. با توجه به حادثه اخير پوشش خبري گسترده اين موضوع در رسانه هاي محلي و ملي و تهيه طرحي به منظور شناساي زيست گاه پلنگ لرستاني به منظور چاره جويي و حفاظت از اين گونه باارزش زيستي ضروري به نظر مي رسد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.