هجوم سودجويان به ساخت و ساز در حریم رودخانه های لرستان

  در حالیکه قیمت زمین در اطراف رودخانه های شهری هر روز در حال افزایش است برخی سودجویان به دنبال ایجاد ساخت و ساز در حریم رودخانه های استان هستند. استان لرستان دارای بیش از 33 رودخانه دائمی است. رودخانه «گله رود» در مرکز شهر بروجرد، رودخانه «خرم رود» و «کرگانه» در خرم آباد، رودخانه «حوضیان» در الیگودرز، رودخانه ازنا در همین شهرستان، رودخانه های «تیره» و «ماربره» در دورود و رودخانه «کشکان» در پلدختر …  

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، در حالی استان لرستان دارای بیش از 33 رودخانه دائمی است که برخی از این رودخانه از فضای شهری عبور می کنند به طوریکه عمده شهرهای این استان در کنار رودخانه های دائمی بنا شده است.

رودخانه «گله رود» در مرکز شهر بروجرد، رودخانه «خرم رود» و «کرگانه» در خرم آباد، رودخانه «حوضیان» در الیگودرز، رودخانه ازنا در همین شهرستان، رودخانه های «تیره» و «ماربره» در دورود و رودخانه «کشکان» در پلدختر از جمله رودخانه هایی هستند که در کنار آنها شهرستانهای لرستان شکل گرفته اند.

این در حالیست که در سالهای اخیر برخی سودجویان در کنار رودخانه های استان با تجاوز به حریم رودخانه ها اقدام به ساخت و ساز کرده اند که با برخورد جدی شرکت آب منطقه ای استان مواجه شده اند.

معاون حفظ و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: در حال حاضر در کل استان لرستان بیش از دو هزار و 451 کیلومتر رودخانه اصلی و فرعی وجود دارد.

نادر مختاری با بیان اینکه اکثر شهرها و روستاهای لرستان در کنار رودخانه ها شکل گرفته اند، عنوان کرد: شهرستان های مختلف لرستان از جمله خرم آباد، بروجرد، دورود، پلدختر و … و حتی دورترین روستاهای این استان در کنار رودخانه های اصلی یا فرعی قرار دارند.

وی با اشاره به قانون در این زمینه، عنوان کرد: مطابق قانون کلیه اراضی کنار و در حریم رودخانه ها دارای مالکیت دولتی است.

معاون حفظ و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان لرستان با اشاره به اقدام برخی سودجویان برای ساخت و ساز در حریم رودخانه ها، عنوان کرد: در حال حاضر به علت منفعت بالا برخی افراد در این استان به دنبال تجاوز به حریم رودخانه ها هستند.

مختاری با تاکید بر اینکه متولی این موضوع شرکت آب منطقه ای است، خاطر نشان کرد: در این راستا این شرکت مطالعات حریم بستر رودخانه های استان را در راستای مشخص شدن حریم و بستر رودخانه ها در دستور کار دارد.

وی ادامه داد: پس از مطالعات هر بخش اطلاع رسانی لازم در مورد حریم و بستر رودخانه انجام می شود و افراد زمان دارند تا شکایات خود را برای بررسی در کمیسیون به این شرکت ارائه دهند و در صورت رد شکایات مطالعات انجام شده به عنوان سند نهایی مد نظر قرار می گیرد.

معاون حفظ و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان لرستان از معرفی متخلفان در این زمینه به مراجع قضایی خبر داد و یادآور شد: در حال حاضر بخش عمده تخلفات در زمینه ساخت و ساز در حریم رودخانه ها در حاشیه رودخانه کرگانه خرم آباد و رودخانه گله رود بروجرد صورت می گیرد.

مختاری با اشاره به اینکه برخی افراد به منظور ساخت و ساز در حریم رودخانه های استان اقدام به تسطیح زمین کرده اند، عنوان کرد: شرکت آب منطقه ای استان به محض اطلاع از موضوع روند کار را متوقف کرده و تاکنون اجازه ساخت و ساز به هیچ کسی را نداده است.

وی تصریح کرد: به استناد قانون توزیع عادلانه آب تا پایان سال 88 این شرکت اقدام به شناسایی 89 مورد تجاوز به محدوده های بستر و حریم مجاری آبی و تشکیل پروژه در محاکم قضایی کرده است تا در صورت احکام قطعی قضایی نسبت به آزاد سازی بسترها و حریم رودخانه ها اقدام شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان لرستان خاطر نشان کرد: با توجه به نقش مهم رود خانه ها در توسعه استان حفاظت و صیانت از این سرمایه های بزرگ خدادادی باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان و مردم قرار گیرد.

مختاری از همجواران رود خانه های اصلی و فرعی استان خواست نسبت به رعایت بسترها و حریم رود خانه ها توجه جدی داشته باشند و قبل از هر گونه ساخت و ساز ابتدا از شرکت آب منطقه ای استعلام لازم را به عمل آورند.

 

Advertisements

9 دیدگاه برای «هجوم سودجويان به ساخت و ساز در حریم رودخانه های لرستان»

 1. دیدگاه شما در انتظار بررسی است.

  باعرض سلام به آقای خدایی از اینکه من را درساخت وبلاگ همراهی کردید متشکرم ابوطالب لک

 2. سلام اقای خدایی من ناصر زندیه دانش آموز کلاس203 هستم شما اشکالاتی رو از وبلاگ من گرفتید من اشکالات رو بر طرف کردم ومطالب دیگری به وبلاگ اضافه کردم لطفآ اگه میشه از وبلاگ دیدن فرمایید http://WWW.NASERPELANG.BLOGFA.COM باتشکراز زحمات شما استاد گرامی

 3. باسلام خوشحالم كه اين روزا خيلي از عزيزان مشغول درست كردن وبلاگ ميباشند اميدوارم كه در وبلاگشوش بيشتر در پي پيشرفت استان باشند.مطلب بالا هم مطلب خوبي است متاسفانه عدم كنترل صحيح شركت اب منطقه اي استان دليل اصلي اين مشكلات است .چند سال پيش مطلبي را خوندم كه نوشته بود رودخانه خرم اباد بزرگترين سطل زباله دنياست!اميدوار بودم چند سال بعد با بهبود فرهنگ مردم ديگه شاهد اينگونه مسايل نباشم ولي متاسفانه بهبودي حاصل نشدوخرمرود همچنان يك اشغال رود است شايد به قول جناب توكل ساكت بهترين راه براي پاكيزه نگه داشتن اين رودكشيدن فنس به دور ان باشد(حداقل از پل دارايي زاده تا پارك معلم كه تاسفباره).زير پل بزرگ هم در داخل رودخانه مشغول ساخت وساز هستند شنيدم كه قراره اونجا پاركينگ بزنن!!!!!حيف اين خرم رود واين همه اب كه داخل اين شهره. محض اطلاع دوستان هم عرض كنم كه تنها ابشار شهري كشور در خرم اباده.

 4. سلام
  چون خبر خیلی جالب و بدون اشکال نوشته شده .اجازه بدین کمی در مورد تیتر خبر صحبت کنیم.
  سود از منظر اقتصاد اختلاف بین درآمد و هزینه است و همه ی مردم دنیا که کار اقتصادی میکنن .بدون استثنا دنبال سود هستن.حتی اونایی که کارهای خیر میکنن دنبال سود اون دنیایی .
  پس کلمه ی افراد سودجو خیلی منظور رو نمیرسونه.
  کلاه بردار- کلاه گذار – شارلاتان(بر وزن زلاتان) – شورای شهر بی تعهد – ساخت و ساز کن بی تربیت _ و …. مناسب تره.
  چون مردم ما اونقد شنیدن سودجو ها آدمای بد و بی تربیتی هستن – دیگه تن به کار نمیدن. نه به خاطر تنبلی نه !! فقط به خاطر اینکه سودجو نباشن.

 5. دراین موقعه هاچون رودخانه هابنحوی پناهگاه ماهیان و…محسوب میشوداداره کل محیط زیست آقای بازگیرنیزبایددستوردهد کهکارشناسانش بااین مسائل برخوردنمایندکه زیستگاه پایین دست آلوده نگردد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.