لرستان امن ترين استان كشور است اما احساس امنيت مهمتر است

چند شب پیش از اخبار سراسری شنیدیم که تا کنون 9 مجسمه برنزی از میادین و بوستانهای تهران ربوده شده اند! راستی اگر یکبار خدای نکرده مجسمه فردوسی در منطقه پشت بازار خرم آباد یا میدان کفتر بازان دورود دزدیده شود شایعه پراکنان (که متاسفانه خودشان هم لر هستند اما خود کم بین اند! عیب خود را بسیار بسیار بزرگتر از حسن خویش می انگارند!) آنرا در تاریخ افتخارات قوم ثبت می کنند! جالب است بدانيد به گزارش خبرگزاری آفتاب، پس از استان تهران، استان های سمنان، كرمان و اصفهان در رتبه های بعدی بیشترین سرقت قرار دارند     

متن كامل

ابراهيم خدايي؛ وبلاگ لرستان ما :استان لرستان كمترین آمار وقوع سرقت را به خود اختصاص داده است. به گزارش خبرگزاری آفتاب، پس از استان تهران، استان های سمنان، كرمان و اصفهان در رتبه های بعدی بیشترین سرقت قرار دارند.

 

توضیح در ویرایش جدید: هموطن محترم جناب آقای فؤاد رضاپور در واکنش به اعتراضها مطلبشان را اساسا ویرایش کرده اند و حداقل نام لرستان را از تیتر برداشته اند تا کلیت استان مظلومانه زیر سوال نرود، از شجاعت ایشان و احترامی که به دغدغه های ما گذاشتند تقدیر می کنیم، هرچند ما هنوز اعتراض داریم و معتقدیم با وجود برداشتن اشارات مربوط به گهر یا قوم لر و حذف کامنتهای موهن و.. و محدود کردن موضوع به یک منطقه دورافتاده تر در مرز دو استان لرنشین خوزستان و لرستان (آبشار شوی) اصل و اساس مطلب که بدنامی لرستان است پا برجاست و بهتر است ایشان لحن خود را عوض کنند، اگر کاستی می بینند با سند و مدرک و شاهد اعلام کنند، ما وبلاگ نویسان لرستانی هم از ایشان حمایت می کنیم تا اگر مشکلی هست بر طرف شود.

 

————————————————————————-

یکی از همتباران به نام آقای فؤاد رضاپور که در وبلاگشان به مسایل طبیعت گردی و کوهنوردی می پردازند، مطلبی نوشته­اند که تصورات و دغدغه­های شخصی خودشان است، اما ایشان باید به دغدغه­های ما هم احترام بگذارند که معتقدیم انتشار این مطلب در هر رسانه ای یک ظلم و اجحاف نابخشودنی درباره مناطق لرنشین است.

مطابق آمارهای رسمی اعلام شده، استان لرستان و همینطور مناطق لرنشین یکی از امن ترین استانهای کشور به شمار می رود (لینکهای پایین مطلب را ببینید)، احتمالا جناب رضاپور البته آمارهای رسمی دولت را قبول ندارند، چرا که با چشمان خودشان دیده اند کسانی در کوه و کوهستان لرستان دچار حوادثی شده اند، اما ایشان این را هم در نظر بگیرند که در یکی از استانهای مرکزی کشور، در همین نوروز چادر مسافرتی یکی از آشنایان ما در داخل پارک عمومی وسط شهر به سرقت رفت! اما ما هرگز این اتفاق را به پای مردم آن شهر نمی گذاریم و این حادثه را در رسانه بدان شکل زننده اعلام نمی کنیم و جار نمی زنیم «طبیعت گردی در لرستان خطرناک است

در خط نخست مطلبم نوشته ام که آقای رضاپور را لرتبار می انگارم هرچند ایشان با صراحت چنین نگفته اند، اما همانطور که اکثر کسانی که جوک لری می گویند و قاه قاه (به لُر یعنی به اجداد و هویت خودمان) می خندند خودشان لرند، اکثر کسانی هم که از نا امنی لرستان را تبلیغ می کنند متاسفانه از ریشه و تبار خودمان هستند!چرا؟ پاسخش را باید در یک بررسی روانشناختی قومی و فرهنگی جست، چرا که ظاهرا قوم لر به نقطه ای رسیده که رسانه ها و دیگران نیازی ندارند آنرا تخریب کنند، ضربه های اولیه وارده شده است بقیه تخریب کار خود لرهاست! لرها نه تنها دنبال حق خود از رسانه ها، توریسم و اقتصاد مملکت نیستند دنبال دلیلی برای متهم کردن خود و محکوم کردن خویش به محرومیتند و به ظلم علیه خود مشروعیت می بخشند!

بنده شش هفت سال است که به طور مرتب اکثر قریب به اتفاق جمعه ها و دیگر ایام تعطیل را در طبیعت لرستان می گذارنم، از مناطق صعب العبور گرفته تا مناطق عمومی تر، با خانواده، یا با دوستان و.. نمی دانم چرا یکبار و فقط یک بار از آن دیو و ددها و شرور هایی که امثال جناب رضاپور از آن ها صحبت کرده به تور ما نمی خورد تا ببینیم لر شرور چه شکلی است! اما یک چیز را می دانم و آن اینکه اگر در تمام طول تابستان فقط یک نفر عینکش را در دریاچه گهر گم کند تا آخر سال بسیاری از مردم دورود آن را تعریف می کنند و آن را دلیلی بر ناامنی منطقه می دانند و مسئول آن هم کسی نیست جز فرهنگ مردم لُر!

البته چند تن از همشهریان و همتباران و دیگر هموطنان سعی کرده اند در کامنت دانی وبلاگ جناب رضاپور پاسخهایی به ایشان بدهند و انصافا حق مطلب را هم ادا کرده اند، اما تاسف آنجاست که بیشتر خوانندگان مطلب اصلی کامنتها را نمی خوانند و گرنه جناب احسان سالاروند و مهشید و.. بجا پاسخ داده اند، اما نتوانسته اند جناب رضاپور را قانع کنند مطلبشان را حذف کنند.

قبل از هر چیز باید توجه داشت طبیعت گردان در مناطق بکر و دورافتاده بایستی همیشه احتیاط لازم را رعایت کنند، اگر منطقه ای کاملا امن و بیخطر بود بدان «بکر» نمی گفتند.

اما.. در بخشی از مطلب آمده است: «وقتی خودم را جای کسی میگذارم که بدون هیچ آگاهی قبلی تنها با دیدن عکسی از تابستان دریاچه گهر ، بدون داشتن تجهیزات در تعطیلات نوروز دست خانواده اش را میگیرد و پا به این منطقه میگذارد واقعا تاسف می خورم..»

باید گفت جناب رضاپور راحت بخوابید و اصلا تاسف نخورید، بهار امسال کسی در دریاچه گهر لخت نشده چون اساسا کسی آنجا نبوده است! نکند شما چیزی شنیده اید؟ شایعاتی که مردم برخی مناطق لر علیه لر میسازند و مدام تکرار می کنند زود می پیچد! (توضیح اینکه دریاچه گهر در منطقه حفاظت شده اشترانکوه به جز فصل گرما در قرق محیط زیست است و نوروز گردشگری ندارد!).

باز در جای دیگری آمده : «متاسفانه  عده بسیار  معدودی بی هیچ ملاحظه با ایجاد نا امنی برای گردشگران و طبیعت گردانی که در محل های خلوت بیتوته کرده اند این فرهنگ غنی را زیر سوال برده و باعث خراب کردن همه  اوصافی میشوند که در وصف این سرزمین آمده است …»

از نویسنده بسیار سپاسگذاری می کنیم که تاکید کرده اند اعلام جرمشان علیه عده معدودی است و یکراست نفرموده اند تمام مردم لرستان شرورند (آنطور که کامنتهای مجهول الهویه ادعا کرده اند) و همه اسلحه دست ساز دارند! در هر حال اگر لرستان تصویر زیبایی هم داشته باشد این دو عکس شما که نمی دانم دنبال ثابت کردن چه چیزی هستند آن را به یک جهنم واقعی در برابر چشم بازدیدکنندگان وبلاگ شما بدل کرده است.

در مورد عکسها، تصویر دوم که کاملا بی ربط  است (و خدای ناکرده از روی غرض ورزی نباشد!)  باید خدا را شکر کرد خود آقای «کلاشنیکف» روسی بوده و خدا را شکر که باروت و بمب اتم را لرها کشف نکرده اند و گرنه ببین شما چه موضوعی برای نوشتن داشتی!

اما در مورد عکس اول امیدوارم بازوی آن جوان به زودی شفا یابد، و البته هر کس موجب صدمه به ایشان شده باشد مستوجب سرزنش و توبیخ است، اما چون ظاهرا عکس در محیطی عمومی گرفته شده، بهتر بود با این پوشش ظاهر نمی شدند، ساعدشان اثار آفتاب سوختگی شدید دارد، طبیعت دورود بازدیدکنندگان خارجی زیادی هم دارد، جالب است که خارجی ها تا وارد طبیعت می شوند خود را می پوشند ولی ما برعکس تا وارد می شویم یکباره می خواهیم بر عکس فرهنگ و اخلاق محجوب داخل شهر، خویش را عریان کنیم، ممکن است این مساله برای خانواده هایی که در منطقه هستند ازار دهنده و تحریک کننده باشد.

در آخر مطلب آورده اند: «مهیا کردن بستر مناسب جهت طبیعت گردی و فرهنگ سازی هم برای بومیان و هم برای گردشگران چیزیست که مقدمه این تبلیغات وسیع است و به سالها بستر سازی نیاز دارد … شتابزدگی در انجام این امر تنها باعث آسیب رساندن بیشتر به طبیعت است که هرگز قابل بازگشت نخواهد بود»

من نمی دانم ایشان «تبلیغات وسیع» را کجا دیده اند؟ متاسفانه معرفی طبیعت لرستان در رسانه های کشور از هر جاذبه دیگری کمتر است!

ما منکر این نیستیم که هرگز برای هیچ مسافری در لرستان اتفاقی نیفتاده، اما به هیچ عنوان قبول نداریم که این خطرات (ناشی از انسان یا حوادث طبیعی) بیشتر از استانهای همجوار و جاهای دیگر ایران است.

چند شب پیش از اخبار سراسری شنیدیم که تا کنون 9 مجسمه برنزی از میادین و بوستانهای تهران ربوده شده اند! راستی اگر یکبار خدای نکرده مجسمه فردوسی در منطقه پشت بازار خرم آباد یا میدان کفتر بازان دورود دزدیده شود شایعه پراکنان (که متاسفانه خودشان هم لر هستند اما خود کم بین اند! عیب خود را بسیار بسیار بزرگتر از حسن خویش می انگارند!) آنرا در تاریخ افتخارات قوم ثبت می کنند!

فواد رضاپور در آخرین کامنتش هم نوشته است: «فکر نمیکنم این نوشتار ضرری برای لر و سرزمین لرستان داشته باشد . امیدوارم که این باز خورد در اعمال من و شما در قبال طبیعت این آب و خاک نتیجه بخش باشد.»

فؤاد جان مطمئن باش این مطلب و امثال آن نه تنها هیچگاه جایی را درست نمی کنند بلکه برعکس خودشان مشکل ساز خواهند بود.

اولا اینکه شما بنویسی لرستان نام امن است با صد مطلب «لرستان امن است» هم جبران نخواهد شد، گیرم که آب رفته به جوی بازآید با آبروی رفته چه باید کرد!

دوم اینکه اگر شما بنویسی لرستان نام امن است کافیست خوانندگانت باور کنند، اگر روزی گذارشان به لرستان افتد با همین باور وارد لرستان شوند حتما همانطور خواهد شد که شما گفته اید، در روانشناسی می خوانیم اگر من فکر کنم  شما مرا دوست نداری، همین احساس به شما منتقل خواهد شد، نتیجه این سوءتفاهم تنفر من و شما از همدیگر است، مطلب شما باعث میشود مهمانان لرستان تمام امکاناتشان را برای دریافت انرژی منفی از مردم منطقه تحریک کنند. حالا اگر عشایری دستش را برای تعارف بدیشان بلند کنداحتمالا ایشان خودشان مستقیما مشت را حواله وی می کنند و.. مطلب شما اگر امنیت را از لرستان نگیرد احساس امنیت را خواهد گرفت، انسان بنده احساس است اگر احساس امنیت نباشد، امنیتی نخواهد بود.

سوم اینکه لرستان نسبت به هیچ جای دیگر ایران ناامن تر نیست پس این مطلب شما خلاف واقع است، و حرف خلاف واقع نباید منتشر شود.

در نهایت بنده از طرف خودم، مهشید، احسان سالاروند و مردم نجیب لر از شما خواهش می کنم یا مطلب مذکور را حذف کنی و یا آنرا تعدیل کنی، (مثلا با این تیتر که به امنیت طبعیت گردان توجه کنیم، سپس توضیح بدهید که در لرستان یا هر جای ایران باید تمهیداتی برای امنیت گردشگران در نظر گرفت) این هم صلاح ما و شماست و هم صلاح لرستان و ایران.

 

 چند لینک مرتبط:

:: در طی سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۱کمترین سرقت کشور در استان لرستان صورت گرفته است ( و بیشترین در تهران، سمنان، کرمان و اصفهان!) .

 :: لرستان کمترین جرم جنسی کشور را داشته

 :: تهران نا امن ترين شهر و لرستان امن ترين استان كشور  

Advertisements

14 دیدگاه برای «لرستان امن ترين استان كشور است اما احساس امنيت مهمتر است»

 1. طبيعت بكر به طبيعتي گويند كه پاي انسان به انجا نرسيده باشد وكاملا دست نخورده باشد وهيچ ربطي به امنيت ندارد.

 2. سلام
  کاملا درسته .تهران مرکز غارت چپاول رانت خواری ادم ربایی تجاوز .کلاه برداری. بی حجابی . سرطان . دود آلودگی .گرانی. و اونقد چیز که آدم از گفتنشون چیزدونش درد می گیره. ولی ————–ولی ——— ولی—–
  جون واسه ی زندگی شهرستانی ها .چرا ؟؟؟همین دهاتی های خودمون که تشریف فرما شدن تهران الان حاضر نیستن سالی یه بار بیان.بچه هاشون اونقده فوکولی شدن که دیگه به … میگن نیای دنبالمون.
  اکثر مردم اگه یه پولی گیرشون بیاد سعی میکنن یه اپارتمان توی تهران بخرن . بعد از یه مدتی هم به تهران میگن تهرون!چرا ؟چون بچه ی تهران شدن یه افتخار برای بی هویت ها شده.
  پس نتیجه میگیریم تهرا ن با وجود اینکه نا امن ترین نقطه ی کشوره ولی یه کسانی که تعدادشون کم هم نیست توش احساس امنیت میکننو ولی بعضی نقاط کشور که امن ترین هستن .مردمش احساس امنیت نمی کنن.
  پس احساس امنیت از خود امنیت مهم تره.
  کاری کنیم توی استان امن ما احساسش هم ایجاد بشه.

 3. چرا باید چشممونو رو واقعیت ببندیم. با این لا پوشی ها به جایی نمی رسیم. ابشار شوی امنیت نداره من که بچه دورودم اگه یه اشنا تو اون منطقه نداشته باشم به هیچ وجه اونجا نمیرم.

 4. چرا یه منطقه توریستی به این زیبایی و با این همه توریست و کوه نوردی که هر ساله به اونجا میرن نباید امنیت داشته باشه.

 5. اقا فرید ارازل اوباش تو همه مناطق تفریحی وجود داره حتی توچال وکلکچال ودرکه و… ومشکلی نیست که به توان در اندک مدتی حلش کرد با جار زدن این حرف فقط وضع استان رو خراب تر میکنیم ودیگه این یکی دودونه گردشگر رو هم از دست میدیم ودر یک کلام به استان خیانت میکنیم.
  مثلا همین پارک کیو خرم اباد ما پر لات وپاته ولی من همیشه توخوابگاه(کوی دانشگاه تهران)وهرجا که فرصت باشه بچه های استان های دیگه رو تشویق به رفتن به لرستان میکنم ویکی از مناطق تفریحی استان رو پارک کیو معرفی میکنم وامیدوارم که مشکلی پیش نیاد ومیدونم اگر هم ناامن باشه دیگه به قول اقای خدایی مثل اصفهان چادر مسافرین رو تو پارک نمیدزدن!وقتی لرستان قابلیتش رو داره که به قطب گردشگری کشور تبدیل بشه ووضع اسفبارمون بهبود پیدا کنه اگه من و شما وفواد رضاپوروبقیه علیه استان شعار منفی بدیم چه اتفاقی می افته؟بعد تو اسمشو میذاری لا پوشی!!!تو روخدا یکمی بیشتر فکر کن بعد حرف بزن و بدون این تویی که داری فرهنگمون رو نابود میکنی نه اون ارازل و اوباش .

 6. باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت استادعزیزآقای خدایی من مرتضی آزمون دانش آموزکلاس 201ریاضی هستم.من واقعاازمطالبتان لذت بردم

 7. من محمد ندری معروف بهTEVEZبچه پلدختر اصالتا الشتری ام واقعا از اینکه لرم احساس غرور میکنم وحتی تو دانشگاه دیده ام کسانی که عشق لرن. درود بر لرستان .

 8. …متاسفانه دربرخي مناطق لرنشين اقليتهايي مزدورايجادشده اندکه هدفشان تحقيرقوميت لراست.اين هدف درقالب چنين جملاتي ايرادمي شود:1-اگربابچه هامان لري صحبت کنيم درمدرسه ودانشگاه وجامعه دچارمشکل ميشوند!(جواب:چگونه اين مشکل براي ترکهاکه زبانشان سختتراست پديدنمي ايد؟چگونه انهاباترکي حرف زدن رييس جمهورووزيرهم ميشوندامالري حرف زدن مانع پيشرفت است؟)2-لري لهجه است!(جواب:لري لهجه نيست بلکه اين لري که دراثراموزش شبانه روزي فارسي ازدروديوارنابودشده شبيه لهجه است.مثلامن ديده ام خيلي ازلرهابه داميگويندمادربه بواميگويندپدربه کاکاميگويندبرادربه گيه ميگويندشکم به مل ميگويندگردن…پس درحقيقت اينهادارندفارسي ميگويندبه اسم لري.ثانين لهجه اصفهاني يزدي وشيرازيست که تنهاتن صدابافارسي تهراني فرق ميکندوکلمات يکيست ثالثن فرض کنيم لري لهجه است ايااين دليل ميشودکه ازبين برور؟چرااصفهاني ويزدي باصرف هزينه وفيلم بايدبماندولي اين يکي بايدازبين برود؟)3-عامل عقب ماندگي مالري حرف زدنست!(جواب:اولا»کدام استانهاي برخورداررامي شناسيم که باازدست دادن زبان واصالت خودبه پيشرفت رسيده باشددوما»ازوقتي که مالري رارهاکرده وبه فارسي مفتخرشده ايم چه پيشرفتهاي شاياني نسبت به قبل کرده ايم؟کارخانه هاکه زيادنشده کمترهم شده امارطلاق وبيکاري کم نشده زيادهم شده پس چرانتايج پيشرفت اشکارنميشود)4-لرهافارس اصيل هستند(جواب:لرهالرهستندولي فرضا»که فارس اصيليم چرابقيه فارسهانمي ايندواززبان اصيل وفرهنگ قديمي مابهره ببرندومابايديکطرفه فرهنگ پذيرباشيم؟چرابراي اين فارسهاي اصيل يک درس ادبيات لري وجودندارد؟چرااين فارسهاي اصيل ازتمام امکانات اوليه زندگي شهري بي بهره اند؟)
  ادامه نظر حذف شد

 9. دوستان به نتایج تحقیقات علمی و آمار رسمی توجه کنند نه شایعه و تصورات و توهمات- آمار رسمی وزارت کشور و آمار رسمی نیروی انتظامی نشان می دهد لرستان یکی از امنترین نقاط کشور است.
  همچنین نتیجه مهمترین تحقیقاتی که احساس امنیت را در کل کشور مورد بررسی قرار داده اند نشان می دهد احساس امنیت در لرستان بالاست. از جمله می توانید به دو تحقیق زیر مراجعه کنید:
  1- بررسی احساس امنیت در کل کشور(معاونت اجتماعی نیروی انتظامی)
  2- بررسی عوامل اجتماعی موثر بر احساس امنیت در لرستان(جهاد دانشگاهی لرستان و دانشگاه علوم پزشکی لرستان)
  یک عده از مدیران بی عرضه توجیه بی کفایتی خود را تهمت ناامنی در لرستان قرار داده اند.

 10. با سلام خدمت تمام هم زبانان عزیزم
  شاید دیگر باید صبرمان از این همه توهین و اهانت به سر بیاید و مسئولین را از خواب غفلت بیدار کنیم و از این همه توهین اعلام انزجار کنیم باشد که جایگاه واقعی خودمان را در تمام عرصه ها بدست آوریم.باید اول از خودمان شروع کنیم و اتحاد بدست آوریم و برای فرهنگ و تمدنمان ارزش قایل شویم

 11. با سلام
  باید عرض کنم که هیچوقت نباید مطالبی به صورت غرض ورزی به هیچ قومی نسبت داده شود. لرستان یکی از استانهای مستعد برای جذب گردشگر می باشد واقعا جای تاسف است که برخی بخواهند با این گونه حرفها دید بقیه را به این استان زیبا بد کنند. امید انکه شما هموطن گرامی از توهین به بقیه اقوام خودداری کنید.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.