نصب تندیس مشاهیر لر ، راهبردی برای جذب توریست و ارتقای اعتماد بنفس مردم لر

 دكتر كيانوش زهراكار: … نصب تندیس مشاهیر لر نظیر: کریم خان خان زند،لطفعلی خان زند،باباطاهر عریان، ملا پریشان لرستانی،میرنوروز، داراب افسر بختیاری،علیمردان خان بختیاری،سردار اسعد  بختیاری،والیان لرستان پشتکوه و پیشکوه ،اتابکان لر کوچک و لر بزرگ، عبدالحسین زرین کوب، سید جعفر شهیدی،صامت بروجردی، علامه بحرالعلوم،آیتالله بروجردی، آیتالله کمالوند خرم آبادی،استاد مسعود بختیاری و…. موجب آشنایی بیشتر  نسل جوان لر با مشاهیر قومی خود و ارتقای  هر چه بیشتر اعتماد بنفس قومی لر زبانان خواهد شد   

 —— متن كامل ——-

همانطور که در نوشته های قبلی خود ذکر کردم  مشاهیر هر قوم و ملتی برگهای زرین شناسنامه آن  قوم و ملت و مولفه های سازنده هویت آن محسوب می شوند لذا پاسداشت آنها مزایای  زیادی برای آن قوم دارد.یکی از اقدامات ارزنده در این مورد راه اندازی تندیس  سرای مشاهیر لر در خرم آباد  است.در این تندیس سرا تندیسهای مشاهیر لر از ایران باستان گرفته تا زمان معاصر در همه حوزه های سیاسی،فرهنگی،اجتماعی،ادبی و هنری  نظیر آریو برزن، یوتاب شیر زن لر و خواهر آریو برزن، کریم خان خان زند،لطفعلی خان زند،باباطاهر عریان، ملا پریشان لرستانی،میرنوروز، داراب افسر بختیاری،علیمردان خان بختیاری،سردار اسعد  بختیاری،والیان لرستان پشتکوه و پیشکوه ،اتابکان لر کوچک و لر بزرگ، عبدالحسین زرین کوب، سید جعفر شهیدی،صامت بروجردی، علامه بحرالعلوم،آیتالله بروجردی، آیتالله کمالوند خرم آبادی،استاد مسعود بختیاری،استاد رضا سقایی،یارسان لرو ……و…..و….و….ساخته و به ترتیب زمانی و در یک مکان زیبا و مستقل یا بعنوان زیر مجموعه موزه مردم شناسی  نصب گردد.ابن مجموعه باید دربر گیرنده مشاهیر حوزه فرهنگی-تاریخی لرستان بزرگ از بغداد و اربیل عراق تا سواحل خلیج فارس و شیراز تا همدان و سپاهان  از لک و فیلی  و ثلاثی تا بختیاری و ممسنی و بویر احمدی باشد. راه اندازی  این تندیس سرا مزایای  زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

1.آشنایی بیشتر  نسل جوان لر با مشاهیر قومی خود.

2. ارتقای  هر چه بیشتر اعتماد بنفس قومی لر زبانان.

3. ایجاد همبستگی بیشتر مردمان لر (لک،فیلی،ثلاثی، بختیاری، ممسنی و بویر احمدی) و پذیرش درون قومی بیشتر.

4.جذب توریست  .

5.معرفی  واقع بینانه  و به دور از آلودگی فرهنگی قوم لر به سایرین و ارتقای جایگاه ملی قوم لر .

راه اندازی این مرکز نیاز به مطالعه عمبق، پوشش جامع مشاهیر لر،مشارکت نخبگان لر،حمایت مالی دولت و  حمایت مالی مردم دارد. اولین گام برای این کار ارزنده نگارش نامه ای از طرف نشریه لور به دلیل ارتباط گسترده با دلسوزان لر و پتانسیل بالای گردانندگان این مجله و تهیه پیش نویس راه اندازی این مرکز و انعکاس آن به مقامات دولتی(استاندار،مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و وکلای مجلس) و نخبگان لر می باشد.

——————————

منبع: وبلاگ دكتر كيانوش زهراكار
http://k-zahrakar.blogfa.com/

Advertisements

7 دیدگاه برای «نصب تندیس مشاهیر لر ، راهبردی برای جذب توریست و ارتقای اعتماد بنفس مردم لر»

 1. بسیار عالی.بیایید همه با هم در حفظ هویت و فرهنگ و هنر و زبان و لهجه ی خود بکوشیم.

 2. سلام
  پیشنهاد بسیار عالی و منطقی بود و من بعنوان نماینده ی قانونی زندگان و ایضا رفتگان .هر کاری در جهت این فرهنگ سازی از دستم بر بیاد فرو گذاری نخواهم کرد.
  با عنایت ویژه به دزدی های اخیر مجسمه های مشاهیر در تهران.پیشنهاد سازنده دارم و اینکه این مجسمه های مشاهیر لری رو هم با همون وضعیت نصب کنن و یه مقادیری هم شل تر . تا راحت دزدیده بشن.
  نتایج فرهنگی – علمی – اجتماعی:
  – با دزدیده شدن این مجسمه ها مجبورن ببرن استانهای دیگه بفروشنشون. خوب این یعنی صدور فرهنگ.
  – مجبورن یا به عبارتی ثابت میشه این مجسمه ها رو از لرستان دزدیدن. خوب این یعنی لر ها دزد نیستن . این یعنی صدور جامعه شناسی.
  -ما مجبوریم دوباره مجسمه بسازیم. خوب این یعنی گسترش اشتغال.
  الیوم استعمال مجسمه در جای جای استان مجسمه خیز لرستان (ببخشید استان مشاهیر خیز )
  از اهم امورات است. و ایضا یک مجسمه با هزینه شخصی اینجانب برای آقای خدایی هم بسازین که لطف دارن.

 3. با سلام
  پیشنهاد بسیار ارزشمندیست. وقتی در مسافرتی در شیراز بودم در موزه منزل زینت الملوک تندبس مشاهیر شیراز رااز کوروش کبیر تا نصرا…مردانی بصورت زیبایی با توضیحات گذاشته ب.دند.از جمله تندیس کریم خان زند که در توضیحات آن نوشته بودند کربم خان زند از قوم لک ازلرستان که موجب افتخار هر لر و ابرانبست.

 4. با عرض سلام و خسته نباشید. خواهشن در رابطه با هر کدام از مشاهیر و نخبگان لر توضیحاتی نز بگذارید از جمله کارها و محل سکونت آنها و غیره . با تشکر

 5. به نظر من موضوعی خوبیست اما ترس من از اجرای این کارهاست .معمولا بسیار بد و غیر حرفه ای مسائل فرهنگی در استانی نظیر لرستان اجرا می شود .تصور مردم دیگ نقاط ایران از لرستان یک کلاه نمدی یک الاغ و یک مرد زمخت و ساده است در دید مردم ایران لرها با ظاهری مربوط به 100 سال پیش زندگی می کنند. و علت آن معرفی تصویری بسیار بد مسائل فرهنگی بوده است. در حفظ فرهنگ باید کوشا بود اما حفظ به معنی نگداری گذشته پوسیده نیست بلکه به معنای ارتقائ آنست. فرهنگی که زایش نداشته باشد محکوم به فناست با کلاه نمدی نمی توان در سالن های لوکوس امروزی کنسرت داد. و دامن زدن به این نوع نگهداری فرهنگ آن هم در شکل ظاهری آن و نه محتوای آن موجب مضحکه شدن یک قوم می شود. خصویت اصیل یک قوم را می توان در کالبدی امروزی بیان کرد تا قابل هضم برای نسل جدید باشد.بیائید از خودمان دلقک نسازیم .متاسفانه حجم زیادی از جوک علیه لر در بین مردم شروع شده است . و هرجا سادلوحی و نسادگیست به لر نسبت داده می شود. مهمترین کار فرهنگی هر قوم و ملتی ارتباط دادن خود با گذشته و آینده است. چرا که هر فرهنگی اگر به روز نشود پیر خواهد شد.
  خ درودی از تهران

 6. تصحیح متن بالا
  با عرض پوزش چونن تند نوشته شده است خوب ویرایش نشده است
  نگداری= نگهداری
  آنست= آن است
  خصویت= خصوصیت
  سادلوحی و نسادگیست= ساده لوحی و نه سادگی
  خ درودی

 7. اگه راست ميگين يه پوششي برا اون سنگ نبشته كه از دوران سلجوقي جا مونده درست كنين كه از بس آفتاب بارون بهش خورد از بين رفته

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.