عكسهايي از تخريب جنگل در منطقه پاپي لرستان

    

تصاوير پايگاه خبري لرنا از تخريب جنگل (قطع درختان بلوط براي تغذيه دامها و توليد زغال) منطقه بوتك، نزديك روستاي چنارشوره منطقه پاپي را در ادامه همين مطلب ببينيد  

 

روستاي چنار شوره منطقه پاپي در مسير جاده سپيددشت خرم آباد و در قلب جنگل «بوتك» قرار دارد، ارديبهشت 89 براي گردشي بهاري به اين روستا و جنگل زيباي بوتك رفتيم و با صحنه هاي عجيب و نگران كننده از تخريب سريع جنگل ديديم. صدها درخت بعضا بزرگ كه با اره قطع شده بودند در جاي جاي جنگل به جشم مي خورد.

 

علت اصلي قطع درختان: تغذيه دامها
از تعدادي از عشاير اطراف و مردم روستا در باره علت قطع اين درختان سوال كردم: م- خورشيدوند از اهالي روستاي چنارشوره علت اصلي قطع درختان اين منطقه را چوپانها و گله دارهايي مي داند كه براي تغذيه بزها و گوسفندان با اره به جان درختان مي افتند غافل از آنكه قيمت هر درخت خيلي بيشتر از يك بز است. او مي گويد: «برخي از چوپانها براي تغديه گله هاي بز و گوسفند درختان را قطع مي كنند، تا خوراك دامها را تامين نمايند. مخصوصا در فصل تابستان و پاييز كه علف كمياب تر است. چوپانها راحت ترين و كم زحمت ترين راه براي سير كردن دامها كار را اره كردن درختان تشخيص مي دهند. با توجه به اينكه چوپانها در كوه تقريبا بيكار هستند و معمولا در فصل پاييز اره هم همراه دارند ، گاهي برخي چوپانها هر روز چندين درخت را قطع مي كنند

توليد زغال از چوب جنگل

 برخي از اهالي منطقه نيز درختان جنگل را براي توليد زغال و فروش در شهر قطع مي كنند. عده اي از همين طريق توليد زغال نان در مي آورند.

عشاير هر ساله از چوب جنگل حصار و پرچين مي سازند

ع- ساكي يكي ديگر از اهالي منطقه ساخت پرچين و حصار توسط عشاير به منظور نگهداري دامها را از علل اساسي قطع درختان اين منطقه مي داند و مي گويد: عشاير درختان را قطع مي كنند تا حصار و پرچين براي گله ايجاد كنند. وقتي عشاير كوچ مي كنند اين پرچين ها از بين مي روند و سال بعد باز هم بايد براي ايجاد پرچين درختان جديدي را قطع كنند

برخي مردم روستا و عشاير براي پخت و پز و گرم كردن خانه از هيزم جنگل استفاده مي كنند. به نظر مي رسد در اين مورد عشاير و روستاييان تقصيري ندارند و اين وظيفه دولت است كه با سوخت مناسب و ارزان را در اختيار آنها قرار دهد. بايد گازرساني به روستاهايي كه در مناطق جنگلي هستند در اولويت قرار گيرد. مثلا منطقه پاپي كه گسترده ترين جنگلهاي استان را دارد بايد در اولويت گازرساني قرار گيرد. به نظر مي رسد حتي اگر كپسول گاز در فصل سرما با هلي كوپتر هم به عشاير برسد، كار زيادي در حفاظت از سرمايه جنگل نيست.

آنچه كه ما در پرس و جو از مردم منطقه علت اصلي قطع درختان در جنگل بوتك منطقه پاپي يافتيم، همان علت اول است: چوپانها براي تغذيه دامهاي خود با اره شاخه ها و گاهي تنه درختان بزرگ را قطع ميكنند تا بزها و گوسفندان خود را سير كنند غافل از آنكه ارزش هر درخت كمتر از يك بز نيست

اينجا خبري ازاداره محيط زيست نيست

در اين ميان محيط زيست لرستان نبايد ساكت بنشيند. و ضمن مجازات متخلفان، با اطلاع رساني و فرهنگ سازي مردم را به ارزش جنگل آگاه سازد.

——————————-

عكس: اسفنديار خدايي، با تشكر از جناب آقاي عزت ساكي ساكن سپيددشت كه در تهيه اين عكسها نقش اساسي داشته است

Advertisements

10 دیدگاه برای «عكسهايي از تخريب جنگل در منطقه پاپي لرستان»

 1. درود ! این کار ، مانند آن است که کسی دستان مادرش را ببرد تا چلوگوشت از آن بپزد . این ها بر شاخ نشسته اند و بن می برند . خدا عاقبت زمین را به خیر کند .

 2. مشکل مربوط به پرچین با در اختیار قرار دادن مقداری حصار پلاستیکی و یا فلزی به آسانی و ارزانی قابل علاج است.من بسیار دیده ام عشایری که نزدیک شهر دورود زندگی می کنند از چنین پرچینهای توری پلاستیکی و فلزی سبک استفاده می کنند که هم امنیت و سبکی بیشتری دارد، هم قابل جابجایی است و هم آسیب کمتری به طبیعت می زند. مساله اصلی آنجاست که باید مسؤلان مربوط با حساسیت بیشتری دنبال راه حل بگردند.

 3. گاه و بیگاه طبیعت ما دستخوش عوامل انسانی در معرض تخریب و نابودی می شود.ای کاش که ما با خود میاندیشیدیم که این تهدیدی است برای ایندگان.به امید اینکه هیچ کس خدشه ای به طبیعت وارد نکند.

 4. باتشکر از اینکه از منطقه پاپی و جنگل بوتک دیدن کردید : من خودم بچه روستای چنار شوره هستم .
  1- ای کاش از سفیدآب (اسبیو) و آبشارش که در همان نزدیکی است دیدن می کردی !
  2- از طبیعت خود روستای چنار شوره و باغهای گردو و سیبی که آنجاست عکس تهیه کنید.
  3- از همان درخت چنار برزگی کنار جاده است و طببع بهاری همان بوتک که لاله های واژگونی دارد عکس تهیه کنید.

 5. چه به بگویم هر گوشه ی این دل غمی وطن دارد ………………………………………….لرستان باش تا بمونم………………………………………………………..

 6. متاسفانه هیچکدام از کسانی که آن درختها را میبرند این مطالب را نمیخوانند، اما خیلی از کسانی که میخوانیم و افسوس میخوریم کمابیش باعزیزان روستایی در ارتباط هستیم، سعی کنیم با اطلاعرسانی و ایجاد حس مسولیت در اطرافیان، مخصوصا کودکان و نوجوانان به زیبا نگه داشتن محیط زیبای زندگیمان (لرستان عزیز) و پاسداری از نعمتهای خدادادی آن کمک کنیم. بی تفاوت نباشیم. درست است که خیلی کارها توسط مسوولین باید انجام شود، اما هیچ تلاشی بدون همکاری مردم به نتیجه نمیرسد.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.