لرستان به سختي نفس مي‌کشد! آلودگي هوا 6 برابر حد مجاز

آسمان استان لرستان امروز بازهم درگير با گرد و غبار بود تا اين بار باران بهاري نيز در برخي شهرستان هاي استان مغلوب گرد و غبار شود. مدير کل محيط زيست استان لرستان با اشاره به ورود موج جديد ريزگردهاي عربي به لرستان ، بيان داشت: در حال حاضر ميزان آلودگي هواي استان لرستان6 برابر حد استاندارد است. لرستان سال گذشته را با 100 روز آلوده پشت سر گذاشت که به نظر مي رسد با ورود پنج موج آلودگي هوا تاکنون به اين استان اين تعداد روز آلوده از مرز 100 روز در سالجاري نيز بگذرد    

 

 

به گزارش مهر از خرم آباد ، آسمان استان لرستان امروز بازهم درگير با گرد و غبار بود تا اين بار باران بهاري نيز در برخي شهرستان هاي استان مغلوب گرد و غبار شود.

عابران کوچه ها و خيابان هاي برخي از شهرستان هاي استان لرستان به ويژه شهرستان کوهدشت امروز نوع ديگري از باران را تجربه کردند که به جاي تلطيف هوا و تميز کردن فضاي شهري به همراه خود گل و لاي را از آسمان فرود آورد تا مشکل گرد و غبار را دوچندان کند.

مدير کل محيط زيست استان لرستان با اشاره به ورود موج جديد ريزگردهاي عربي به لرستان ، بيان داشت: در حال حاضر ميزان آلودگي هواي استان لرستان 66 برابر حد استاندارد است.

 

 

 

محمدحسين بازگير ميزان استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 ميکروگرم در مترمکعب عنوان کرد و افزود: اين در حالي است که هم اکنون ميزان ذرات معلق در هواي اين استان به طور متوسط 850 ميکروگرم بر مترمکعب است.

وي با بيان اينکه امروز سومين روز است که لرستان با مشکل آلودگي هوا مواجه است، يادآور شد: در حال حاضر علاوه بر خرم آباد ريزگردهاي عربي در آسمان ديگر شهرستان هاي استان از جمله پلدختر و کوهدشت هم مشاهده مي شود.

مدير کل محيط زيست استان لرستان با اشاره به وضعيت آلودگي هواي لرستان، از شهروندان لرستاني خواست در صورت عدم ضرورت نسبت به خروج از منزل و تردد کودکان و سالمندان خودداري کنند.

استان لرستان در حالي سال گذشته را با 100 روز آلوده پشت سر گذاشت که به نظر مي رسد با ورود پنج موج آلودگي هوا تاکنون به اين استان اين تعداد روز آلوده از مرز 100 روز در سالجاري نيز بگذرد.

اين در حالي است که همواره لرستان به عنوان سرزميني با طبيعت زيبا و دلکش در ايام مختلف سال زبانزد بوده که وضعيت ريزگردهاي عربي و خسارات آن به طبيعت موجب خدشه به اين موهبت الهي شده است.

به هر حال با وجود تذکرات مکرر نمايندگان استان هاي غرب کشور در زمينه ضرورت چاره انديشي مسئولان براي معضل گرد و غبار به نظر مي رسد هنوز نشست هاي چندجانبه مسئولان محيط زيست دستاورد قابل توجهي را در پي نداشته است.

استمرار وضعيت کنوني ريزگردهاي عربي هر روز خسارات اين پديده در استان هاي غرب کشور را افزايش مي دهد ولي گويا برنامه جدي در اين حوزه از سوي مسئولان وجود ندارد تا اين امر نگراني مردم را دوچندان کند.

به هر روي با وجود وعده هاي مسئولان محيط زيست در زمينه برگزاري نشست هايي با مسئولان کشورهاي همسايه براي حل مشکل به نظر مي رسد هيچ کدام از اين راهکارها نتيجه عملي در پي نخواهد داشت و ايران به عنوان کانون بحران بايد به دنبال راهکارهاي جدي تري در اين زمينه باشد.

امروز سلامت آحاد مردم ايران اسلامي دستخوش پديده اي است که 80 درصد منشا آن را بايد در کشورهاي همسايه ايران جستجو کرد در حاليکه اين پديده تاکنون مشکلي را براي اين کشورها ايجاد نکرده است و اين ملت ايران است که هر روز متحمل خسارات ناشي از اين پديده مي شود.

 

———————————-

توضيح لرنا: متاسفانه در ويرايش اوليه اين خبر به جاي عدد 6 در عنوان خبر عدد 66 ذكر شده بود. (عدد 5 مميز 66 صحيح است. گاهي نرم افزارهاي انگليسي جاي عدد فارسي و رقم اعشاري بعد از مميز را جابجا مي كنند). نشرياتي مثل جام جم و سايت تابناك به تبعيت از لرنا عدد عجيب 66 برابر را در خبرها ذكر كرده بودند. يكي از مخاطبان محترم ما (جناب آقاي لرزاده) ما كه به عدد 66 توجه كرده بودند، اين اشتباه را در نظري كه در ذيل اين مطلب مي بينيد به گوشزد نمودند كه از ايشان تشكر مي شود
Advertisements

5 دیدگاه برای «لرستان به سختي نفس مي‌کشد! آلودگي هوا 6 برابر حد مجاز»

  1. فکر میکنم 6 برابر صحیح باشد نه 66 برابر، «ميزان استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 ميکروگرم در مترمکعب عنوان کرد و افزود: اين در حالي است که هم اکنون ميزان ذرات معلق در هواي اين استان به طور متوسط 850 ميکروگرم بر مترمکعب است.» با یک حساب سرانگشتی اگر 850 را بر 150 تقسم کنیم 5.6 بدست می آید که به 6 نزدیکتر است« کمی دقت کنید. امیدوارم که این کامنت تایید شود

    لرنا: با تشكر از شما و حق با شما بود اصلاح شد

  2. تقصیرامریکای جهانخواره ودولت دوست وبرادرهیچ تقصیری ندارد

  3. از ماست که بر ماست برادران لر زمان جنگ هم تا زمانی که جوانان ما کشته می شدند کسی به فکر صلح نبود و می خواستند کربلا را فتح کنند اما همینکه به استانهای ثروتمند نشین رسید سریع جام زهر را نوشیدند امیدوارم کمی به خود بیاییم و بفهمیم که برای خود باید چکار کنیم.

  4. مثل این که دوستان خبر را نشنیدند : عراق به ما افتخار داد برویم شن های روانشان را مالچ پاشی کنیم . آفرین به این دولت نیرومند !

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.