گازرساني به روستاها، تنها اميد براي حفظ جنگلهاي لرستان

اكبر شيرواند ساكن يكي از روستاهاي دهستان سرانبار با شنيدن آژير كاميون، سراسيمه چهارعدد سيلندر خالي گاز را بيرون آورد تا زودتر از سايرين در صف دريافت كپسول گاز قرار گيرد. پس از انتظاري طولاني، نوبت اكبر براي دريافت كپسول نرسيده كه صدايي تمام اميد وي را به ياس تبديل مي‌كند، سليندرگازتمام شد . با نااميدي تبررا برداشته و به كوههاي اطراف مي‌رود تا كوله باري از هيزم را با قطع كردن تعدادي درخت بلوط فراهم كند تا بتواند ازاين طريق اجاق گاز و بخاري خانه را براي گرم كردن منزل روشن كند    

—————————

با اجرايي شدن مصوبات گازرساني درسفر استاني دولت نهم به استان لرستان علاوه بر تامين سوخت مورد نيازمردم اين استان، گام بلندي براي حفظ و صيانت از جنگل‌هاي لرستان برداشته شده است .

صداي آژير كاميون حمل سيلندرهاي گازمايع درمناطق شهري و روستايي استان لرستان به گوش مي‌رسيد، صداي ناهنجاري كه براي روستاييان مناطق محروم در ايام سال به ويژه فصل سرما، نويد تامين گرما و آسايش خانواده‌ها بود.

اكبر شيرواند ساكن يكي از روستاهاي دهستانسرانبار با شنيدن آژير كاميون، سراسيمه چهارعدد سيلندر خالي گاز را كه قبلا در چرخ دستي زنگ زده خود جاسازي كرده بيرون آورد تا زودتر از سايرين بتواند در صف دريافت كپسول گاز قرار گيرد.

پس از انتظاري طولاني در صف،نوبت اكبر براي دريافت كپسول نرسيده كه صدايي تمام اميد وي را به ياس تبديل مي‌كند، سليندرگازتمام شد .

با نااميدي تبررا برداشته و به كوههاي اطراف مي‌رود تا كوله باري از هيزم را با قطع كردن تعدادي درخت بلوط فراهم كند تا بتواند ازاين طريق اجاق گاز و بخاري خانه را براي گرم كردن منزل روشن كند.

اين داستان گوشه‌اي ازمشكلات مردم ساكن درروستاهاي استان لرستان است كه به دليل شرايط خاص جغرافيايي و صعب العبور بودن محورهاي تردد آنها، همواره براي تامين سوخت مورد نياز خود با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌كنند.

حركت قطار توسعه و عمران در مناطق مختلف كشور به ويژه مناطق روستايي و محروم به واسطه همت و تلاش مضاعف دولتمردان، شتاب و سرعتي چشمگير به خود گرفته است.

اين مهم ناشي ازتوجه ويژه دولت خدمتگزار و شخص رئيس جمهور به امر توسعه و محروميت زدايي از مناطق روستايي كمتربرخوردار كشور از جمله روستاهاي محروم استان لرستان است.

دراين خصوص مصوبه گازرساني به ‪ ۱۰۰‬روستاي استان لرستان به تصويب هيات دولت رسيد واجراي آن در كمترين زمان ممكن آغاز شد.

روستايياني كه تا چندي قبل، براي تامين سوخت مورد نياز خود مجبور بودند با وجود رنج بسيار و مسافت طولاني به شهرهاي همجوار سفر كرده و نفت و گازوييل را خريداري كنند و يا به جنگل‌هاي اطراف رفته و درختان را براي تامين سوخت به هيزم تبديل كنند اميدوار شدند كه از نعمت گاز برخودار خواهند شد .

مدير عامل شركت گاز استان لرستان گفت: گازرساني به روستاهاي لرستان علاوه بر تامين سوخت مورد نياز مردم اين مناطق، گام بلندي براي حفظ جنگلهاي اين استان محسوب مي‌شود.

علي گودرزي با بيان اين مطلب كه ‪ ۱۴۳‬روستاي لرستان از نعمت گاز خانگي بهره مند هستند، اظهار داشت: اجراي طرح گازرساني به ‪ ۱۰۰‬روستاي لرستان از جمله طرح‌هاي مصوب سفر هيات دولت به لرستان است كه با پيگيري و تلاشي مضاعف در حال اجراست.

وي با اشاره به اينكه براي اجراي اين طرح ‪ ۲۲۰‬ميليارد ريال اعتبار درنظر گرفته شده، اظهار داشت: عمليات اجرايي طرح گازرساني به ‪ ۶۵‬روستاي محروم لرستان آغاز شده كه به زودي شاهد بهره مندي جمعيت ساكن در اين روستاها از گاز خانگي خواهيم بود.

به گفته اين مقام مسئوول، مناقصه اجراي طرح گازرساني به ‪ ۱۷‬روستاي ديگر هم درحال برگزاري است كه با مشخص شدن پيمانكار، عمليات اجرايي آنها به زودي آغاز خواهد شد.

گودرزي با اشاره به اينكه نهضت گازرساني به روستاههاي استان لرستان از ابتداي فعاليت دولت نهم آغاز شده، افزود: تاكنون ‪ ۱۲۸‬ميليارد و ‪۶۷۴‬ ميليون ريال براي اجراي اين مهم در اين استان هزينه شده است.

گودرزي تعداد مشتركين شركت گاز در استان لرستان را ‪ ۲۵۳‬هزار مشترك عنوان كرد و اظهار داشت: يك ميليون و ‪ ۱۳۰‬هزار نفر از جمعيت استان لرستان معادل ‪ ۲۶۵‬هزار خانوار از نعمت گاز خانگي بهره مند هستند.

مديرعامل شركت گاز لرستان با اشاره به اينكه در سال گذشته ‪ ۱۸۳‬كيلومتر شبكه‌گذاري در بخش توسعه گاز استان انجام شده، انشعاب نصب شده را دراين مدت چهار هزار و ‪ ۸۸۰‬مورد عنوان كرد و ادامه داد : هم اكنون ‪ ۹۵‬درصد جمعيت شهري استان لرستان از نعمت گاز شهري بهره مند هستند.

درحال حاضر ‪ ۱۴۳‬روستاي استان لرستان از نعمت گاز خانگي بهره مند هستند كه عمليات گاز رساني به ‪ ۱۳۵‬روستاي آن از شروع دولت نهم تاكنون انجام شده است.

Advertisements

یک فکر برای “گازرساني به روستاها، تنها اميد براي حفظ جنگلهاي لرستان”

  1. بخش زيادي از تخريب جنگل ها ومراتع استان در ايام عاشورا نابود ميشه.سال قبل طرح مشعل گازي رو در برخي مناطق اجرا كردند كه متاسفانه با شكست مواجه شد چون فرهنگش جا نيوفتاده بود ومن فكر ميكنم مناسب ترين راه براي جلوگيري از اين تخريب اينه كه سازمان مربوط(يا حتي اگه لازم باشه نيروي انتظامي)دراين ايام مانع اين اقدام شود تا عزاداران عزيز به مشعل گازي گرايش پيدا كنن.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.