بختياريها لر بزرگ هستند، نه عرب و نه مغول!

ايبنا نيوز (خبرگزاري بختياريها): مدت زیادی نمی گذرد از آن زمان که یك روزنامه ی دولتی مردم بختیاری را آمیخته ای از نژاد های مغول و عرب معرفی كرد. اکنون هم سایت «نقشه‌های جهان»، نصف جغرافیای سکونت بختیاری‌ها را به عربها واگذار کرده یا بهتر بگوییم بخشیده است. بیان چنین مطالبی اولین بار نیست و آخرین بار هم نخواهد بود. اما این بار خیلی با مزه است. همیشه این گونه نیست كه مدعیان (البته از آن نوعی كه حافظ میگوید)، گریه ی آدم را درآورند. گاهی باعث خنده هم می شوند. درست مثل این مورد.   
بر اساس خبر آن نشریه دولتی، یك رگ ما بختیاری ها به چنگیزخان می رسد و رگ دیگر به عرب ها. اخیراً هم در سایت «نقشه جهان» نصف سرزمین ما را به عرب ها واگذار کرده اند! لابد اگر رویشان می شد می گفتند رگ عربی مان هم از نسل ابوجهل یا یكی مثل اوست. حالا من لر بختیاری با شنیدن این حرف، چه تصوری از خود دارم؟ خوب دقت كنید. تصور کنید؛ من بختیاری در صحنه ظاهر می شوم؛ در حالی كه یك چشمم بادمی است. مغول ها را كه دیده اید. همانطور. و چشم دیگرم مزین به سرمه ی ناب عربی!!
فقط من یك چیز را نفمیدم. كاش دستم به پرفسور نوام چامسكی (زبان شناس مشهور) می رسید و از او می پرسیدم چگونه آمیزش زبان مغولی و عربی، یك باره سر از لری بختیاری در می آورد؟ این مساله ی با ارزشی است كه نباید امثال چامسكی از آن بی خبر باشند.
اما در مورد عرب بودن بختیاری ها، لطیفه ای هست که بد نیست بشنوید.
روزی روزگاری، خیلی دلم هوای سرزمین لر بزرگ را كرده بود. بند و بساطم را جمع كردم و سوار قطار شدم. از قضای روزگار همسفر شدم با مردی عرب از هموطنان و صد البته از همسایگان خوزستانی مان. خوش مشرب و شیرین زبان بود. با هم گپ زدیم. ناگهان پرسید كجایی هستی. در جواب هر كس كه این پرسش را بكند، می گویم «بختیاری».
گل از گلش شکوفت. خندید و گفت: ها ولك، تو از مایی. برادر مایی.
گفتم: برادری كه صد البته، ولی از شما بودن را نفهمیدم.
گفت :شیخی بود. دو پسر داشت. زد و شیخ مرد. برادر گوچكتر سر ناساز گاری داشت. روزی آمد به برادر بزرگتر گفت: ای برادر، آب ما با هم به یك جوی نمی رود. من دارم از این جا می روم. برادر بزرگتر گفت: به اختیاری! (به اختیاری یعنی به اختیار هستی و به میل خودت عمل کن).
آن همسفر عرب به اینجای داستان که رسید، گفت: این «به اختیاری» یعنی «بختیاری». شما از نسل این برادر هستید.
آن روز به سادگی این روایت خندیدیم و آن را از اینرو که سبب تحکیم برادری است، و نه از آنرو که بویی از حقیقت دارد، شنیدیم.
اما، برای «مغول بودن» اگر قوطی صد عطار و صد پاورقی نویس حکومتی را (همان پاورقی نویس های دیروز که امروز تاریخدان های حکومتی شده اند؛مثل همان كه گفت: ایلخانی مالی نیست) زیر و رو كنیم، چیز دندان گیری به دست نمی آوریم.
یاد ماجرایی افتادم كه با موضوع بی ربط نیست.
روزی، مردی كنار چشمه ی آبی زیر سایه ی درختی نشسته بود. و سیاحت می كرد. مرد دیگری از راه رسید. آبی نوشید، دست و صورتی خنك كرد و به مردی كه در سایه نشسته بود، گفت: جات ناراحته. بلند شو.
مرد گفت: راحتم.
چند دقیقه بعد، مرد دوباره گفت: بلند شو.
مرد پاسخ داد: من اینجا كه نشسته ام، راحت و راضی ام.
مرد دوم خشمگین شد و گفت: اتفاقاً من، از همین رضایت تو خشمگینم.
حالا حكایت ماست با مدعیان دانشمند! ما از لر بختیاری بودن خود، راضی هستیم و آن ها از همین خشمگین. می دانید چرا؟ شنیده اید كه می گویند آذربایجان قلب ایران است. خوب، بختیاری قلب سرزمین های لرنشین است. دوست ندارند كه خون در این پیكر جاری باشد.
Advertisements

9 دیدگاه برای «بختياريها لر بزرگ هستند، نه عرب و نه مغول!»

 1. برادر گرامیم ، با آن که عرب بودن یا مغول بودن ، در سرشت خود ، عیب نیست ، اما همگان این را پذیرفته اند که هر کس باید « خودش » باشد . هویت ایرانی ، خط قرمز ماست و لی کسانی که نه از تاریخ این سرزمین آگاهند نه دلشان برای این سرزمین می تپد ، از اتحادیه ی عرب تقاضای عضویت می کنند تا عرب ها نیز نامردی نکرده ، پاسخ رد به آنان بدهند . ما در درازای تاریخ از دو گروه آسیب های سختی دیده ایم : عرب ها و مغول ها . بختیاری ها نه عرب هستن نه مغول . آنان بختیاری یا به سخنی دیگر لر بزرگ هستند . می شود گفت برادران عرب زبان ایرانی ، شاخه ای از ایرانی ها هستند که به سبب هم نشینی و هم سایگی با تازیان ، زبان آن هارا برگزیده اند . یک بار از دید قیافه شناسی ، آن هارا ( نه همه را ) با عرب های عربستان از یک سو و با لرستانی ها و ایلامی ها و بختیاری ها از سوی دیگر بسنجید . نتیجه جالب خواهد بود !

 2. بله وقتی بعضی نا آگاهانه کانون فارس بختیاری راه می اندازند و تاریخ اتابکان لر بزرگ با مرکزیت ایذه را نادیده می گیرند این حرف ها هم پیش می اید وبهار بروجرد را ببندیم سایت های دیگر که برای تجزیه لرستان درست شده را چی کنیم

 3. سلام جناب خدايي بنده قبلا هم براتون نوشتم که تو wikimapia قسمته بزرگي از نقشه منطقه شهري خرم اباد با اسم خرم اباد بدون گذاشتن حرف ميم مشخص شده لطفا کاري بکنيد من خودم دستم به جايي بند نيست وبدونيد اين توهين به کل استان وهمه لرهاست!

  لرنا: ويرايش دانشنامه ويكي پديا به روي همه باز است. يعني همه مي توانند آن را تغيير و اصلاح كنند. ما كه اينچنين چيزي را نديديم. شما خودتان هم مي توانيد آين مورد را در ويكي پديا اصلاح فرماييد

 4. با سلام
  مردمان بختیاری چنان بزرگ منش وهوشیارهستندکه بااین چند جمله روزنامه نمی تواند تاثیری بر روی این مردمان گذارد مردمانی که فراتر از یک قوم ویا تعصب بی جا می اندیشند ما همه نیک می دانیم که یکی از شاخه های خیلی مهم آزادی خواهی یا مشروطه ازاین دیار جوانه زده است مردمانی که چنین جنبش بزرگی در ایران راه انداختند که منجر به رخدادهاو دگرگونی های زیادی در ایران شد وبا این همه تاثیر گذاری درکشور وبااین روحیه استکبار ستیزی.چطوز ممکن است باچند جمله بچه گانه وخنده دار این روزنامه خدمات شایان این مردمان به ایران وجهان فراموش شود.آزموده را آزمودن خطاست ایران وایرانی تا همیشه سپاس گذار این مردمان خواهند بود.
  بابستن روزنامه ویا همه سایت هانمی توان جلوی خواسته های به حق مردمانی را گرفت که برای زندگی بهتر وپیشرفت زندگی خودتلاش می کنند وحرف های بزنیم که ارزش یک لحظه اندیشه کردن هم نداشته باشد.با سپاس ایرما

 5. چرا ما هیچ وقت اعتراض نمیکنیم؟ جوابش چیه؟
  تعدادمون کمه؟
  وضعیت خیلی خوبی داریم که از دست بدیم؟
  کارخونه هامونو تعطیل میکنن؟
  ما داریم تو سری خور میشیم. این اولین توهین نیست مطمئن باشید با این وضعیت آخریشم نیست.

 6. آقایون مسئول لرستان را دریابید،
  آقایون مگه تموم عمر چندتا بهاره؟ باقیمانده جزء مختصری نیست….

  لرستان را دریییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییابید!!

 7. روز و روز باید هماهنگ تر بووییم.اگر هماهنگ بووییم همه چی درس موه.باید ری لهجه او زوونمو بیشتر حساسیت و خرج بییم تا بتونیم و جاش هم اعتراض بکیم.هر وق تونسیم و بچیامو لری و لکی یاد بییو د لا فارسی او موقع خیلی راحت میتونیم و توهینیا اعتراض بکیم

 8. آذربايجان سر ايران است نه قلب ايران قلب ايران منطقه ترك نشين قزوين تا همدان است

 9. جالبه خوب چه بهتر مگه فکر میکنید با این روحیه ناسیونلیت به کجا میرسید آیا برادری بده که انقدر خودتون رو یعنی صاحب نوشته رو میگم دست بلا میگیرید اگه مسلمونی که هیچ وقت عرب یا لر فارس یا ترک افغانی یا هندی یا سیاه یا سفید بازی در نمی یاری پیامبر خدا گفته که کسی نزد خدا بهتر است که تقوای الهی را پیشه کند نه گفت بختیاری باسد لر باسد یا عرب باشد یکم به نوشته هایت فکر کن شاید با تعقل به این از این دید دوری کنی ما همه فرزند آدم و حوا هستیم چند صباحی هم بیشتر زنده نیستیم و جای ما این دنیای فانی نیست پس چه فرق می کند عرب باسیم یا لر بزرگ افغانی باسیم یا لبنانی یا هر چه همان کورش که می گویید وقتی این حرفهای تفرقه انگیز رو که می زنید تنش در گور میلرزه خدایش کمی مسلمون باشید کم الهی باشید به قول امام حسین اگر مسلمان نیستید لا اقل آزاده باشید من اصلا این چیزهای که نوشته اید قبول ندارم خدا روزی که دستور به ملک خود داد گفت از زمین برایم خاک بیاور از زمین چند خاک با رنگ های سفید سیاه و قرمز وزرد آورد و انسان ها را برای این به این شکل ها و رنگ ها در آورد تا با یک دیگر آشنا شوند چرا قومتان را بالا می آورید و قومی را تحقیر می کنید یا به با تحقیر نگاه می کنید آیا فکر می کنید چه چیزی از انسانهای دیگر اضافه تر دارید امام علی می گوید ای انسان به چه چیز خود فخر می ورزی یا تکبر داری اول که از آب کثیف به وجود آمدی و بعد از مرگ جیفه ای بیش نیستی یک لاشه پر تعفن که یک روز اگر در روی خاک بماند نمی توانی بوی آن را تحمل کنی بزرگی حرف خوبی زد که میبینم خیلی زیباست که بگویم فرمود اگر روزی به خود احساس غرور کردی ببخشید میگوید در توالت که رفتی به شاه کار خود نگاه کن تا تکبرت بریزد تا اینقدر این قوم و ان قوم نکنی آری حق دارد به فکر عاقبت خود باشید تا عاقبت به خیر شوید به قول پدر بزرگم دنبال کار سعادت اخروی و دنیوی خود باشید نه اینکه دنبال این باشید کی نره کی مادست
  یا علی التماس دعا

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.