اولين جاده گردشگري لرستان را دريابيد

 جاده دورود- قارون- چم چيت- امارت و بيشه مهمترين جاده گردشگري دورود وشايد لرستان است. مناظر زيباي كوهستان قارون و پريز و اشترانكوه، جنگل هاي انبوه، رودخانه سزار و گهررود، دره هاي زيبا چون دره نگاه، آبشارها و چشمه هاي متعدد همچون آبگرمه (مسير چم چيت- بيشه) و چشمه اسرار آميز وقت ساعت، تالاب چم چيت و غار و سراب منو… بي توجهي مسئولان اين جاده را به مسيري خطرناك و متروكه تبديل نموده است. در ابتداي اين جاده در كنار دورود، نخاله هاي ساختماني دو طرف جاده انباشته شده است و گاهي عبور دو ماشين از كنار هم بدون متوقف شدن ممكن نيست. نزديك ايستگاه قارون اين جاده آنقدر جاده باريك است كه ماشينها براي عبور از كنار هم در پرتگاهها ناچارند دنده عقب بروند.       
——– متن كامل———
 جاده دورود- قارون- چم چيت- امارت و بيشه مهمترين جاده گردشگري دورود وشايد لرستان است. مناظر زيباي كوهستان قارون و پريز و اشترانكوه، جنگل هاي انبوه، رودخانه سزار و گهررود، دره هاي زيبا چون دره نگاه، مسير زيباي خطوط راه آهن از جمله پلها و تونلها، آبشارها و چشمه هاي متعدد همچون آبگرمه (مسير چم چيت- بيشه) و چشمه اسرار آميز وقت ساعت، سدهاي پرورش ماهي امارت، تالاب چم چيت و غار و سراب منو فقط بخشي از زيبايي هاي اي مسير است.
كدام جاده منطقه لرستان و حتي كشور اين همه جاذبه طبيعي را در چنان مجموعه متنوعي به هم متصل مي كند؟ اما بي توجهي مسئولان اين جاده زيبا را به مسيري خطرناك و متروكه تبديل نموده است.
در تصاوير ابتداي اين جاده را در كنار شهر دورود مي بينيد. نخاله هاي ساختماني دو طرف جاده انباشته شده است و گاهي عبور دو ماشين از كنار هم بدون متوقف شدن ممكن نيست. معلوم نيست طبق چه سليقه اي زيبا ترين منطقه شهر كه اتفاقا ورودي يا خروجي هم محسوب مي شود و قاعدتا بايد بهترين پارك شهر در انجا احداث شود اينگونه به محل گرد آوري نخاله هاي ساختماني و زباله ها شده است؟ و بوي نامطبوع كنار آنها هر رهگذري را گريزان مي سازد.
در ادامه مسير نيز قسمتهايي از آسفالت را آب برده است. از روستاي لنج آباد به بعد هم اصلا جاده آسفالت نيست و آنقدر جاده باريك است كه ماشينها براي عبور از كنار هم در پرتگاهها ناچارند دنده عقب بروند. در ادامه اين مسير در منطقه چم چيت اين جاده به دو شاخه تقسيم مي شود، يكي از كنار رود سزار (دز) به سمت جنوب امتداد مي يابد و پس از عبور از مناطق جنگلي زيبا و آبشارها و چشمه هاي موسوم به آبگرمه  به سمت آيستگاه و آبشار بيشه مي رود (تامنطقه آبگرمه ماشينها به زحمت مي توانند تردد كنند اما از منطقه آبگرمه تا بيشه حتي تراكتور هم نمي تواند تردد كند) شاخه ديگر اين جاده از كنار گهررود به سمت منطقه دره نگاه و روستاهاي تي و امارت مي رود و جاذبه هايي همچون جنگل انبوه و چشمه وقت و ساعت و امام زاده پيرعبدالله را در خود دارد.

گردشگري پردرآمدترين صنعت دنيا پس از تجارت اسلحه است. اكثر مردم روستا هاي اين منطقه محروم هستند و چشم به راه كمكهاي كميته امداد هستند. غافل از آنكه اگر استعدادهاي طبيعت منطقه معرفي شوند و زيرساختهاي گردشگري نظير جاده مناسب ايجاد شوند با رونق منطقه بيكاري و فقر نيز مهار خواهند شد.

Advertisements

یک فکر برای “اولين جاده گردشگري لرستان را دريابيد”

  1. اداره اوقاف و امور خیریه شهردورود چکارمی کنید ؟
    در چهل سال گذشته تا به حال به یاد داریم که مردم مومن شهر دورود برای زیارت اماکن متبرکه و امام زاده های اطراف شهر مراجعه می کنند و نذورات و هدایا و طلا و جواهرات خود را به دلایل و اهداف و نیات صادقانه خود بر روی مرقد ها و امام زاده های محل زیارت خود می اندازند اما مسولین اداره اوقاف شهر دورود کوچکترین توجه ای به این موضوع نمی کنند که حداقل امکانات رفاهی و خدماتی را برای این مردم صادق انجام دهند برای نمونه می توان همین امام زاده روستای پیرآباد و چنار خاتون درب آستانه و… را مثال زد که در طی سی چهل سال گذشته کمترین تغیری نکرده با وجود اینکه اگر توجه کنید ماهانه مبالغ هنگفتی بابت نذورات و هدایا مردم بر مرقد این امام زاده انداخته اند اما آیا خدمتی به این حریم منطقه کرده اند ویا فقط پولهای آنرا برداشته و صرف هزینه های …………. می کنند آیا این فقر فرهنگی نیست که اگر یک شهرستانی مراجعه کند به این امام زاده حتی یک آبخوری درست حسابی و یا وضو خانه و یا سرویس بهداشتی و یا سکوی استراحت ندارد آیا به مسولین این شهر و اوقاف نمی خندند ما را مسخره نمی کنند آیا به نظر شما بهتر نیست که نذورات و هدایای مردم را صرف امکانات خدمات رفاهی برای امام زاده ها کنیم تا هم جهت اوقات فراغت وهم عبادت مردم به اماکن متبرکه روی آورند و از گشت و گذار و پرسه زدن بی خودی در شهر و اطراف پارکها و مزاحمت ایجاد کردن برای مردم به این مکانها مراجعه کنند و به دعا و راز و نیاز و زیارت بپردازند آیا این برای جلو گیری از تهاجم فرهنگی خوب نیست آیا ؟؟؟

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.