ادارات لرستان با بودجه دولت الكترونيك ميز و صندلي مي خرند!

  در حالیکه نهادینه شدن دولت الکترونیک نیازمند ایجاد بسترها و زیرساختهای لازم است که بخش عمده ای از ادارات لرستان اعتبارات مربوط به خرید تجهیزات خود را صرف خرید میز و صندلی می کنند. دولت الکترونیک یک شکل پاسخگویی از دولت است که بهترین خدمات دولتی را به صورت بدون واسطه به شهروندان ارائه می‌دهد و آنها را در فعالیتهای اجتماعی شرکت می‌دهد بنابراین مردم دولتشان را بر سرانگشتان خویش خواهند داشت  

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، یکی از مهمترین مقولات در جامعه اطلاعاتی، مسئله دولت الکترونیک است. دولت الکترونیک به معنای فراهم کردن شرایطی است که دولت‌ها بتوانند خدمات خود را به صورت شبانه روزی و در تمام ایام هفته به شهروندان ارائه کنند.

این امر در سالهای اخیر به طور جدی در دستور کار دولتها قرار گرفته است و دولتمردان هوشمند نیروهای خود را در راه تحقق چنین شرایطی بسیج کرده‌اند و درصدد برآمده‌اند که فرآیندهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را با کمک فناوری نوین ارتباطات و اطلاعات اصلاح کرده و از این طریق به شیوه کارآمدتری به ارائه خدمات به شهروندان بپردازند.

در حقیقت، به کارگیری و گسترش دولت الکترونیک غالبا در جهت انجام تغییرات در فرآیندهای دولتی نظیر تمرکززدایی، بهبود کارایی و اثربخشی است.

دولت الکترونیک؛ ضرورتی انکار ناپذیر در مسیر جامعه الکترونیک

دولت الکترونیک یک شکل پاسخگویی از دولت است که بهترین خدمات دولتی را به صورت بدون واسطه به شهروندان ارائه می‌دهد و آنها را در فعالیتهای اجتماعی شرکت می‌دهد بنابراین مردم دولتشان را بر سرانگشتان خویش خواهند داشت.

مشتریان دولت الکترونیک که شامل شهروندان، بنگاه های اقتصادی و موسسات دولتی هستند از طریق پایگاه های تار عنکبوتی دولت الکترونیک می‌توانند در فعالیتهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی شرکت کنند و یکی از اهداف اساسی دولت الکترونیک تحقق بخشیدن به مردم سالاری الکترونیک است که تمامی شهروندان بتوانند در سرنوشت خویش دخالت داشته باشند.

پرداخت مالیات و عوارض، تجدید گواهینامه، دریافت و تجدید جواز کسب، ثبت شرکت، عقد قرارداد، ثبت ازدواج و طلاق، ثبت تولد و مرگ، انجام فعالیتهای مالی و اعتباری، شرکت در انتخابات، پرکردن فرم‌های الکترونیک برای مقاصد مختلف، بازدید از موزه‌ها، استفاده از کتابخانه‌های مجازی، تعامل با نهادهای مختلف دولتی و تجاری و اجتماعی، پرداخت صورت حسابهای مختلف مثل صورت حساب آب و برق و تلفن و گاز، دریافت اجازه ساخت و ساز ساختمان، دریافت اطلاعات مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و موارد دیگر از جمله فعالیت هایی است که می توان از طریق دولت الکترونیک صورت داد.

دولت الکترونیک در ایران با وجود آن که هنوز متولی مستقلی ندارد، اما در بعضی حوزه‌ ها فعال است. دفاتر دولت الکترونیک که در استانهای مختلف کشور راه‌اندازی شده است، خدمات مختلف انتظامی و ثبتی را انجام می‌دهند و این خود یک گام به جلو در ارائه خدمات به شهروندان الکترونیکی ایران است.

با این وجود، دولت الکترونیک ما هنوز از عقب ماندگی ساختاری و اجرایی رنج می برد که قطعا عزم ملی و ایجاد طرح جامع در این راستا، می تواند در چشم‌انداز بیست ساله کشور، مشکل‌گشای بسیاری از موانع پیش رو باشد.

39 پروژه فناوری اطلاعات به دلیل کمبود اعتبارات اجرایی نشد

مدیر کل دفتر آمار و فناوری اطلاعات استانداری در جلسه کارگروه تحول اداری استان در سخنانی با انتقاد از بی توجهی برخی دستگاها در زمینه تامین بسترها و زیرساخت های دولت الکترونیک، یادآور شد: طی سال گذشته 158 پروژه در بخش فناوری اطلاعات در سطح دستگاه های اجرایی استان تعریف شد که از این تعداد 50 پروژه به صورت 100 درصد اجرا شده اند.

علی رمضانی با بیان اینکه 36 پروژه دیگر سال گذشته دارای پیشرفت بالای 50 درصد هستند، یادآور شد: این در حالیست که 39 پروژه از این تعداد به دلیل اینکه هیچ اعتباری برای آنها منظور نشده بود اجرا نشد.

وی یادآور شد: در مجموع طی سال گذشته در کل استان لرستان تنها دو میلیارد و 133 میلیون تومان در زمینه فناوری اطلاعات و ایجاد بسترهای دولت الکترونیک هزینه شده است.

مدیر کل دفتر آمار و فناوری اطلاعات استانداری با اشاره به برنامه های سالجاری در این حوزه، عنوان کرد: برای سال 89 بیش از 197 پروژه با اعتباری بالغ بر 9 میلیارد و 600 میلیون تومان در این حوزه برای استان لرستان تعریف شده است.

تنها پنج دستگاه در لرستان در حوزه فناوری اطلاعات هزینه کرده اند

رمضانی با اشاره به وضعیت همکاری دستگاه ها در این زمینه، گفت: با بررسی های انجام شده تنها پنج دستگاه در سطح استان لرستان اعتبار مطلوبی را در حوزه فناوری اطلاعات هزینه کرده اند.

وی ادامه داد: در این حوزه ادارات آموزش و پرورش لرستان با 750 میلیون تومان، استانداری لرستان با 600 میلیون تومان و ثبت اسناد با 300 میلیون تومان بیشترین هزینه ها را در این بخش صورت داده اند.

مدیرکل دفتر آمار و فناوری اطلاعات استانداری با اشاره به اینکه امور مالیاتی و علوم پزشکی در رتبه های بعدی قرار دارند، خاطر نشان کرد: این در حالی است که مابقی دستگاههای اجرایی استان در این زمینه خوب کار نکرده اند.

عمده دستگاه های اجرایی استان هزینه ای برای توسعه بسترهای دولت الکترونیک نداشته اند

رمضانی با اشاره به عدم تخصیص اعتبارات به فعالیت های حوزه فناوری اطلاعات از سوی دستگاه های اجرایی استان، عنوان کرد: متاسفانه عمده دستگاه های استان لرستان نه از محل اعتبارات استانی و نه از منابع ملی خود در این راستا استفاده نکرده اند.

وی با تاکید بر اینکه در راستای تحقق دولت الکترونیک عمده دستگاه های لرستان هزینه آنچنانی انجام نداده اند، یادآور شد: اعتباراتی نیز که تاکنون در این حوزه هزینه شده است جوابگو نیست.

مدیر کل دفتر آمار و فناوری اطلاعات استانداری یادآور شد: این در حالیست که در همه وزارتخانه ها اعتباراتی برای حوزه فناوری اطلاعات موجود است و دستگاه های استان باید پیگیری کنند و سهم خود را دریافت کنند.

رمضانی با تاکید بر ضرورت فراهم شدن بسترهای تحقق دولت الکترونیک، یادآور شد: دستگاه های اجرایی باید حداقل پنج خدمت خود را به صورت الکترونیک در دسترس مخاطبان قرار دهند.

وی با یادآوری اینکه الکترونیکی کردن خدمات در دستور کار جدی دولت قرار دارد، خاطرنشان کرد: دستگاه های باید با بستر سازی و فراهم کردن زیرساختها به سمتی حرکت کنند که خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه دهند.

مدیرکل دفتر آمار و فناوری اطلاعات استانداری یادآور شد: همچنین فعالیت دستگاه های اجرایی در حوزه فناوری اطلاعات در ارزیابی سالانه عملکرد دستگاه ها دارای 130 امتیاز است.

تا سال 86 هیچگونه اعتباری برای فصل فناوری اطلاعات در لرستان منظور نشد

رمضانی یادآور شد: در بودجه استان در قالب اعتبارات عمرانی فصلی با عنوان «فناوری اطلاعات و ارتباطات» در نظر گرفته شده است که تا سال 86 متاسفانه هیچ اعتباری در این زمینه تخصیص داده نشد.

وی ادامه داد: یکی از علتهای عقب افتادگی لرستان در این حوزه مربوط به عدم تخصیص اعتبارات تا سال 86 بود.

مدیرکل دفتر آمار و فناوری اطلاعات استانداری با اشاره به اینکه از سال 86 به همت استاندار لرستان اعتبارات متمرکزی در اختیار دفتر فناوری اطلاعات قرار داده شد، افزود: این اعتبار در زمینه توسعه شبکه دولت الکترونیک و کمک به دستگاه ها صرف شده است.

دستگاه ها اعتبارات تجهیزات را فقط صرف خرید میز و صندلی نکنند!

رمضانی با اشاره به توزیع 400 میلیون تومان اعتبار از سوی این دفتر در سالجاری، افزود: همچنین دستگاه های می توانند از محل اعتبارات خرید تجهیزات به تامین زیرساخت های حوزه فناوری اطلاعات بپردازند ولی متاسفانه عمده این اعتبارات صرف خرید میز و صندلی می شود.

وی با تاکید بر ضرورت پیشقدم شدن دستگاه های عضو کارگروه تحول اداری در این حوزه، یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر برخی دستگاههای عضو در این کارگروه که خودشان متولی امر هستند در راستای ارائه خدمات الکترونیک فعالیت خاصی ندارند.

مدیر کل دفتر آمار و فناوری اطلاعات استانداری با یادآوری اینکه «رطب خورده کی کند منع رطب»، گفت: اگر خود دستگاه های عضو در این کارگروه مشکل داشته باشند به طور قطع راه به جایی نخواهیم برد.

رمضانی ادامه داد: در راستای الگوسازی در این حوزه دستگاه های عضو در کارگروه تحول اداری خدمات خود را در جلسه کارگروه ارائه دهند.

به هر حال به نظر می رسد با گسترش روزافزون نیاز جامعه به ارائه خدمات الکترونیک دستگاه های اجرایی برای ارائه خدمات خود ناچار هستند که به سمت دولت الکترونیک حرکت کنند و حرکت به این سمت نیازمند صرف اعتبارات برای ایجاد بسترهای لازم از جمله زیرساخت های امر و برگزاری دوره های آموزشی است.

Advertisements

یک فکر برای “ادارات لرستان با بودجه دولت الكترونيك ميز و صندلي مي خرند!”

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.