لرستان ؛ حيرت‌انگيز و رؤيايي است

 سعيد سروش؛ هفته نامه سيمره: دو سال پيش بود توفيق آشنايي با استاد محمد اسلامي‌راد- از عكاسان پيشكسوت كشور- براي اين‌جانب حاصل شد… ارديبهشت امسال… اين شد سببي براي سماع پايه‌هاي دوربينش. دوربيني كه حالا ثبت حيرت را از نزديك خوب مي‌شناسد و حيرت‌هاي كوهدشت، الشتر، نورآباد و اطراف خرم‌آباد را. شُكوه سرزميني كه متأسفانه براي بوميانش غريب است و از ناآشنا شدن شِكوه دارد. ده روز عكاسي مداوم، اسلامي‌راد را دل‌زده نكرد و من بر آن شدم در ساعاتي قبل از خداحافظي‌اش گفت‌وگويي را با وي ترتيب دهم    

——————————————————- 

گفت‌و‌گو از سعيد سروش؛ هفته نامه سيمره:

 اشاره: مراسم سنتي عزاداري تاسوعا و عاشوراي حسيني در چند سال اخير پاي عكاسان زيادي را به خرم‌آباد كشانده و مجالي جهت آشنايي هر‌چه بيش‌تر عكاسان لرستاني را با عكاسان ساير نقاط كشور، فراهم آورده‌است. عاشوراي دو سال پيش بود كه توفيق آشنايي با استاد محمد اسلامي‌راد- از عكاسان پيشكسوت كشور- براي اين‌جانب حاصل شد و به دنبال آن از ايشان خواستم كه براي ثبت زيبايي‌هاي طبيعت لرستان، ارديبهشت سال بعد سفري به اين استان داشته‌باشد.

 خوشبختانه ايشان پذيرفت و ارديبهشت سال گذشته ضمن برپايي يك كارگاه عكاسي طبيعت در خرم‌آباد به همراه تعدادي از دوستان و علاقه‌مندان هنر عكاسي سفري به آبشار زيباي بيشه داشت. اسلامي‌راد چنان مجذوب طبيعت زيباي لرستان شد كه حدود دو هفته را در اين ديار به ثبت مناظر دل‌فريب و رؤيايي لرستان از دريچه‌ي دوربين خود سپري كرد. سال گذشته به همراه استاد از بيش‌تر اطراف خرم‌آباد و آبشارهاي زيباي آن ديدن كرديم و حاصل آن چاپ چند تصوير زيبا در تقويم سال ۱۳۸۹ منتشره توسط استاد اسلامي‌راد تحت عنوان «زيبايي‌هاي چهار فصل ايران» بود. اسلامي‌راد هنوز دريچه‌ي دوربينش دهان‌ْ‌باز بود از شكوهي كه انگشت‌هايش را به رؤيا برد. رؤيايي كه حيرت‌زده‌اش كرده‌بود آن‌هم در بيداري دياري به نام لرستان. پس وي آغازينه‌ي ارديبهشت امسال را باز غنيمت شمرد براي سفر به لرستان كه دم مسيحايي طبيعت لرستان زنده‌اش كرده‌بود. و اين شد سببي براي سماع پايه‌هاي دوربينش. دوربيني كه حالا ثبت حيرت را از نزديك خوب مي‌شناسد و حيرت‌هاي كوهدشت، الشتر، نورآباد و اطراف خرم‌آباد را. شُكوه سرزميني كه متأسفانه براي بوميانش غريب است و از ناآشنا شدن شِكوه دارد. ده روز عكاسي مداوم، اسلامي‌راد را دل‌زده نكرد و من بر آن شدم در ساعاتي قبل از خداحافظي‌اش گفت‌وگويي را با وي ترتيب دهم. هرچند وي مدت زيادي است كه با رسانه‌ها سر و كاري نداشته، اما به احترام مردم لرستان دعوت ما را براي گفت‌وگو پذيرفت. آن‌چه در پي مي‌آيد حصل اين گفت‌وگو است: براي آشنايي بيش‌تر خوانندگان عزيز نشريه سيمره

 لطفاً خودتان را معرفي كنيد؟

با سلام خدمت مردم شريف و مهمان‌نواز استان لرستان. اين‌جانب محمد اسلامي‌راد سال ۱۳۳۰ در تهران به دنيا آمدم. در دانشگاه شيراز اقتصاد كشاورزي خواندم و سه سال در شمال ايران به توليد مركبات پرداختم. از سال ۱۳۶۱ به عنوان عكاس در سيماي جمهوري اسلامي ايران مشغول به كار شدم. سال ۱۳۶۴ هم‌كاري خود را با مؤسسه‌ي عكس “گاما” در فرانسه آغاز كردم. تا كنون عكس‌هاي خبري و گزارش‌هاي تصويري بسياري را در مطبوعات جهان به چاپ رسانده‌ام. كتاب سفري از ميان رنگ‌ها را سال ۱۳۸۲ توسط انتشارات نظر به چاپ رساندم كه شامل مجموعه‌اي از عكس‌هاي رنگي من مي‌باشد.

 استاد شما چند سال است كه به عكاسي طبيعت روي آورده‌ايد و هر ساله يكي دو ماه قبل از فرارسيدن عيد نوروز شاهد انتشار تقويم‌هاي ديواري و رو‌ميزي از شما با عنوان زيبايي‌هاي چهار فصل ايران هستيم كه مجموعه‌اي از عكس‌هاي زيباي شما از طبيعت مناطق مختلف ايران است؛ لطفاً انگيزه خود را از اين كار توضيح دهيد:

براي من كه سال‌ها وقتم را صرف پوشش گزارش‌هاي خبري كرده‌ام عكاسي از طبيعت نيازي است براي رسيدن به تعادل، براي پالايش روح و براي رسيدن به آرامش و هم‌چنين هديه اين زيبايي‌ها به مردم و درخواست حفظ و نگه‌داري آن براي نسل‌هاي آينده.

جناب آقاي اسلامي‌راد تا آن‌جا كه بنده مي‌دانم شما سفر زياد مي‌رويد و بيش‌تر مناطق ديدني ايران را ديده‌ايد و عكاسي كرده‌ايد براي خوانندگان ما بگوييد كه چه چيز استان لرستان شما را جذب كرده‌است كه دو سال متمادي به اين استان سفر مي‌كنيد؟

 حقيقتاً بعد از آشنايي با شما و مقداري گشت‌و‌گذار در اين استان متوجه شدم كه طبيعت اين استان با ساير نقاط كشور تفاوت دارد. مثلاً شما به شمال ايران كه برويد فقط جنگل هست و دريا و بيش‌تر مناظر آن‌جا شبيه به هم هستند ولي در لرستان نه تنها طبيعت آن با ساير نقاط تفاوت دارد بلكه پتانسيل ثبت عكس‌هاي زيبا به دليل تنوع زياد سوژه‌ها بسيار بالاست‌. آبشارهاي ديدني، كوه‌هاي عجيب و غريب، دره‌هاي عميق، رودهاي پرآب و بزرگ‌، كوه‌هاي زيبا كه در پايين آن مزارع زيباي گندم و سنگ‌هاي بزرگ و ديدني جلوه‌گر هستند لرستان را از ساير جاهاي كشور متمايز كرده است‌. در منطقه‌ي كاكارضا، شما لايه‌هاي دوره‌هاي مختلف زمين‌شناسي را در كوه‌ها به وضوح مي‌بينيد و شكل‌هاي بديعي كه به‌وجود آورده سوژه‌هاي زيبايي براي عكاسي هستندكه واقعاً اگر كسي وقت بگذارد مي‌تواند عكس‌هاي بسيار زيبايي بگيرد و به همين خاطر است كه دوست ندارم از اين‌جا بروم. من در اين استان مطمئنم كه هر روزي كه صبح زود به قصد عكاسي بيرون بروم دست خالي بر نمي‌گردم و حتماً عكس‌هاي زيبايي مي‌گيرم. اين‌قدر سوژه‌هاي طبيعي و گوناگون آن فراوان است كه فكر مي‌كنم آدم بايد اين مناظر را بارها نگاه كند و برنامه‌ريزي كند و در زمان مناسب بيايد و عكاسي كند. بنابراين من فكر مي‌كنم كه استان لرستان يكي از بهترين جاهاي ايران براي عكاسي طبيعت و منظره است.

 استاد از بين مناظري كه طي دو سال عكاسي در فصل بهار در لرستان ديده‌ايد كدام‌يك براي شما جالب‌تر يا غير منتظره‌تر بوده‌اند؟

هر كدام از مناظر زيبايي خاص خود را دارند و حتا شما در مناطقي كه به اصطلاح پيش پا افتاده هستند مانند مناطق نزديك شهر خرم‌آباد (مسير قلعه سنگي) مي‌بينيد كه صبح يك‌جور هستند و عصر جور ديگر. به نظر من اين استان مي‌تواند بهترين مدرسه عكاسي طبيعت باشد. يعني لرستان بهترين دانشگاه عكاسي طبيعت است البته ايران مناطق زيباي زيادي دارد مثل استان كردستان، استان خراسان شمالي و… ولي من فكر مي‌كنم بهترين آن‌ها از لحاظ تنوع طبيعي استان لرستان است.

استاد شما از دره‌ي شيرز شهرستان كوهدشت ديدن كرديد و البته عكاسي، نظر شما راجع به اين دره چه بود؟

به نظر من اگر در اين منطقه سرمايه‌گذاري شود مانند ساخت هتل و امكانات گردشگري و ضمناً به مردم آموزش داده شود كه زباله‌هايشان را رها نكنند كوه‌هايي آن‌جا وجود دارد كه حتا (گرند كنيون) آمريكا هم ندارد. منتها آن‌ها بر روي چنين مناطقي سرمايه‌گذاري مي‌كنند و پُزش را مي‌دهند (كتاب و پوسترهاي بزرگ چاپ مي‌كنند، در مجلات مختلف تبليغ مي‌كنند) كمپينگ ايجاد مي‌كنند. به همين دليل زياد ديده مي‌شوند و معروف مي‌شوند ولي مال ما ناشناخته و گم‌نام و دور‌افتاده مانده‌است و مردم هم در حق چنين جاهايي جفا مي‌كنند به جاي اين‌كه كمك كنند به شناخت آن‌جا، مي‌روند و زباله مي‌ريزند. من معتقدم اگر بر روي اين دره سرمايه‌گذاري شود و مردم هم مشاركت كنند هم به نفع شهرستان كوهدشت و لرستان است و هم به نفع همه‌‌ي ايران چون اگر چنين مناطقي معرفي و شناخته شوند منبع درآمد بسيار بالايي است. به عنوان يك عكاس مطمئنم كه اگر سال‌ها براي اين‌جا وقت بگذارم جاي كار دارد و مطمناً به عمر من قد نمي‌دهد. از نكات بارز در مورد طبيعت لرستان قابل دست‌رس بودن آن است؛ در مناطق ديگر ممكن است براي رسيدن به يك منطقه زيبا بايستي ساعت‌ها مسافت طي كرد ولي در لرستان بعضي وقت‌ها بعد از طي پنج دقيقه به يك منظره خوب برخورد مي‌كنيم و توصيه مي‌كنم جوانان لرستان اين موقعيت منحصربه‌فرد را از دست ندهند. اين را هم بگويم عكاسي طبيعت مستلزم صبر و حوصله فراوان است بايد روزها وقت گذاشت. در فصل مناسب، در نور مناسب و در جاي مناسب باشيد.

به عنوان آخرين سؤال اگر بخواهيد استان لرستان را در يك جمله تعريف كنيد چه مي‌گوييد؟

خوب من خيلي چيزهاي اين استان را نمي‌دانم ولي به عنوان يك عكاس در مورد طبيعت اين استان مي‌گويم “لرستان حيرت‌انگيز و رؤيايي است” مطمئنم باز هم برمي‌گردم. هر كس بيايد از نزديك ببيند عاشقش مي‌شود پرنده‌هاي مختلف، درختان مختلف، حتا نسيم و بادش معطر و زيباست. ولي متأسفانه با تمام زيبايي‌هاي اين استان، شاهد رهاكردن زباله در طبيعت بودم‌، يعني خيلي راحت زباله‌هايشان را رها مي‌كنند. عكس‌العمل طبيعت هم فوري نيست، فكر مي‌كنم اگر مردم اين‌جا قدر اين طبيعت را ندانند و همين‌جوري ادامه دهند، روزي دچار بلا خواهند شد و يك روزي مي‌رسد كه مي‌بينند آب رودخانه‌هايشان مسموم است. نمونه‌ي آن وجود دارد مگر درياي خزر خودمان به‌دليل ورود فاضلاب و زباله به جايي نرسيده كه الآن حتا شنا كردن در آن هم مضر است. مشكلات زيست‌محيطي بيماري نيست كه با دارو درمان شود، تنها راه درمان آن پيش‌گيري است به اميد روزي كه هيچ‌گونه زباله‌اي را در طبيعت نبينيم.

 

مطالب احتمالا مرتبط با اين موضوع در لرنا: 

عكسهاي سعيد سروش از طبيعت بهاري لرستان

عكسهايي از ارديبهشت كوهدشت ، دشت شقايق

عكس هاي سعيد سروش از كوچ بهاره عشاير لرستان

عكسهاي سعيد سروش از ايستگاه راه آهن و آبشار بيشه

برگزيدگان پنجمين جشنواره مطبوعات لرستان در غرب كشور

معرفی سایت عکاس لرستانی (سعيد سروش) 

4 دیدگاه برای «لرستان ؛ حيرت‌انگيز و رؤيايي است»

  1. http://biota.ir/askha/49-1388-12-23-04-47-18/174-seimare.html تکرار دوباره ی اشتباه سیوند؛ این بار در سیمره-اسفندیار عزیز،خسته نوئی برارم،اگر صلاح دانستی مطلب را در سایت بگذار.برای تو و ابراهیم آرزوی موفقیت می‌كنم. .سهراب، لر دور از وطنی كه قلبش برای ایران و مخصوصا برای قوم لر بشكلی خاص می تپد.بیست و اَمون خدا،كِر داوت و دورتو

  2. افرین سهراب لر.مه هم چی تو میهام ده ایسه و بعد ده لربلاگ پیام لری بنیویسم.بقیه هم ای کاره بکن.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s