چهارمین جشنواره شعر لری «تمدار بیت» در اردل، پایتخت شعر لری برگزارشد

 در چهارمین دوره جشنواره شعر لری در شهرستان اردل، پایتخت شعر لری؛  105 شاعر با 280 اثر به رقابت پرداختند، به گفته طاهری، دبیر جشنواره، امسال سخت گیری بیشتری در پذیرش آثار صورت گرفت.در حاشیه برای دومین سال پیاپی یادمان پژمان بختیاری» عصر روز قبل از همایش در روستای دشتک برگزار شد.علي اميني سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اردل:  برگزاري جشنواره ادبي تمدار بيت عنوان حركتي هدفمند در راستاي تعالي و ترويج ادبيات لري است 

 در این دوره 105 شاعر با 280 اثر به رقابت پرداختند، به گفته طاهری، دبیر جشنواره، امسال سخت گیری بیشتری در پذیرش آثار صورت گرفت و ترتیبی اتخاذ شد که آثار تکراری و ارائه شده در جشنواره های دیگر پذیرفته نشوند و به همین دلیل کمیت آثار در مقایسه با سالهای گذشته کمتر بود.

 شاعران شرکت کننده در دو بخش آزاد و موضوعی (انتظار و مهدویت)، و در دو بخش بالا و زیر سی سال به رقابت پرداختند.

 به گزارش نشریه اینترنتی لور، در این دوره داوری آثار بر عهده آقایان فریدون داوری، علی بهرامی و جبار رضایی نهاده شده بود. این داوران آثار رسیده از استانهای بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، اصفهان و لرستان و ایلام را به داوری نشستند که در نهایت افراد زیر حایز رتبه و یا تقدیر شناخته شدند:

   

بالای 30 سال:

 » بخش آزاد: کسی حایز مقام اول نشد، احمد انصاری فهلیانی (ممسنی) و آرمان حدادی (اردل) مشترکا مقام دوم، سیما منجزی (شوشتر) و گردآفرین محمدی (یاسوج) مشترکا مقام سوم.

 » بخش موضوعی (با موضوع انتظار و مهدویت): زینب ممبینی (هفتگل خوزستان) نفر اول، مجید تقی زاده (دهدشت) نفر دوم و هوشنگ بهداروند (شوشتر) نفر سوم

 زیر 30 سال:

 » بخش آزاد: علی مرادی (باغملک) نفر اول، قاسم سلیمانی (دزفول) نفر دوم و هادی قنبری (لردگان) نفر سوم

 » بخش موضوعی: مهدی عالی (بروجن) نفر اول، عصمت ملکوتی (چرام کهگیلویه) نفر دوم و عمار اکبری (ممسنی) نفر سوم

   در بخش تقدیر نیز از شاعران زیر با اهدا لوح یادبود و هدایا تقدیر به عمل آمد: احمد حجتی بروجردی (تهران)، عزت اله علی پور (کوهدشت لرستان)، مرتضی خدایگان (کوهدشت لرستان)، نواب ملایی (آبدانان- ایلام)، سید غفار موسوی (یاسوج)، زهرا گداپور (چرام- کهگیلویه)

 گزارش نشریه لور همچنین می افزاید: در تمدار چهارم از شخصیت و تلاشهای فرهنگی استاد پیشکسوت، جواد خسروی نیا، شاعر، مورخ، پژوهشگر و بازسراینده شاهنامه به زبان لری بختیاری تقدیر به عمل آمد.

    در حاشیه:

 :: برای دومین سال پیاپی «یادمان پژمان بختیاری» عصر روز قبل از همایش در روستای دشتک برگزار شد. در این همایش سخنانی در بررسی آثار و احوال حسین پژمان بختیاری ایراد شد و برخی از شاعران و هنرمندان به ارائه اثر پرداختند.

 :: در گفتگو و نظرخواهمی لور ا شرکت کنندگان یادمان پژمان به نظر رسید سخنرانان و جمعی از شرکت کنندگان این حرکت را مثبت ارزیابی می کردند اما شاعرانی که در دوره های اول و دوم جشنواره حضور داشتند معتقد بودند برنامه «سرتمداری» کارنامه موفقتری داشته است.

 :: یکی از شاعران به لور گفت: حرمت و عزت شخصیت پژمان بر کسی پوشیده نیست، او از نیکو سخنترین گویندگان دیار ماست اما وی شعر گویشی ندارد. بهتر است برنامه یادمان وی با «تمدار بیت» که مختص شعر لریست مخلوط نشود، اگر قرار است «سرتمداری» یادمان باشد شایسته تر اینست که از ملازلفعلی بختیاری یا داراب افسر و.. که شعر گویشی دارند سخن برود. اما یکی از سخنرانان و علاقمندان پژمان گفت: حرکت و همت مردم دشتک در بزرگداشت فرزند دیارشان هر زمان و مکانی صورت بگیرد جای تقدیر دارد.

 :: مجری برنامه، خانم فریده چراغی، در معرفی شاعران لرستانی مدعو همواره از عبارت «نوبت به هم ولاتی خوم رسیده» استفاده می کرد اما متاسفانه هیچکدام از سه شاعر لرستانی به این دعوت لبیک نگفته بودند و در جشنواره غایب بودند.

 :: از هر شاعری که در سه دوره تمداربیت حائز رتبه گردد در سال سوم با اهدا دیپلم افتخار تقدیر به عمل آمده و به نوعی از تمدار بازنشسته یا فارغ التحصیل می شود. اولین شاعری که مفتخر به کسب این عنوان شد، غدیر عباسی در تمدار سوم بود، در این دوره هم سیما منجزی، آرمان حدادی و علی مرادی مشمول این افتخار شدند.

 :: ویژه نامه منتشر شده توسط دبیرخانه جشنواره گذری به آمار، ارقام و گزارشهای سه دوره قبلی تمدار داشت، این ویژه نامه پوشش گسترده جشنواره سال 87 –تمداربیت دوم- در نشریه لور را از نکات مثبت جشنواره ارزیابی کرده است.

 :: «منوچهر اکبری بروجنی» از برگزیدگان دور اول تمداربیت، در سال جاری به رحمت ایزدی پیوست. نشریه لور یاد و خاطرش را گرامی می دارد و در گذشتش را به جامعه شعر و ادب لُر و مخصوصا به خانواده آن مرحوم تسلیت عرض می کند.

علي اميني سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان اردل:
 تمدار بيت حركتي هدفمند در راستاي تعالي و ترويج ادبيات لري است

به گزارش خبرگزاري فارس از شهركرد، علي اميني چهارشنبه شب در آيين اختتاميه چهارمين وارگه ادبي تم‌دار بيت در شهرستان اردل اظهار داشت: برگزاري جشنواره ادبي تمدار بيت عنوان حركتي هدفمند در راستاي تعالي و ترويج ادبيات لري است.
وي افزود: خوشبختانه در ادامه جشنواره‌هاي گذشته در چهارمين جشنواره ادبي تم‌دار بيت، نزديك شدن به اهداف مورد نظر و ايجاد موجي نو از انديشه‌هاي فاخر انديشه‌ورزان لرزبان را شاهد هستيم.
اميني با بيان اينكه در هر دوره از اين جشنواره ادبي 50 درصد از شعرا چهره‌هاي نو و جوان هستند افزود: يكي از جنبه‌هاي بي‌نظير اين برنامه فرهنگي ايجاد پيوند و تبادل نظر بين سه نسل پيشكسوت، جوان و نوجوان است.
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان اردل افزود: اين جشنواره به منظور پاسداشت، حفظ و ارتقاي ادبيات بختياري و نيز ارج نهادن به شاعران پيشكسوت و شناسايي چهره‌هاي جوان اين عرصه بر‌گزار شده است.
وي ادامه داد:‌ اهتمام به ويژگي‌هاي فرهنگ بومي، محلي و اقوام به‌منظور پاسداشت و حفظ و ارتقاي ادبيات بومي و نيز ارج نهادن به شاعران پيشكسوت و شناسايي چهره‌هاي جوان اين عرصه از مهم‌ترين اهداف برگزاري جشنواره تمدار بيت است
اميني خاطرنشان كرد: اين جشنواره در سال همت مضاعف و كار مضاعف با همكاري انجمن‌هاي ادبي اداره كار به منظور شناخت ويژ‌گي‌هاي فرهنگ بومي، محلي و قومي اين منطقه برگزار شد.
وي تصريح كرد: آثاري كه در اين دوره به جشنواره ادبي تمدار بيت ارسال شده‌اند از لحاظ كيفي و فني نسبت به دوره‌هاي گذشته در سطح بالايي قرار دارند.
اميني ادامه داد: در اين دوره 105 شركت كننده با 280 اثر ارسالي در دو بخش انتظار و مهدويت و موضوعي شركت كرده‌اند كه از آثار برگزيده تقدير به‌عمل آمد.
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان اردل اضافه كرد: بر اساس داوري‌هاي انجام گرفته 13 اثر به عنوان آثار برگزيده در دو رده سني زير30 سال و بالاي 30 انتخاب شدند.  

 

خبرهای مرتبط:

:: علی امینی: تمدار بيت حركتي هدفمند در راستاي تعالي و ترويج ادبيات لري است.

 :: تمداربیت؛ چهارمین وارگه ادبی منطقه ای شعر لری برگذار شد

 :: بیانیه پایانی داوران چهارمین جشنواره منطقه ای تمداربیت

 ::جشنواره جشنواره ها» در مسجد سلیمان برگزار می شود.

 :: چرا یک انجمن مشترک و سراسری از فعالان ادبی مناطق مختلف لرنشین نداریم؟

 :: داریوش رضوانی: مهدويت مهم‌ترين شاخصه اشعار هنرمندان تمدار بيت است

 :: گزارش تصویری لور از یادمان پژمان بختیاری

 ::گزارش تصویری لور از چهارمین جشنواره شعر «تمدار بیت»

Advertisements