مرغ ماکیان دورود و مرثیه ای دیگر بر انتقال سرمایه از دورود

وحيد كوچك زاده؛ هفته نامه شهاب آسمانی: رسانه هاي جمعي و گروهي شهرستان دورود در سكوتي محض و فراگير فرو رفته و حتي حاضر نشده اند به چنين مسائلي دامن بزنند و در اين فضاي سكوت، آقايان نيز فرصت را غنيمت دانسته و با تلاشي مضاعف سعي در مشكل آفريني براي كارگران بي پناه داشته اند. مديريت كشتارگاه صنعتي مرغ ماكيان، بر طبل بزرگ و توخالي خود مبني بر وجود مشكلات فراوان مالي نواخته و فرياد واغربتا سر مي دهد.  
جوابیه شرکت مرغ ماکیان را در انتهای همین مطلب بخوانید   

از چند وقت اخير بسيار زياد از مقوله عدالت و بحث عدالت اجتماعي سخن گفته ايم اما شايد اين سخنان ما مزيد برعلت شده است تا عده اي از مديران واحدهاي صنعتي براي مقابله با موج عدالتخواهي كه در جريان حاكمه جامعه مشهود است، رويه اي را در پيش بگيرند كه ضمن كمترين مشكلي كه براي خودشان ايجاد مي شود، بيشترين سود را برده و پروژه سودخواهي و زرسالاري خود را به پايان برسانند. 

طي چند مدت اخير، اجحاف در حق كارگران به فعاليت روزمره و بي توقف افرادي تبديل شده كه كمترين ارزشي براي عامه مردم قائل نبوده و در گفتمان آنها تنها و تنها سود جويي هدف تامه و نهايي مي باشد. 

متأسفانه در اين مدت، رسانه هاي جمعي و گروهي شهرستان دورود در سكوتي محض و فراگير فرو رفته و حتي حاضر نشده اند به چنين مسائلي دامن بزنند و در اين فضاي سكوت، آقايان نيز فرصت را غنيمت دانسته و با تلاشي مضاعف سعي در مشكل آفريني براي كارگران بي پناه داشته اند. 

اكنون نيز مديريت كشتارگاه صنعتي مرغ ماكيان، بر طبل بزرگ و توخالي خود مبني بر وجود مشكلات فراوان مالي نواخته و فرياد واغربتا سر مي دهد. وي كه دم از مشكلات مي زند چه توجيهي براي سرمايه گذاري فراوان در بخش ورزش شهرستان بروجرد دارد؟! چرا درآمدي كه حاصل تلاش بي وقفه كارگران زحمتكش و كم توقع دورودي است، بايستي در ورزش شهري ديگر سرمايه گذاري شود؟! مگر اين واحد صنعتي از امكانات دورود سود نمي برد؟ اگر اين چنين است (كه قطعا هم مي باشد) پس چرا مديريتش مبالغ بالايي را در شهر اليگودرز سرمايه گذاري كرده و اين امر را باعث افتخار خود مي داند؟ 

ظاهراً در شهر ما هيچ گونه مشكل بيكاري وجود ندارد كه اين چنين سرمايه هاي كلان در خارج شهر براي اشتغال زايي جوانان شهرهاي ديگرمورد استفاده قرار  مي گيرد! 

سؤال اساسي تر اينكه پولي كه با خون دل خوردن كارگران دورودي نصيب اين فرد شده است چرا نبايد براي پيشرفت شهر ما استفاده  شود؟ مگر شهرهاي ديگر چه امتيازاتي به وي داده اند كه تمام سرمايه خود را در جاهاي ديگر بذل و بخشش مي نمايد؟ 

اما مسئله مهمتر اينست كه وي نيز كه ديواري كوتاه تر از بيمه پيدا نكرده است، همانند ديگر دوستان هم خط و هم فكر خويش، بيمه كارگران را به حساب اداره تأمين اجتماعي واريز نكرده و بدين طريق سود زيادي نصيبش شده است. 

اين واحد صنعتي (طبق اسناد موجود)، 100 ميليون تومان به اداره بيمه مقروض است و اگر مبلغ چكهاي برگشت خورده را نيز به ميزان بالا اضافه نماييم مبلغي حدود 300 ميليون تومان مي شود!!! جالب تر اينكه حق بيمه از حقوق و مزاياي كارگران كسر مي شود اما اين مبلغ به حساب تأمین اجتماعی واريز نمي گردد. 

اما حكايت واريزي حق بيمه نيز حكايت جالبي است. عملا نحوه واريز بدين شكل است كه اين مبالغ به صورت منقطع واريز مي گردد. بدين معنا كه چند ماهي مبلغ ياد شده واريز گشته اما در باقي مواقع اين مبلغ واريز نمي گردد و اين امر به نوبه خود خيانت بزرگي محسوب مي گردد چرا كه هنگامي كه كارگران بازنشسته مي شوند، عمق فاجعه هويدا مي گردد و كارگران بي پناه در آن موقع متضرر خواهند شد. 

اما شنيده هاي ما حاكي از اين است كه مديريت اين واحد صنعتي به سبكهاي خاص خود سعي در ساكت ماندن تعدادي از مسئولين داشته و تا حدودي هم موفق عمل نموده و تعدادي از اين افراد آخرت فروش را همنوا و همراه با خود ساخته و در ادامه پروژه همراه كردن مسئولين ادارات و نهادهاي اجتماعي، از هيچ گونه كوششي فروگذار نبوده و با اجير كردن دلال هايي كه در ادارات مختلف داراي نفوذ هاي فراواني مي باشند سعي در ايجاد فضاي مناسب سودجويي خود مي باشد. 

اما ظاهراً وي از يك نكته غافل مانده و آن اينكه هنوز هستند كساني كه بي عدالتي ها و حق و ناحق كردن ها را رصد كرده و در اختيار افكار عمومي قرار داده تا اين مردم باشند كه خود درباره اين مسائل قضاوت نمايند. 

اما آنچه از مسئوليني كه دل در گرو انقلاب دارند می خواهیم اينست كه با چنين افرادي برخورد مناسب داشته  باشند تا ديگر شاهد اين چنين غائله سازي و تشنج آفريني نباشيم و سرمايه هاي شهري ما كه حاصل تلاش همشهريان زحمتكش و كم توقع ماست در جاهاي ديگر استفاده نشود در حاليكه جوانان دورودي ميزان بيكاري بالايي دارند. 

منبع: هفته نامه شهاب آسمانی

مدیریت محترم مرغ ماکیان دورود در تماس با لرنا تعطیلی مرغ ماکیان دورود و سایر اظهارات جناب آقای وحید کوچک زاده که در چند نشریه استان منتشر شده است را تکذیب نمود. به زودی و پس از دریافت متن جوابیه، پاسخ مدیریت مرغ ماکیان دورود در نسیم لرستان و لرنا منتشر خواهد شد

Advertisements

3 دیدگاه برای «مرغ ماکیان دورود و مرثیه ای دیگر بر انتقال سرمایه از دورود»

 1. در قسمتی از جوابیه سپهدار حیدری مدیر شرکت مرغ ماکیان آمده است: شرکت مرغ ماکیان هم اینک فعال بوده و تعطیل نمی باشد و با داشتن قریب یکصد پرسنل به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حال فعالیت می باشد. این شرکت به لحاظ پرداخت حقوقات کارگری به عنوان موفق ترین مجموعه در استان مطرح بوده و به گواهی اداره ی کار و امور اجتماعی شهرستان دورود حقوق و مزایای پرسنل خود را که ماهیانه بالغ بر 50 میلیون تومان می باشد به موقع پرداخت نموده و برابر قوانین وزارت کار و امور اجتماعی اقدام نموده است

  مدیر وبلاگ نسیم لرستان
  با سلام و آرزوی توفیق برابر قانون مطبوعات به منظور شفاف سازی اذهان عمومی جوابیه زیر با عنوان (تکذیبیه شرکت مرغ ماکیان) در همان محل منتشر فرمایید.
  مطلب غیرواقع منتشر شده فوق تکراری بوده و برای اولین بار در تاریخ 18/3/89 در ویژه نامه تبلور اندیشه شهرستان دورود تحت عنوان «اجحاف مدیریت کشتارگاه مرغ ماکیان دورود …» منتشر گردید.
  پیرو چاپ مطلب کذب فوق این شرکت بلافاصله با ارائه تکذیبیه به هفته نامه تبلور اندیشه، طی دادخواست کیفری در مورخه 23/3/89 از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دورود و با عنوان نشر اکاذیب، تهمت، افتراء، توهین و تشویش اذهان عمومی از متصدی تبلور اندیشه شهرستان دورود شاکی گردید.
  برای بار دوم در تاریخ 13/4/89 مطلب غیرواقع فوق مجدداً با عنوانی دیگر «مرثیه ای دیگر بر انتقال سرمایه دورود» در هفته نامه شهاب آسمانی منتشر گردید.
  متعاقباً پس از ارسال تکذیبیه برای هفته نامه فوق، شکایت کیفری دیگری تسلیم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دورود گردید که شکایات فوق هم اینک در واحد بازپرسی دادسرای شهرستان دورود در حال پیگیری است.
  با توجه به مطلب منتشره فوق که سراسر از تهمت و توهین و افتراء و تشویش اذهان عمومی است مراتب زیر به عرض می رسد:
  1- شرکت مرغ ماکیان هم اینک فعال بوده و تعطیل نمی باشد و با داشتن قریب یکصد پرسنل به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حال فعالیت می باشد.
  2- این شرکت به لحاظ پرداخت حقوقات کارگری به عنوان موفق ترین مجموعه در استان مطرح بوده و به گواهی اداره ی کار و امور اجتماعی شهرستان دورود حقوق و مزایای پرسنل خود را که ماهیانه بالغ بر 50 میلیون تومان می باشد به موقع پرداخت نموده و برابر قوانین وزارت کار و امور اجتماعی اقدام نموده است.
  3- حق العمل کشتار و بسته بندی در این شرکت طی 5 ساله اخیر ثابت بوده و هزینه های تولید و پرسنلی بلعکس رو به افزایش بوده تا آنجا که در حال حاضر صرفاً هزینه بیمه تامین اجتماعی پرسنل بالغ بر 50 میلیون ریال می باشد که در این راستا این شرکت با مشکلاتی مواجه بوده که با همکاری متصدیان مربوطه در حال مرتفع شدن است.
  4- معوق ماندن بدهی کارفرمایان به تامین اجتماعی هیچ گونه دلیلی برای از بین رفتن سوابق بیمه ای پرسنل نبوده و سوابق کارگران محترم طی بازرسی دوره ای سازمان تامین اجتماعی محفوظ است.
  5- نویسنده با کلماتی همچون سودجو، غائله ساز، تشنج آفرین، اجحاف گر، زرسالار اینجانب و شرکت را مورد خطاب قرار داده و جرم اینجانب را سرمایه گذاری در بخش فرهنگی، علمی، ورزشی و صنعت استان لرستان عنوان و سایر مدیران واحدهای صنعتی را هم ظالم و به قول خودش عده ای از مسئولین را هم آخرت فروش نامیده است. ظاهراً مشارالیه مسئولیت حرفه ای خویش را فراموش کرده است و خود را در جایگاه شریف قضاوت قرار داده است.
  علیهذا همانطور که مطلعید یکی از رهنمودهای مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری و سایر متصدیان نظام احترام به کرامت انسان ها و ایجاد فضای مناسب برای صنعت گران و سرمایه گذاران و ادامه فعالیت آنهاست تا آنجاکه ریاست محترم جمهوری در یکی از سخنرانی های خود چنین می گوید:
  من دست همه ی سرمایه گذاران را با افتخار می بوسم و به اندیشه، همت و توان آنها ایمان دارم.
  پس جای آن دارد که متصدیان نشریات هم پس از بررسی و تحقیق کامل در مورد مطالب ارائه شده اقدام به انتشار آنها نمایند تا اینگونه اقدامات سبب هتک حرمت افراد و تشویش اذهان عمومی نگردد.
  در پایان ضمن تکذیب مجدد مطلب غیرواقع منتشر شده تقاضامند است به منظور رفع هر گونه ابهام ترتیبی اتخاذ فرمائید در اولین فرصت با عنایت به مقررات و قانون مطبوعات این تکذیبیه درج و به اطلاع هموطنان برسد.

  و من ا… التوفیق
  مدیرعامل شرکت صنعتی مرغ ماکیان
  سپهدار حیدری

 2. مدیر محترم پایگاه خبری لرنا
  با سلام پیرو تکذیبیه این شرکت، ذیلاً تکذیبیه اداره کار و امور اجتماعی شهرستان دورود ارسال می گردد خواهشمند است نسبت به درج آن به صورت مناسب اقدام فرمائید.

  و من ا… التوفیق
  سپهدار حیدری
  مدیرعامل شرکت صنعتی مرغ ماکیان لرستان

  وزارت کار و امور اجتماعی
  سازمان کار و امور اجتماعی استان لرستان
  اداره کار و امور اجتماعی و اشتغال شهرستان دورود

  فرماندار محترم شهرستان دورود
  سلام علیکم؛
  احتراماً با توجه به متن مقاله مندرج در ویژه نامه تبلور اندیشه مورخه 18/3/1389 با عنوان اجحاف مدیریت کشتارگاه مرغ ماکیان دورود در حق کارگران، صرفنظر از صحت یا سقم صدر این مقاله از آنجا که در پاراگراف ده همین مقاله عنوان شده مدیریت این واحد صنفی به سبکهای خاص خود سعی در ساکت ماندن تعدادی از مسئولین داشته و تعدادی از این افراد آخرت فروش را همنوا و همراه با خود ساخته و از آنجا که اداره کار و مراجع حل اختلاف کار بر اساس قانون ناظر بر اجرای مقررات کار می باشند، هر خواننده ای با ملاحظه این سطور ناخودآگاه اداره کار و اعضای محترم هیات حل اختلاف کا را در این قسمت از مقاله طرف صحبت نگارنده دانسته و با توجه به عملکرد قابل دفاع اداره کار و هیات حل اختلاف که نماینده جنابعالی و ریاست محترم دادگستری از اعضای آن می باشند. به نحوی زیر سوال برده شده که ذیلاً به بخش هایی از آن به صورت مستند اشاره می گردد. استدعا دارد موضوع به نحو مقتضی به ایشان گوشزد و در صورت صلاحدید برخورد لازم مبذول گردد باشد که در اتیه اولاً مستند و ثانیاً بصورت منجز و مشخص فرد یا افراد مسئولی که از وظیفه قانونی خود تخطی و موجبات تضییح حقوق کارگران را مهیا می نمایند به جامعه شناسانده، نه آنکه با ایجاد ذهنیت منفی نسبت به خادمین مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی که تمامی تلاش خود را مصروف ایجاد حل و فصل دعاوی کارگری می نمایند باعث دلسرد کردن ایشان گردد چرا که آراء ضمیمه که گویای حمایت بی دریغ اداره کار از کارگران زحمت کش شرکت مرغ ماکیان و فشار مضاعف بر این واحد می باشد که همچون بسیاری از واحدها مشکلات اقتصادی عدیده ای دارند لازم به توضیح می باشد آراء صادره در مورد این واحد صنعتی و کارگران آن مبین صدور آراء اولاً به صورت سازشی و توافق کارگر و کارفرما و ثانیاً پرداخت سنوات خدمت دو یا سه برابر سنوات خدمت ایشان پس از قطع رابطه کاری آنان بوده است.
  شایان ذکر است بر اساس ماده 165 قانون کار کارفرما مکلف به پرداخت سنوات خدمت کارگران در ازای هر سال یک ماه اخرین مزد بوده و هیات حل اختلاف کار این اداره در جلسات رسیدگی با جلب نظر کارفرما سنوات خدمت کارگران اخراج شده دو یا سه برابر محاسبه و به صورت توافقی این مبالغ را دریافت و به آنان پرداخت نموده است یکی از مصادیق دادنامه شماره 229 مورخ 17/12/88 مربوط به آقای عین اله مصطفایی بوده که در مقاله پنج شنبه 10/4/1389 به تضییع حقوق آن اشاره شده است (که حدوداً سه برابر مزایای مندرج در ماده 165 قانون کار جهت ایشان به صورت سازشی رای صادر گردیده است.) استدعا دارد ضمن پیگیری موضوع از نتیجه این اداره را مطلع فرمایید.

  و من ا… التوفیق
  امید علی بوالحسنی
  مسئول اداره کار و امور اجتماعی شهرستان دورود
  24/4/1389
  رونوشت:
  مدیریت محترم شرکت مرغ ماکیان جهت استحضار و اقدام لازم.

 3. باعث تاسف است شما که اینگونه اقدام انتشار مطلبی غیرواقع و سراسر توهین و اهانت به اقای سپهدار حیدری است میکنید ایا بهتر نبود قبل از انتشار چنین مطلبی ابتدا صحت و سقم انرا بررسی میکردید ایا نبایدبا توجه به سن نویسنده مطتب که بیست ساله است متوجه عدم اطلاع ایشان از وضیعت کشتارگاهی که با گذشت حدود 15 سال موفق ترین شرکت استان میباشد میشدید
  ایا میدانید ایشان شب و روز ندارد تا این کشتارگاه که باعث معاش حدود 500 خانواده میباشد بچرخد اقای خدایی عجب و صد عجب از این غفلت شما که باعث از بین رفتن انگیزه سرمایه گذارانی همچون حیدری شدید و سبب ازبین رفتن صدها فرصت شغلی در دورودتان شدید بجاست که با رایزنی با افرادی چون حیدری این مورد را ترمیم کنید موفق و سربلند باشید

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.