یک پیشنهاد: 28 تیر روز بزرگداشت کریم خان زند

 روز تولد کریم خان در منابع تاریخی ذکر نشده است، از طرف دیگر کریم خان زند هرگز حاضر نشد تاجگذاری کند و خود را وکیل الرعایا نامید، یعنی کریم خان روز تاجگذاری ندارد چون هرگز تاجگذاری نکرده است. ظاهرا انتخاب یک روز برای بزرگداشت وی مشکل است. اما وجود این مسئله برای فعالان قوم لر می توان غنیمت باشد. چرا که خود می توانند یک روز مناسب سال را برای بزرگداشت وی انتخاب کنند. اگر ما مردم لر کریم خان زند را قدر نشناسیم پس چه کسی برای معرفی و بزرگداشت او اقدام خواهد کرد؟

——————————————————————
کریم خان زند میان صدها حکمران و پادشاه ایرانی در تاریخ هزاران ساله این سرزمین شخصیتی منحصر به فرد و مایه افتخار هر ایرانی و مخصوصا مردم لر است. درحالیکه برخی از حاکمان مستبد دوران ما -که عصر دموکراسی است- همچنان بر خود عنوان پادشاه و سلطان می گذارند، صدها سال قبل کریم خان زند در عین شایستگی و اقتدار حاضر نشد خود را پادشاه بنامد و عنوان وکیل الرعایا (نماینده مردم) را برای خود برگزید.  تاریخ نگاران سالهای حکمرانی این وکیل عادل و قدرتمند را چه در عرصه اقتصاد و فرهنگ داخلی و چه در زمینه روابط خارجی با همسایگان و قدرتهای نوظهور اروپایی، دوران طلایی تاریخ این مرز و بوم می دانند.

امروز کریم خان زند ناشناخته و گمنام است و هیچ رسانه یا ارگان دولتی و حتی غیر دولتی برای معرفی و شناساندن ابعاد شخصیت این حکمران عادل و فرزانه پرافتخار اقدامی نکرده است. اکنون که جمعی از فعالان قوم لر روز 22 تیر (روز فتح تهران توسط نیروهای بختیاری در جریان انقلاب مشروطه) را به عنوان روز لر برگزیده اند و فعالانه در این راه ویژه نامه ها و مقالات و پیامکها و مطالب اینرنتی متعدد منتشر نموده اند، پیشنهاد می شود که  28 تیر (آخرین روز هفته لر) روز بزرگداشت کریم خان زند نامگذاری شود.

اگر ما مردم لر کریم خان زند را قدر نشناسیم پس چه کسی برای معرفی و بزرگداشت او اقدام خواهد کرد؟ وجود شخصیت فرهیخته و وارسته کریم خان زند می تواند به عنوان یک نماد برای اعتلای اعتماد بنفس و حفظ هویت قوم لر به عنوان قلب ایران اسلامی محسوب شود. جالب این است که هرگاه قوم لر پیشتاز جریان سیاسی کشور شده است چه در جریان مشروطه و چه در روزگار کریم خان زند همواره پر افتخار و مردمسالارانه عمل کرده است.

چرا 28 تیر؟

روز تولد کریم خان در منابع تاریخی ذکر نشده است، از طرف دیگر کریم خان زند هرگز حاضر نشد تاجگذاری کند و خود را وکیل الرعایا نامید، یعنی کریم خان روز تاجگذاری ندارد چون هرگز تاجگذاری نکرده است. پس انتخاب یک روز برای بزرگداشت وی مشکل است. اما وجود این مسئله برای فعالان قوم لر می توان غنیمت باشد. چرا که خود می توانند یک روز مناسب سال را برای بزرگداشت وی انتخاب کنند.

اولین مزیت نامگذاری 28 تیر (آخرین  روز از هفته همبستگی مردم لر) به عنوان روز بزرگداشت کریم خان زند این است که اگر چه بختیاری بزرگرین شعبه قوم لر است و همواره عنوان لر بزرگ را با خود دارد و روز 22 تیر (که در این روز بختیاریها در یک جریان فداکارانه و شجاعانه با فتح تهران و برکنار نمودن استبداد محمدعلی شاهی جنبش مردمی مشروطه را پیروز نمودند) به حق به عنوان روز لر نامیده شده است و ما از این حسن سلیقه حمایت می کنیم؛ اما سایر شعب قوم لر از جمله لرهای فیلی و لکهای استانهای لرستان و ایلام و همدان و کرمانشاه و عراق و خوزستان و… نیز با حضور نماینده پرافتخار خود یعنی کریم خان زند، خود را در این جریان سهیم تر می دانند و فعالانه تر در برنامه های هفته همبستگی مردم لر مشارکت خواهند کرد.

مزیت دیگر نامگذاری 22 تا 28 تیرماه به عنوان «هفته همبستگی مردم لر برای ایران اسلامی» این است که در این ایام دانشجویان و دانش آموزان و معلمان و استادان دانشگاه (این چند گروه فعالترین قشر فرهنگی جامعه هستند) پس از برگراری امتحانات مدارس در خرداد ماه و امتحانات دانشجویان در نیمه اول تیرماه، می توانند فعالانه و با فراغ بال در برنامه های هفته همبستگی و روز لر مشارکت کنند و تعطیلی مدارس و دانشگاهها فرصتی برای مسافرت فراهم می کند. با توجه به آنکه بیشتر محدوده های جغرافیایی قوم لر کوهستانی و سردسیر هستند، روزهای طولانی تابستان بهترین زمان برای فعالیتها فرهنگی در این مناطق است.

اسفندیار خدایی
23 تیر 1389

منتظر نظرات شما برای نامگذاری 28 تیر (آخرین روز هفته همبستگی مردم لر برای ایران اسلامی)
به عنوان روز بزرگداشت کریم خان زند هستیم

Advertisements

3 دیدگاه برای «یک پیشنهاد: 28 تیر روز بزرگداشت کریم خان زند»

  1. زنده باد نام لر نام کریم خان زند از ایل لک بسیارپیشنهاد بجا و مناسبی است مگر نه اینکه کریم خان تنها زمامدار لر تاریخ ایران زمین با قدرت بلامنازع در تمام دوره بعد از اسلام تا کنون بوده است.؟؟؟؟؟

  2. زنده باد نام نامی ایران و نام لر و نام کریم خان زند از ایل لک . بسیارپیشنهاد بجا و مناسبی است مگر نه اینکه کریم خان تنها زمامدار لر تاریخ ایران زمین با قدرت بلامنازع در تمام دوره بعد از اسلام تا کنون بوده است.؟؟؟؟؟

  3. بااین نامگذاری کاملأ موافقم ولی مانند بقیه چیزهای دیگر فقط به نامگذاری اکتفا نشود ودر معرفی وشناساندن قهرمانان نامدار ایران زمین اهتمام بیشتری بشود.
    با تشکر فراوان

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.