سالانه ‪۱۲‬هزار متر مربع فرش دستباف در لرستان توليد مي‌شود/ فرش لرستان همچنان نقشه ندارد

 بیرانوند، رئیس سازمان بازرگانی استان لرستان: سالانه حدود ‪۱۲‬هزار متر مربع فرش دستباف در كارگاههاي رسمي استان لرستان توليد مي‌شود. اما فرش لرستان همچنان نقشه خاص خود را ندارد. در حال حاضر 90 درصد فرشهای لرستان از روی نقشه فرش دیگر استانها بافته شود. با توجه به آمار بالای بیکاری در لرستان صنعت فرش می تواند در این زمینه راه گشا باشد. طي دو سال گذشته سه هزار و ‪۸۰۰‬متر مربع فرش دستباف لرستان به كشورهاي اروپايي و آمريكا صادر شده است. حدود ‪۷۰‬هزار بافنده نيز در استان به هنر قاليبافي اشتغال دارند 

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان بروجرد، حجت الله بیرانوند ظهر پنج شنبه در جشنواره فرش بروجرد در محل تالار دکتر زرین کوب این شهرستان در سخنانی با اشاره به قدمت فرش بافی در این استان، گفت: در حال حاضر متاسفانه فرش دستباف لرستان نقشه مختص به خود را ندارد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه فرش دستباف لرستان نقشه ندارد متاسفانه در حال حاضر بافندگان فرش در لرستان از نقشه های سایر استانها استفاده می کنند و عمده تولیدات لرستان بر اساس نقشه فرش دیگر استانها است.

رئیس سازمان بازرگانی استان لرستان ادامه داد: عدم وجود نقشه فرش خاص این استان موجب شده است که در حال حاضر 90 درصد فرشهای لرستان از روی نقشه فرش دیگر استانها بافته شود.

بیرانوند با انتقاد از اینکه فرش لرستان با وجود سبقه تاریخی خود متاسفانه یک نقشه متناسب با بازار روز دنیا ندارد، یادآور شد: متاسفانه شرکت فرش ایران با وجود اینکه می تواند بسیاری از مشکلات ما را در این زمینه رفع کند ولی این شرکت در لرستان دارای محدودیت ها و نقاط ضعف زیادی است که باید این شرکت تقویت شود.

رئیس سازمان بازرگانی استان لرستان همچنین در ادامه این جشنواره با اشاره به راه اندازی خانه فرش در شهرستان بروجرد، یادآور شد: اولین خانه فرشی که در استان لرستان راه اندازی شد در شهرستان بروجرد بوده است.

وی با تشریح مزایای توسعه صنعت فرش در این استان، خاطر نشان کرد: با توجه به آمار بالای بیکاری در لرستان صنعت فرش می تواند در این زمینه راه گشا باشد.

بیرانوند با بیان اینکه صنعت فرش صنعتی است که می تواند ما را در راستای حل مشکل بیکاری در استان یاری دهد، عنوان کرد: در حال حاضر تعداد 70 هزار بافنده در مناطق روستایی و شهری لرستان فعالیت می کنند.

رئیس سازمان بازرگانی استان لرستان با اشاره به اینکه یکی از مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت به لرستان ایجاد خانه فرش دستباف در مرکز این استان بوده است، بیان داشت: متاسفانه تاکنون اعتبار لازم را برای ایجاد این خانه فرش در اختیار ما قرار داده نشده است.

وی با تاکید بر معرفی فرش لرستان در سراسر دنیا، یادآور شد: انتظار ما این است که نمایشگاهها و فروشگاههایی در حوزه فرش در سطح شهرهای لرستان و دیگر استانهای کشور ایجاد شود.

رئیس سازمان بازرگانی استان لرستان به دیگر تمهیدات این سازمان برای ارتقا جایگاه فرش لرستان اشاره و خاطر نشان کرد: ما برای پیشرفت و ورود فرش دستباف لرستان به بازار های رقابتی در حال طراحی و ایجاد میز تخصصی فرش در استان هستیم.

 

سالانه ‪۱۲‬هزار متر مربع فرش دستباف در لرستان توليد مي‌شود

بروجرد – رييس سازمان بازرگاني استان لرستان گفت: سالانه حدود ‪۱۲‬هزار متر مربع فرش دستباف در كارگاههاي رسمي استان لرستان توليد مي‌شود.

حجت الله بيرانوند روز پنجشنبه در گفت وگو با ايرنا در بروجرد افزود:
ميزان توليد فرش دستباف لرستان بيش از اين رقم است زيرا كارگاههاي خانگي و شناسايي نشده‌اي نيز در سطح استان فعاليت مي‌كنند.

وي اضافه كرد: طي دو سال گذشته سه هزار و ‪۸۰۰‬متر مربع فرش دستباف لرستان به كشورهاي اروپايي و آمريكا صادر شده است .

وي تعداد كارگاههاي متمركز قالي بافي استان لرستان را ‪۱۷۵‬واحد دانست و گفت: هفت كارگاه نيز به صورت غير متمركز با داشتن پروانه و مجوز فعاليت مي كنند كه در اين واحدها حداقل ‪۱۰‬هزار دار قالي وجود دارد.

وي افزود: حدود ‪۷۰‬هزار بافنده نيز در استان به هنر قاليبافي اشتغال دارند كه از اين تعداد ‪۱۷‬هزار نفر در قالب تشكلهاي صنفي و واحدهاي تعاوني مشغول به كار هستند.

بيرانوند تاكيد كرد: فرش به دليل پايين بودن سرانه و هزينه ايجاد اشتغال يكي از راههاي كاهش نرخ بيكاري است .

Advertisements

یک فکر برای “سالانه ‪۱۲‬هزار متر مربع فرش دستباف در لرستان توليد مي‌شود/ فرش لرستان همچنان نقشه ندارد”

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.