دالکه دالکه برای «رضا سقایی» استاد موسیقی لرستان

رضا سقايي ،خواننده پيشکسوت موسيقي لري که سالها از بيماري رنج مي برد از ده روز پيش به علت سکته مغزي در بيمارستان ساسان تهران بستري شده بود. رضا سقایی، نام بلندی است که بسیاری از مردم ایران و جهان نام لر و موسیقی لری را با صدای وی می‌شناسند. سقایی در طول زندگی پربار هنری خود آثار ماندگاری چون «تفنگ»، «موتورچی» « قدم خیر» و … را به جامعه هنر و موسیقی مردم لر و ایران تقدیم کرد. فتح الله سقايي برادر آن مرحوم: به احتمال زياد مراسم تشييع روز سه شنبه از مقابل تالار وحدت خواهد بود.  

رضا سقايي ، خواننده موسيقي لري و قطعات ماندگاري چون «دايه دايه وقت جنگه» صبح يکشنبه بر اثر نارسايي تنفسي در تهران درگذشت.

به گزارش مهر، رضا سقايي ،خواننده پيشکسوت موسيقي لري که سالها از بيماري رنج مي برد از ده روز پيش به علت سکته مغزي در بيمارستان ساسان تهران بستري شده بود.

 سقايي متولد 1318 در خرم آباد بود و مدتي در کلاسهاي آواز اسماعيل مهرتاش به آموزش خوانندگي پرداخت.وي در اواخر جنگ تحميلي بر اثر اصابت ترکش بمب در ازنا مجروح شد و تا زمان مرگ درگير مصائب و عوارض اين اتفاق بود.
 
وي در طول زندگي هنري اش  با هنرمنداني همچون علي اکبر شکارچي ، مجتبي مير زاده و فرج عليپور همکاري داشته و قطعات ماندگاري از وي برجاي مانده است؛او نخستين بار تصنيف «آن نگاه مست تو» را به زبان لري اجرا کرد؛همچنين در سال 86 ، ترانه «دايه دايه» با تنظيم مجتبي ميرزاده و با صداي سقايي جزو آثار فاخر و ماندگار يکصد سال اخير موسيقي ايران به ثبت رسيد.
 
فتح الله سقايي برادر آن مرحوم در باره تاريخ تشييع اين هنرمند گفت : در حال پيگيري امور خاکسپاري هستيم و به احتمال زياد مراسم تشييع روز سه شنبه از مقابل تالار وحدت خواهد بود.
 
وي افزود: پيکر آن مرحوم را پس از تشييع از مقابل تالار وحدت به خرم آباد منتقل و در آنجا به خاک مي سپاريم.

  رضا سقایی در سال 1318 در محله ی قدیمی پشت بازار شهرستان خرم آباد متولد شد. در دهه ی 40 با ترانه های فولکلور موسیقی لری را با شکوهی بی نظیر به عرصه ی ملی کشاند.

توانایی حنجره استاد رضا سقایی در سال 56 با همراهی شادروان مجتبی میرزاده برای بازسازی هنرمندانه ی ترانه های«دالکه»، «تفنگ»، «زندگی»، «قدم خیر»، «دایه دایه»، «موتورچی» به اوج رسید و موسیقی لری در پهنه  ایران معرفی و مشهور شد.

رضا سقایی اما در سال 57 به علت عمل لوزه ، حنجره طلایی اش را به خاطره ها سپرد اگر چه  حضور نمادین  و گاه بگاه او در مجامع هنری شوری زائد الوصف را در میان علاقمندان بی شمارش پدید می آورد. متاسفانه سقایی از ابتدای سال 87  به علت کسالت شدید بستری شده و پس از سکته ی مغزی در 19 اسفند سال گذشته در نهایت صبح امروز دار فانی را وداع گفت.

پیام تسلیت استاد علی اکبر شکارچی: مرگ سربلند رضا سقایی

به گزارش خبرنگار مهر، وقتی خبر درگذشت سقایی را به علی اکبر شکارچی دادیم برای دقایقی سکوت به گفتگوی ما تحمیل شد و شکارچی نتوانست به سخنانش ادامه دهد.

وی دقایقی بعد تماس گرفت و گفت قصد دارد یادداشت کوتاهی را که نوشته برای ما بخواند .او در یادداشت بسیار کوتاه خود ضمن خطاب قراردادن مردم هنردوست و همشهریان لری اش به رسم چپ خوانی سرنا نوازان لرستان که در اتفاقات تاثیرگذار و مهم اجرا می شود اشاره کرده است:

مردم هنر دوست ایران ، لرستانی های عزیز هنر پرور! ذهن و گوش و هوش شما و فرزندانتان در سراسر ایران با نغمه خوانی در صدای چپ کوک سقایی به موسیقی لری آشنا شد. او با تهی دستی و صبوری نهال موسیقی لری را در طول عمر پربارشان در جان شیفته شما غرس کرد.

اکنون بسیار متاسفم که سرنا نوازان لرستان در سوگ او بایستی ساز چپی بنوازند ؛ ای سرنا نوازان!ساز چپی را جفت جفت بنوازید/دهل را با ریتم سحری بنوازید/دهل را آنچنان بکوبید،/تا آشفته شود سحر بر مردم زاگرس نشین/بکوبید دهل را مثل آواز بلند سقایی/ بکوبید بر دهل،/بر دمید بر سرنا هاتان/و بی بیت اعلام کنید:امروز مرگ سقایی با سر بلندی از زندگی سر فراز او برآمد.
  

درویش رضا منظمی: لرستان به رضا سقایی افتخار می کند

به گزارش خبرگزاری مهر، درویش رضا منظمی با ابراز تاسف از درگذشت سقایی به خبرنگار مهر گفت : رضا سقایی یکی از هنرمندان خوب استان لرستان و ایران بود ؛ هنگامی که حدود 40 سال پیش او در یک برنامه تلویزیونی به اجرای برنامه و آواز خوانی پرداخت بلاقاصله صدای او به دل مردم و مخاطبان نشست ومبدل به خواننده ای معروف شد.

منطمی با اشاره به قطعه «قدم خیر» افزود: مرحوم مجتبی میرزاده قطعه ای برای او ساخت که در لرستان غوغا به پا کرد به طوری که زمزمه روز و شب مردم این خطه شد و رضا سقایی را به اوج محبوبیت و معروفیت برد.

این نوازنده پیشکسوت اهل لرستان در ادامه ضمن انتقاد از دوری و ارتباط سرد هنرمندان با یکدیگر گفت : متاسفانه ما علی رغم اینکه همشهری بودیم اما ارتباط کاری زیادی با هم نداشتیم و فقط سالها پیش یک بار با هم به روی صحنه رفتیم اما من دورادوراز وضعیتش خبر داشتم و وقتی متوجه شدم که او بر اثر ترکش بمب دچار مشکل شده است خیلی متاثر شدم و برایش بسیار گریه کردم.

منظمی ضمن اشاره به از بین رفتن صدای سقایی از پانزده سال پیش به بعد گفت : سقایی در اوج می خواند و صدای خاصی داشت که شنوندگان را جلب می کرد ولی در این حین برای عمل جراحی لوزه اش به بیمارستان رفت و بعد از این عمل نمی دانم چه بلایی سر او آوردند که دیگر نتوانست آواز بخواند و همین مسئله او را آزار می داد و سقایی را دچار افسردگی کرد.

این استاد دانشگاه در پایان با ابراز رضایت از خاکسپاری سقایی در خرم آباد گفت : خیلی خوب است که پیکر این هنرمند مانند مرحوم پرویز مشکاتیان در شهر خودش دفن می شود و قطعا این کار با استقبال بسیار زیاد لرستانیها مواجه  شده و تاثیرات مثبتی بر جای خواهد گذاشت.

  

خبر کوتاه بود: رضا سقایی درگذشت

وبلاگ عبید شاکی: خبر مثل همیشه کوتاه بود، «رضا سقایی» درگذشت. خبر را به مادر داده‌ام، رفته است گوشه‌ای کز کرده است، صدای سقایی در خانه طنین‌انداز است و …ای وای.
سقایی متولد ۱۳۱۸ در خرم آباد بود و مدتی در کلاس‌های آواز «اسماعیل مهرتاش» به آموزش خوانندگی پرداخت. وی در اواخر جنگ تحمیلی بر اثر اصابت ترکش بمب در ازنا مجروح شد و تا زمان مرگ درگیر مصائب و عوارض این اتفاق بود.
وی در طول زندگی هنری‌اش  با هنرمندانی همچون «علی اکبر شکارچی»، «مجتبی میرزاده» و «فرج علیپور» همکاری داشته و قطعات ماندگاری از وی برجای مانده است؛ او نخستین بار تصنیف «آن نگاه مست تو» را به زبان لری اجرا کرد؛ همچنین در سال ۸۶، ترانه «دایه دایه» با تنظیم مجتبی میرزاده و با صدای سقایی جزو آثار فاخر و ماندگار یکصد سال اخیر موسیقی ایران به ثبت رسید.
صدای بی‌نظیر سقایی صدای قوم لر است و چندین نسل از پدران ما و خود ما و پسران ما با صدای او بزرگ شده‌اند و خواهند شد. هیچ هنرمندی در لرستان به اندازه‌ی او در لرستان محبوب و معروف نیست. او در کنار مرحوم «پیرولی»، مرحوم «علی‌رضا حسین‌خانی»، «شامیرزا مرادی»، «علی اکبر شکارچی»، «درویش رضا منظمی»، «فرج علیپور» و بسیاری دیگر از مفاخر موسیقی لری بود.
پیکرش را احتمالا روز سه شنبه در تهران تشییع می‌کنند و به خرم‌آباد می‌برند تا در پای کوه دفن کنند.از این صدای آسمانی بیشتر خواهند نوشت، عصر او عصر طلایی موسیقی لری بود، دورانی که بعید است به این زودی‌ها تکرار بشود. خدا بیامرزدش. قوم لرعزادار اوست، از خرم‌آباد خبر می‌رسد مردم داغدار سقایی شده‌اند. روحش شاد.

صدایش را بشنوید، «دایه دایه» می‌خواند.

<!–

«مرشد خوانی» یا «بمیرم سیت»

 

«رتم و صحرا»

 

– لرستان به رضا سقایی افتخار می کند: «درویش رضا منظمی» در گفت‌وگو با مهر

– مرگ سربلند رضا سقایی: یادداشت استاد «علی اکبر شکارچی»

Advertisements

7 دیدگاه برای «دالکه دالکه برای «رضا سقایی» استاد موسیقی لرستان»

  1. هميشه در قلب ما خواهي ماند سقايي عزيز و دوست داشتني.

  2. دايه دايه وقت جنگه و قت دوسي وا تفنگه تفنكه بوني وه شو پرش ده شنگه

  3. همیشه مردم لرستان افتخار میکنند که اینچنین هنرمندانی تحویل انقلاب داده است روحش شاد باد ویادش گرامی

  4. اگر توهين شده از طرف من كه احتمالا اشتباه چاپي بوده از تمتم مردم خرم اباد روزنامه ها و هنرمندان عذرخواهي مي كنم شرمنده ام محمدنژاد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.