جنگلهای لرستان در حال سوختن / تقاضای کمک از سراسر کشور

صبح امروز 30 تیر ماه آتش سوزی بسیار گسترده در صدها هکتار جنگل دورود این شهر و روستاهای اصراف را در تاریکی فرو برد. به گفته مسئولان آتش نشانی به دلیل کوهستانی بودن منطقه امکان مهار آتش با ماشینها و وسایل موجود آتش نشانی دورود وجود ندارد و ماشینهایی که توسط آتش نشانی دورود فرستانده شده اند برگشته اند. و علی رغم تقاضای کمک از خرم آباد، مرکز استان و شهرهای همجوار هنوز پاسخی دریافته نشده است. به گفته یکی از مسئولان تنها راه مهار آتش استفاده از بالگردهای آتش نشانی است که متاسفانه تا لحظه مخابره این خبر ساعت 14:45 ظهر در این مورد اقدامی نشده است و نیروهای مردمی و آتش نشانان دورود همچنان در مهار آتش ناموفق بوده اند. و آتش همچنان رو به گسترش است   

روستاهای چشمه سرنجه و دره اسپر و راکن به شدت در معرض خطر هستند و کشاورزی منطقه نابود شده است. علت حادثه هنوز مشخص نشده است.

با توجه به تراکم شدید جنگل در ارتفاعات کوه چهارشاخ و دامنه پریزکوه و گردنه رنگی، چنانچه این آتش سوزی در دامنه های چهارشاخ مهار نشود به یکی از بزرگترین آتش سوزی های تاریخ لرستان و شاید ایران تبدیل خواهد شد. نیروهای مردمی به دلیل صعب العبور بودن منطقه و تراکم شدید جنگل و گرما شدید هوای منطقه قادر به مهار آتش نیستند. بعلاوه چون در ارتفاعات کوه کشاورزی وجود ندارد کشاورزان در این هوای گرم رغبتی برای حفاظت از جنگلها نخواهند داشت

به نظر می رسد برای مقابله با آتش سوزی گسترده، مسئولان باید دست به دامان نیروهای نظامی ارتش و سپاه و بسیج شوند. بدون وجود چندین دستگاه هلی کوپتر مجهز به تجهیزات آتش نشانی این آتش سوزی مهر نخواهد شد.

Advertisements

5 دیدگاه برای «جنگلهای لرستان در حال سوختن / تقاضای کمک از سراسر کشور»

 1. اگه این آتش سوزی ت مناطق فارس نشین بود فورا خاموش می کردن

 2. سالی که نکوست از بهارش پیداست
  اینم از خوبیهای استاندار جدیده

 3. آخه جنگل آتیش بگیره چه ربطی به استاندار داره.
  آخه از بین رفتن جنگل چه ربطی به قومیت داره. اگر امکانات کمه برای خاموش کردن حریق از بی عرضه بودن خودمونه به جای تلاش برای گرفتن امکانات و داشتن نیروی متخصص چسبیدیم به لر و فارس.

 4. اقاتنگه گازرده پلدخترکه زیبایی سحرانگیزان هربیننده رامدهوش میکند5روزاست دراتش میسوزدوکمکی نمی شود.حالامی فهمم رییس محیط زیست قبلی چه خیانتی کرد:برگشت بودجه خریدبالگرد

 5. سلام
  عزیزان من چرا ربط نداره؟ چرا تقصیر استاندار جدید نیست.؟همه بسیج شدن واسه ی تصاحب کلیدها .کسی وقت نداره بیاد اتیشو خاموش کنه. ما که بچه بودیم بهمون می گفتن هر کس شبا آتیش بازی کنه .گلاب به روتون – رختخوابشو خیس میکنه.
  روزا که کاردارن وقت ندارن بیان خاموش کنن. شبا هم که !!!!!!!!!!!!
  ولی ربط لر نشین با فارس نشین اینه که اولا اونا اتیش نمی زنن.دوما اگه اتیش میزنن زود خاموش می کنن و سوما نفرماییم که استاندار جدید بفرماییم استاندار.زانتیا نیست که جدید و قدیم داشته باشه.
  الیوم استعمال کبریت در جنگل توسط هر کس محکوم است.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.