30 هزار اصله درخت انار در کوهدشت خشک شدند

  رودخانه سیاب بیش از 600 هزار اصله درخت انار و کل صلاح الدین حدود 30 هزار را تحت پوشش خود قرار داده است؛از سال 86 به علت خشکسالی‌های پی در پی آب رودخانه کل صلاح الدین خشک شده و تمام درختان آن نیز در حال نابودی هستند ولی با گذشت 3 سال از خشکی آب آن رودخانه مسؤولین هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده‌اند… مردم این منطقه به علت کم کاری‌های امور آب شهرستان و استان در طراحی آبرسانی گرخشاب که با گذشت 7 سال از اجرای این پروژه هنوز نیمه کاره است هیچ گونه امیدی به زندگی در روستا ندارند     

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رودخانه سیاب بیش از 600 هزار اصله درخت انار و کل صلاح الدین حدود 30 هزار را تحت پوشش خود قرار داده است؛از سال 86 به علت خشکسالی‌های پی در پی آب رودخانه کل صلاح الدین خشک شده و تمام درختان آن نیز در حال نابودی هستند ولی با گذشت 3 سال از خشکی آب آن رودخانه مسؤولین هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده‌اند.

دهیار روستای کرمعلی و یکی از باغداران این منطقه می‌گوید:30هزار اصله درخت انار از باغات انار منطقه تنگ سیاب خشک شده‌اند.

جاسم گرانمایه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این مطلب می‌افزاید: در منطقه کل صلاح الدین تنگ سیاب بیش از30 هزار اصله درخت انار وجود دارد که اقتصاد روستاهای کرمعلی ، گرخشاب و چله بان و امرار معاش خانوارها از آنها تامین می‌شد تا این که به علت خشکسالی‌های پیاپی از سال 86 آب رودخانه آن خشک شد .

وی یادآور می‌شود: مردم منطقه علی‌رغم تلاش فراوان و حفر ده‌ها چاه دستی ، موفق به تامین آب مورد نیاز باغات خود نشدند و یاس و ناامیدی و عدم شغل برای جوانان آن منطقه منجر به مهاجرت بی رویه آنها به تهران شده به نحوی که به عنوان مثال در سال 88 حدود 20 خانوار از مجموع 77 خانوار روستای کرمعلی به تهران مهاجرت کرده‌اند.

گرانمایه خاطرنشان می‌کند: پیام مهاجرت و خشکی باغات انار به مسؤولین امر بسیار واضح و روشن است و جوان روستایی که هیچ بستری برای کار در روستا و نزدیکترین شهرستان محل سکونت خود نمی‌یابد چگونه می‌تواند در روستا زندگی کند.

وی تاکید کرد: مسؤولین امر باید به این نکته توجه کنند که روستایی به عنوان نیروی مولد باید باقی بماند و قصور در این امر منجر به خالی شدن روستاها و کاهش تولید در کشور خواهد شد.

میرزا محمد آدینه وند، رئیس شورای روستای کرمعلی از توابع کوهدشت می‌گوید: مردم این منطقه به علت بی توجهی مسؤولین هیچ امیدی به زندگی در روستا ندارند.

میرزا محمد آدینه وند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌افزاید: بیش از 40 هکتار از باغات انار متعلق به روستاهای گرخشاب ، کرمعلی و چله بان به علت کمبود آب در طول سه سال پی در پی خشک شده که این باغات تنها منبع درآمد ساکنین روستاهای ذکر شده بود .

وی بیان می‌کند: این باغات حدود 80 سال است که در این منطقه کاشت شده‌اند که به علت بی‌توجهی مسؤولین 3 سال پی در پی است که خشک شده‌اند و اقتصاد مردم این منطقه را فلج کرده و باعث مهاجرت بی‌رویه مردم این منطقه به تهران شده است.

آدینه وند بابیان این که زمانی که این باغات از رونق خاصی برخوردار بودند، جاده‌ای که به این منطقه منتهی شد مشکلاتی را برای مردم جهت حمل میوه به شهرها بوجود می‌آورد که دو سال پیش از طرف جهاد کشاورزی با اعتباری حدود 70 میلیون تومان با زیرساخت شن و خاک تکمیل شد،خاطرنشان می‌کند: در هنگام افتتاح این جاده فرماندار شهرستان کوهدشت از این منطقه بازدید کردند و در سفر بعدی که در اردیبهشت ماه 89 صورت گرفت قول مساعد دادند که این مشکل را حل کنند.

وی تصریح می‌کند: مردم این منطقه به علت کم کاری‌های امور آب شهرستان و به دنبال آن کوتاهی امور آب استان در طراحی آبرسانی گرخشاب که با گذشت 7 سال از اجرای این پروژه هنوز نیمه کاره است هیچ گونه امیدی به زندگی در روستا ندارند و همین عوامل باعث مهاجرت بی‌رویه مردم این منطقه شده است.

اسد بگ هاشمی نسب، یکی دیگر از این باغداران می‌گوید: ضعف مدیریت مسؤولین مشکلات زیادی را برای مردم این منطقه بوجود آورده است.

این کشاورز تنگ سیابی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: حدود 30 هزار اصله درخت انار باغات منطقه تنگ سیاب که از آب رودخانه کل صلاح الدین تامین می‌شدند به دلیل خشکسالی پی در پی و حفر چاه‌های بی رویه از طرف روستاهای مجاور این رودخانه مدت 3 سال است که خشک شده‌اند.

وی با بیان این که مسؤولین هیچ توجهی به این امر ندارند و تمام فرزندان ما آواره شهرها شده‌اند، بیان می‌کند: همچنین یک طرح آبرسانی نیز که بانی آن امور آب است از سال 82 اجرا شده که قرار بود با راه‌اندازی و تکمیل این پروژه مقداری از این آب را برای آبیاری باغات خشک شده اختصاص دهند ولی با گذشت 7 سال از اجرای این پروژه متاسفانه به علت ضعف مدیریت و نبود مهندسین متخصص و افراد با تعهد این پروژه هنوز نیمه کاره است و اعتبارات و بودجه‌ها کلان آن حیف و میل می شود.

اسد بگ هاشمی نسب تاکید می‌کند: از مسؤولین تقاضامندیم که به قشر کشاورز که زحمت کش‌ترین قشر جامعه هستند توجه بیشتری داشته باشند و این گونه طرح‌ها ر ا به دست افراد با تخصص و با تعهد بسپارند و بر کار آنها نظارت داشته باشند .

هاشم هاشمی رجاء یکی دیگرازاین باغداران نیز می‌گوید: با گذشت 3سال از خشکی 30هزار اصله درخت اناردر منطقه تنگ سیاب مسؤولین تاکنون اقدامی نکرده‌اند، در صورتی که این باغات با رودخانه پر آب سیاب فقط 6 کیلومتر فاصله دارند.

وی بابیان این که در این مدت دولت هیچ گونه مزایایی برای این باغداران در نظر نگرفته و تمام جوانان ما آواره شهرها شده‌اند و به شغل‌های کاذب پرداخته‌اند، ادامه داد: متأسفانه دولت ما، دولت شعار است و همه جا از عدالت و مهرورزی صحبت می‌کند و در صورتی که به کشاورزان که قشر زحمت کش جامعه هستند هیچ توجهی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: اگر به دقت به این مسائل توجه شود ضرر آن بیشتر از کشاورزان به خود دولت برمی‌گردد زیرا علاوه بر کاهش تولید در جامعه و وابستگی به کشورها دیگر باعث رشد بی‌رویه شهرنشینی و مشکلات بی شمار دیگری می‌شود.

این کشاورز تنگ سیابی تاکید می‌کند: دولت می‌تواند با توجه اندکی که به این مناطق ، بستر مناسبی را برای زندگی جوانان فراهم می‌کند تا از مهاجرت بی‌رویه آنها جلوگیری و باعث افزایش تولید در جامعه و رسیدن به مرز خودکفایی شود.

Advertisements

2 دیدگاه برای «30 هزار اصله درخت انار در کوهدشت خشک شدند»

  1. تا حالا به كدام مشكل شهرستان كوهدشت و بخشهاي تابعه توجه شده كه حالا به مشكل اب اين مناطق رسيدگي بشه اگه از لبنان و فلسطين و عراق چيزي موند سهم شهرهاي صاحبدار نه ما

  2. به جای این چرت پرتها به این مسؤلین بگین یه خورده سراشون را بالا بگیرند ببیند وضع حال این مردم را.شاید از خدا که خجالت نمی کشند .شاید از بنده خدا خجالت بکشند.آخه آمار بیکاری سر به فلک زده.تمام نماینده ها بجز خیانت چه کاری برای مردم کوهدشت کردند.ماکه رفتیم از لرستان ولی دلمان میسوزه وقتی به سایر شهرها کشورها میرسند. امامردم خودشان سر در گریبان.هرسال هم سر انتخابات المشنگه به پا میکنند .آخه این مردم چه قدر … که بازیچه میشند.اصلا اینا عمدا میخواند که مردم کوهدشت گرسنه وبیکار بمانند.حلا میگن کوهدشتی ها ….

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.