اطفاء حریق در جنگلهای لرستان نیازمند بالگرد است / آتش سوزی خبر نمی کند!

 علی حسین بیرانوند عضو جامعه جنگلبانی ایران با تشریح خسارات ناشی از آتش سوزی ها در استان لرستان گفت: به دلیل صعب العبور بودن مناطق جنگلی و مرتعی لرستان اطفاء حریق در این استان نیازمند بالگرد است. ما نباید منتظر باشیم تا در جنگل و مرتع آتش سوزی اتفاقد بیفتد، آنگاه به مقابله با آن بپردازیم زیرا آشنایی با راههای پیشگیری از آتش سوزی مهمتر از نحوه خاموش کردن آتش است. استان لرستان به دلیل صعب العبور بودن مناطق جنگلی و مرتعی، دسترسی ماموران اطفاء حریق به آتش به آسانی میسر نیست و لازم است تجهیزات پیشرفته مانند بالگرد برای دسترسی سریع به مامورین اطفاء حریق تامین شود   

خرم آباد – خبرگزاری مهر: عضو جامعه جنگلبانی ایران با تشریح خسارات ناشی از آتش سوزی ها در استان لرستان گفت: به دلیل صعب العبور بودن مناطق جنگلی و مرتعی لرستان اطفاء حریق در این استان نیازمند بالگرد است.

 

 علی حسین بیرانوند در گفتگو با خبرنگار مهر در شهرستان بروجرد با اشاره به فصل بحرانی آتش سوزی، اظهار داشت: فصل بحرانی آتش سوزی به فصلی گفته می شود که در آن فصل بیشترین آتش سوزی اتفاق می افتد که در فصل پاییز و تابستان به دلیل خشک شدن برگ درختان و علوفه ها و وزش بادهای گرم خطر آتش سوزی بیشتر از سایر فصلهاست.

وی به خسارتهای ناشی از آتش سوزی در جنگلها و مراتع اشاره کرد و بیان داشت: از بین رفتن نهال ها و بذور جنگلی و مرتعی، آسیب رساندن به خاک جنگل و مرتع، خسارت به گردشگاه های جنگلی و از بین رفتن آنها، آسیب رسیدن به محیط زیست و از بین رفتن حیوانات، از بین رفتن منازل و دام های روستاهای حاشیه نشین جنگل و مرتع، آلوده شدن بیش ازاندازه هوا و گسترش آفات و امراض گیاهی در مناطق سوخته شده از مهمترین خسارتهای آتش سوزی در جنگل ها و مراتع هستند.

عضو جامعه جنگلبانی ایران با اشاره به عوامل پیشگیری از آتش سوزی در جنگلها و مراتع، خاطرنشان کرد: ما نباید منتظر باشیم تا در جنگل و مرتع آتش سوزی اتفاقد بیفتد، آنگاه به مقابله با آن بپردازیم زیرا آشنایی با راههای پیشگیری از آتش سوزی مهمتر از نحوه خاموش کردن آتش است.

بیرانوند با اشاره به برخی وظایف دولت در راستای پیشگیری از آتش سوزی، افزود: برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی برای کلیه ساکنین حاشیه ای جنگل و مرتع، نصب تابلوی هشدار دهنده در کنار جاده و مناطق جنگلی که مورد استفاده عموم قرار می گیرد، احداث جاده های نفوذی در جنگل، ایجاد پایگاههای شناسایی و کشف آتش در مناطق جنگلی از جمله این وظایف است.

وی با اشاره به نقش مهم ساکنین حاشیه نشین جنگل و مرتع در حفظ و حراست از این هدیه الهی، اظهار داشت: شرکت در کلاسهای آموزشی و ترویجی از طریق جهاد کشاورزی و منابع طبیعی یا با همکاری نهضت سوادآموزی بسیار حائز اهمیت است.

عضو جامعه جنگلبانی ایران همچنین به وظایف مردم در هنگام بروز آتش سوزی و برای جلوگیری از آتش سوزی در جنگل و مرتع اشاره کرد و بیان داشت: آگاه کردن کودکان و نوجوانان نسبت به خطرات آتش سوزی، خودداری از آتش زدن ضایعات و محصولات کشاورزی در مناطق جنگلی و مرتعی، شناخت فصل پر خطر آتش سوزی، پرهیز از آتش زدن جنگل و مرتع در اثر اختلافات مردمی، خودداری از پرتاب شیشه و بطری شکسته در جنگل و مرتع و اطلاع به مامورین اداره منابع طبیعی در صورت مشاهده دود یا آتش در جنگل از طریق شماره تلفن 09696 به صورت شبانه روزی، از جمله وظایف مردم است.

وی در خصوص راههای مهار و خاموش کردن آتش گفت: در مناطقی که دسترسی به ماشینهای آتش نشانی یا ماشینهای حمل تانکر آب وجود ندارد با وسایل و ابزاری از قبیل بیل، کلنگ، آتش کوب، شن کش، تبر و داس می توان به کنترل و خاموش کردن حریق اقدام کرد.

بیرانوند خاطرنشان کرد: در استان لرستان به دلیل صعب العبور بودن مناطق جنگلی و مرتعی، دسترسی ماموران اطفاء حریق به آتش به آسانی میسر نیست و لازم است که برای استان لرستان و سایر استان های دارای پوشش گیاهی و مرتعی وسایل و تجهیزات پیشرفته مانند بالگرد برای دسترسی سریع به مامورین اطفاء حریق تامین شود.

وی با بیان اینکه بدلیل عدم دسترسی به مناطق کوهستانی و پرشیب تعیین درصد آتش سوزی به طور دقیق قابل برآورد نیست، اظهار داشت: بهترین راه برای جلوگیری از آتش سوزی و از بین رفتن جنگل و مرتع تشکیل تعاونی «جنگلبانان و مرتعداران و آبخیزداران» است.

عضو جامعه جنگلبانی ایران همچنین درباره اقدامات منابع طبیعی بروجرد برای پیشگیری و جلوگیری از آتش سوزی احتمالی در اراضی گفت: این اداره برای جلوگیری از آتش سوزی در مناطق حاشیه ای جاده بین المللی و اصلی که روستاهای شهرستان ها را به هم وصل می کند و اراضی اطراف و پیرامون این جاده ها و مناطق پرتردد اقدام به اجرای 170 هزار متر آتش بر کرده است.

بیرانوند افزود: ایجاد آتش بر در اراضی مورد نظر باعث می شود که اگر آتش سوزی از جانب برخی افراد سهل انگار صورت گرفت محور آتش سوزی توسعه پیدا نکند و حوزه آتش سوزی احتمالی محدود شود.

Advertisements

3 دیدگاه برای «اطفاء حریق در جنگلهای لرستان نیازمند بالگرد است / آتش سوزی خبر نمی کند!»

  1. pishe giri az boroze atash moham ast vali jangalhayea lorestan niroyea hafazati kafi nadarand

  2. با تشکر از زحمات شما وهمه کسانی چون اعضاء جامعه جنگل بانی که برای عرصه های منابع طبیعی دل می سوزانند خدمت شما عرض کنم تهیه طرح بیشگیری از آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان ضروری به نظر می رسد در ضمن طبق تعریف سازمان جنگلها برای هر5000 هزار هکتار عرصه جنگلی یک نفر نیروی نیاز است و در فصل آتش سوزیها 3 نفر در صورتی که کل نیروهای حفاظتی شهرستان خرم آباد با عرصه ای بالغ بر 520هزار هکتار فقط 32 نفر نیروی حفاظتی و 24 نفر نیروی فصلی دارند .لازم است با همکاری و همفکری سایر دستگاه ها و مردم علاقه مندچاره ای اندیشه شود

  3. با سلام وعرض ادب ریاست لرنا
    صداها میپیچدو گوشها کر است دیده واضح چشمها که بیناست
    ما لرها

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.