در حاشیه خاکسپاری سقایی؛ دانشجویان لر به تحقیر زبان لری در سريال «فاصله ها» اعتراض کردند

 از تمسخر گويش شهر فرزانگان و زبان مرجع عاليقدر عالم تشيع (آيت الله العظمي بروجردي) اعلام بيزاري مي کنيم و خواستار توقف اين سريال، عذرخواهي توليدکنندگان آن و قول مديريت صدا و سيما مبني بر عدم حمايت از توليد چنين سريال­هاي موهني هستيم.  به گزارش نسیم لرستان در حاشیه خاکسپاری آواز خوان نامی لرستان، رضا سقايي، بیانیه ای با امضا «جمعی از دانشجویان لر» در میان جمعیت پخش شد و به آنچه تحقیر زبان لری در رسانه ملی نامید اعتراض اعتراض نمود. متن کامل این بیانیه بدین شرح است:      

 پخش سریال موهن «فاصله ها» را متوقف کنید

             صدا رسانه ملي (صدا و سيما) يکي از ارگان­هاي مسئول و فرهنگ­ساز نظام مقدس جمهوري اسلامي است که بايد در راستاي همدلي ملي و احترام به همه اقشار و قوميت­ها و حتي تبليغ و تقويت فرهنگ­هاي بومي اقوام مختلف گام بردارد، اما متاسفانه در سالهاي اخير به بازي گرفتن زبان­ها و فرهنگ­هاي بومي ايراني مخصوصا زبان لري که گويش قريب به ده ميليون مسلمان ايراني در يازده استان کشور است، تبديل به سوژه دائمي و تکراري سريال­ها و برنامه­هاي اين رسانه شده است.

            اخيرا در سريال «فاصله­ها» شاهد کاراکتري در نقش «ياور» هستيم که در آن آدمي ساده­دل، کودن و ناهنجار به زبان لري بروجردي سخن مي­گويد. چگونه است که تمام کساني که در سريال­ها و برنامه هاي تلويزيوني به لري صحبت مي­کنند همگي آدم­هايي از اقشار بسيار پايين، بيسواد و کم خرد جامعه نشان داده مي­شوند؟

            ما جمعي از دانشجويان لر، به عنوان جوانانی مسلمان، ايراني و ولايتمدار از تمسخر لهجه مردم شريف شهر فرزانگان، مخصوصا از تمسخر گويش مرجع عاليقدر عالم تشيع (آيت الله العظمي بروجردي) اعلام بيزاري مي کنيم و خواستار توقف اين سريال، عذرخواهي توليدکنندگان آن و قول مديريت صدا و سيما مبني بر عدم حمايت از توليد چنين سريال­هاي موهني هستيم.

            بديهي است عواقب بي­توجهي به اين هشدارها و نصيحت­هاي دلسوزانه، موجب ايجاد «فاصله­ها» ميان اقوام ايراني و نيز ميان مردم مسلمان لر با رسانه ملي خواهد شد.

 جمعي از دانشجويان لر

Advertisements

9 دیدگاه برای «در حاشیه خاکسپاری سقایی؛ دانشجویان لر به تحقیر زبان لری در سريال «فاصله ها» اعتراض کردند»

 1. لرستان مهد شير مردان روزگاران جنگ لرستان پايتخت تبليغ شيعه به تمامي جهانيان ديده باز كن وببين كار به جايي كشيده شده بازيگري ناچيز وخودفروش براي شناخت تو به مردماني ديگر قد علم برداشته لرونو نديه چطور اغرنن وقتي غرنن همه كوههانه ارومنن

 2. ما که اصفهانی هستیم و لر نیستیم از گویش این اقا ناراحت میشیم.
  خداییش توهین آمیزه

 3. برای اینکه لبخندی بر لب بنشیند چه کارهاکه نمیکنند&بیدار باشیم اگر لهجه مان را دوست داریم

 4. اصلا قصد ندارم،در اینجا… یه جنگ لفظی راه بندازم….حرف من اینه که: چرا استفاده از یک لهجه رو اینقدر حاشیه ساز میکنیم.چرا ایجاد حساسیت میکنیم.مگه در صدا و سیمای ما از لهجه های دیگه هم استفاده نمیشه؟که ما فریاد » وا…مصیبتا» سر دادیم.من 33 سالمه…و با وجودیکه میتونستم با رفتن از این استان شرایط بسیار مناسبی رو برای خودم فراهم کنم، ولی موندم و با تمام بی مهری ها برای پیشرفت این استان تلاش کردم.از پروژه های مهم در خرم آباد گرفته تا دیگر جاهای استان/.ولی دوست عزیز مشکل اینجاست که ما همش به داشتم؛داشتم گذشتمون مینازیم،ولی امروز حرفی برای گفتن نداریم.جوانان این استان وقتی میتونن به هویت و عزت نفسشون بنازن و با اعتماد به نفس زندگی کنند،که از لحاظ کار و معیشت به نوعی هویت اجتماعی رسیده باشند.نمیشه که با بیکاری و جیب خالی و هزار حسرت راه رفت و به هویت و عزت نفسمون نازید!!!!مگه جونای این استان چقدر فرصت دارن؟واقعا؛ چطور میشه این همه عمر و جونی بر باد رفته رو جبران کرد؟؟؟متاسفانه ما مردم لرستان خیلی وقته که فراموش شدیم، لهجه که جای خودشو داره.اگر هم واکنشی در این باره از صدا وسیما میبینیم، به خاطر احترام به مردم و فرهنگ این مرز و بوم نیست،متاسفانه به خاطر اینه که از مردم لرستان میترسن اونم… به خاطر لــر بودنشون و…../.تا لحظه ایکه استاد سقایی فوت نکرده بودن؛؛آیا یادی ازش میشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نه که نمیشد…!!! جون دوره اینجور خوندن -( منظورم نوای دایه دایه ست) – دیگه گذشته بود.این نوا تا وقتیکه جوانان لرستانی رو میتونست جلوی توپ و تانک ببره، ارزش داشت و نوای مردم غیور لرستان بود.ولی بعدش استانهای مثل اصفهان گل سرسبد شدن و از مزایای احداث انواع کارخانه ها و کارگاهها و اعتبارات دولتی و …. برخوردار شدند…پس دوست من اگر ما به این لهجه متعصب هستیم //// باید این سوال رو از خودمون بپرسیم که چرا تا حالا مدیران رده بالایکه به این استان اومدن؛ هیچ کدومشون از لرستان نبوده؟؟؟؟؟

 5. براي شما همشهري عزيز با اين طرز تفکر متاسفم اگر ما هم مثل اصفهاني ها با اتحاد و همدلي ميتونستيم از هويت و عزت نفسمون دفاع کنيم مطمئنا ميتونستيم از حق و حقوق و جيب پر صحبت کنيم و تاسف ديگه اينکه ما قوم کهن و باستاني لر که هميشه افتخارمون ايراني بودنه چندين پله رو با هم تنزل کرديم اما لازمه ترقي يک پله يک پله بالا رفتنه و بايد از خودمون شروع به اصلاح کنيم نمونه اين توهين ها رو ما در بين خودمون هم داريم مثالشم لج و لجبازي خرم آبادي ها و بروجردي ها که پيشينه اي به درازاي تاريخ داره و اين برتري جوئي هاي طايفه اي که وسيله اي شده براي فراموشي حقوق ديگر چه اجتماعي چه اقتصادي .
  به هر حال جاي اميدواريه که اين قوم نجيب دست آخر نياز به صميميت و با هم بودن رو حتي در قبال توهين به يکي از چندين لهجه شيرين لري احساس کرد
  بابک از خرم آباد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.