گزارش لور از خاکسپاری رضا سقایی؛ طلای آواز لر در خاک آرام گرفت

به گزارش نشریه اینترنتی لور ، پیکر هنرمند نامی لرستان، بر روی دستان مردم لرستان از میدان کیو تا گورستان خضر خرم‌آباد تشییع شد و در قطعه‌ی هنرمندان این شهر به خاک سپرده شد.این مراسم رأس ساعت 8 صبح مقابل اداره فرهنگ و ارشاد استان لرستان و با قرائت پیام معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد. در این مراسم فرماندار خرم‌آباد ضمن ارج نهادن به مقام شامخ استاد سقايي از وي به عنوان اسوه موسيقي ايران نام برد و گفت: مرحوم سقايي در اوج شكوه موسيقيايي از جانبازان انقلاب اسلامي بود، كه بدون بيان اين منزلت به صورت گمنام هميشه تمام توان هنري خود را صرف سرافرازي ميهن مي‌كرد.  

در ادامه داریوش نظری خواننده لرستاني و خواهرزاده‌ی زنده‌یاد سقايي با قدرداني از حضور هنرمندان و مردم لرستان در مراسم تشييع پيكر استاد سقایی، گفت: مرحوم سقايي يكي از اسطوره‌هاي موسيقي لرستان و از هنرمندان مردمي و محبوب مردم منطقه بود.

داريوش نظري با اشاره به جايگاه و محبوبيت اين هنرمند مردمي در استان لرستان، افزود: متاسفانه اخيرا برخي شبكه‌هاي ماهواره‌اي در حركتي تبليغاتي با ادعاي درمان استاد سقايي مشغول جمع‌آوري كمك‌هاي مردمي بودند و اين درحالي است كه آن مرحوم هيچ درخواستي در اين خصوص نداشت. نظری در ادامه با خواندن شعری از عزیز بیرانوند، مرحوم سقایی را مصداق هنر مردمی و ساده‌زیستی و کم توقعی دانست:

              خَریو ؤ پاپتی قَوه‌شرئ بیم

                  جیا اِه مردمی یه دل پرئ بیم

                      نه اَرا نون کس دسم درئژ بی

                            نه اَرا کس دلال نون بـرئ بیم

:: حاشیه ها:

:: در حین خاکسپاری استاد سقایی داریوش نظری بخش هایی از پیام استاد محمدرضا شجریان را قرائت نمود.

:: استاد پرنیا در سخنانی منزلت هنری رضا سقایی را ستود

:: غلامرضا کرمی کلهر از شهرستان ایوانغرب ایلام شعری را با زبان محلی قرائت نمود.

::جمعی از دانشجویان لر بیانیه ای در محکومیت تحقیر زبان لری در سریال فاصله ها میان جمعیت توزیع کردند. 

Advertisements

3 دیدگاه برای «گزارش لور از خاکسپاری رضا سقایی؛ طلای آواز لر در خاک آرام گرفت»

 1. سرود «دایه دایه وقت جنگه» بر قله این یادگارهای موسیقی دفاع مقدس نشسته است. می‌گوید:

  برای سقایی و نواهایش چه کردیم؟

  نوای حماسی مرحوم «رضا سقایی» یادآور اعزام‌های پرشور و روزهای پیروزی تاریخ‌ساز در حماسه دفاع مقدس است. هر چند پیكر مرحوم استاد رضا سقایی حماسی‌خوان عشایری بر روی دوش مردم قدرشناس استان لرستان تشییع شد اما نمی‌توان از یاد برد كه بخش مهمی از آواها و نماهای حماسی دفاع‌مقدس در بخش عشایری مدیون این حماسی‌خوان است.

  نوای حماسی رضا سقایی برای رزمندگان استان‌های لرستان و خوزستان كه در ابتدای جنگ تحمیلی در یك ناحیه واحد مشغول رزم و پیكار با بعثیون متجاوز بودند،یادآور اعزام‌های پرشور غیورمردان رزمنده استان لرستان و شمال استان خوزستان بود.

  بعد از صدای گرم استاد كریمی علویجه در هنگام پخش مارش‌های حمله و سرودهای دلنشین استاد گلریز، ترانه‌های لری و آذری روحیه مضاعف به رزمندگان غیور اسلام و مردم سلحشور ایران زمین می‌داد.

  خاطره اعزام سپاهیان محمد كه بخشی از آن با سروده «دایه دایه وقت جنگه» همراه بود بخشی از هنر مرحوم سقایی در خدمت به حماسه دفاع مقدس بود.

  مرحوم سقایی با وجودی كه تركش در بدن داشت هیچگاه ادعای جانبازی نكرد و موسیقی محلی و نواهای تأثیرگذار لری را كه بخش وسیعی از عشایر غیور جبهه‌ها را شامل می‌شد در خدمت هنر موسیقی دفاع مقدس قرار داد.

  بی‌تردید اگر نوحه،«سوی دیار عاشقان»،«این جبهه اسلام است» و«با نوای كاروان» آهنگران،«خجسته باد این پیروزی» استاد گلریز و سرود جانسوز «بچه‌های آباده» را در ردیف آواها و نماهای سرآمد جنگ بدانیم سرود «دایه دایه وقت جنگه» بر قله این یادگارهای موسیقی دفاع مقدس نشسته است. پس از این سرود بود كه چندین سرود زیبای دیگر از جمله «باقطار پرفشنگم» به مجموعه نواهای محلی دفاع مقدس پیوست.

  در حالی با رضا سقایی وداع كردیم كه این اثر ماندگار او برای رزمندگان عملیات كربلای 5 در مسیر جاده خرمشهر به شلمچه تردد می‌كردند، برای رزمندگان گردان خاتم‌الانبیاء لرستان در تک ‌های دشمن پس از عملیات محرم و عملیات والفجر مقدماتی،برای غیورمردانی كه خرمشهر را در عملیات بیت‌المقدس آزاد كردند، رزمندگانی كه مزدوران دشمن را در كمین‌گاه مرصاد به دام انداختند، در اعزام پرشور سپاهیان محمد و سپاه قدس و در جای جای واحدهای تبلیغات جبهه و جنگ در مناطق عملیاتی صدای تأثیرگذار رضا سقایی یادآور نبرد با دشمن بعثی بود.

  برای آن مرحوم علو درجات آرزومندیم و بر ارگان‌های ذیربط یادآوری می‌كنیم تا این بخش مهم موسیقی و هنر دفاع‌مقدس را با یاد و خاطره او زنده نگاه دارند.

  خواننده‌ی نغمه‌ی ماندگار «دایه دایه وقته جنگه» 27 تیر ماه سال جاری در بیمارستانی در تهران از دنیا رفت.
  مراسم تشییع پیكر رضاسقایی، خواننده وهنرمندنامی لرستان، پس از بدرقه‌ی پنج‌شنبه گذشته از مقابل تالار وحدت در تهران ، روزشنبه 2مرداد با حضور مسئولان استان و جمعی از مردم از محل تالارشهیدآوینی این شهرستان برگزار شد.

  دراین مراسم فرماندار خرم‌آباد با اظهار تاسف از درگذشت رضا سقایی طی سخنانی اظهارداشت: این هنرمند پرآوازه چهره ملی وبزرگ موسیقی لرستان به حساب می‌آید.

  حسن شریعت‌نژاد ادامه داد: آثار سقایی به‌حدی شیوا و رساست که خیلی‌ها را مجذوب و شیفته خود می‌کند.رضا سقایی اگر پس از انقلاب نیز می‌توانست هنرنمایی کند، قطعا خیلی تاثیرگذار می‌شد.

  وی با بیان اینکه مردم لرستان با حضور پرشور در مراسم تشییع قدرشناسی خود را نسبت به این خواننده اعلام داشتند، ادامه داد: هنر و موسیقی لرستان، پرمعنی، مفهوم و بیانگر زندگی وفرهنگ این مردم است. امید می‌رود هنرمندانی همچون سقایی درآینده‌ای نزدیک درموسیقی و هنر لرستان ظهورکنند.

  پیکر رضا سقایی در قطعه هنرمندان آرامستان خضرخرم‌آباد به خاک سپرده شد.

  خواننده‌ی نغمه‌ی ماندگار «دایه دایه وقته جنگه» 27 تیر ماه سال جاری در بیمارستانی در تهران از دنیا رفت.

  برگرفته از ایسنا

 2. فراخوان ارائه مطلب جهت انتشارمجموعه یادنامه استادسقایی
  سلام به تمامی دوستانی که به هنروموسیقی لرستان تعهدوعلاقمندی دارند.
  باتوجه به اینکه درنظرداریم کتابی درنکوداشت استادرضاسقایی باعنوان (یادنامه استادرضاسقایی)گردآوری و منتشرکنیم ازهمه اساتید،هنرمندان، همشهریان لرستانی وهموطنان سایراقوام ، دوستان ، نزدیکان وعلاقمندان به زنده یادسقایی که درهرکجاتشریف دارند دعوت می شود با ارائه :مقاله- پژوهش- خاطره – شعر- عکس یا فیلم وهراثری ازاستاد سقایی یادرمورد ایشان زینت بخش این مجموعه باشند.علاقمندان می توانند آثارخود را تا قبل ازمهرماه سال جاری به ایمیل اینجانب ارسال یا با تلفن وهمراه زیرتماس حاصل نمایند.
  آثارپس ازمطالعه وگزینش به زینت چاپ آراسته خواهدشد.
  بااحترام وسپاس:فرهاد مشتاق
  Farhad_moshtagh@yahoo.com
  Moshtagh.farhad@gmail.com
  06612226100
  09166671352
  http://www.moshtaghmusic.blogfa.com

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.