سرود «دایه دایه وقت جنگه» سقایی، بر قله یادگارهای موسیقی دفاع مقدس

خاطره اعزام سپاهیان محمد كه بخشی از آن با سروده «دایه دایه وقت جنگه» همراه بود بخشی از هنر مرحوم سقایی در خدمت به حماسه دفاع مقدس بود. مرحوم سقایی با وجودی كه تركش در بدن داشت هیچگاه ادعای جانبازی نكرد و موسیقی محلی و نواهای تأثیرگذار لری را كه بخش وسیعی از عشایر غیور جبهه‌ها را شامل می‌شد در خدمت هنر موسیقی دفاع مقدس قرار داد.      

———————————–

برای سقایی و نواهایش چه کردیم؟

نوای حماسی مرحوم «رضا سقایی» یادآور اعزام‌های پرشور و روزهای پیروزی تاریخ‌ساز در حماسه دفاع مقدس است. هر چند پیكر مرحوم استاد رضا سقایی حماسی‌خوان عشایری بر روی دوش مردم قدرشناس استان لرستان تشییع شد اما نمی‌توان از یاد برد كه بخش مهمی از آواها و نماهای حماسی دفاع‌مقدس در بخش عشایری مدیون این حماسی‌خوان است.

نوای حماسی رضا سقایی برای رزمندگان استان‌های لرستان و خوزستان كه در ابتدای جنگ تحمیلی در یك ناحیه واحد مشغول رزم و پیكار با بعثیون متجاوز بودند،یادآور اعزام‌های پرشور غیورمردان رزمنده استان لرستان و شمال استان خوزستان بود.

بعد از صدای گرم استاد كریمی علویجه در هنگام پخش مارش‌های حمله و سرودهای دلنشین استاد گلریز، ترانه‌های لری و آذری روحیه مضاعف به رزمندگان غیور اسلام و مردم سلحشور ایران زمین می‌داد.

خاطره اعزام سپاهیان محمد كه بخشی از آن با سروده «دایه دایه وقت جنگه» همراه بود بخشی از هنر مرحوم سقایی در خدمت به حماسه دفاع مقدس بود.

مرحوم سقایی با وجودی كه تركش در بدن داشت هیچگاه ادعای جانبازی نكرد و موسیقی محلی و نواهای تأثیرگذار لری را كه بخش وسیعی از عشایر غیور جبهه‌ها را شامل می‌شد در خدمت هنر موسیقی دفاع مقدس قرار داد.

بی‌تردید اگر نوحه،«سوی دیار عاشقان»،«این جبهه اسلام است» و«با نوای كاروان» آهنگران،«خجسته باد این پیروزی» استاد گلریز و سرود جانسوز «بچه‌های آباده» را در ردیف آواها و نماهای سرآمد جنگ بدانیم سرود «دایه دایه وقت جنگه» بر قله این یادگارهای موسیقی دفاع مقدس نشسته است. پس از این سرود بود كه چندین سرود زیبای دیگر از جمله «باقطار پرفشنگم» به مجموعه نواهای محلی دفاع مقدس پیوست.

 در حالی با رضا سقایی وداع كردیم كه این اثر ماندگار او برای رزمندگان عملیات كربلای 5 در مسیر جاده خرمشهر به شلمچه تردد می‌كردند، برای رزمندگان گردان خاتم‌الانبیاء لرستان در تک ‌های دشمن پس از عملیات محرم و عملیات والفجر مقدماتی،برای غیورمردانی كه خرمشهر را در عملیات بیت‌المقدس آزاد كردند، رزمندگانی كه مزدوران دشمن را در كمین‌گاه مرصاد به دام انداختند، در اعزام پرشور سپاهیان محمد و سپاه قدس و در جای جای واحدهای تبلیغات جبهه و جنگ در مناطق عملیاتی صدای تأثیرگذار رضا سقایی یادآور نبرد با دشمن بعثی بود.

برای آن مرحوم علو درجات آرزومندیم و بر ارگان‌های ذیربط یادآوری می‌كنیم تا این بخش مهم موسیقی و هنر دفاع‌مقدس را با یاد و خاطره او زنده نگاه دارند.

—————————————–

مطلب فوق را یکی از مخاطبان لرنا به عنوان یک کامنت زیر مطلب «گزارش لور از خاکسپاری رضا سقایی؛ طلای آواز لر در خاک آرام گرفت» همین وبلاگ به نقل از ایسنا شمال خوزستان ارسال شده است که بدین وسیله از این دوست محترم تشکر می کنیم

Advertisements

3 دیدگاه برای «سرود «دایه دایه وقت جنگه» سقایی، بر قله یادگارهای موسیقی دفاع مقدس»

  1. اگر از طرف من توهين شده كه احتمالا اشتباه چاپي بوده از تمام مردم خرم اباد هنرمندان وبلاگ نويسان عذر خواهي مي كنم فقط اشتباه چاپي بوده

  2. ترانه دایه دایه در زمان جنگ با صدای محمد میرزاوندی اجرا و پخش میشد نه استاد فقید سقایی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.