بازیگر نقش ياور در تماس با لرنا: چرا فکر می کنید به لهجه لری توهین شده است؟

محمد حمزه ای بازیگر نقش یاور در سریال تلویزیونی فاصله ها، در تماس تلفنی با پایگاه خبری لرنا از نقش خود در این سریال دفاع کرد و نسبت به اعتراضات اخیر در روزنامه هایی همچون ابتکار و نشریات محلی لرستان و لربلاگها که به وب سایتهایی چون تابناک و پارسینه و… هم کشیده شده است، واکنش نشان داد. وی خود را حامی فرهنگ و زبان لری خواند و همواره خود راه به زادگاهش بروجرد وفادار خواند و نقش یاور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: نقش یاور یک کاراکتر کاملا ساده و صادق است و فکر می کند دیگران هم مثل خود او هستند. چرا شما فکر می کنید هرکس ساده و صاف و صادق و بی ریا باشد، عقب مانده و خنگ است؟    

——————————————————————–

محمد حمزه ای بازیگر نقش یاور در سریال تلویزیونی فاصله ها، در تماس تلفنی با پایگاه خبری لرنا از نقش خود در این سریال دفاع کرد و نسبت به اعتراضات اخیر در نشریات ملی همچون ابتکار و نشریات محلی لرستان و لربلاگها که به وب سایتهایی چون تابناک و پارسینه و فرارو هم کشده شده است واکنش نشان داد. وی خود را مدافع و حامی فرهنگ و زبان لری بروجردی خواند و همواره خود راه به زادگاهش متعهد و وفادار خواند و نقش یاور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: نقش یاور یک کاراکتر کاملا ساده و صادق است و فکر می کند دیگران هم مثل خود او هستند. چرا شما فکر می کنید هرکس ساده و صاف و صادق و بی آلایش باشد، عقب مانده و خنگ است؟ چرا اینطور تصور می کنید؟ همین تصورات است که موجب می شود گویش و زبان و لهجه های محلی زیر سوال بروند. شما این نقش یاور را در جهت معرفی این لهجه و فرهنگ در نظر بگیرید نه در جهت تحقیر آن.

وی در پاسخ به این سوال که «چرا در صدا و سیما هیچ گاه یک مهندس یا استاد دانشگاه یا فرد با وجهه لری صحبت نمی کند، اما افراد بی سواد و عمله و کارگر و سطح پایین لری صحبت می کنند؟» گفت: من کاری با موارد دیگر سیما ندارم. کاراکتر یاور نه کارگر است و نه عمله و نه خلافکار. ما باید از نقش های محلی حمایت کنیم، یاور نماینده سادگی و صداقت قوم لر است. من شدیدا از نقش یاور دفاع می کنم و و انتقادات وارده را رد می کنم و بی مورد می دانم. یک استاد دانشگاه بنا به موقعیت خود به زبان رسمی کشور صحبت می کند، چون می تواند و مسلط است. اما یاور یک کاراکتر صاف و ساده است که نماینده صداقت و سادگی قوم لر است

وی افزود من بروجردی هستم و همیشه هم تعصب بروجرد و لرستان را داشته و دارم در این ده دوازده سال که کار می کنم همیشه هم سعی کرده ام بچه های لرستان و همشهری هایم را جذب کنم و در هرکاری رفته ام از بچه های لرستان آورده ام و از همشهری هایم حمایت کرده ام.

بازیگر نقش یاور در سریال فاصله در پاسخ به این سوال که چگونه نقش یاوری را توهین به مردم لر نمی دانی در حالیکه همه مردم لر از زنان خانه دار گرفته تا کارمندان و دانشجویان و افراد باسواد و بیسواد و… توهین به خود را به وضوح در این سریال می بینند، گفت: چرا فکر می کنید اگر یک کاراکتر بانمک باشد صاف و ساده باشد حتما به او توهین شده است؟ کاری که من در سریال فاصله ها انجام می دهم خدمت به این لهجه و زبان است. لهجه بروجردی به این طریق معرفی می شود. خیلی از مردم از من می پرسند این چه گویشی است،  مثلا در سریال چهار دیواری آن راننده ترکی صحبت می کرد مگر اشکالی دارد. آیا درست است که ترکها اعتراض کنند که چرا فقط این راننده در این سریال ترکی صحبت می کرد؟

محمد حمزه ای، بازیگر نقش یاور در سریال فاصله ها خواهان انعکاس صحبهایش  در لرنا و سایر رسانه ها شد و گفت ما انتظار حمایت دارم . و باید از حضور لهجه های محلی در سیما حمایت کنیم. من یک جایی خواندم «ایران برای همه ایرانیان نه ایران برای همه تهرانیان» من با این شعار موافقم. کاری که من در نقش یاور انجام دادم را در جهت معرفی لهجه های غیر تهرانی در نظر بگیرید نه تحقیر.

بازیگر نقش یاور در پاسخ به این سوال که متاسفانه صدا و سیمای ملی و حتی در شبکه افلاک لرستان هم همواره مجریان و مدیران طوری برنامه ریزی می کنند که افراد سطح بالا و با سواد فارسی صحبت می کنند ولی افراد فقیر و بی سواد و کشاورز و کارگر لری صحبت می کنند و این موجب از بین رفتن فرهنگ و زبان ماست گفت: من ساکن لرستان که نیستم. اما تا جایی که اطلاع دارم با انتقاد شما در مورد برخی برنامه های شبکه افلاک استان لرستان تا حدودی مواقق هستم. و ما باید قدردان زبان و فرهنگ خودمان باشیم. و اتفاقا کاری که من در سریال فاصله ها انجام دادم در همین راستا است.

—————————————————————————-

مطالب مرتبط:

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های لرستان: سریال «فاصله ها» را متوقف کنید

ما به کجای «فاصله ها» اعتراض داریم؟

فاصله‌ها؛ ایران برای همه تهرانیان

با توهین به اقوام در رسانه ملی «فاصله‌ها» را میان دل‌های مردم بیشتر نکنید

رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور: اگر در این زمینه پا فراتر گذاشته شود مردم واکنش نشان خواهند داد.

در حاشیه خاکسپاری سقایی؛ دانشجویان لر به تحقیر زبان لری در سريال «فاصله ها» اعتراض کردند

»»فاصله‌ها؛ ایران برای همه تهرانیان

لرها حقی در نظرسنجی صدا و سیما ندارند!

Advertisements

25 دیدگاه برای «بازیگر نقش ياور در تماس با لرنا: چرا فکر می کنید به لهجه لری توهین شده است؟»

 1. برای لر و لرستان متاسفم که نمایندش شده کاراکتر یاوره. جناب آقای بازیگر نقش یاور، هم استانی محترم اجازه بدید نماینده صداقت قوم لر کاراکترهایی مثل آریوبرزن یا ملا پریشان باشن که در سختترین شرایط همواره ایده و اعتقادشونو بیان کردن. صداقت یعنی استواری در اعتقاد یعنی شهامت بیان چیزی که بهش ایمان داری نه گاه و بیگاه آوازهای ما رو با اون لهجه مسخره خوندن

 2. سلام بيان توصيف صداقت ودلاوري مردمان لرستان شهدايي هستند كه براي حفظ كشورشان از جان خود گذشتند ويا مردمان غيور وخواهران متدين با حجاب لرستان هستند نه يك نيروي خدماتي صدا وسيماي كه براي اينكه جلوي دوربين برود حاضر ميشود دلقك شود تا بازيش بدهند آقاي حمزه اي (بز مريض) خاك بر سرمان اگر تو بخواهي لرسان را به ايرانييان بشناسي

 3. سلام
  ضمن عرض تبریک به آقای حمزه ای .هنرآفرین و ظنز پرداز جوان و با آتیه ی لرستانی.
  نقش مهندس و دکتر و آمپول زن هیچ ربطی به توانایی های یک هنر مند ندارد و استاد جمشید مشایخی در یکی از بهترین نقش هایش رفتگر شهرداری بودند. خیلی عجیبه .تجلیل از یاور دقیقا مشابه تجلیل از متخصصان لرستانی است که همه رو یه جا فراری دادیم وحسرت نداشتنشونو میخوریم.
  یک جمله برای جناب حمزه ای:
  قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری
  ایفای نقش در پر بیننده ترین سریال تلوزیون کار مهمی است و خوشبختانه خیلی خوب از عهده ش برآمدید.
  قبلا سایت لرنا جملات توهین امیز رو حذف میکردن احتمالا سرشون شلوغه.

 4. من لر نیستم…ولی شهرستانی ام…آقای حمزه ای…کارکتر یاور صاف و ساده نیست…خنگ هست…احمق هست…فرق این دو تا رو نمی دونی؟

 5. این فاجعه است متاسفانه لر ها آن حساسیتی که سایر اقوام د ر قبال این تمسخر را دارند تا حالا از خود نشان نداده اند و به همین دلیل همه سازندگان فیلم از بابت واکنش مردم لر خیالشان راحت است. اما کلیشه آدم ابله ساختن از لرها و بازی با کلمات به عنوان ساده و صادق معرفی کردن لرها خیانتی نپذیرفتنی است.

 6. حالا کسي نيست به اين سوال جواب بده:چرا در صدا و سیما هیچ گاه یک مهندس یا استاد دانشگاه یا فرد با وجهه لری صحبت نمی کند، اما افراد بی سواد و عمله و کارگر و سطح پایین لری صحبت می کنند؟

 7. این مورد که نباید مورد انتقاد قرار بگیرد. تحصیل کرده ها به خاطر اینکه سالها با لهجه تهرانی یا به اصطلاح ملی آشنا میشوند دیگر در روابط از همین لهجه استفاده میکنند و نشان دادن کسی که سالیان سال تحصیل کرده، در دانشگاههای معتبر فارغ التحصیل شده و… را نمیتوانید متقاعد کنید که با لهجۀ محلی خود صحبت کند زیرا بسیار افرادی از لهجه های دیگر ایرانی هستند که ممکن است لهجۀ تهرانی را کاملاً متوجه شوند ولی درک لهجه های دیگر برایشان مشکل و یا غیرممکن باشد. به همین دلیل لهجۀ تهرانی انتخاب میشود چون اکثریت قریب به اتفاق حضار میتوانند درک کنند. مثل شرکت در سمینارهای خارجی میباشد. وقتی من در سیمناری در استکهلم با یکی از لهجه های محلی هلندی صحبت کنم تعداد کمی از مدعوین متوجه معنی سخنان من میشوند ولی اگر در آنجا به زبان سلیس و لندنی انگلیس یا آمریکایی هالیوودی صحبت کنم تقریباً صددرصد مستمعین متوجه معنی کلام من میشوند.
  در هر صورت امیدوارم این هنرمند به تداوم صحبت به لهجۀ لری ادامه دهد و دیگر هنرمندانمان بجای مخفی نمودن لهجه های اصیلشان، هر کدام با لهجۀ اصیل خودش در فیلمها و نمایشنامه ها بازی کند تا بازی کننده ای مثل این «یاور ما» مجبور به ارائه توضیحات برای اینکه چرا با لهجۀ لری ایفای نقش کرده نگردد و برعکس، کسانی که با اصلیت غیرتهرانی با لهجۀ تهرانی ایفای نقش میکنند مورد مواخذۀ مردم شریف ایران، از هر قومیت و با هر لهجه ای قرار گیرند.

 8. اين آقاي بازيگر يا واقعاً نمي فهمه يا خودش رو زده به نفهمي. صداقت و صافي با خنگي فرق داره. ياور توي سريال خنگه، چون صداي زشتي داره و مي خواد خواننده بشه. علاوه بر اين سعيد هميشه خرش مي كنه و ازش سو استفاده مي كنه. همه هم باهاش بد صحبت مي كنن. حالا كجاي اين ارزش و سادگي و صداقت محسوب ميشه نمي دونم. اين آقا هم به خاطر اينكه بازيش بدن توي سريال حاضر شده نقش يه آدم احمق رو با لهجه لري بازي كنه كه واقعاً تأسف برانگيره

 9. درود بر حمزه ای عزیز که دورافتادگانِ از ولایت را شاد می کند.دوستت داریم آقا.امیدوارم در این نقش باقی نمانید و بتوانیددر نقشهای دیگر نیزهنرنمایی کنید.مردمانِ ساده هرگز از جانبِ یاور توهینی احساس نمی کنند و من از ساده ترینِ مردمانِ ایران و لرستانم.

 10. متاسفانه این اقا(محمد حمزه ای)با همین جمله هاش باعث شده که هرجا لر و لرزبانی هست خجالت بکشه
  اگه واقعا» می خواد لهجه لری رو زنده نگه داره خوبه وقتی که در حالت عادی هستند صحبت کنند
  اگه راست می گن به بچه و یا برادر و یا خواهر کوچیکش لری صحبت کنه.

 11. در پی توهین وو مورد تمسخر گرفتن لهجه مردم بروجرد توسط بازیگر غیر بروجردی فیلم فاصله ها و اطلاع رسانی و گوشزد به موقع زاگرسستان لربلاگ لرنا برای اینکه سهمی در قضیه داشته باشد و خودی نشان دهد اقدام به یک حرکت غیر حرفه ای و کمی خنده دار کرده و مدعی شده بازیگر نقش یاور(محمد حمزه ای)که اصالتی اراکی دارد و مدت ها در بروجرد زندگی کرده (در یک تماس تلفنی با پایگاه خبری لرنا از نقش خود در این سریال دفاع کرد)

  این گزارش دروغ در حالی صورت گرفته که این بازیگر در گزارشی که از اخبار ساعت 14 روز شنبه2مرداد نشان داده شده خود را معرفی کرد و گفت که اراکیست و سالها در بروجرد زندگی کرده انجمن حامیان تشکیل استان زاگرس ضمن محکوم کردن (به مسخره گرفتن لهجه زیبای بروجردی) در سریال (دوریالی)فاصله ها

  به اقدام خودسرانه لرنا در اینکه این بازیگر را بروجردی نامیده و مدعی است لهجه لری به مسخره گرفته شده اعتراض میکند .جناب لرنا شما می خواهیید با این حرکتتان بگویید که بروجردی ها اصالت خود را برای یک فیکم میفروشند؟؟؟؟ اینطور نیست بازهم دست شما رو شد و دروغی دیگر که گفتید برملا شد

  اگر بازیگر مذکور(که به گفته شما بروجردی است)قرار بود تماسی بگیرد و عذر خواهی کند با بلاگهای زاگرس تماس میگرفت . از این پس هوشیارتر عمل کنید اگر هم دوست دارید میتوانید نسبت به تهیه اخبار روز شنبه2مرداد89 با سروش سیما تماس گرفته و مدارک دال بر اراکی بودن بازیگر نقش یاور را دریفت نمایید.

  لرنا: با تشکر از احساس وظیفه شما دوست گرامی.
  لرنا مدعی نیست و نبوده است که آقای حمزه ای اراکی است یا بروجردی. اما آقای حمزه ای در تماس خود با پایگاه خبری لرنا، خو را فرزند لرستان و بروجرد اعلام کرد. و همانطور که می بینید کار خود را در راستای معرفی لری بروجردی اعلام نمود. فایل صوتی ایشان در دفتر لرنا، موجود است. و ما اصراری نداریم که ایشان هم استانی ما باشد.
  درضمن آقای حمزه ای با شماره تلفن لرنا که بر روی سایت است تماس گفته است. اما متاسفانه وبلاگهایی که شما نام برده اید، شماره تلفنی اعلام نکرده اند. و اساسا هویت خود را مخفی کرده اند و با نام مستعار و جعلی کار می کنند.حتی احتمال می رود اصلا دغدغه بروجرد و لرستان را نداشته باشندو اهل این منطقه هم نباشند. اما لرنا با تلفن و آدرس و هویت و حتی عکس اعضای خود کار می کند و در برابر اخبار خود به مراجع قانونی و انتظامی پاسخگو است.

 12. سلام میخواستم بگویم چرا شخصیتی مانند خانم گودرزی که از لر زبانها است نباید در این سریال با لهجه لری صحبت کند چرا فقط باید نقشهای که مربوط به افراد خنگ ویا امله است باید لری صحبت کنند .

 13. سلام بر قوم کهن لر، قومی که تاریخش را خدا می داند و اشیاء مکشوفه از آن .
  قسم به لرستان که در بین مردمانش پا بر زمین نهادن را بر خود عار دانسته و اوج قدرت خود را با تربیت اسب به دنیا نشان داد،با ساخت فلز از خاک تمدن خود را به گوش جهانیان رساندند،با نامیدن تیمور به تیمور لنگ قدرت را به اهل زور جهان نشان داد و با ساخت قطعه های مست کننده موسیقی احساس و تمدن خود را به مردمان زمانه نشان دادند . که با ساخت چنین برنامه های نا چیز و پوچی ازهر شبکه روزنامه و.. از شکوه لرستان (خستگاه تمدن های کهن) کم نخواهد شد. و دنیا چشم به راه است که لرستان ها!!! را بشناسسند و آن روز نزدیک است.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و حمزه ای ها بدانند که عروسک خیمه شب بازی بیش برای نابودی ریشه و شرف خود نیستند.

 14. هدف از اين كارها تحقير مليت هاس ساكن ايران است تا از زبان و فرهنگ ابا اجدادي خود دست بكشند و همه فارس شوند تا اين شونيست ها به اهداف خود برسند يعني ايران بدون ترك كرد لر بلوچ و عرب و…. فقط فارس

 15. ياور بايد اسمتو بزارن خاور يه وقت نموني لا در دلاور)
  دلقك اراكي؛ بروجردي ها هرچي باشن ساده نيستن حيف اسم بازيگر كه رو تو بزارن

 16. ]قای حمزه ای جه ارزان فروختی مردمت را
  مگه دستمزدت چقده که حاضر به این کار شدی

 17. اصلا قصد ندارم،در اینجا… یه جنگ لفظی راه بندازم….حرف من اینه که: چرا استفاده از یک لهجه رو اینقدر حاشیه ساز میکنیم.چرا ایجاد حساسیت میکنیم.مگه در صدا و سیمای ما از لهجه های دیگه هم استفاده نمیشه؟که ما فریاد » وا…مصیبتا» سر دادیم.من 33 سالمه…و با وجودیکه میتونستم با رفتن از این استان شرایط بسیار مناسبی رو برای خودم فراهم کنم، ولی موندم و با تمام بی مهری ها برای پیشرفت این استان تلاش کردم.از پروژه های مهم در خرم آباد گرفته تا دیگر جاهای استان/.ولی دوست عزیز مشکل اینجاست که ما همش به داشتم؛داشتم گذشتمون مینازیم،ولی امروز حرفی برای گفتن نداریم.جوانان این استان وقتی میتونن به هویت و عزت نفسشون بنازن و با اعتماد به نفس زندگی کنند،که از لحاظ کار و معیشت به نوعی هویت اجتماعی رسیده باشند.نمیشه که با بیکاری و جیب خالی و هزار حسرت راه رفت و به هویت و عزت نفسمون نازید!!!!مگه جونای این استان چقدر فرصت دارن؟واقعا؛ چطور میشه این همه عمر و جونی بر باد رفته رو جبران کرد؟؟؟متاسفانه ما مردم لرستان خیلی وقته که فراموش شدیم، لهجه که جای خودشو داره.اگر هم واکنشی در این باره از صدا وسیما میبینیم، به خاطر احترام به مردم و فرهنگ این مرز و بوم نیست،متاسفانه به خاطر اینه که از مردم لرستان میترسن اونم… به خاطر لــر بودنشون و…../.تا لحظه ایکه استاد سقایی فوت نکرده بودن؛؛آیا یادی ازش میشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نه که نمیشد…!!! جون دوره اینجور خوندن -( منظورم نوای دایه دایه ست) – دیگه گذشته بود.این نوا تا وقتیکه جوانان لرستانی رو میتونست جلوی توپ و تانک ببره، ارزش داشت و نوای مردم غیور لرستان بود.ولی بعدش استانهای مثل اصفهان گل سرسبد شدن و از مزایای احداث انواع کارخانه ها و کارگاهها و اعتبارات دولتی و …. برخوردار شدند…پس دوست من اگر ما به این لهجه متعصب هستیم //// باید این سوال رو از خودمون بپرسیم که چرا تا حالا مدیران رده بالایکه به این استان اومدن؛ هیچ کدومشون از لرستان نبوده؟؟؟؟؟

 18. ازهمه چیزجالبترحرفهای این زاگرسستانست!!!وطنفروش خودفروشیهای امثال شماست که امثال یاورراجری میکندبه مردم لرستان توهین کنند.خاین همه دارندازاتحاددم میزنندتویک دم ازلرنبودن حرف میزنی دم دیگرازفارس شدن.یک دم ازتجزیه طلبی لرهادرقبال ایران می نالی ولحظه ای دیگربه اتفاق مردم شهرهایی که هیچ همراهی باتوندارنددادتجزیه واستان شدن میکنی!خوش خدمت شوونیسم پارس!به اصالتت برگردباافتخاربگوکه فرزندلرستانی تاهمه بدانندازکوهپایه های توروس واناتولی تاکرانه های دریای جنوب همتبارا لروکردتواندوکس جرات اهانت به تورابه خویش راه ندهد.تاکی میخواهی برای کسانی تعظیم وخوش خدمتی کنی که برای مرگ فرهنگ وزبانت تره خردنمی کنند؟تاکی می خواهی دم ازتجزیه لرستان بزنی درحالیکه بروجردعزیزخانه امن وابدی بیران وندوحسن وندوپاپی وگودرزی دلفان ودالونداست.ازکدام شهرحرفمیزنی این شهری که من میبینم لرندوبه اصالت لری خودمی نازند

 19. میرهاشمی گرامی

  نمی دانم این همه بد و بیراه را به که می گویی اما از دو خط آخرت معلوم شد که شما هم از همان گروهی هستید که بروجرد را بیرانگرد (شهر بیرانوند) و آن هم نه از لرستان تاریخی که بخشی از لکستان ساختگی می دانند. عجب گوشت قربانی شده این بروجرد عزیز.

 20. با سلام
  این فقط نظر شخصی اینجانب است
  به نظر من زبان وسیله ارتباط انسانها با یکدیگر است و زبانی زبان من است که بیشترین ارتباطات را برای من داشته است.
  خاهش میکم سو تعبیر نکید منظورم یه نی که زوون لری گنه، منظورم ینه که هرجا تعصب میا غالبا بقیه د مقابلش جبهه گیری میکن. همه هموطنیم مهم فرهنگ لره که یه نمونش ساخت ای وبلاگ لرناه که باعث افتخاره سی ایما د هر جای دنیا ک بوییم

 21. با سلام.آقای یاور میخواد سر خودش کلاه بذاره در قرن بیست یکم هر کسی که از پشت کوه هم که آمده باشد میدونه دیوید بهکام فوتبالیسته نه خواننده…و این اولین باری نیست که در صدا وسیما به ما توهین میشه.این شهر واقعا اینقدر بی صاحب هست که اجازه میدن اینطور مارو به تمسخر و اسباب خنده دیگران قرار میدن.ما از اینکه شما با لهجه بروجردی صحبت کردید ناراحت نیستیم از این ناراحتیم که لرها رو افرادی عقب افتاده میدونن ناراحتیم.

 22. کاندید :
  سلام
  ضمن عرض تبریک به آقای حمزه ای .هنرآفرین و ظنز پرداز جوان و با آتیه ی لرستانی.
  نقش مهندس و دکتر و آمپول زن هیچ ربطی به توانایی های یک هنر مند ندارد و استاد جمشید مشایخی در یکی از بهترین نقش هایش رفتگر شهرداری بودند. خیلی عجیبه .تجلیل از یاور دقیقا مشابه تجلیل از متخصصان لرستانی است که همه رو یه جا فراری دادیم وحسرت نداشتنشونو میخوریم.
  یک جمله برای جناب حمزه ای:
  قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری
  ایفای نقش در پر بیننده ترین سریال تلوزیون کار مهمی است و خوشبختانه خیلی خوب از عهده ش برآمدید.
  قبلا سایت لرنا جملات توهین امیز رو حذف میکردن احتمالا سرشون شلوغه.

  كانديد بيا خودم ببرمت صدا و سيما تا كار برايت درست كنم بسه اين قدر…مالي نكن زخم ميشه

 23. بي گمان گويش لري كه ريشه در زبانهاي باستاني لكي و كردي دارد را ميتوان بعنوان زيباترين و آهنگينترين و همچنين غنيترين گويش در ميان گويشهاي ايراني برشمرد.
  همچنانكه ميدانيم مردم لر ( يا كاسيتها ) از كهنترين ساكنان و صاحبان ايران زمين از هزاره هاي ششم و پنجم پيش از ميلاد ميباشند كه گستره تمدني آنها از جنوب درياچه اروميه آغاز و تا كناره هاي درياي پارسي امتداد ميابد و استان لرستان فعلي تنها بحش مركزي لرستان بزرگ به حساب ميايد .
  لرها در طول تاريخ باشكوه ايران زمين اصليترين نقش را در به وجود آوردن تمدنهاي بزرگي مانند پادشاهي كاسيتها ( 3800 پيش از ميلاد ) و نيز امپراطوريهاي عيلام ( 2200 پيش از ميلاد) و نيز هخامنشينان ( 550 پيش از ميلاد ) تا … امپراطوري ساسانيان در ( 260 پس از ميلاد) ميباشند كه اين يعني جند هزار سال تمدن و فرهنگ و تاريخ !كه اگر بخواهيم آنرا در اسناد تاريخي و باستانشناسي و نيز حتي در پوشش و پوشاكهاي لري تا گويش لري ( كه هم اكنون بسياري از گل واژه ها و گويشهاي آن در زبانهاي باستاني عيلامي و پارسي هخامنشي و پارسي پهلوي ساساني قابل استناد است ) و نيز در موسيقي آن و نيز رسمها و آيئنها و سورها و سوگها همچنان عناصر اصلي فرهنگي مردم لر را كه حافضه تاريخي ايرانيان را از هزاره هاي پيش از ويرانگريهاي اقوام مهاجم و وحشي در امان داشته و از آن پاسداري نموده است و هم اينك فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي براي صيانت از فرهنگ ملي ايرانيان بعنوان منبع و مآخذ براي استخراج ريشه هاي ادبي و زباني از آن استفاده شاياني نموده و مينمايند.
  از اينرو هر گونه اهانت به گويش مردم لر را نه هتك حرمت از بخشي از مردم ايران بلكه تهاجم به ريشه هاي ملي فرهنگي و تاريخي كل مردم ايران زمين ميبايد قلمداد نموده و از اشاعه دهندگان اينگونه رفتار زشت و مبتذل بيگانه پرست خويش گريز تبري و دوري جست .

 24. این یاورهم خواسته تحت هرشرایطی بوده بازی کندزیاداذیتش نکنیدخودش هم فهمیده چکارکرده براهمین جدیدا درنقش های کمی بهتربازی می نماید

 25. با دوست عزیزم سعید افشاری(اسلامشهری کاملاُ موافقم ما که خودمان در لرستان حتی حاضر به بردن فقط نامی از شهدایمان که خیلی از آنها انصافاُ در زمان جنگ نقش محوری داشتندنیستیمو همیشه در حال نشان دادن شهدایی هستیم که فرسنگها با لرستان فاصله دارند بعد هم میاییم و شعار میدهیم که چرا لرستان ایجو و چرا لرستان محروم است کجای کار لرستان سر جاش هست که ما اومدیم و یقه یه بچه تهرانی را گرفتیم که تو چرا زبان لرستان را خراب کردی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.