جدیدترین ادعاهای «یاور» پس از حذف وی از سریال فاصله ها!

به گزارش نشریه اینترنتی لور، محمد حمزه ای، بازیگر نقش یاور در سریال فاصله ها در جدیدترین واکنش، برخلاف آنچه در گفتگو با لرنا مطرح کرده بود را بیان کرده است که این خود «توهین» نابخشودنی دیگری به مردم معترض است. حذف برخی از سکانسهای سریال فاصله ها موجب اعتراض کارگردان آن و بازیگر نقش «یاور» شده است. این اقدام پس از آن صورت گرفته بود که لر زبانان با توسل به بیانیه ها، مطبوعات ملی و محلی و سایتها و وبلاگها توانستند انزجار خود را از به تمسخر گرفته شدن گویش لری در رسانه ملی ابراز کنند.  

———————————-

به گزارش نشریه اینترنتی لور، محمد حمزه ای، بازیگر نقش یاور در سریال فاصله ها در جدیدترین واکنش، برخلاف آنچه در گفتگو با لرنا مطرح کرده بود را بیان کرده است که این خود «توهین» نابخشودنی دیگری به مردم معترض است.

            به گزارش نشریه لور، حذف برخی از سکانسهای سریال فاصله ها موجب اعتراض کارگردان آن و بازیگر نقش «یاور» شده است. این اقدام پس از آن صورت گرفته بود که لر زبانان با توسل به بیانیه ها، مطبوعات ملی و محلی و سایتها و وبلاگها توانستند انزجار خود را از به تمسخر گرفته شدن گویش لری در رسانه ملی ابراز کنند.

            در بخشی از بیانیه جمعی از دانشجویان لر که در حاشیه مراسم تشییع زنده یاد سقایی انتشار یافت آمده است:

            « ما جمعي از دانشجويان لر، به عنوان جوانانی مسلمان، ايراني و ولايتمدار از تمسخر لهجه مردم شريف شهر فرزانگان، مخصوصا از تمسخر گويش مرجع عاليقدر عالم تشيع (آيت الله العظمي بروجردي) اعلام بيزاري مي کنيم و خواستار توقف اين سريال، عذرخواهي توليدکنندگان آن و قول مديريت صدا و سيما مبني بر عدم حمايت از توليد چنين سريال­هاي موهني هستيم.»

            لینک بیانیه جمعی از دانشجویان لرزبان: http://loor.ir/News.asp?nid=2614&ln=fa

            محمد حمزه ای پیش از این در گفتگو با لرنا خود را یک لر پایبند به هویت خویش معرفی کرده و «یاور» را هم نماینده صداقت و بی آلایشی قوم لر دانسته بود.

            لینک مصاحبه: http://www.lorna.ir/post-182.aspx

 

            اما در مصاحبه دیگری که در بخش ساعت 14 روز 3/5/89 با شبکه یک داشته  می گوید من لر نیستم و اراکی هستم، لری را در چند سالی که ساکن بروجرد بوده ام فرا گرفته ام!

            اینک وی در جدیدترین اظهارات خود ادعای دیگری را مطرح کرده که نوع بیان آن به «توهینی» دیگر به مردم لرستان می ماند.

            به گزارش «جهان نیوز» وی در گفتگویی مدعی شده است: لهجه شخصيت (یاور) لهجه هموطنان عزيز بروجردي است و نه گويش لري، شخصيت ياور به لهجه بروجردي صحبت مي‌كند و آن را تمسخر نمي‌كند.

لینک مصاحبه: http://www.jahannews.com/vdcjvaevyuqe8vz.fsfu.html

            این اظهار نظر درست ما را یاد توهینهای قومیت­ستیز و ایران­ستیز آنهایی می اندازد که با تقلید و تمسخر گویش هموطنان آذربایجانی ما به قول خودشان «جوک ترکی» می گویند و اگر با اعتراض ایشان رو به رو شوند با کمال وقاحت مدعی می شوند که شما که «ترک» نیستید بلکه «آذری» هستید! معلوم نیست چگونه ملتی که در هنگام توهین و تحقیر «ترک» خوانده می شود در موقعیت افتخار و عزت باید «آذری» نامیده شود؟

            یا چطور مردمی که در جوکها، توهین ها و تحقیر ها «لر» هستند در موقعیتهای دیگر «بختیاری» یا «بروجردی» و.. می شوند؟

            اما تاریخ مصرف اینگونه تفرقه افکنی ها، و خط و مرزهای غیر واقعی کشیدن میان مردم ایران تمام شده است.

            حمزه‌اي در ادامه با اشاره به اينكه حذف صحنه‌هاي حضور اين شخصيت حاصل يك سوء‌تفاهم است و به مجموعه لطمه مي زند، افزود: هم‌اكنون مجموعه‌هاي مختلفي پخش مي‌شود كه شخصيت‌هاي آن بدون آنكه قصد تمسخر لهجه‌ها و قوم‌ها را داشته باشند با لهجه‌هاي مختلف صحبت مي‌كنند مانند مجموعه هتل پياده‌رو كه اكبر عبدي در آن به زبان آذري صحبت مي‌كند يا يكي از شخصيت‌هاي مجموعه آشپزباشي كه همداني حرف مي‌زد اما چنين واكنش‌هايي را درپي نداشت.

            حمزه ای باید بداند اولا با این اظهارات ضد و نقیض نشان داده است اگر لر باشد یا نباشد از «صداقت» لری بهره ای نبرده است!

            دوم اینکه زمان آن فرا رسیده رسانه ملی «رسانه ملی» باشد و نه فقط تریبون یک گویش خاص در پایتخت، اگر اکبر عبدی، و هر پیشکسوت و جوان، استاد و شاگرد دیگری هم عادت کرده است مصاحبه ها و سخنرانی ها محترمانه و با شخصیت خود را به گویش تهرانی مطرح کند اما هرگاه قصد دارد نقش آدمی زیردست، بی سواد و کمی تا قسمتی کودن (مثل یاور) بازی کند به سراغ گویشها و لهجه های دیگر برود اینک زمان آن است که این روند متوقف شود.

            یا صدا و سیما باید حق حیات گویشها و زبانهای غیر فارسی را به رسمیت بشناسد، امکان استفاده از قابلیتها، ادبیات، موسیقی و فرهنگ اقوام را فراهم آورد یا اگر عسل نمی دهد باری نیش مزند! و استفاده ابزاری در لودگی و دلقک بازی از لهجه ها را کنار بگذارد.

            در هر حال، شما، آقای سهیلی زاده و همه همکاران و همچنین مسئولان پخش شبکه سه سیما خرسند باشید که با همین کمرنگ کردن نقش یاور در این سریال توانسته اید مقداری از خشم و اعتراض مردم مسلمان و شریف و همیشه نجیب لر بکاهید!

            بی شک اگر شرایط حساس کنونی کشور و مصالح نظام مقدس جمهوری اسلامی نبود شما هرگز از پیگری و مواخذه بیشتر معاف نمی شدید! گرچه خواسته حقیقی معترضان حداقل حذف کلیه سکانسهای مربوط به کاراکتر موهن و عذرخواهی دست اندرکاران آن است و هنوز هم این اعتراضات به انحا مختلف تداوم دارد.

            حمزه ای در پایان این گفتگو در اظهار نظری عجیب پیشنهاد کرده است: «بايد مديران تلويزيون را تشويق كنيم تا براي معرفي قهرمان‌هاي مختلف ايران از زبان‌هاي مختلف در مجموعه هاي نمايشي كه مخاطبان گسترده دارند استفاده كنند. تا مخاطبان با گويشهاي مختلف آشنا شوند»

            ما هم این گزارش را با لینک دانلود بخشی از هنرنمایی های  «یاور قهرمان» که در آن مدعی شده «دیگر خر نمی شود» اما دو ثانیه بعد با ترفند دیوید بکام، «می شود» را تقدیم می کنیم.

 

یاور، سعید و دیوید بکام

در همین زمینه:

:: گلایه کارگردان سریال «فاصله‌ها» از حذف برخی سکانس‌های مربوط به کاراکتر «یاور»

:: سید محمد سیف‌زاده: انسجام و اتحاد مردم لُر از «فاصله‌ها» جلوگیری می‌کند

Advertisements

14 دیدگاه برای «جدیدترین ادعاهای «یاور» پس از حذف وی از سریال فاصله ها!»

 1. یکی نیست بگه به شما چه؟
  ما لرستانیها اینقدر بدبخت هستیم که بجای بحث در مورد مسایل بیکاری تو این استان خراب، به یه لهجه گیر میدیم…(حقا که لرییم)

 2. دوست عزیزی که پیغام گذاشتی «یکی نیست بگه به شما چه؟
  ما لرستانیها اینقدر بدبخت هستیم که بجای بحث در مورد مسایل بیکاری تو این استان خراب، به یه لهجه گیر میدیم…(حقا که لرییم)»

  اگه فکر می کنی این استان خراب شده است بگو تو برای این استان چه قدمی برداشته ای؟
  من 20 سال در شیراز و تهران درس خواندم و تجربه کسب کردم و حالا در سن 32 سالگی به خرم آباد آمدم تا قدمی برای این استان بردارم هرچند بسیار کوچک!
  تو چکار کردی؟؟؟؟

  دوم اینکه درسته بیکار زیاد داریم اما باید عزت و هویت داشته باشیم. نه اینکه به خاطر بیکاری و فقر هویت و عزت نفس خودمان را هم بر باد دهیم

 3. اصلا قصد ندارم،در اینجا… یه جنگ لفظی راه بندازم….حرف من اینه که: چرا استفاده از یک لهجه رو اینقدر حاشیه ساز میکنیم.چرا ایجاد حساسیت میکنیم.مگه در صدا و سیمای ما از لهجه های دیگه هم استفاده نمیشه؟که ما فریاد » وا…مصیبتا» سر دادیم.من 33 سالمه…و با وجودیکه میتونستم با رفتن از این استان شرایط بسیار مناسبی رو برای خودم فراهم کنم، ولی موندم و با تمام بی مهری ها برای پیشرفت این استان تلاش کردم.از پروژه های مهم در خرم آباد گرفته تا دیگر جاهای استان/.ولی دوست عزیز مشکل اینجاست که ما همش به داشتم؛داشتم گذشتمون مینازیم،ولی امروز حرفی برای گفتن نداریم.جوانان این استان وقتی میتونن به هویت و عزت نفسشون بنازن و با اعتماد به نفس زندگی کنند،که از لحاظ کار و معیشت به نوعی هویت اجتماعی رسیده باشند.نمیشه که با بیکاری و جیب خالی و هزار حسرت راه رفت و به هویت و عزت نفسمون نازید!!!!مگه جونای این استان چقدر فرصت دارن؟واقعا؛ چطور میشه این همه عمر و جونی بر باد رفته رو جبران کرد؟؟؟متاسفانه ما مردم لرستان خیلی وقته که فراموش شدیم، لهجه که جای خودشو داره.اگر هم واکنشی در این باره از صدا وسیما میبینیم، به خاطر احترام به مردم و فرهنگ این مرز و بوم نیست،متاسفانه به خاطر اینه که از مردم لرستان میترسن اونم… به خاطر لــر بودنشون و…../.تا لحظه ایکه استاد سقایی فوت نکرده بودن؛؛آیا یادی ازش میشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نه که نمیشد…!!! جون دوره اینجور خوندن -( منظورم نوای دایه دایه ست) – دیگه گذشته بود.این نوا تا وقتیکه جوانان لرستانی رو میتونست جلوی توپ و تانک ببره، ارزش داشت و نوای مردم غیور لرستان بود.ولی بعدش استانهای مثل اصفهان گل سرسبد شدن و از مزایای احداث انواع کارخانه ها و کارگاهها و اعتبارات دولتی و …. برخوردار شدند…پس دوست من اگر ما به این لهجه متعصب هستیم //// باید این سوال رو از خودمون بپرسیم که چرا تا حالا مدیران رده بالایکه به این استان اومدن؛ هیچ کدومشون از لرستان نبوده؟؟؟؟؟

 4. با عرض سلام-متاسفانه صداو سيما چندين سال است كه قوميت هاي مختلف كشور را به تمسخر ميگيرد.از تورك و لر و كرد و…در سريال ها و فيلم هاي دوستان ادم هاي ساده كارگر وبعضي وقتها نقش منفي ميشود.اپارتايد و شونيزم و ن‍ژاد پرستي در صدا و سيما در حد بالايي است…
  ايكاش آقاي ضرغامي يادشان نرفته باشد كه همين لرها و توركهاو قوميتهاي ديگرمان 8 سال در مقابل عراق جنگيدند.

 5. اقای ناشناس هویت خیلی ازکارهم همهتراست.هویت یعنی اعتقادبه باوروفرهنگ وداشته های خویش.نفت وگازوابی که درجای جای لرستان بزرگ-بختیاری لرستان پشتکوه کهگیلویه شمال خوزستان-موج میزندهم بخشی ازهویت ماست اماماهیچ گاه ازان نمی پرسیم درعوض مثل دریوزه هادنبال وزیریارییس جمهوری می افتیم که ازدلارهای نفتی مابه همه چیزرسیده-دوست عزیزاگرماخودمان به خودمان حرمت نگذاریم بیشترازاین خوارخواهیم شد.مابایدبدانیم که درطول تاریخ یک ملت یکپارچه بوده ایم نه یک قوم پراکنده.هویت مازاگرس است باهمه اب ونفت وگازوترانه وبلوطش.زاگرس بزرگ ازاناتولی تادشتستان وتنگستان

 6. یاور کاراکتری خنگ و ساده است کارگردان این فیلم خیلی … هست

 7. درود

  حکایت کاسه داغتر از آش که می گویند همین است. سالهاست گویش پهله ای (بروجردی ، سیلاخوری ، اراکی، شازندی، ملایری ، نهاوندی ، تویسرکانی ، کنگاوری…) در فیلم و سریالها به کار می رود و مردم این نواحی با سعه صدر این مساله را دنبال کرده اند. حال در مرکز لرستان عده ای فریاد وامصیبتا سر داده اند که به لرها توهین شده است. این هویت سازی های مشکوک هم که گاهی داد لرستان بزرگ می دهند گاهی لکستان و گاهی کردستان بزرگ تا خلیج فارس هم ظاهرا بدجوری گریبان وبلاگ نویسان لر را گرفته است و آنها را هم بازیچه این مساله کرده است.

 8. باسلام
  ضمن تشكراز نويشنده محترم بنده نيز از اين موضوع ناراحت هستم وشديدا اعلام انزجار مينمايم.چرا هميشه شخصيت هاي ساده و تاحدي كودن و احمق بايد به لهجه لري يا تركي و.. صحبت كنند؟؟؟
  اينگونه توجيه ها قابل قبول نيست وخرم آبادي ،بروجردي يا ملايري دردرجه اول همه لر هستند واين تفكيك كردن هامعنايي جزء تفرقه افكني و خيانت ندارد.

 9. سلام
  من لر نیستم ولی به ابن موضوع به عنوان یه فرد که در ایران نخبه محسوب میشه و به وطنش عشق می ورزه اذعان دارم که تمام فرهنگ ها در جای خود محترم هستند و احترام به ارزش های که از گذر زمان در امان موندن و حالا به دست ما رسیدن یک امر واجب.
  من به عشق یه خانم بروجردی مبتلا شدم و جالب بدونید پدرشون حتی از دیدن من امتناع می کنن ولی با این وجود یکبار این وصله های نا شایسته رو به ذهن رد نکردم.
  ایران به تمام فرزندانش با هر فرهنگ و قومیتی که دارند نیازمنده

 10. احترام به تمام لهجه ها و قوميت ها امري لازم و پسنديده است اميدوارم كارگردان سريال فاصله ها سرعقل بيايد و ديگر اين كارهاي مسخره را تكرار نكند

 11. اقای سعیدخیلی جالبه هرحرف غیرفارسی که درزبان این پهله ایهاست بقول شماهمان لریست که مامیگوییم.مانده بودیم که این حضرات که خیلی ازتجزیه پارس می ترسندبیایندوتعیین تکلیفکنندکه این لری نیست وپهله ایست…واله من بانهاوندی ملایری تویسرکانی کنگاوری برخوردداشتم باهمین لهجه یاورخودشان رالرمیدانندحالاشمایک روزمی گوییدفارسیم یک روزدم ازپهله می زنید.انچه دریکوندهم گفته یک واقعیت است زاگرس بزرگ یک هویت تاریخی مستقلست ونبایدکویرنشینهابرایش شاخ وشانه بکشند

 12. زبان یک وسیله ارتباطی است، اگه کسی هم به فکر لرهاست بیاد از دانشگاه و علم شروع کنه، بیاد شعر و موسیقی لرستان رو پر محتوا کنه که مردم با اون در ارتباطن، بذار به ما بگن احمق، آسمون به زمین میاد. بیایید خودمون به فکر خودمون باشیم، دانشجویان لرستانی هم بهتره وضع دانشگاه رو ارتقا بدهند.همه مراکز استان ها دارای دانشگاه های مختلف صنعتی و … هستند که لرستان فقط یک دانشگاه با تعداد کمی رشته مخصوصا رشته های مهندسی داره، این نگران کننده است نه من ندونم دیوید بکهام فوتبالیسته،به نظر شما فرزندان ما کجا باید تحصیل کنن؟ باید برن تبریز یا شهرهای دیگه، بهتر نیست در شهر خودمون با خیال راحت درس بخونن. بیایید وضع دانشگاه و زندگی مون رو ارتقا بدیم و گوش به این چیزها نکنیم و خیلی خونسرد نسبت به این چیزها باشیم و تلاش کنیم تا حقمون رو بگیریم که حق گرفتنی است.

 13. البته من با صحبتهاي اقاي ناشناس تا حدودي موافقم.لرستان بيشتر ازاين نيازمند پيشرفت وتوسعه است.به جاي انكه وقت خودمونو صرف اين حرفا كنيم براي توسعه استانمون وقت صرف كنيم.ازطرفي حمايت از بروجرديهايي كه خودشونو لر نميدونن به نظرمن كاراشتباهيه.خيالتون راحت باشه كه هيچكس نميتونه به لرولرستاني توهين كنه.به خدا لرستانيها اصيل ترين مردمان ايرانند.

 14. آقا یا خانم دریکوند من چندین مورد از نظرات شما رو در سایتهای مختلف دیده ام خیلی دوسشت دارم با شما در مورد اینکه لر کیه و یا مسائل استانی و بروجرد و خرم آباد صحبت کنم ……… درضمن من یک بروجردی ساده هستم که چیز زیادی از تاریخ نمیدونه نه از تاریخ لرها و نه از تاریج بروجردیها – فقط چند تا سوال داشتم ……… با تشکر meysam1291@gmail.com

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.