شهروندان دورود؛ 50 سال تنفس با ریه های سیمانی!

مهر: در حالیکه بیش از نیم قرن از فعالیت کارخانه سیمان در شهر دورود می گذرد نصب الکتروفیلترها نیز جوابگوی آلودگی این کارخانه نشد تا باز هم مردم شهر دورود، پایتخت طبیعت ایران که تجربه تنفس 50 ساله در هوای سیمانی را دارند درگیر مشکلات ناشی از آلودگی هوا در این شهر باشند. مدیر کل محیط زیست: بازگیر با تاکید بر اینکه انتقال کارخانه سیمان دورود نیازمند همدلی و وحدت میان دست اندر کاران است، خاطر نشان کرد: انتقال این کارخانه به خارج از شهر در یک فاز و در مدت زمان چند ساله صورت خواهد گرفت.    

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان دورود، شرکت سیمان دورود که متشکل از سه واحد مجزا بوده از بزرگترین تولید کنندگان سیمان در کشور است که در میان مصرف کنندگان سیمان از شهرت بسیاری برخوردار است.

واحد شماره 1 این کارخانه در سال 1338 باظرفیت 300 تن در روز شروع به کار کرد و سپس با نصب مجدد یک کوره 300 تنی ظرفیت را به 600 تن در روز افزایش داده و در نهایت پس از آن در سال 1343 با نصب یک کوره 400 تنی ، تولید این کارخانه به هزار تن در روز افزایش یافت.

واحد شماره 2 این کارخانه نیز یکی از واحدهای تولیدی شرکت سیمان دورود است که به روش خشک کار می کند و در سال 1348 با ظرفیت اسمی هزار تن در روز به بهره برداری رسیده است.

واحد شماره 3 کارخانه سیمان دورود که بزرگترین واحد تولیدی این شرکت است نیز در سال 1359 شروع به کار کرد و تولید روزانه آن بالغ بر دو هزار و 500 تن است.

کارخانه سیمان دورود با وجود اینکه یکی از مهمترین صنایعی است که در استان لرستان با سابقه 50 ساله در حال فعالیت است ولی متاسفانه این صنعت شهر دورود را که همواره به عنوان پایتخت طبیعت ایران معروف بوده به شهری با دودهای سیمانی تبدیل کرده است.

روند آلودگی این کارخانه که در وسط شهر دورود قرار دارد بارها از سوی محیط زیست مورد انتقاد و پیگیری قرار گرفت که در نهایت در دی ماه سال 87 الکتروفیلتر واحد شماره 1 این کارخانه در همایشی با عنوان «همایش آسمان آبی» نصب شد تا این امیدواری در مردم شکل بگیرد که دیگر آسمان دورود تیره نخواهد بود.

این در حالیست که با توجه به اینکه استفاده از این الکتروفیلتر بار زیادی را بر شبکه انرژی کارخانه وارد می کند در برخی ساعات شب این دستگاه از مدار خارج می شود تا دوباره دودهای سیمانی در تاریکی شب بر روی شهر دورود سایه بیفکنند.

این روند که بارها از سوی مردم مورد انتقاد قرار گرفته است در یکی از جلسات شورای سلامت استان نیز از سوی استاندار سابق لرستان مورد انتقاد قرار گرفت تا کارخانه سیمان دورود متعهد شود که در تمام ساعات فعالیت خود از الکتروفیلتر نصب شده استفاده کند.

به هر حال به نظر می رسد حتی نصب الکتروفیلتر نیز نتوانسته است که مردم شهرستان دورود را از دودهای سیمانی بزرگترین کارخانه سیمان کشور نجات دهد تا این بار متولیان محیط زیست به فکر چاره دیگری برای رهایی شهر دورود از این آلودگی باشند.

محمد حسین بازگیر مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد در سخنانی اظهار داشت: 50 سال است که کارخانه سیمان شهرستان دورود دارد گرد و غبار به خورد مردم این شهرستان می دهد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در طول 50 سال گذشته برای جلوگیری از آلودگی این کارخانه، عنوان کرد: بیش از ده ها سال پیش اسکندر فیروزی پدر محیط زیست ایران در زمینه آلودگی این کارخانه هشدار داد و مهلت داد تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان افزود: این در حالیست که پیگیری های متعدد توسط مدیران در برهه های زمانی مختلف در طول 50 سال گذشته جوابگو نبوده و موضوع آلودگی این کارخانه تا به امروز مرتفع نشده است.

بازگیر با بیان اینکه مسائل اقتصادی، اجتماعی و مشکل اشتغال مردم مانع از تعطیلی این کارخانه شده است، خاطر نشان کرد: آنچه قابل تامل است این است که با گذشت 50 سال هنوز آلودگی این کارخانه رفع نشده است.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر هزینه ها و کارهای زیادی از سوی مسئولان کارخانه برای رفع آلودگی صورت گرفته است، بیان داشت: تاکنون الکتروفیلترهای زیادی با صرف هزینه های هنگفت در این کارخانه نصب شده است ولی هنوز آلودگی کارخانه سیمان دورود مرتفع نشده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان با اشاره به برگزاری جلسه ای با هیئت مدیره این کارخانه، گفت: ما در این جلسه پیشنهاد کردیم که کارخانه سیمان دورود از داخل شهر به بیرون از محدوده انتقال یابد که این پیشنهاد مورد توافق طرفین قرار گرفت.

بازگیر با تاکید بر اینکه انتقال کارخانه سیمان دورود نیازمند همدلی و وحدت میان دست اندر کاران است، خاطر نشان کرد: انتقال این کارخانه به خارج از شهر در یک فاز و در مدت زمان چند ساله صورت خواهد گرفت.

وی در پاسخ به سئوال دیگر مهر در مورد اینکه نصب الکتروفیلترها چقدر در کاهش آلودگی این کارخانه مفید بوده است، عنوان کرد: این الکتروفیلترها نصب شده است ولی راه اندازی و بکارگیری آنها دارای هزینه ها و مشکلات زیادی برای این کارخانه است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان ادامه داد: هنگامی که برای یکی از این الکتروفیلترها مشکلی پیش بیاید دوباره آلودگی کارخانه فضای شهر را در بر می گیرد.

بازگیر با بیان اینکه برای واحدهای یک و دو کارخانه سیمان دورود الکتروفیلتر نصب شده است، یادآور شد: هنوز برای واحد سه این کارخانه الکتروفیلتر نصب نشده است.

وی ادامه داد: این در حالیست که در برخی موارد به دلیل جوابگو نبودن خط انرژی این کارخانه الکتروفیلترهای واحدهای یک و دو نیز از خط خارج می شوند که این امر مشکلات را دوچندان کرده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان تنها راهکار اصولی برای نجات شهر دورود از آلودگی کارخانه سیمان را انتقال این کارخانه دانست و گفت: آلودگی هوای شهر دورود که ناشی از فعالیت کارخانه سیمان است مشکلات تنفسی حادی را برای مردم به ویژه سالمندان و کودکان ایجاد کرده است.

در حالی شهر دورود بیش از 50 سال است که با آلودگی کارخانه سیمان دست و پنجه نرم می کند و هنوز از این معضل رهایی نیافته است که این روزها با وجود کشمکش های فراوان عملیات اجرایی کارخانه سیمان دیگری در نزدیکی شهر 500 هزار نفری خرم آباد مردم را نگران کرده است.

به هر حال هر چند استدلالهای زیادی برای ماندن کارخانه سیمان خرم آباد در محل فعلی از سوی متولیان این کارخانه عنوان می شود ولی باید تجربه تلخ کارخانه سیمان دورود عبرتی باشد تا از اشتباهات تکراری در این استان جلوگیری به عمل آید.

کارخانه سیمان دورود نیم قرن مردم شهرستان دورود را آزار داد و همچنان هم با آلودگی خود ریه های پایتخت طبیعت ایران را مسدود کرده است و حال پروژه دیگری در کنار مرکز لرستان با جمعیت نیم میلیونی در حال شکل گرفتن است تا بازهم شاید 50 سال دیگر از عمق فاجعه ای که بر مردم می رود سطرها خبر بنگاریم.